Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

z grubsza to: ściana 25cm porotherm + 15cm styropian, sufit wełna isover 20cm + przestrzeń powietrzna 10cm + kolejne 15cm wełny isover, podłoga 5cm styropian z folią alu...

 

Z grubsza oceniając to nie za "ciepło". Zwłaszcza od gruntu 5 cm wydaje się bardzo mało.

Jaka taryfa ? Jesteś na rozliczeniu dwutaryfowym czy jednolitym ?

Mówi się, że pompa ciepła nie służy do grzania a do utrzymywania zadanej temperatury, więc z zasad sterowania PCi chyba najważniejsza jest ta: utrzymać komfort cieplny (subiektywny oczywiście) przy jak najniższej temperaturze zadanej zasilania GZ. Jeżeli zasilasz jednotaryfowo to funkcja celu w zasadzie jest właśnie taka, jeżeli dwutaryfowo, to sprawa się z lekka komplikuje bo trzeba próbować jak najwięcej czasu pracy PCi ustawić w godzinach tańszego prądu a to jest w sprzeczności z zasilaniem jak najniższą temperaturą GZ. Praca w tanim prądzie jest ułatwiona tym bardziej gdy masz większą akumulacyjność obiektu: "podgrzewasz" dom w godzinach taniego prądu a oddaje on ciepło w godzinach gdy PCi nie pracuje. Do tego potrzeba z lekka (10-30%) przewymiarowanej PCi względem wyniku z ozc. Szukaj optimum.

Edytowane przez rafikW
literówki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem tacy producenci jak viessmann nie zrobią dobrej pompy powietrznej gdyż głównie sprzedają gruntowe i po co sobie strzelać w kolano. A robią je dlatego bo rynek na nich wymusza. Przy panasonicu ta pompa jest od każdym względem gorsza jedynie cena większa.

 

Zgadzam się z tym:yes: Tak w ogóle Viessmann to skupia się najbardziej na produkcji kotłów gazowych, a jak wiadomo lobby gazowe stoi w sprzeczności z produkcją jakichkolwiek pomp ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

jak oceniacie zużycie energii elektrycznej VIESSMANN POMPA CIEPŁA SPLIT POWIETRZE WODA - Vitocal 200-S 5,6 kW

 

Czyli na dobę przy jeszcze dodatnich temperaturach zewnętrznych ten model pompy ciepła potrzebuje do C.W.U + C.O. około 20kWh.

 

Hej,

U mnie średnie zużycie dobowe w grudniu wychodzi jakieś 21kWh, no ale dom dwa razy większy, zbiornik cwu prawie dwa razy większy, pompa mocniejsza, w domu utrzymuję temp 23st, a ocieplenie na podobnym poziomie - więc Twoje zużycie wydaje się dość duże. Jeżeli jest to Twój pierwszy sezon grzewczy (a chyba jest?) to nie masz się czym martwić, jak domek się wygrzeje i "nauczysz się" Swojej pompy to powinno być lepiej. Pozdrawiam:bye:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fakt, że jestem dopiero na etapie rozpracowania swojego układu C.O. na pompie ciepła w pierwszym sezonie grzewczym. Niemniej jednak proszę pamiętajcie Panowie, że nasza PC to powietrze/woda gdzie jej sprawność uwarunkowana jest temp. zewnętrznymi. Jestem przed wyborem taryfy, gdzie nie mając bufora przy PC, chyba niema też sensu iść w kierunku II taryfy nocnej, podczas której temp. zewnętrzne są niskie.

Czy waszym zdaniem podział pracy PC w programie czasowym jest zasadny. Osobiście ciągle zastanawiam się na ile może to zmniejszać żywotność podzespołów urządzenia np. sprężarki...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fakt, że jestem dopiero na etapie rozpracowania swojego układu C.O. na pompie ciepła w pierwszym sezonie grzewczym. Niemniej jednak proszę pamiętajcie Panowie, że nasza PC to powietrze/woda gdzie jej sprawność uwarunkowana jest temp. zewnętrznymi. Jestem przed wyborem taryfy, gdzie nie mając bufora przy PC, chyba niema też sensu iść w kierunku II taryfy nocnej, podczas której temp. zewnętrzne są niskie.

Czy waszym zdaniem podział pracy PC w programie czasowym jest zasadny. Osobiście ciągle zastanawiam się na ile może to zmniejszać żywotność podzespołów urządzenia np. sprężarki...?

 

Moja PC to też powietrze-woda:yes:

Pisałeś, że masz podłogówkę... więc masz najlepszy bufor do akumulacji ciepła w II taryfie - każdy dodatkowy byłby zbędny

Finansowo jak najbardziej - pompa zużyje 20% więcej energii w niższej temp, ale za to 2 razy tańszej;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsza do PC tego typu jest fotovoltanika jako hamulec licznika, sama PC jest relatywnie tańsza od gruntowej, praca w dzień daje lepszą sprawność a instalacja na poziomie 2,5 kW daje już zadowalające efekty ekonomicze. Na razie nie sprzedaje takiego rozwiązania ale przymierzam się pierwej do takiej instalacji u siebie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po konsultacjach z PUZONEM (za co raz jeszcze dziękuje) zużycie prądu spadło nieco (2 kWh na dobę). Mam coraz większe podejrzenia, że wykonawca w niektórych miejscach spaprał ocieplenie - przymierzam się do drugiej termowizji. Z moich obserwacji wynika, że na piętrze, przy temperaturach lekko ujemnych (około - 2, - 5 stopni) nie jetem w stanie piętra zagrzać powyżej 21 stopni, podczas, gdy parter bez problemu osiąga 22,5 stopnia. Niby niewiele, ale różnica jest odczuwalna. Pompę mam w tej chwili wysterowaną tak, że chodzi wyłacznie w taniej taryfie, włączajac się dwa razy na dobę i pracując łącznie około 9,5 godziny. Od 15 stycznia do 14 grudnia br. pompa zeżarła 5485 kWh w tym około 4000 kWh w taniej taryfie. Co ciekawe, i zwiększając przepływ na piętrze osiągnąłem efekt odwrotny od zamierzonego - tzn. pomieszczenia nie osiągneły tempertury zadanej. Dopiero zmniejszenie przepływu pozwoliło osiągnąć jaki taki komfort. Pozostaje jezcze kwestia osiągniecia wystarczajacej ilości ciepłej wody użytkowej, ale to jest związane z zabawą mieszaczem. Raz jeszcze dziękuję za wszelką pomoc i wsparcie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużycie okres 2013-11-27 - 2013-12-27

c.o.

====

zużycie: 489,0 kWh (tania: 418,4 kWh, droga: 70,6 kWh) (85,56% tania)

koszt: 196,49 zł

średnio na dobę: 16,30 kWh

koszt na dzień: 6,55 zł

ilość godzin pracy na dobę: 7:58 (Rok temu: 9:18 )

 

c.w.u.

======

zużycie: 86,1 kWh (tania: 84,9 kWh, droga: 1,2 kWh) (98,61% tania)

koszt: 30,28 zł

średnio na dobę: 2,87 kWh

koszt na dzień: 1,01 zł

 

SUMA:

=====

zużycie na cele c.o. i c.w.u: 575,1 kWh

koszt: 226,78 zł

 

Całkowite zużycie: 831 kWh (79,90% tania) (Rok temu: 1028 kWh)

koszt całkowity z faktury: 367,30 zł (koszt bytowy: 140,52 zł) (Rok temu całość: 470,56 zł)

Edytowane przez rafikW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zużycie: 489,0 kWh (tania: 418,4 kWh, droga: 70,6 kWh) (85,56% tania

zużycie na cele c.o. i c.w.u: 575,1 kWh

koszt: 226,78 zł

 

Podziwiam wyliczenia i dokładność pomiarów. Ja tylko na podliczniku mam ile Kw zużyłem i tak za listopad jak i za grudzień wychodzi mi razem z CO po ok 400Kwh. PC ma w środku jakieś wyliczenia ale co mnie to obchodzi. Cieszę się że mam PC, która zużywa mi tyle ile ma nie bawię się ustawieniami bo mam jedną taryfę i nie muszę kombinować jak było by taniej.

PS

Lepiej siedzieć z dziećmi w salonie niż samemu w kotłowni i kombinować jak by uszczknąć jeszcze parę zł.

UŻYTKOWNICY POMP CIESZMY SIĘ ŻE SIĘ NAM NIE PSUJĄ SĄ TANIE I NIE MUSIMY SIEDZIEĆ W KOTŁOWNI, A BĘDZIEMY SZCZĘŚLIWI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zużycie: 489,0 kWh (tania: 418,4 kWh, droga: 70,6 kWh) (85,56% tania

zużycie na cele c.o. i c.w.u: 575,1 kWh

koszt: 226,78 zł

 

Podziwiam wyliczenia i dokładność pomiarów. Ja tylko na podliczniku mam ile Kw zużyłem i tak za listopad jak i za grudzień wychodzi mi razem z CO po ok 400Kwh. PC ma w środku jakieś wyliczenia ale co mnie to obchodzi. Cieszę się że mam PC, która zużywa mi tyle ile ma nie bawię się ustawieniami bo mam jedną taryfę i nie muszę kombinować jak było by taniej.

PS

Lepiej siedzieć z dziećmi w salonie niż samemu w kotłowni i kombinować jak by uszczknąć jeszcze parę zł.

UŻYTKOWNICY POMP CIESZMY SIĘ ŻE SIĘ NAM NIE PSUJĄ SĄ TANIE I NIE MUSIMY SIEDZIEĆ W KOTŁOWNI, A BĘDZIEMY SZCZĘŚLIWI

 

Nie ma co podziwiać. Po porstu wpisuję w arkusz kalkulacyjny stan podliczników, datę, ilość godzin pracy sprężarki a reszta sama się liczy :D

Tak, mamy powody do zadowolenia: bezobsługowość i brak brudu jest nie do przecenienia.

Spisywanie danych (temperatury, czasy, zużycia prądu) ich analiza mają na celu ustalenie czy całość sprawuje się poprawnie i ewentualnie gdzie jest pole do poprawy. Kiedy osiągnie się stan optymalny to "wizyty" w "kotłowni" staną się rzadkością albo i zanikną zupełnie.

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem o tym w innym wątku, ale ten jest chyba bardziej odpowiedni.

Zużycie prądu pompy ciepła w moim domu. Dom świeżo wybudowany, parterowy, niezamieszkały jeszcze, ytong 36cm + 15cm styropianu grafitowego, 15cm styropianu w podłodze, strop monolityczny i na nim 25cm wełny, okna trójszybowe, powierzchnia ogrzewana 140m2 plus 10m2 kotłowni, garaż nieogrzewany. Pompa ciepła gruntowa, odwierty. Zacząłem grzać w listopadzie. Temp. w domu 20 st. 11 listopada licznik wskazywał 737,2kWh dzisiaj (29 grudnia) wskazuje 2215,1kWh , czyli zużycie aż 1477,9kWh. Grzałem niestety jak strop był jeszcze nieocieplony - tzn. przez około 3 i pół tygodnia. Poza tym przez 2 tygodnie grzałem cwu. Jednak to chyba trochę za duże zużycie. Wyliczone z projektu koszty ogrzewania i cwu wynoszą 2800-3000zł. Będzie niestety drożej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem o tym w innym wątku, ale ten jest chyba bardziej odpowiedni.

Zużycie prądu pompy ciepła w moim domu. Dom świeżo wybudowany, parterowy, niezamieszkały jeszcze, ytong 36cm + 15cm styropianu grafitowego, 15cm styropianu w podłodze, strop monolityczny i na nim 25cm wełny, okna trójszybowe, powierzchnia ogrzewana 140m2 plus 10m2 kotłowni, garaż nieogrzewany. Pompa ciepła gruntowa, odwierty. Zacząłem grzać w listopadzie. Temp. w domu 20 st. 11 listopada licznik wskazywał 737,2kWh dzisiaj (29 grudnia) wskazuje 2215,1kWh , czyli zużycie aż 1477,9kWh. Grzałem niestety jak strop był jeszcze nieocieplony - tzn. przez około 3 i pół tygodnia. Poza tym przez 2 tygodnie grzałem cwu. Jednak to chyba trochę za duże zużycie. Wyliczone z projektu koszty ogrzewania i cwu wynoszą 2800-3000zł. Będzie niestety drożej.

 

Otwórz jeszcze wszystkie okna i drzwi to będzie taniej. Człowieku zastanów się co piszesz?????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem o tym w innym wątku, ale ten jest chyba bardziej odpowiedni.

Zużycie prądu pompy ciepła w moim domu. Dom świeżo wybudowany, parterowy, niezamieszkały jeszcze, ytong 36cm + 15cm styropianu grafitowego, 15cm styropianu w podłodze, strop monolityczny i na nim 25cm wełny, okna trójszybowe, powierzchnia ogrzewana 140m2 plus 10m2 kotłowni, garaż nieogrzewany. Pompa ciepła gruntowa, odwierty. Zacząłem grzać w listopadzie. Temp. w domu 20 st. 11 listopada licznik wskazywał 737,2kWh dzisiaj (29 grudnia) wskazuje 2215,1kWh , czyli zużycie aż 1477,9kWh. Grzałem niestety jak strop był jeszcze nieocieplony - tzn. przez około 3 i pół tygodnia. Poza tym przez 2 tygodnie grzałem cwu. Jednak to chyba trochę za duże zużycie. Wyliczone z projektu koszty ogrzewania i cwu wynoszą 2800-3000zł. Będzie niestety drożej.

 

Napisz coś więcej o swoim domu ale ja uważam że trochę dużo też kiedyś miałem rozruch w listopadzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

jak oceniacie zużycie energii elektrycznej VIESSMANN POMPA CIEPŁA SPLIT POWIETRZE WODA - Vitocal 200-S 5,6 kW

1. Zgrzanie C.W.U. do temperatury 50*C w zbiorniku 170l przy dodatniej temperaturze zewnętrznej to jakieś 3kWh do 5kWh.

Ale od jakiej temperatury ?, zwróć uwagę, że sam napisałeś o rozbieżności prawie 100%, czyli musisz dokładnie przeanalizować czas, temperaturę początkową i końcową, żeby wyciągnąć bardziej miarodajne wnioski.

2. Ogrzanie domu przy pomocy podłogówki 90m2 do temperatury 20*C przy temperaturze zewnętrznej od 0*C do 5*C to jakieś 15kWh.

Tutaj to samo pytanie - od jakiej temperatury, 0-5 stopni temp. zewnętrznej należałoby przeanalizować z tabelką sprawności tego urządzenia.

Czyli na dobę przy jeszcze dodatnich temperaturach zewnętrznych ten model pompy ciepła potrzebuje do C.W.U + C.O. około 20kWh.

Oczywiście nadal jestem na etapie rozgryzania ustawień tego urządzenia, gdzie staram się zoptymalizować jej dobowy cykl pracy no i zapotrzebowanie na energie. Jeśli zatem ktoś posiada ten model pompy ciepła proszę o wymianę doświadczeń.

Identyczne urządzenie było zakładane przez firmę w której pracuję, niestety nie mam teraz kontaktu z klientem, brak jakichkolwiek danych oprócz faktu, że był bardzo pozytywnie zaskoczony po zeszłym sezonie zimowym.

Musisz być świadomy tego, że zużycie energii elektrycznej pompy powietrznej powinniśmy podliczyć po całym roku użytkowania, a nie patrząc tylko wtedy, kiedy warunki jej użytkowania są najmniej korzystne. PW "nadrabia straty" zimowe w okresach przejściowych, kiedy temperatura za dnia szybko się podnosi, w sytuacji pompy z odwiertami, dolnego źródła nie zregenerujesz tak szybko.

Przekonanie jakim kiedyś się kierowaliśmy, iż pompy solankowe są zdecydowanie bardziej wydajne od tych powietrznych , powoli się wyrównuje, ale oczywiście nie ma dwóch identycznych budynków, żeby czarno na białym przedstawić takie wyniki.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moja PC zjadła od 31.10 do 31.12 863 KWh,

W zasadzie cykl pracy tylko w taniej taryfie, raz grzałem ciepłą wode 25 min w drogiej, taki wypadek przy pracy.

od 30.11 do 31.12 530 KWh na 184 godzinki pracy czyli zaokrąglając jakieś niecałe 200 zł

Srednio łyka jakieś 2,9 KWh na godzine pracy CO i CWU mimo że DZ ma dość wysoką temp a GZ nie dochodzi do 30 st zasilania

W grudniu średnio na dzień pracowała 5,9 h zakładałem średnią ok 8h

Jak tak dalej pójdzie to sezon zamkne w kwocie ok 1000-1100 zł za prąd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podejrzewam, że gdyby wziąść pod lupę zimy z lat 50-60-70 to te ostatnie kilkanaście lat to byłaby jedna wielka anomalia pogodowa :lol2:

to czy można w tym przypadku użyć słowa anomalia pogodowa okaże się tak naprawdę za kilka lat :p

 

Dla mnie najcieplejszy grudzien od 10 lat jest jednak jakas tam anomalia i na jego podstawie nie wyciagal bym jednak wnioskow co do kosztow CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Identyczne urządzenie było zakładane przez firmę w której pracuję, niestety nie mam teraz kontaktu z klientem, brak jakichkolwiek danych oprócz faktu, że był bardzo pozytywnie zaskoczony po zeszłym sezonie zimowym.

hehe, tak, tak... był tak pozytywnie zaskoczony, że po roku użytkowania zadzwonił i podzielił się dobrą nowiną po czym kontakt się urwał ;)

Musisz być świadomy tego, że zużycie energii elektrycznej pompy powietrznej powinniśmy podliczyć po całym roku użytkowania, a nie patrząc tylko wtedy, kiedy warunki jej użytkowania są najmniej korzystne. PW "nadrabia straty" zimowe w okresach przejściowych, kiedy temperatura za dnia szybko się podnosi, w sytuacji pompy z odwiertami, dolnego źródła nie zregenerujesz tak szybko.

pewnie że nadrobi... jak zaczniesz w lipcu grzać w chałupie to nawet pojawi się zysk w stosunku do gruntowej, tylko nie patrz na zimę bo nie warto ;)

 

Przekonanie jakim kiedyś się kierowaliśmy, iż pompy solankowe są zdecydowanie bardziej wydajne od tych powietrznych , powoli się wyrównuje, ale oczywiście nie ma dwóch identycznych budynków, żeby czarno na białym przedstawić takie wyniki.

Pzdr

 

to przekonanie najbardziej wyrównuje się wśród tych, którzy handlują powietrznymi (czego mamy tutaj najlepszy przykład)

piękne propagandowe przemówienie, aż się łza w oku kręci ;)

zasłużyłeś u szefa na premię ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...