Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

Właśnie w tym miesiącu będę podejmował decyzje o wyborze taryfy. ENEA ma ofertę OSZCZĘDNY DOM z gwarancją stałej ceny nawet do końca 2016 roku.

NP. WARIANT 2016

Stałe ceny energii elektrycznej i stawki opłaty handlowej od dnia podpisania umowy do 31.12.2016 r.

W ramach Oferty OSZCZĘDNY DOM, Klienci mają do wyboru następujące grupy taryfowe:

OSZCZĘDNY DOM CAŁA DOBA (G11d)

Cena energii czynnej całodobowej w zł/kWh - 0,2500

Stawka opłaty za obsługę handlową w zł/m-c – 9,00

 

OSZCZĘDNY DOM DZIEŃ I NOC (G12d)

Cena energii czynnej w strefie dziennej w zł/kWh - 0,2850

Cena energii czynnej w strefie nocnej w zł/kWh - 0,1850

Stawka opłaty za obsługę handlową w zł/m-c – 9,00

 

Jakie jest wasze zdanie na ten temat, czy waszym zdaniem jest to korzystna oferta dla PC SPLIT POWIETRZE WODA - Vitocal 200-S 5,6 kW, uwzględniając fakt braku bufora w układzie mojej instalacji.???

 

smart_guy1 ciężko odpowiedzieć na tak zadane pytanie bo nie wiadomo o co chciałeś spytać;)

Jeśli chodziło Ci o pomoc w wyborze, która taryfa będzie korzystniejsza finansowo to zdecydowanie G12d - pod warunkiem, że się do niej dostosujesz, czyli przeniesiesz możliwie największe obciążenie prądowe na godziny taniej energii. Im więcej ogólnego zużycia będziesz realizował w czasie II taryfy tym większe będą Twoje oszczędności względem G11d, a na plus będzie już przy stosunku 40/60 (tania/droga).

Co do braku bufora to nie masz się czym przejmować, jeżeli masz podłogówkę to ona jest najlepszym buforem, a cały Twój dom również akumuluje ciepło. Twoje oszczędności będą również zależały od tego jak masz dobraną pompę - do pracy w II taryfie najlepiej mieć ją nieco przewymiarowaną, bo twój inwerter i tak nie będzie pracował "pełną parą".

Jak rozumiem w tej chwili masz prąd budowlany, więc zrób sobie eksperyment i wysteruj pompę do pracy w II taryfie i zobacz jak się zachowuje twój dom i na tej podstawie podejmij decyzję, bo być może, że w Twoim przypadku korzystniejszy okaże się jedno-taryfowy:confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Właśnie w tym miesiącu będę podejmował decyzje o wyborze taryfy. ENEA ma ofertę OSZCZĘDNY DOM z gwarancją stałej ceny nawet do końca 2016 roku.

NP. WARIANT 2016

Stałe ceny energii elektrycznej i stawki opłaty handlowej od dnia podpisania umowy do 31.12.2016 r.

W ramach Oferty OSZCZĘDNY DOM, Klienci mają do wyboru następujące grupy taryfowe:

OSZCZĘDNY DOM CAŁA DOBA (G11d)

Cena energii czynnej całodobowej w zł/kWh - 0,2500

Stawka opłaty za obsługę handlową w zł/m-c – 9,00

 

OSZCZĘDNY DOM DZIEŃ I NOC (G12d)

Cena energii czynnej w strefie dziennej w zł/kWh - 0,2850

Cena energii czynnej w strefie nocnej w zł/kWh - 0,1850

Stawka opłaty za obsługę handlową w zł/m-c – 9,00

 

Jakie jest wasze zdanie na ten temat, czy waszym zdaniem jest to korzystna oferta dla PC SPLIT POWIETRZE WODA - Vitocal 200-S 5,6 kW, uwzględniając fakt braku bufora w układzie mojej instalacji.???

Jak ja lubię podawanie częściowych cen energii i w dodatku nie wiadomo czy brutto czy netto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do podanych cen i stawek opłat należy doliczyć podatek VAT w wysokości 23%. Kolego map78, chciałem właśnie tego typu porady. Dylematem jest właśnie kiedy i jak grzać. Z jednej strony wole nagrzać dom podczas dnia i dodatnich temp. zewnętrznych przed powrotem domowników z pracy, a kolejno na noc maksymalnie ograniczyć prace urządzenia, a jego aktywność wznowić przed porannymi czynnościami przed wyjściem do pracy. Niemniej jednak czy ta strategia nie spowoduje nadmiernego obniżania temp. "bufora/podłogówki" a kolejno i tak zwiększonego poboru energii na potrzeby nadrobienia temp. w domu?

Ponadto chciałbym ograniczyć ilość załączeń PC i tym samym ograniczyć zużycie podzespołów PC np. sprężarki, tylko czy myślę prawidłowo???

Bo co po oszczędności na energii elektrycznej skoro później będzie trzeba zapłacić za serwis układu grzewczego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

 

Proszę o pomoc przy wyborze taryfy.Teraz mam G11, myślę o G12r (http://www.energa.pl/dla-domu/oferta-taryfowa-dla-domu/informacje-podstawowe?utm_source=link_wewnetrzny&utm_medium=megadropdown&utm_campaign=taryfa_dla_domu). Pompa Gejzer, kolektor poziomy.

 

O ile sprawa grzania CWU nie jest problemem- wystarczy grzać w drugiej taryfie to zastanawiam się co zrobić z podłogówką czyli CO (w całym domu)

W celu maksymalnego wykorzystania taryfy II musiałbym grzać na maksa do 7 rano potem przerwa do 13, znowu grzanie do 16 na maksa i przerwa do 22. Takie są warunki modelowe :)

 

Mam następujące pytania:

 

Przy obecnych warunkach moja pompa włącza się co ok 1h na ok. 30 min. Jak mam wymusić żeby nie pracowała pomiędzy 7 i 13 oraz 16-22? Temperatura na wyjściu w godzinach 4-24 jest stała, nie modyfikuję krzywej. Jedynym rozwiązaniem wydaje się być podwyższenie temperatury na wyjściu. Poprzez nagrzanie płyty betonowej do wyższej temperatury i zmagazynowanie energii cieplnej, płyta będzie mogła się powoli wychładzać w godzinach I taryfy. Wyższa temperatura to gorszy COP. Do 4 rano obniżam też krzywą o ok 2C i to też stracę.

 

 

1) Napiszcie proszę jak rozwiązaliście problem zatrzymania pracy pompy w godzinach I trafy. Czy można to zrobić bez dodatkowego bufora na CO

 

2) Biorąc pod uwagę obecne warunki i stałą temperaturę w domu, jak wyglądają cykle pracy Waszej pompy praca/ przerwa. Czy faktycznie temperatura w domu nie spadnie poniżej 21C gdy pompa nie będzie pracować przez 4-6 h

 

Dziękuję i pozdrawiam,

Piotrek

Edytowane przez licho21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatrzymujesz pompe obnizajac temperature zadana w czasie drogiego pradu (albo jak kto woli podbijajac w czasie taniego). Tania taryfa to temperatura nominalna.

U mnie sa przy 8cm wylewce wahania w ciagu dnia ponizej 1*C. Mam 2h taniego pradu w dzien (14-16).

 

PS

Obywam sie bez bufora. Pompa startuje najczesciej 3x na dobe na cele CO.

Tani prad o rzad wielkosci przebija straty z tytulu mniejszej sprawnosci pompy przy grzaniu akumulacyjnym.

Edytowane przez Pyxis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile sprawa grzania CWU nie jest problemem- wystarczy grzać w drugiej taryfie to zastanawiam się co zrobić z podłogówką czyli CO (w całym domu)

W celu maksymalnego wykorzystania taryfy II musiałbym grzać na maksa do 7 rano potem przerwa do 13, znowu grzanie do 16 na maksa i przerwa do 22. Takie są warunki modelowe :)

 

Tak, tak to mniej więcej wygląda. W godzinach taniego prądu w sterowniku swojej PCi musisz ustawić, że ma pracować z wyższą temperaturą zasilania GZ. Ja np. w Dimplexie mam coś takiego jak "podbicie" i "obniżenie" Ustawiam w tych opcjach o ile wyższa ma być temperatura zasilania, w jakich dwóch przedziałach czasu doby i w jakich dniach tygodnia. TYLKO: to podbicie nie MUSI i NIE OZNACZA "grzania" na maksa ! Eksperymetalnie należy ustalić jak wysokie podbicie będzie wystarczające do tego aby w domu była stabilna temperatura. Masz rację: duże podbicie oznacza spadek COP bo zasilanie GZ jest wysokie.

 

Przy obecnych warunkach moja pompa włącza się co ok 1h na ok. 30 min.

 

Masz bardzo częste taktowanie pompy. To nie jest dobre. Optimum to 3-6 załączeń na dobę. Czas pracy 30 minut - bardzo nieładnie.

Prawdopodobnie masz dużo za małą wartość histerezy. Ja mam np. 2K.

 

Jak mam wymusić żeby nie pracowała pomiędzy 7 i 13 oraz 16-22?

1) Napiszcie proszę jak rozwiązaliście problem zatrzymania pracy pompy w godzinach I trafy. Czy można to zrobić bez dodatkowego bufora na CO

 

Kiedy pompa popracuje non-stop w wyniku ustawienia "podbicia" w godzinach taniego prądu 13:00-16:00 to po przejściu na "standardową" krzywą grzania z racji tego, że temp. powrotu z GZ będzie wyższa, po prostu się nie załączy. Możesz dodatkowo (o ile sterownik umozliwia) ustawić w godzinach 16:00-22:00 "obniżenie" - tym bardziej PCi w tych godzinach się nie włączy, ALE: znów eksperymentalnie muszisz zaobserwować, czy w domu nie za bardzo się wychłodzi. Jeżeli tak będzie (zwłaszcza gdy temp. zewn będa niskie) to lepiej pozwolić pompie popracować w drogiej taryfie. Cały Twój dom jest buforem :rolleyes:

 

2) Biorąc pod uwagę obecne warunki i stałą temperaturę w domu, jak wyglądają cykle pracy Waszej pompy praca/ przerwa. Czy faktycznie temperatura w domu nie spadnie poniżej 21C gdy pompa nie będzie pracować przez 4-6 h

 

W grudniu przy średnich temperaturach 0,0... 4,0 moje cykle pracy na co to: 13:00-16:00 podbicie 3K i PCi chodzi te 3 godziny (2 tanie, 1 droga w G12w) 22:00-6:00 (podbicie 3K a chodzi od 22:00 do około 1:00 i wyłącza się bo osiąga zadaną temperaturę zasilania GZ) Jak temp. na zewnątrz jest w okilicach 0 to nad ranem około 5:00 włącza się ponownie na 1 godzinę. W sumie na dobę w grudniu: około 6,5h. Akumulacja budynku spokojnie powoduje, że temperatura w domu przed 22:00 nie spada więcej jak 0,2-0,6 st.C

 

Pozdrawiam i powodzenia,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy temperatura ci nie spadnie to musisz sprawdzić doświadczalnie (każdy dom ma inne dziury:yes:). Nie wiem jakie masz steroawanie pompy ale u mnie to wygląda tak:

w godzinach taniej taryfy mam ustawioną tempetaurę pomieszczenia w którym jest pomiar na 22,5 a w godzinach drogiej 22 i przy obecnych warunkach pompa nigdy nie wyjechała jeszzcze w drogą taryfę. w taniej nie chodzi non stop bo po prostu nie ma zimy tej zimy, narazie. w dzisięć nocnych godzin zużywa tyle co na lekko ponad 3 godzniy ale to inwerter więc chodzi pewnie dłużej ale z modulacją 17% najdczęściej.

Wada tego rozwiązania jest taka że nieraz rano jest najcieplej ale mi to pomaga zwlec się z łóżka do pracy:yes:

Jeśli dzień jest słoneczny to w tym okienku 13-15 nie włącza się wogóle. w pochmurne 0*C nieraz pochodzi około 40 min.

Ja mam Energa G12 W ale w marcu planuję przejść na g12r ze względu na tą dodatkową godzinę w dzień bo przecież zima kiedyś przyjdzie i trzeba będzie grzać jak na zimę przystało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akurat cykle pracy u kolegi licho21 (dużo załączeń i praca po 30m) wskazuje na sterowanie pogodowe i to bardzo kiepsko ustawione....strzelam że kolega ma viessmana ;)

 

Jakie mogą być ustawienia przy sterowaniu pogodowym, które powodują tak fatalne cykle pracy ? Moim zdaniem ustawiona bardzo mała histereza rzędu 0,2...0,5 K. Temperatura GZ spada do wartości zadanej minus histereza - ciach PCi się włącza, chodzi 30 minut - temperatura GZ osiąga wartość zadaną plus histereza - ciach PCi się wyłącza.... i tak w kółko. Może być inny powód ? Przecież niemożliwe aby przy "standardowej" histerezie rzędu 2 K było takie taktowanie.

Edytowane przez rafikW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przede wszystkim zależy to od tego jakie jest sterowanie - o czym wspomniał juz leone...

Leone opisał przypadek dla sterownia pokojowego, rafikW dla sterowania pogodowego....

akurat cykle pracy u kolegi licho21 (dużo załączeń i praca po 30m) wskazuje na sterowanie pogodowe i to bardzo kiepsko ustawione....strzelam że kolega ma viessmana ;)

 

Napisal ze ma Pc firmy Gejzer, slyszalem o tej firmie,, znad morza" ale to nie o to kaman, szkopul w tym ze sterowanie nie jest ustawione na optimum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisal ze ma Pc firmy Gejzer, slyszalem o tej firmie,, znad morza" ale to nie o to kaman, szkopul w tym ze sterowanie nie jest ustawione na optimum.

 

To jest na "drugim biegunie" optimum. Cykl 1 godzina pracy, 30 minut postój przez dobę jest bardzo wysoce wadliwy.

@licho21: Jeżeli Twój parametr o nazwie "integer" jest "pochodną" histerezy to moim zdaniem wymaga natychmiastowej modyfikacji. Musisz zrozumieć jego wpływ na pracę PCi i odpowiednio zmodyfikować.

Swój cykl w grudniu już podałem. Czytaj uważnie. W skrócie: 13:00-16:00 (3 godziny non stop) + 22:00-1:00 (3 godziny non stop) + ewentualnie około 1 godziny w okolicach 5:00

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec nie ma co pisac o zyskach z tego tytulu, bo to herezja jest. Jesli jest mozliwosc unikniecia szronienia wymiennika, to jest to w bilansie energatycznym stan pozadany. Tak to rozumiem.

 

Musze lekko zweryfikować swój pogląd zajrzałem w "krzywe mocy" urządzeń które montuje od 2012 o ile w wcześniejszych modelach był spadek bilansu mocy oddawanej o tyle w nowych jest ten spadek znacznie niższy i dla wyższych temperatur skraplania (gz dla nie obeznanych z chłodnictwem) wnioskuję że producent dopracował algorytm i znacznie lepiej wykorzystuje resublimacje

Wykresy są oczywiście dla 100% wydajności czyli dla dobrze zrobionej instalacji pompa inwerterowa tak pracuje poniżej -12 temp. zewnętrznej u mnie to ok. 160 -180 godzin w roku statystycznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc.

 

Dzisiaj przeprowadziłem próbną symulację działania pompy tylko w taryfie II. O 6:45 sprężarka została wyłączona i włączyła się ok 14. Przy temp. zew. ok 6-8C temperatura na powrocie spadała o 1C/h. O 7 wynosiła 27C i doszła do 23C ok godziny 13.

 

Czy możecie mi napisać jaka jest u Was temperatura na powrocie i jak zmienia się w czasie.

 

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...