Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

Grudzień 2013 - dane z podlicznika pompy ciepła (CO+CWU+pompki+antylegionella): I taryfa: 53 kWh - koszt 34,50 zł; II taryfa: 546 kWh - koszt 201,47 zł; całość : 599 kWh - 235,98 zł; średnio: 19,32 kWh/dzień; czas pracy CO: 139h46min; czas pracy CWU: 43h16min, temperatury (I / II taryfa): CO 20/23 *C, CWU 40/47*C
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

U mnie 3250 Kwh za cały rok po 0,54 gr wychodzi 1755 za OC i CWU. Miesięcznie zużywałem zeszłej zimy prądu za ok 500 pln latem za ok 250 pln. Więc a propo licznika dwutaryfowego gdzie miałbym zaoszczędzić? Bo zimowe "oszczędności" popłyną latem w kosz. Koszta ogrzewania wyrównują się u mnie z kosztami bytowymi, które są głównie w dzień czyli w drogiej taryfie.

 

Bez dokładnego opomiarowania (a takowego widać nie masz bo piszesz o swoich kosztach "około") to może Ci się tylko wydawać, że nie będziesz miał oszczędności. To czy one będą zależy od tego w jaki sposób funkcjonuje Twoja rodzina oraz Twoja instalacja co i cwu. Innymi słowy: w jakim procencie "energochłonne czynności życiowe" rodziny odbywają się w godzinach taniego prądu w G12w (22:00-6:00 + 13:00-15:00 + cała sobota + cała niedziela + wszystkie dni ustawowo wolne od pracy w stałych dniach roku, np. 1 styczeń, 1 maj, 3 maj, itd.) lub G12r (codziennie 22:00-7:00 + 13:00-16:00) oraz czy widzisz możliwość wysterowania PCi również do pracy w godzinach taniego prądu, tzn. czy masz trochę/lekko/znacznie przewymiarowaną pompę i odpowiednią akumulacyjność budynku.

Moja rodzina zużywa prądu bytowego w taniej taryfie G12w w wysokości 66% i za ostatnie 10 miesięcy (od 27.03.2013) koszt wyniósł 1327 zł w G12w. W G11 wyniósłby 1652 zł. Wniosek: zużywanie prądu bytowego w około 60% w taniej taryfie przynosi oszczędności. Zyski "robi" tak naprawdę dopiero wysterowanie PCi. Moje PCi za ten okres pracowały w 92% w taniej taryfie i tutaj są już poważniejsze oszczędności: 1005 zł (G12w) vs. 1521 zł (G11)

Być może przy zużyciu bytowym w tanim prądzie niższym niż w drogim (np. 40%) i wysterowanie pracy PCI na 70-80% w tanim prądzie już spowoduje wyjście na "plus"

I najważniejsze: żyjemy normalnie, nie zwracając uwagi na to, że w niektórych godzinach prąd jest droższy (jedynie zmywarkę nastawiamy w tygodniu na opóźniony start po 22:00) Nie budzę się przed 6:00 aby nastawić wodę w czajniku, nie czekam do 22:00 aby włączyć TV czy komputer, prasowanie również zdarza się przed 22:00 a obiady i kolacje w mikro czy kuchence, czy na płycie podgrzewamy i przygotowujemy po powrocie z pracy i nie czekamy na 22:00 itd. Reszta prac prądożernych, tak jak pisałem, zgodnie z naszym trybem życia, i tak wykonujemy głównie w weekendy: pranie, prasowanie, gotowanie, sprzątanie.

Jak więc widzisz odpowiedź na Twoje pytanie "gdzie miałbym zaoszczędzić" jest mocno zależna od tego o czym napisałem: Twój tryb życia + sterowanie pracą PCi i nie ma co z góry zakładać, że "oszczędności" popłyną latem w kosz, bo wcale tak nie musi być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba tak.

Ale dam ci przykład pomocniczy. Najpierw PC oddała 10 kWh do insralacji, po czym zabrała z powrotem 5kWh na defrost, by następnie tę stratę uzupełnić znów 5 kWh.

Ile kWh zanotuje ciepłomierz, a ile kWh zostanie oddane do pomieszczenia?

 

To ja też mam przykład pomocniczy jak w budynku mamy 21oC a woda w co po procesie odszraniania ma 26oC to pompa chłodziła dom czy grzała.

I drugie ile energii dostarcza resublimacja 1kg pary wodnej a ile energii pochłania topienie 1kg lodu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja też mam przykład pomocniczy jak w budynku mamy 21oC a woda w co po procesie odszraniania ma 26oC to pompa chłodziła dom czy grzała.

I drugie ile energii dostarcza resublimacja 1kg pary wodnej a ile energii pochłania topienie 1kg lodu

 

Bez sensu było w 2013

Bez sensu jest w 2014

Wszystkiego najlepszego!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja też mam przykład pomocniczy jak w budynku mamy 21oC a woda w co po procesie odszraniania ma 26oC to pompa chłodziła dom czy grzała.

I drugie ile energii dostarcza resublimacja 1kg pary wodnej a ile energii pochłania topienie 1kg lodu

 

Ty naprawde tak uwazasz, czy tylko "grasz" idiote na forum? Chluby Ci to nie przynosi, oj nie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no jasne że nie już pisałem jak to wygląda w czasie pomiarów (spr. 30% itd.) można policzyć biorąc pod uwagę spadek temp. w zładzie wody ale to też z błędem bo trochę wylewka odda

poza tym nie można porównywać szronienia w on off z inwerterem i ezr ze względu na delty

kto teraz kupuje pw on off ostatnią zainstalowałem chyba w 2009

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no jasne że nie już pisałem jak to wygląda w czasie pomiarów (spr. 30% itd.) można policzyć biorąc pod uwagę spadek temp. w zładzie wody ale to też z błędem bo trochę wylewka odda

poza tym nie można porównywać szronienia w on off z inwerterem i ezr ze względu na delty

kto teraz kupuje pw on off ostatnią zainstalowałem chyba w 2009

 

A matme miales kiedys tam w szkole? Jesli pobierasz jakies cieplo na defrost, to ono sie do bilansu ciepla do wykorzystania na ogrzanie domu doda, czy odejmie? "Troche odda" miesci sie w Twoim rozumieniu matematyki jako wartosc ujemna?

 

Sprecyzuj co masz dokladnie na mysli, bo jestem lekko "przerazony". :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A matme miales kiedys tam w szkole? Jesli pobierasz jakies cieplo na defrost, to ono sie do bilansu ciepla do wykorzystania na ogrzanie domu doda, czy odejmie? "Troche odda" miesci sie w Twoim rozumieniu matematyki jako wartosc ujemna?

 

Sprecyzuj co masz dokladnie na mysli, bo jestem lekko "przerazony". :)

 

a licznik energii elektrycznej to co też działa wstecz albo wcale (jak licznik ciepła) w czasie odszraniania czy normalnie liczy ?

więc energia na odszranianie jest w bilansie czy nie - zakładając że licznik elektryczny jednak liczy a tak jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a licznik energii elektrycznej to co też działa wstecz albo wcale (jak licznik ciepła) w czasie odszraniania czy normalnie liczy ?

więc energia na odszranianie jest w bilansie czy nie - zakładając że licznik elektryczny jednak liczy a tak jest

 

Licznik energii elektrycznej caly czas zlicza do przodu. To jasne.

Jak jest z cieplomierzem w koncu? Przy braniu energii na defrost z instalacji "cofa sie"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Który z nich swojemu klientowi ciepłomierz zainstaluje!?

A tu jeszcze wymagać od nich umiejętności liczenia SCOPów

Daj spokój u nich na szkoleniu uczą jak sprzedać, a nie sprawdzać co sie sprzedało.

 

no jednak spisek

co do ciepłomierza na jakie przepływy jest Twój?

ostatnio jak proponowałem to klient nie chciał zapłacić za taki na 2,5m3/h więc ma tylko licznik energii elektrycznej

jak bym był takim spiskowcem iluminatem masonem to nawet liczników energii elektrycznej bym nie montował

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ty masz kłopoty z matma co z tego że nie liczy wstecz jak energia elektryczna jest liczona

 

:)

Jakies korepetycje by Ci sie przydaly.

Tylko nie wyjedz ze swoimi "obliczeniami" przed jakims chociaz srednio kumatym klientem. Spierdzieli i nawet zaliczki nie bedzie chcial odebrac.

 

Oj, chluby instalatorskiej braci nie przynosisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...