Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

łącze się w bulu bronkowym z tym ocipieniem

zawsze możesz mieć jeszcze lepiej[np jak u mnie]

tydzień 95 kwh co i cwu prawie wszystko w taniej+ 15-16 brykietu

temp w domu ocipowe 24-25

 

Ale się czepiasz. Przyklejenie 2x grubszego styropianu zwróciło by mu się za ok 20lat. Za kilkanaście lat będzie odnawiał elewacje to sobie dołoży.

 

A z tymi twoimi 25 stopniami to też przesada. Jak małżonka się przyzwyczai to i 26 a później i 27 będzie mało. A później to tylko piekło.

 

Dochodzę do wniosku że im bardziej jest ciepły dom tym rzadziej jest grzana podłoga oraz ma niższą temperaturę i mimo że wewnątrz jest 22 stopnie po dłuższej przerwie w grzaniu występuje uczucie chłodu. Dlatego ja dodatkowo grzeję oprócz 13-15 jeszcze 18-19 dla komfortu mimo temperatury wewnętrznej 22. A mój dom do najcieplejszych nie należy.

 

Jeśli dom jest ,,zimniejszy" grzejemy częściej, podłoga ma wyższą temperaturę i wewnątrz może być 21,5 a odczucie mimo wszystko że ciepło. Może mi się tylko tak wydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dochodzę do wniosku że im bardziej jest ciepły dom tym rzadziej jest grzana podłoga oraz ma niższą temperaturę i mimo że wewnątrz jest 22 stopnie po dłuższej przerwie w grzaniu występuje uczucie chłodu.Jeśli dom jest ,,zimniejszy" grzejemy częściej, podłoga ma wyższą temperaturę i wewnątrz może być 21,5 a odczucie mimo wszystko że ciepło. Może mi się tylko tak wydaje.

 

Potwierdzam Twoje wnioski. U mnie też przy przerwie 6..7 godz między grzaniami podłoga też jest chłodna a w domu wystarczająco ciepło. Staram się trzymać 21,8..22,6'C. Na razie nie grzeję specjalnie w 1T co najwyżej przedłużam grzanie o 15:00 o 1..2h. Ale idą ciepłe dni. Dziś już rano miałem upalnie w domu. Skracam godziny grzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba wyniosę się z tego forum. Stara nie daje mi żyć, od 14 listopada do 14 grudnia pompa zeżarła 870 kW. Grzałka jest wyłaczona. Co do jasnej ciasnej jest nie tak ??? W domu około 22 stopnie na obu kondygnacjach.

 

U mnie za listopad 526 kWh 198 zł, grzeje 22,2 do 23,2, moim skromnym zdaniem masz cos źle zrobione z domem za dużo ciepła wam gdzieś ucieka, pisała do mnie twoja żona podałem tel nie dzwoniliście. Bardzo trudno w skończonym domu szukać przyczyn zazwyczaj ludzie mówią że mają wszystko zrobione naj, ale gdzieś to ciepło przecież ucieka i nie jest to wina pompy takiej czy innej która gwarantuje parametr grzewczy na określonym poziomie. Powinniście skompletować zdjęcia z procesu budowy, oglądnąć dom przez kamerę termowizyjną. Przydałaby się też informacja ile godzin pracuje PC abym mógł policzyć ile średnio żre sprężarka, potrzebuje tez info jaką macie temp powrotu CO, zbyt wolne przepływy powodują wysoką temp skraplania w wymienniki co skutkuje dużym poborem. Nie rozumiem też czemu żyjecie cicho z tym problemem zamiast męczyć tych którzy robili podłogówkę, cyrkulację, kotłownie, pc , ocieplenie, ja zawsze chętnie pomoge ale jak pisałem na telefon, jak zmęczony wracam do domu i mam jeszcze składać zdania to często się nie chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mostki usunieto, dom chyba wysechł, bo jest ewidentnie cieplej. Pompa chodzi sobie jakieś 9 - 10 godzin na dobe i tu moje pytanie - nie ma pojecia, czy to dużo, czy mało. Temperatura powrotu c.o. to około 24 - 26 stopni wedle wskazań termometru na instalacji. Nie dzwonilem, bo pozna pora była, a ja nie lubie komukolwiek zawracac głowy noca. Dzisiaj zadzownie po 18.00.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mostki usunieto, dom chyba wysechł, bo jest ewidentnie cieplej. Pompa chodzi sobie jakieś 9 - 10 godzin na dobe i tu moje pytanie - nie ma pojecia, czy to dużo, czy mało. Temperatura powrotu c.o. to około 24 - 26 stopni wedle wskazań termometru na instalacji. Nie dzwonilem, bo pozna pora była, a ja nie lubie komukolwiek zawracac głowy noca. Dzisiaj zadzownie po 18.00.

 

Moja 9 obecnie 7h/na dobę razem z cwu. Jak na 11 to trochę za dużo o jakieś 3h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba wyniosę się z tego forum. Stara nie daje mi żyć, od 14 listopada do 14 grudnia pompa zeżarła 870 kW. Grzałka jest wyłaczona. Co do jasnej ciasnej jest nie tak ??? W domu około 22 stopnie na obu kondygnacjach.

też mam bezpośrednie skraplanie (9kW do trochę większej powierzchni)

u mnie od 17.11 do 15.12 wyszło 477kW z czego około 150kW poszło na CWU to daje 327 na CO.. mamy jeszcze troche mostków termicznych (cały wykusz nieocieplony)

na parterze mamy 22 stopnie pompa chodzi max 5h dziennie.. dziś chyba pójdzie dodatkowo popołudniu.. wszystko zależy od słoneczka..

 

na piętrze utrzymuje 20 st, bo nie zamieszkała..

jest to u nas drugi sezon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

jak oceniacie zużycie energii elektrycznej VIESSMANN POMPA CIEPŁA SPLIT POWIETRZE WODA - Vitocal 200-S 5,6 kW

1. Zgrzanie C.W.U. do temperatury 50*C w zbiorniku 170l przy dodatniej temperaturze zewnętrznej to jakieś 3kWh do 5kWh.

2. Ogrzanie domu przy pomocy podłogówki 90m2 do temperatury 20*C przy temperaturze zewnętrznej od 0*C do 5*C to jakieś 15kWh.

Czyli na dobę przy jeszcze dodatnich temperaturach zewnętrznych ten model pompy ciepła potrzebuje do C.W.U + C.O. około 20kWh.

Oczywiście nadal jestem na etapie rozgryzania ustawień tego urządzenia, gdzie staram się zoptymalizować jej dobowy cykl pracy no i zapotrzebowanie na energie. Jeśli zatem ktoś posiada ten model pompy ciepła proszę o wymianę doświadczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

jak oceniacie zużycie energii elektrycznej VIESSMANN POMPA CIEPŁA SPLIT POWIETRZE WODA - Vitocal 200-S 5,6 kW

1. Zgrzanie C.W.U. do temperatury 50*C w zbiorniku 170l przy dodatniej temperaturze zewnętrznej to jakieś 3kWh do 5kWh.

2. Ogrzanie domu przy pomocy podłogówki 90m2 do temperatury 20*C przy temperaturze zewnętrznej od 0*C do 5*C to jakieś 15kWh.

Czyli na dobę przy jeszcze dodatnich temperaturach zewnętrznych ten model pompy ciepła potrzebuje do C.W.U + C.O. około 20kWh.

Oczywiście nadal jestem na etapie rozgryzania ustawień tego urządzenia, gdzie staram się zoptymalizować jej dobowy cykl pracy no i zapotrzebowanie na energie. Jeśli zatem ktoś posiada ten model pompy ciepła proszę o wymianę doświadczeń.

 

Moim zdaniem tacy producenci jak viessmann nie zrobią dobrej pompy powietrznej gdyż głównie sprzedają gruntowe i po co sobie strzelać w kolano. A robią je dlatego bo rynek na nich wymusza. Przy panasonicu ta pompa jest od każdym względem gorsza jedynie cena większa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobowe zużycie prądu na cele c.o + c.w.u. w poszczególnych tygodniach:

2013-09-28 8,81

2013-10-05 11,81

2013-10-12 7,09

2013-10-19 10,94

2013-10-26 8,26

2013-11-02 10,11

2013-11-09 12,44

2013-11-16 14,20

2013-11-23 13,99

2013-11-30 18,30

2013-12-07 17,43

2013-12-14 24,09

2013-12-21 18,23

 

PS. Tydzień zakończony 14.12.2013 to tydzień ze zwiększonym zużyciem związany z brakiem prądu 06 i 07.12. Po powrocie prądu PCi musiała "nadrobić" wychłodzenie domu.

 

Jeżeli masz przy pompie PW zuzycie około 20kWh na dobę przy temp. nie-zimowych (okolice zera, lekko dodatnie) to jest to wynik moim zdaniem słaby. Zwłaszcza przy pow. tylko 90m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm. No tak się zastanawiam. Mój układ to PC Powietrze/woda działa bez bufora, czyli jest sterowana głównie zadanymi jej godzinami pracy na sterowniku. Ciągle zastanawiam się jak optymalnie wysterować urządzenie, by nie wychładzać domu, a dalej nie nadrabiać dodatkowymi kWh.

 

Jest bardzo dużo czynników wpływających na zuzycie / koszt. Nie podajesz nic o obiekcie (jakie ocieplenie, wentylacja) oraz ozc tego obiektu. Spójrz na stopki innych forumowiczów. Wygeneruj podobną umieszczając te dane. Wówczas bardzo zgrubnie będzie można ustalić czy cos jest nie tak czy po prostu będziesz miał takie wyniki. Spójrz również w inne wypowiedzi na forum opisujące podstawowe zasady sterowania pompą - do czego trezba dążyć. Od tego zacznij - musisz zrozumieć w jakim kierunku podążać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...