Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zużycie za okres 30.11.2013 - 30.12.2013

1T=144kwh

2T=519kwh

%2T=78%

koszt = 237,7zł

kosz dla średniej ceny 1kwh(0,46)=305zł

 

Bardzo ładnie i czytelnie:yes::yes::yes:

 

Jeszcze mógłbyś podać sumę bez rozbicia na taryfy, żeby nie trzeba było dodawać w myślach;):D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
A ja nie rozumiem tych dwóch linii.

Koszt prądu dla celów co i cwu powinien być jedną liczbą.

Właśnie,że nie,powinna to być jedna linia ale ze średnią ceną kWh dla całego prądu w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie,że nie,powinna to być jedna linia ale ze średnią ceną kWh dla całego prądu w domu.

 

Jakoś niezrozumiały jest dla mnie ten postulat. Najwyraźniej za trudny do zrozumienia.

Spisuję stany podlicznika PCi c.o., stąd mam ile w danym miesiącu pompa "wykręciła" kWh w 1T oraz w 2T. Ceny 1kWh (przesył + en. czynna) w 1T i 2T są znane. Mnożę i wiem ile dokładnie kosztowało mnie ogrzewanie.

Tak samo spisuję stany podlicznika PCi c.w.u. i wiem ile kosztowało mnie przygotowanie ciepłej wody.

Poproszę o rozwinięcie i uzasadnienie tego Waszego (innego) podejścia do wyliczenia kosztu ogrzewania.

 

No ale to może w Nowym Roku 2014, i w tym miejscu i czasie składam Wszystkim wszystkiego dobrego, a pozostając w temacie forum, w szczególności: zero awarii, komfortu cieplnego, niskiego zużycia prądu, niskich kosztów, dużego COP, wysokich temperatur DZ, optymalnej deltyT, itd....:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Poproszę o rozwinięcie i uzasadnienie tego Waszego (innego) podejścia do wyliczenia kosztu ogrzewania.

Między innymi dlatego mam G11 a nie G12,Ty masz tańszą kWh dla ogrzewania ale za to droższą dla zużycia bytowego niż byś miał w G11. Różnica między średnią ceną kWh w G12 a w G11 pokazuje nam zysk między jedną i drugą taryfą.

Co z tego,że grzejesz w cenie 0,20 jak pozostały prąd w domu masz po 0,90 a mający G11 ma cały prąd w domu za 0,54.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Między innymi dlatego mam G11 a nie G12,Ty masz tańszą kWh dla ogrzewania ale za to droższą dla zużycia bytowego niż byś miał w G11. Różnica między średnią ceną kWh w G12 a w G11 pokazuje nam zysk między jedną i drugą taryfą.

Co z tego,że grzejesz w cenie 0,20 jak pozostały prąd w domu masz po 0,90 a mający G11 ma cały prąd w domu za 0,54.

 

No proszę, przecież to jest oczywista oczywistość, że prąd w 1T jest droższy w G12 względem G11.

Ale jaki to ma związek z tym jaki jest mój realny koszt ogrzewania w aktualnie obowiązującej mnie taryfie ?

Czy dobrze rozumiem, że chodzi o odpowiedź jaki byłby mój koszt ogrzewania gdybym miał G11 ? Trudno powiedzieć dokładnie, bo sterowanie pracą PCi byłoby inne: bez "podnoszenia" temperatury zasilania w godzinach taniego prądu, pewnie z ciut niższą temperaturą zasilania a tym samym ciut wyższym COPem co w konsekwencji prowadziłoby do trochę mniejszej ilości kWh.

W okresie 27.11-2013 - 27.12.2013 zużyłem 575,1 kWh. Koszt w G12w: 226,78 zł Zakładając, że w G11 zużyłbym np. 520 kWh koszt wyniósłby 323,1 zł. Aby koszt był porównywalny musiałbym zużyć 364 kWh czyli 63% tego co realnie zużyłem. Nie sądzę aby było to możliwe..

I druga kwestia: według mojego arkusza od 18-tu miesięcy mam zysk całkowity z racji stosowania G12w na poziomie 22,2% względem G11. Kwotowo to 1359 zł (w ciągu 18 miesięcy zaoszczędziłem będąc w G12w tyle ile wydam mniej więcej w jednym sezonie grzewczym na co i cwu)

To są moje realne dane wraz z porównaniem "jakby to było gdybym był w G11"

 

Pozdrawiam i wszystkiego dobrego w 2014 życzę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem symulację szczegółową porównującą koszty w G11 i G12w obejmującą okres od 27.03.2012.

Do obliczeń przyjąłem, że w G11 zużyłbym 10% kWh mniej niż w rzeczywistości zużyłem.

 

G11 vs G12w_2.jpg

 

Jakie wnioski ?

 

Koszt co + cwu:

w G11 byłby 1521 zł

w G12w jest 1005 zł

 

Koszt bytowy

w G11 byłby 1652 zł

w G12w jest 1327 zł

 

Koszt sumaryczny:

w G11 byłby 3173 zł

w G12w jest 2433 zł

 

Myślę, że w następnych latach w stopce będę podawał np:

2013/2014: co i cwu real 4600 kWh=1620 zł (G12w); symulacja: 4140 kWh=2100 zł (G11)

 

PS. w kolumnie AL były liczby wynikające z pomniejszonego zużycia o 10% a powinny być realne, więc korekta (nie chce mi się już robić nowego obrazka):

 

Koszt co i cwu G12w [zł]

1 105,80 zł

 

245,82 zł

143,31 zł

59,84 zł

37,27 zł

31,63 zł

33,50 zł

50,83 zł

107,18 zł

169,65 zł

226,78 zł

Edytowane przez rafikW
korekta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie trafia do mnie argument, że przy pracy w G11 będzie mniejsze zużycie...

może w przypadku mocno przewymiarowanych PC....

ale w moim przypadku - nie sądzę...

a ja są różnice, to na pewno nie rzędu 105, tylko dużo mniejsze....

 

Symulacja przyjmie wszystko :D

Przyjąłem 10% ale pewnie będzie to mniej, a skoro mniej to tym większa korzyść ze stosowania G12.

 

Kobita wyszykowana... zmywamy się na Sylwka do znajomych...

Szczęśliwego Nowego Roku !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-------- Okres: 2013-12-01 do 2013-12-31 23:59:59 (31,00 [d]) ---------

Czas pracy CO: 184,80 [h] (83,2%)

Czas pracy CWU: 37,24 [h] (Cykli: 133) (Średnio dziennie: 4,3)

Suma pracy PCi: 222,0 [h]

Startów: 157 (Średnio dziennie: 5,1)

Czas pracy śr CO: 5,96 [h/d]

Czas pracy śr CWU: 1,20 [h/d]

Czas pracy śr: 7,2 [h/d]

Szacowane zużycie: 775 [kWh] Średnio: 25,0 [kWh/d]

CWU: 184 [kWh] Średnio: 5,9 [kWh/d]

CO: 591 [kWh] Średnio: 19,1 [kWh/d]

CO/100m2: 8,3 [kWh/(d*100m2)]

Koszt [2/98%]: 257 zł w tym CO [0/100%]: 185 zł CWU [19/81%]: 72 zł

------------------------------------------------------------------------

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję ciepłego domu, Pyxis! Tylko pozazdrościć. Czy w pierwszym sezonie grzewczym zużyłeś więcej prądu? U mnie tak różowo to nie wygląda, ale pocieszam się że to pierwszy sezon.

 

Czy on taki cieply to ja nie wiem, ale pompa skutecznie redukuje koszty.

W zeszlym (moim pierwszym zamieszkalym sezonie grzewczym - wczesniej jedna zime grzalem dom siwiezo po wylewkach i tynkach) za taki sam okres bylo 19% wieksze zuzycie na cele CO, ale ten grudzien jest bardzo cieply, wiec to chyba glownie jego zaleata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje zuzycied za grudzien wygląda tak:

zuzycie prądu na CO i CWU - 984 kwh

ilośc całkowita godzin pracy na CO i CWU - 326 w tym na CWU 40

ilośc godzin pracy na dzien 10,5 łącznie z CWU w tym CWU 1,3

zużycie dzienne wraz z cwu 31,74 kwh

zużycie średnie prądu na godzinę pracy pompy wraz z CWU - 3,02 kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje zuzycied za grudzien wygląda tak:

zuzycie prądu na CO i CWU - 984 kwh

ilośc całkowita godzin pracy na CO i CWU - 326 w tym na CWU 40

ilośc godzin pracy na dzien 10,5 łącznie z CWU w tym CWU 1,3

zużycie dzienne wraz z cwu 31,74 kwh

zużycie średnie prądu na godzinę pracy pompy wraz z CWU - 3,02 kw

 

Mieszkamy niedaleko siebie w podobnie docieplonych domach i taka sama ilosc osob w domu, to i zuzycie w przeliczeniu na wielkosc domu mamy bardzo, bardzo, podobne.

Szkoda, ze nie masz wyluskanego samego CO. Ile orientacyjnie CWU zuzywacie w miesiacu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...