Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

No myślę że to jakaś "poważna" strona

 

Strona jak strona. Wazne, czy na instalacjach uzytkownicy maja te "lepsze" cieplomierze, ktore potrafia same sobie ta energie pobrana odjac.Jesli sa to jakies proste cieplomierze, to SPF jest zawyzony.

 

Zawyzony tez jest, jesli tutaj ktos podaje wartosci energii bez uwzglednienia defrostow, a to pewnie wiekszosc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Co musisz odjac?

Cieplomiesz liczy tylko energie oddana na CO... Nie odliczy "pobranej" na defrost. Tak?

Podlicznik poda ilosc kWh przez np. Rok. Tak?

Wyliczysz SCOP incl defrost czy nie?

Cieplo oddane / kWh pobrane...

Czy trzeba zonglowac ile kWh pobral z instalacji i ile pradu podczas defrostu gdy de facto PC nie grzala.

 

 

A jeszcze wieksza sciema to P/P...

Tam brak cieplomierza... Nie ma bufora... grzalek, defrost to black magic a podlicznik sie kreci ;)

 

no dokładnie tylko niektórzy nie pojmują a niektórzy specjalnie głupa tną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strona jak strona. Wazne, czy na instalacjach uzytkownicy maja te "lepsze" cieplomierze, ktore potrafia same sobie ta energie pobrana odjac.Jesli sa to jakies proste cieplomierze, to SPF jest zawyzony.

 

Zawyzony tez jest, jesli tutaj ktos podaje wartosci energii bez uwzglednienia defrostow, a to pewnie wiekszosc.

 

Pyxis z całym szacunkiem, ale pewnie jakieś 90% klientów ma w doopie ten cały SPF i jeszcze inne tam COP'y;) Ja się do nich zaliczam:) Mnie interesuje żeby w domu było ciepło i ile mnie to kosztowało (czyli zużycie w kWh), a jakim sposobem PCi to osiągnęła to dla przeciętnego użytkownika jest bez znaczenia:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vld, jak szacujesz ilosc energii pobieranej z instalacji CO na defrost? Jak to procentowo wyglada?

Staram sie oszacowac, jaki to moze byc blad.

 

U siebie licząc z delty, przepływu i czasu wychodzi ok 1,3-1,5 MJ na defrost. Defrosty w zal od warunków mogą być nawet co 45 min ( chyba magnolja miał tak przy grzejnikach). U mnie dziś przy 1-2C za oknem za ostatnie 12h było 7 defrostów. Przy częściowym obciążeniu co 2h, po włączeniu klimakonwektora co 80 min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyxis z całym szacunkiem, ale pewnie jakieś 90% klientów ma w doopie ten cały SPF i jeszcze inne tam COP'y;) Ja się do nich zaliczam:) Mnie interesuje żeby w domu było ciepło i ile mnie to kosztowało (czyli zużycie w kWh), a jakim sposobem PCi to osiągnęła to dla przeciętnego użytkownika jest bez znaczenia:D

 

Powinienes wiec takie rozwazania przewijac.

Dla mnie to dyskusja nad zroumieniem mechanizmu. Lubie wiedziec. Co z tym zrobie - moja sprawa. To ze czlowiek z branzy tego nie lapie - troszke "przerazajace".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie licząc z delty, przepływu i czasu wychodzi ok 1,3-1,5 MJ na defrost. Defrosty w zal od warunków mogą być nawet co 45 min ( chyba magnolja miał tak przy grzejnikach). U mnie dziś przy 1-2C za oknem za ostatnie 12h było 7 defrostów. Przy częściowym obciążeniu co 2h, po włączeniu klimakonwektora co 80 min.

 

Liczmy co 1h przez 70% czasu pracy pompy w sezonie (1800h) po 1,4MJ

 

Wychodzi mi 1764MJ = 490kWh. Przy zapotrzebowaniu 9k kWh to jest 5,4% roznicy na energii dostarczonej.

Przy SPF=3,5 i jego korygowaniu dostaniemy 3,31 jako realny. Chyba ma to jednak znaczenie. IMHO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że ma.

Ale defrost to nie tylko strata częsci ciepła. To także strata czasu jak ktoś ma dwie taryfy i mocy urządzenia.

Np alterma 16 kW przy -7C ma 16 kW mocy - chwilowo. Jak uwzględnić defrosty, czyli stratę ciepła i czasu, to jej efektywna średnia moc spada do 12,5 kW.

Na takim deficycie 3,5 kW już można się neźle przejechać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no super liczysz dla on off teraz policz dla inwertera z ezr

 

Szacuje tylko, szacuje.

Musial bys przedstawiac takie "warunki brzegowe" dla Inwertera jakie podal Vld dla swojej. Musial bys tez podac dodatkowo realny czas pracy w sezonie (bo pewnie bedzie wiekszy).

 

To jest tylko taka umyslowa zabawa. Tylko ocena skali zjawiska i ewentualnego pola do drobnych mrketingowych manipulacji. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Licznik energii elektrycznej liczy, tylko w tym czasie nie ma energii dostarczxanej na ogrzanie obiektu, bo ja musi uzupelnic (czyli najpierw zostala pobrana z CO,a poniej uzupelniona). Bilans energetyczny budynku jest na zero a licznik elektryczny sie krecil. SPF polecial na leb na szyje.

Jesli teraz tego nie zalapales..... ech....

 

a już przez chwile myślałem że łapiesz to właśnie te 0,8 scop u ciebie łeb szyja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szacuje tylko, szacuje.

Musial bys przedstawiac takie "warunki brzegowe" dla Inwertera jakie podal Vld dla swojej. Musial bys tez podac dodatkowo realny czas pracy w sezonie (bo pewnie bedzie wiekszy).

 

To jest tylko taka umyslowa zabawa. Tylko ocena skali zjawiska i ewentualnego pola do drobnych mrketingowych manipulacji. ;)

 

ja to oceniałem po ilości kondensatu jakie podawał vld niestety ostatnio byłem przy małej pompce 7kw i było może 0,5l kondensatu przy mglistym (duża wilgotność powietrza) poranku około 0oC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że ma.

Ale defrost to nie tylko strata częsci ciepła. To także strata czasu jak ktoś ma dwie taryfy i mocy urządzenia.

Np alterma 16 kW przy -7C ma 16 kW mocy - chwilowo. Jak uwzględnić defrosty, czyli stratę ciepła i czasu, to jej efektywna średnia moc spada do 12,5 kW.

Na takim deficycie 3,5 kW już można się neźle przejechać.

 

Wg tych moich szacunkow efektywna moc do wykorzystania powinna spasc o <>11% (praca na uzupelnienie strat) i jak sadze dodac do tego trzeba czas samego defrostu jako bezczynnosc energetyczna pompy. Zakladajac, ze defrost trwa tyle co czas potrzebny na przywrocenie bilansu ogrzewania "na zero", to bedzie to juz 22% mniej mocy efektywnej.

 

16kW - 22% = 12,48kW. Moze to przypadek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg tych moich szacunkow efektywna moc do wykorzystania powinna spasc o <>11% (praca na uzupelnienie strat) i jak sadze dodac do tego trzeba czas samego defrostu jako bezczynnosc energetyczna pompy. Zakladajac, ze defrost trwa tyle co czas potrzebny na przywrocenie bilansu ogrzewania "na zero", to bedzie to juz 22% mniej mocy efektywnej.

 

16kW - 22% = 12,48kW. Moze to przypadek.

 

no to policz scop 4,3 gruntowa minus te ok 20% to ok 3.5 scop pw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja to oceniałem po ilości kondensatu jakie podawał vld niestety ostatnio byłem przy małej pompce 7kw i było może 0,5l kondensatu przy mglistym (duża wilgotność powietrza) poranku około 0oC

 

Może się nawet nie domyślasz, ale to nie najlepiej świadczy o algorytmie defrostu w tej pompie.

Jak zniej wyleciało tylko 0,5L tzn,że zrobiła defrost niepotrzebny przy niemal czystej chłodnicy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może się nawet nie domyślasz, ale to nie najlepiej świadczy o algorytmie defrostu w tej pompie.

Jak zniej wyleciało tylko 0,5L tzn,że zrobiła defrost niepotrzebny przy niemal czystej chłodnicy!

 

mało wiesz o chłodnictwie lepiej często krótki bo mniej energii i lepiej parownik pracuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...