Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam, jestem użytkownikiem Nibe 1245 12kW drugi sezon grzewczy (pierwszy w taryfie budowlanej :eek:) obecnie dwie taryfy -jest ok ale mogłoby być lepiej. Skoro mam dwie taryfy powiedzcie jak poszperać w ustawieniach aby pompa w taniej pracowała ok. 80%, bo póki co to jest 50\50, Krzywa grzewcza 0, temp -4, stopniominuty -160, temperatura w domku 18,5

 

Nie wiem czy w Nibe to jest ale powinno: poszukaj w instrukcji ustawienia "podbicia" / "obniżenia" zadanej temperatury w zadanych przedziałach czasowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem użytkownikiem Nibe 1245 12kW drugi sezon grzewczy (pierwszy w taryfie budowlanej :eek:) obecnie dwie taryfy -jest ok ale mogłoby być lepiej. Skoro mam dwie taryfy powiedzcie jak poszperać w ustawieniach aby pompa w taniej pracowała ok. 80%, bo póki co to jest 50\50, Krzywa grzewcza 0, temp -4, stopniominuty -160, temperatura w domku 18,5
Mieszkasz przy 18,5 stopnia czy jeszcze się wykańczasz?Ustaw sobie temperaturę komfortową na 18,5 skoro tak chcesz, a w godzinach drogiej taryfy w harmonogramie programowania ustaw na 16 stopni. Jak się okaże że brakuje nocnej taryfy by utrzymać komfortową na poziomie 18,5 to wydłużaj godziny grzania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mało jasne.

Na co i cwu zużyłeś 1344+286 kWh a na cele bytowe 451,7 kWh ? Czy w sumie za ten okres czasu owe 451,7 kWh ? Jeżeli to w sumie to co oznaczają te liczby przy co i cwu ?

CO - ze wskazań ciepłomierza CO

CWU - ze wskazań ciepłomierza CWU

Prąd z podlicznika PC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat mam inną PCi ale mogę kilka uwag napisać:

po pierwsze 'optymalne' parametry są optymalnymi tylko dla danego obiektu i użytkowników. Dla jednych np. optymalna temperatura w domu to 20 st.C a dla innych 23 st.C (czy nawet 24-25 jak dla żony jednego z forumowiczów :p) W innym wątku była dyskusja i wymiana uwag dotyczących krzywej grzania, histerezy, temperatur DZ, GZ i innych parametrów. Myślę, że warto przeczytać - zawarte tam są informacje do czego powinno się dążyć przy ustawianiu parametrów pracy PCi.

Dwa: w pierwszym sezonie spodziewaj się wyższych kosztów ze względu na to o czym piszesz: wygrzewanie budynku, odparowywanie wilgoci ale tez ze względu na.... eksperymenty w tuningowaniu pracy PCi - na pewno będziesz zmieniał jej ustawienia aby uzyskać 'swoje' optimum.

Trzy: co do parametrów które przedstawiasz: wyglądają OK, choć histereza 10K jest moim zdaniem trochę wysoka. Ale może w Twoim budynku kiedy masz dużą akumulacyjność akurat się sprawdzi.

Cztery: zanim podejmiesz decyzję o zmianach jakiś parametrów warto zrozumieć jakie ta zmiana może spowodować skutki, czego należy się spodziewać i.... po jakim czasie (np. 2-3-4 dniach :p)

 

Powodzenia...

 

Masz racje, w domie utrzymuję się temperatura w ciągu doby ok 21,5-21,8 C - żona nie narzeka i nie chce abym podniósł temperaturę wyżej, mi też taka temperatura odpowiada.

Instalator na początku ustawił parametry krzywej na: krzywa 25, min 15C i powiedział abym zmieniał tylko tylko temperaturę krzywą aby dobrać optymalną. Na dzień dzisiejszy jest ustawiona na 31C i temperatura utrzymuje się jak wyżej 21,5-21,8C w ciągu doby. Nic nie mówił o zmianie hysteryzy czy innych parametrów, ewentualnie zmiana temperatury pokoju, która przesuwa krzywą grzania. Raz zmieniłem na 21, i temperatura przekroczyła 22C, zrobiło się za ciepła, więc wróciłem da 20C, i zmieniam tylko krzywą.

O wyższych kosztach tak jak pisałem wcześniej wiem, pytałem się o parametrach pompy, które w danym momencie mam ustawione. Interesowało mnie, czy mam zmieniać tylko temperaturę krzywej, czy też jakieś inne parametry, aby zoptymalizować pracę pompy.

Zgodnie z instrukcją Danfoss, 290h = 580 KWH zużytej energii na CO oraz ZWU. Sądząc po innym wpisam, chyba nie jest źle, uwzględniając, że to pierwszy rok grzania.

 

Codziennie zapisuję wyniki grzania przez ostatnią dobę, wynika z nich, że pompa w ciągu doby pracuję ok 12-14h - czy nie za długo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podpisałem umowę z energą na g12w

myślę że w przyszłym tygodniu już będę jechał na swoim liczniku

ostatnio w dniach kiedy nie paliliśmy w kominku ale przy słonecznych dniach na co i cwu starczało 9,5-10 kwh żeby temperatura w domu była stabilna

większość grzania jest robione w g 4-7 .

mniej więcej wiem ile będzie mi szło na dobę przy lekkich temperaturach.

na minusie 10 kwh -12 kwhdoba co i cwu bez kominka w dnii słoneczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pierwszy sezon zrobię na enerdze.

popatrze co u duona jest-niby brać taka oferta, ale poczekam troszkę

 

Rozliczenia Rzeczywiste będą mieli dopiero od I kwartału 2014. Bynajmniej tak planują. A jak będzie to się okaże.

W umowę opartą o prognozowane zużycia nie wchodzę.

Swoją drogą: lipa straszna, że nie mają jeszcze tych rozliczeń rzeczywistych skoro na rynku sprzedają energię już od 2-3 a może i więcej lat. Inni sprzedawcy mają od dawna, tyle, że ceny energii w Duonie wyglądają chyba najlepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozliczenia Rzeczywiste będą mieli dopiero od I kwartału 2014. Bynajmniej tak planują. A jak będzie to się okaże.

W umowę opartą o prognozowane zużycia nie wchodzę.

Swoją drogą: lipa straszna, że nie mają jeszcze tych rozliczeń rzeczywistych skoro na rynku sprzedają energię już od 2-3 a może i więcej lat. Inni sprzedawcy mają od dawna, tyle, że ceny energii w Duonie wyglądają chyba najlepiej.

 

A dlaczego? Czy to się jakoś różni cenowo? Poważnie pytam bo ja mam prognozę, ale nie patrzę na to tylko wpłacam sobie 500zł miesięcznie przez cały rok i to mi się jakoś bilansuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego? Czy to się jakoś różni cenowo? Poważnie pytam bo ja mam prognozę, ale nie patrzę na to tylko wpłacam sobie 500zł miesięcznie przez cały rok i to mi się jakoś bilansuje.

 

Osobiste złe doświadczenia z innym sprzedawcą (i dystrybutorem) energii sprzed wielu lat.

Być może obecnie, takich jak mnie spotkały, praktyk nie uświadczysz (prognoza zawyżona o jakies 350% zględem zużycia historycznego - moja reklamacja, (nie miałem zamiaru ich kredytować zawyżonymi rachunkami), korespondencja, telefony, w końcu musiałem pogrozić aby została ona uwzględniona), no ale jak piszę: mam uprzedzenie osobiste. Tylko tyle.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiste złe doświadczenia z innym sprzedawcą (i dystrybutorem) energii sprzed wielu lat.

Być może obecnie, takich jak mnie spotkały, praktyk nie uświadczysz (prognoza zawyżona o jakies 350% zględem zużycia historycznego - moja reklamacja, (nie miałem zamiaru ich kredytować zawyżonymi rachunkami), korespondencja, telefony, w końcu musiałem pogrozić aby została ona uwzględniona), no ale jak piszę: mam uprzedzenie osobiste. Tylko tyle.:)

 

Czyli nie ma żadnych zależności cenowych ze względu na sposób rozliczania? Bo ja sobie po prostu latem robię duża nadpłatę żeby potem zimą nie mieć jakiś kosmicznych rachunków. Po prostu psychicznie lepiej to odbieram jak co miesiąc płacę tyle samo niż pół roku bardzo mało a pół roku bardzo dużo:D A przy dzisiejszych oprocentowaniach lokat to te 1500zł co leży u nich na koncie mnie nie zbawi;) Pozdrawiam

Edytowane przez map78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im częściej tym wyższy abonament - przynajmniej tak jest w PGE. Ja mam co 2 miechy.

 

No to akurat wiem. W Enerdze można się rozliczać co 1, 2, 3, 6 miesięcy i tak jak powiedziałeś im rzadziej tym taniej. Ja się natomiast zastanawiam, czy jest jakaś różnica cenowa pomiędzy prognozowanym, a rzeczywistym sposobem rozliczania, bo jeśli nie to mi ta prognoza odpowiada - fa mam również co 2 miesiące a płacę sobie równe kwoty co miesiąc. Przy tym systemie ważne jest żeby zacząć płacić latem, żeby sobie "górkę" zrobić, bo jak ktoś zimą taki proceder rozpocznie to mogą mu prąd wyłączyć;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko abonament. Przy prognozie 6-miesięcznej miałem zróżnicowanie roczne na podst. analogicznego okresu z kilku lat. Ale na początku faktycznie w lecie przeszacowanie, a w zimie niedoszacowanie. Ma to swoje walety i zady. Nie wiemjak w przypadku innego sprzedawcy i innego dostawcy. Ja mam kompleksówkę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podpisałem umowę z energą na g12w

myślę że w przyszłym tygodniu już będę jechał na swoim liczniku

ostatnio w dniach kiedy nie paliliśmy w kominku ale przy słonecznych dniach na co i cwu starczało 9,5-10 kwh żeby temperatura w domu była stabilna

większość grzania jest robione w g 4-7 .

mniej więcej wiem ile będzie mi szło na dobę przy lekkich temperaturach.

na minusie 10 kwh -12 kwhdoba co i cwu bez kominka w dnii słoneczne

 

też mam G12W w enerdze ale od kilkunastu dni bacznie obserwuję zużycie w domu, licze na wszystkie możliwe strony i jestem już prawie pewien że przechodzę na G12r. Te sześć groszy w nocnej robi różnicę na samym ogrzewaniu taką, że w wekend tego nie nadrobię. a i dodatkowa godzina w dzień się przydaje gdy nie wyrobię się przed 15 z powrotem do domu na obiadek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...