Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

witam wszystkich i z poczatkiem nowego roku zycze delikatnych w temperaturach zim i zdrowia do walki z ustawieniami PC.

 

czas podsumowac miniony rok pracy mojej pc

rozruch 30-11-2012 na dworze tem. (-5C) na poczatek zamrozili dolne zrodlo co spowodowalo ,ze 03 -12 -2013 mialam juz nabite 191 kw w taryfie budowlanej(masakra)

w lutym wialy wiatry nad morzem(ktos w energii zmienil fazy pradu bo wlaczyl sie alarm MB1 ,ktory wylczyl bezpiecznik sprezarki

(jakis pech bo akurat pojechalam odwiedzic rodzine w lodzi .....efekt .....wlaczyl sie dogrzewacz na 123godziny)

wreszcie po wielkich bojach 07 marca 2013 zmienili mi taryfe na G12w

np. 13-03-2013 w nocy bylo (-17C)i pc wziela tylko 17 kw(co za wynik!!!!)ale dodam ,ze nie bylo jeszcze paneli i terakoty w lazienkach oraz zuzycia wody

(nastawione 37C)

od 30-11-2012 do 30 -11-2013 zuzyla 3731kw

pracowala 1260 godz

dogrzewacz 137 godz.

w listopadzie zalozylismy podlogi i zaczol sie jakis koszmar

na dworze (+5) w salonie 18C w garazu 20C(porazka jakas)--pompa zaczea pobierac od 15 do20 kw na dobe,przy rozruchu warczy jak jakas stara lodowka co ma sie zaraz zepsuc chyba jest zapowietrzona

podcas pracy

g1 wl.21,8 akt 24,7 to temp. z dzisiaj 04-01-2014 menu 1.1 ustawienie na 2,0

g8 33,3 (+6C menu1.2 zakres dokl. reg. 0,0C

g9 26,2 1.3 reg krzywej wyj.20 krzywa 20

g10 4,7 wyj15 krzywa 21,6

g11 1,4

pc greenline 10 plusC

bardzo bym byla wdzieczna za jakies wskazowki gdzie ewenualnie moge cos ulepszyc ,aby ta pompa dzialala jak sie nalezy i nie musialabym pisac ,ze ogrzewanie wynioslo mnie np.5 tysiecy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

g1 wl.21,8 akt 24,7 to temp. z dzisiaj 04-01-2014 menu 1.1 ustawienie na 2,0

g8 33,3 (+6C menu1.2 zakres dokl. reg. 0,0C

g9 26,2 1.3 reg krzywej wyj.20 krzywa 20

g10 4,7 wyj15 krzywa 21,6

g11 1,4

 

Musisz przetlumaczyc ten "belkocik" na nasze.

 

Jakie masz temperatury GZ (zasilanie i powrot) podczas pracy pompy? Jakie temp DZ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak sie ma tego fizyka?

 

Fizyka niezmiennie za to technika do przodu.

Zadajesz pytania jak czasem klientki jak to ciepło bez ognia to mniej więcej ten poziom.

Myślę że podobnie też mieli ci co zobaczyli pierwszą maszynę parową dla nich to też było wbrew fizyce - przynajmniej dla niektórych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fizyka niezmiennie za to technika do przodu.

Zadajesz pytania jak czasem klientki jak to ciepło bez ognia to mniej więcej ten poziom.

Myślę że podobnie też mieli ci co zobaczyli pierwszą maszynę parową dla nich to też było wbrew fizyce - przynajmniej dla niektórych.

 

Ja w przeciwienstwie do Ciebie dziwie sie, bo swita mi w glowie, ze sprawnosc cyklu Carnota jednak zalezy od temperatur, a pompy ciepla jako maszyny cieplne pracyja chyba wg tego cyklu?

 

n=1-(T2/T1)

 

"Wzór powyższy wyprowadzony przez Carnota określa, że sprawność cyklu nie zależy od czynnika roboczego, ani sposobu realizacji, a zależy tylko od temperatur źródła ciepła i chłodnicy."

 

Jak wg Ciebie "technika" pokonuje "fizyke"? Jak sie to dzieje?

 

Zapytam sie tak bez zadnej zlosliwosci: W jakim kierunku masz zdobyte wyksztalcenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od 30-11-2012 do 30 -11-2013 zuzyla 3731kw

pracowala 1260 godz

dogrzewacz 137 godz.

w listopadzie zalozylismy podlogi i zaczol sie jakis koszmar

na dworze (+5) w salonie 18C w garazu 20C(porazka jakas)--pompa zaczea pobierac od 15 do20 kw na dobe,przy rozruchu warczy jak jakas stara lodowka co ma sie zaraz zepsuc chyba jest zapowietrzona

podcas pracy

g1 wl.21,8 akt 24,7 to temp. z dzisiaj 04-01-2014 menu 1.1 ustawienie na 2,0

g8 33,3 (+6C menu1.2 zakres dokl. reg. 0,0C

g9 26,2 1.3 reg krzywej wyj.20 krzywa 20

g10 4,7 wyj15 krzywa 21,6

g11 1,4

pc greenline 10 plusC

bardzo bym byla wdzieczna za jakies wskazowki gdzie ewenualnie moge cos ulepszyc ,aby ta pompa dzialala jak sie nalezy i nie musialabym pisac ,ze ogrzewanie wynioslo mnie np.5 tysiecy

 

Wszystkiego dobrego w Nowym Roku

 

Spróbuję to odszyfrować

1260 h /rok to dobry wynik,przy okazji masz HTC9 Plus raczej :)

Krzywą 2,0 ustawiona standardowo dla tej PCi(mam podobnie)

Czujnik G1 pokazuje aktualną temp obiegu w górnym żródle na powrocie i tam też widać temp włączeniową - przy Twoich ustawieniach wynosi ona 21,8C i to mnie trochę dziwi. A jak histereza?Czy możesz z MENU 1.3 podać wartość przy wyj10 krzywa.... podejrzewam 23,6 oraz wyj5 krzywa....też zakładam 24,8 - takie temp prawdopodobnie masz jeżeli nie było tam własnych regulacji.Przy +6C na zew temp włączeniowa u Ciebie powinna ocsylować koło 24,5C a tu podane jest 21,8C.

Czujnik G8 pokazuje temo zasilania górnego żródła - 33,3K

Czujnik G9 to temp powrotu w GZ - 26,2 i mamy dT=7,1K - instalatorzy IVT chyba tak są szkoleni by delta wynosiła 7-10K,Na którym biegu masz pompkę obiegową górnego żródła?

Czujnik G10 to temp zasilania w dolnym żródle -4,7 K

Czujnik G11 temp powrotu w DZ - 1,4 K

dT w DZ=3,3 K

 

Przy PCi C9 i +5 K na zew. zużycie na dobę15 kWh jest ok - tylko,ta temp w domu......

Podajesz,że wszystko zaczęło się od wykończenia podłóg.Czyli co to było,glazura,panele,deski.....?

Garaż....zdecydowanie za wysoka temp - nie wiem jaką masz tam bramę i ocieplenie,ale taka temperatura w garażu musi odbić się na całości - tutaj też nasuwa się pytanie czy teraz dopiero tak ciepło czy wcześniej też tak było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak sie ma tego fizyka?

 

Nie licz, że ci cokolwiek wytłumaczy

 

Montują poprostu odpowiednio większą sprężarkę i inverter nadrabia straty póki może. Warunkiem jest też odpowiednie przewymiarowanie pompy do potrzeb.

W tych samych warunkach moc zachowają, ale SCOP będzie gorszy, bo kosztem większego zużycia prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie licz, że ci cokolwiek wytłumaczy

 

Montują poprostu odpowiednio większą sprężarkę i inverter nadrabia straty póki może. Warunkiem jest też odpowiednie przewymiarowanie pompy do potrzeb.

W tych samych warunkach moc zachowają, ale SCOP będzie gorszy, bo kosztem większego zużycia prądu.

 

Ja sobie zdaje sprawe, ze inaczej sie nie da, ale dlaczego "branzowiec" silesia o tym nie wie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie licz, że ci cokolwiek wytłumaczy

 

Montują poprostu odpowiednio większą sprężarkę i inverter nadrabia straty póki może. Warunkiem jest też odpowiednie przewymiarowanie pompy do potrzeb.

W tych samych warunkach moc zachowają, ale SCOP będzie gorszy, bo kosztem większego zużycia prądu.

 

cop nie będzie gorszy bo spr. pracująca na niższym odparowaniu pobiera mniejszą moc - odsyłam do tabel wydajności spr. np tu

http://www.elektronika-sa.com.pl/tcmodel.php?line=HCSSC-ZH-2009&model=ZH26K4E-TFD&RID=2&Tab=2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie jaja tylko cop nie jest gorszy ze względu na modulacje tylko ze względu na spadek temp. zewn.

i spokojnie można osiągnąć średnio rocznie 3,5 jak w linku Pyxis a tam zapewne część pomp to on off

 

Jak w pompie masz do nadrobienia 20% mocy, to parowanie MUSI być niższe i delty większe. O ile oczywiście ma jeszcze gdzie się kręcić.

A jak ty oceniasz zdjęcie 1 z termowizji? Pewnie to tuż przed defrostem, za oknem -5C, a powietrze i blachy schłodzone do -15C, parowanie min 3C niżej.

Jakoś mi to nie wygląda na krótkie i częste defrosty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowy rok 2014 i nowe ceny.

 

W Energa w 2013 w G12w było:

 

strefa "dzienna" (1T = droższa)

opłata przesyłowa dzienna (skł. zm. stawki sieciowej + opłata jakościowa): 0,2654 zł

cena energii czynnej: 0,3285 zł

suma: 0,5939 zł za 1kWh

 

sterfa "nocna" (2T = tańsza)

opłata przesyłowa nocna (skł. zm. stawki sieciowej + opłata jakościowa): 0,0634 zł

cena energii czynnej: 0,2182 zł

suma: 0,2816 zł za 1kWh

 

W 2014 jest:

 

strefa "dzienna" (1T = droższa)

opłata przesyłowa dzienna (skł. zm. stawki sieciowej + opłata jakościowa): 0,2688 zł

cena energii czynnej: 0,3084 zł

suma: 0,5772 zł za 1kWh

 

sterfa "nocna" (2T = tańsza)

opłata przesyłowa nocna (skł. zm. stawki sieciowej + opłata jakościowa): 0,0693 zł

cena energii czynnej: 0,2046 zł

suma: 0,2739 zł za 1kWh

 

 

droga energia tanieje o 0,0167 zł na 1kWh

tania energia tanieje o 0,0077 zł na 1kWh

Symboliczne obniżki ale lepiej, że są takie a nie wzrosty cen jak np. gazu:wiggle:

Edytowane przez rafikW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

W tych samych warunkach moc zachowają, ale SCOP będzie gorszy, bo kosztem większego zużycia prądu.

Szczerze,to SCOP dla mnie nie jest istotny i za bardzo mnie to nie interesi jaki będzie ;)

Jeśli byłby nawet 2 a sądzę,że będzie sporo wyższy,to mnie to w pełni satysfakcjonuje :)

Dla mnie liczy się zużycie energii na c.o+cwu a to na teraz jest więcej niż satysfakcjonujące ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze,to SCOP dla mnie nie jest istotny i za bardzo mnie to nie interesi jaki będzie ;)

Jeśli byłby nawet 2 a sądzę,że będzie sporo wyższy,to mnie to w pełni satysfakcjonuje :)

Dla mnie liczy się zużycie energii na c.o+cwu a to na teraz jest więcej niż satysfakcjonujące ;)

 

... ałe łoco chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

parowanie tuż przed odszranianiem spada bo zatyka się wymiennik ale to jest sygnał dla C64:) że ma startować odszranianie - dlaczego parowanie ma być niższe niż temp. wymiennika - wymiennik ma temp. wrzącego czynnika i ogrzewa go powietrze

 

zobacz sobie zdjęcie z normalnej pracy widać jak spr. grzeje jeden z producentów opakował spr. w masę akumulacyjna i wykorzystuje to ciepło do odszraniania to tak a pro po twoich jedynie słusznych twierdzeń że tego się nie da wykorzystać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...