Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

Dlatego też napisałem,że "spieprzona" instalacja ;)

 

U mnie zgodnie z planem ale ciężko wyrokować bo wg niektórych anomalie pogodowe :)

Przewidywałem ze sezon grzewczy za c.o 2000kWh i 1000kWh za cwu i jak tak dalej pójdzie to będę miał znacznie mniejsze zużycie niż zakładałem :)

Do dzisiaj mam ok.800kWh za c.o i 350kWh za cwu.

Wg OZC zużycie na c.o za sezon grzewczy wynosiło 5000kWh a zużycie cwu przyjąłem jako 2250kWh za pół roku.

 

 

Pocieszacie mnie takimi wpisami, u siebie przy niemal 2 razy większym domu nie licząc października żużyłem jakieś 900 KWh z CWU praktycznie tylko w taniej

A jeszcze jedno okno szerokości 3,75 m jest dośc mocno nieszczelne i tam temp 21 st , do tego pare małych niedoróbek zostało do poprawy

Temp w domu 22,5 min, przeważnie 23 czasem więcej, zwłaszcza jak kominek grzał (max 27)

AAA czasem kominek się odpali, ostatnio w pierwszej połowie grudnia a bywało w listopadzie i dwa razy na tydzień

I choćby dlatego nie zamieniłbym swojej gruntowej na PW choćby mi 15 koła oddawali

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dlatego też napisałem,że "spieprzona" instalacja ;)

 

U mnie zgodnie z planem ale ciężko wyrokować bo wg niektórych anomalie pogodowe :)

Przewidywałem ze sezon grzewczy za c.o 2000kWh i 1000kWh za cwu i jak tak dalej pójdzie to będę miał znacznie mniejsze zużycie niż zakładałem :)

Do dzisiaj mam ok.800kWh za c.o i 350kWh za cwu.

Wg OZC zużycie na c.o za sezon grzewczy wynosiło 5000kWh a zużycie cwu przyjąłem jako 2250kWh za pół roku.

 

Od 1.09.2013 do końca roku

 

CO - 877kWh

 

CWU - 442 kWh

 

W zeszłym sezonie miałem 200kWh więcej

 

Ja przewiduję za sezon < 4000 kWh u ciebie będzie bliżej 3500 kWh. Wszystko wszystko będzie zależało od zimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
A tak sie tu odgrazales, ze bedziesz sie kapal (w wannie) nie tylko w sobote. ;)

 

Prawie mnie przekonales, ze bedziesz u siebie mial wieksze zuzycie na cele CWU niz na CO.

Sądzę,że za cały rok zużycie cwu będzie na podobnym poziomie co c.o ponieważ miesięcznie teraz idzie ok.130-140kWh,w cieplejsze miesiące szło ok.100kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeliczyłem dokładnie moją powierzchnie użytkową wg:

- pow. 2,2m - 100%

-1,4-2,2m-50%

<1,4 -0%

 

Wyniki

pow użytkowa - 145,8m2

pow podłóg - 164,6m2

kubatura - 408m3

Dotyczy to tylko pomieszczeń ogrzewanych podłogówką.

Nie dotyczy garażu który jest pośrednio ogrzewany 20m2 ściany oraz kotłowni .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cop nie będzie gorszy bo spr. pracująca na niższym odparowaniu pobiera mniejszą moc - odsyłam do tabel wydajności spr. np tu

http://www.elektronika-sa.com.pl/tcmodel.php?line=HCSSC-ZH-2009&model=ZH26K4E-TFD&RID=2&Tab=2

Powód, dla którego pomijasz znaczny spadek chłodniczej nie jest mi znany. Zerknijmy zatem do tabel wydajności.

Przykład (ZH26, R407C, skraplanie 40*C):

Dla spadku parowania z -5*C na -10*C otrzymujemy:

Spadek pobieranej o 0,09kW

Spadek chłodniczej o 1,34kW

Spadek COP o 0,51

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak to było w temacie zwiększania modulacji inwertera cop jest niższy ze względu na niższe odparowanie a nie na skutek zamiany (zwiększenia) modulacji

 

Motasz sie

Mówileś wcześniej, że przewaga inverteta polega na modulacji i niższych deltach.

Więc jak musi nadrabiać i wkręcać się na wyższe obroty, to jego przewaga maleje, a delty rosną. Tzn spada t parowania do t powietrza.

Edytowane przez Vld
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich i sprobuje moj wczorajszy belkot jakos z polskiego na nasze przelozyc.

dziekuje WIT74 za probe odszyfrowania #6143i SLAWKOWI za chec pomocy #6155

 

pc chodzi na 2 biegu

cisnienie jest 1bar bo mieszkam na gorce(podczas rozruchu podniesli mi cisnienie do 2 bar ale po jakims czasie sie obnizylo

od wczoraj rana do dzisiaj rana wziela 22kw---porazka jakas(na dworze w nocy +3C) to ile wezmie przy np.-20C....wole nawet nie myslec

ale dosyc gadania ...teraz beda cyferki

 

pc praca godz.23.oo pc spoczynek godz 05 rano

G1(temp.obiegu powrotnego wyl 30,3 akt 27,3 wyl 25,0 akt 27,7

G2 (temp zewnetrzna 2,6C

G8(temp.wyjscia na CO 34,6C 27,8C

G9(temp.powrotu z CO 276C 27,9C

G10(wejscie C/chl) 4,3C 18,6C

G11(wyjscie C/chl) 1,1C 12,9C

 

ustawienie krzywej wyjscie 20 krzywa 20

wyjscie15 krzywa 21,6

zakres dokl.r egulacji -10.....0,0.....+10

ustawiona temp. 0....,2,0.......10

sprezarka podczas pracy ma temp. ok 64C a w spoczynku 33C(z tego co pamietam):no:

moze teraz wyglada to bardziej wyraziscie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Motasz sie

Mówileś wcześniej, że przewaga inverteta polega na modulacji i niższych deltach.

Więc jak musi nadrabiać i wkręcać się na wyższe obroty, to jego przewaga maleje, a delty rosną. Tzn spada t parowania do t powietrza.

 

To ciekawy przykład manipulacji.

 

Jeden kolego piszę że jak sprężarka obniża wydajność to jest lepiej .

To drugi kolega pisze ,że nieprawda bo jak zwiększa wydajność to jest gorzej.

 

Najgorsze ,że obydwaj mają rację .

Tylko z tego nic nie wynika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich i sprobuje moj wczorajszy belkot jakos z polskiego na nasze przelozyc.

dziekuje WIT74 za probe odszyfrowania #6143i SLAWKOWI za chec pomocy #6155

 

pc chodzi na 2 biegu

cisnienie jest 1bar bo mieszkam na gorce(podczas rozruchu podniesli mi cisnienie do 2 bar ale po jakims czasie sie obnizylo

od wczoraj rana do dzisiaj rana wziela 22kw---porazka jakas(na dworze w nocy +3C) to ile wezmie przy np.-20C....wole nawet nie myslec

ale dosyc gadania ...teraz beda cyferki

 

pc praca godz.23.oo pc spoczynek godz 05 rano

G1(temp.obiegu powrotnego wyl 30,3 akt 27,3 wyl 25,0 akt 27,7

G2 (temp zewnetrzna 2,6C

G8(temp.wyjscia na CO 34,6C 27,8C

G9(temp.powrotu z CO 276C 27,9C

G10(wejscie C/chl) 4,3C 18,6C

G11(wyjscie C/chl) 1,1C 12,9C

 

ustawienie krzywej wyjscie 20 krzywa 20

wyjscie15 krzywa 21,6

zakres dokl.r egulacji -10.....0,0.....+10

ustawiona temp. 0....,2,0.......10

sprezarka podczas pracy ma temp. ok 64C a w spoczynku 33C(z tego co pamietam):no:

moze teraz wyglada to bardziej wyraziscie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Motasz sie

Mówileś wcześniej, że przewaga inverteta polega na modulacji i niższych deltach.

Więc jak musi nadrabiać i wkręcać się na wyższe obroty, to jego przewaga maleje, a delty rosną. Tzn spada t parowania do t powietrza.

 

Masz racje przewagi inwertera nad on off nie ma jak musi pracować na 100% ale to jest poniżej temp. zewnętrznej na jaka jest dobrany teraz odpowiedz sobie ile w rok jest godzin temp. poniżej dobru jakiego dokonasz ( a można dobrać na 100% np. przy -16oC)

Pozostaje kwestia ezr i możliwości pracy na 130% w ograniczonym czasie ale można wycisnąć te 130%

W kwestii mojej pomyłki gdybym miał intencje oszukiwać nie zamieszczałbym tabelki.

Oczywiście chodziło mi o cop różnych sprężarek w tej samej temp. odparowania jak sobie to prześledzisz - te same parametry dla różnej wielkości spr. to zobaczysz że cop jest taki sam.

Czyli cop nie zależy od modulacji inwertera (to jak mniejsza lub większa spr.) przy tych samych parametrach.

Inna kwestia że wymienniki w inwerterze są dobrane na 100% a więc przy modulacjach mniejszych niż 100% są przewymiarowane.

Nie oczekuje że to zrozumiesz bo prawdę mówiąc goście od pieców nie ogarniają tego jak i część monterów z branży chłodniczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od 30-11-2012 do 30 -11-2013 zuzyla 3731kw

w listopadzie zalozylismy podlogi i zaczol sie jakis koszmar

na dworze (+5) w salonie 18C w garazu 20C(porazka jakas)--pompa zaczea pobierac od 15 do20 kw na dobe

pc greenline 10 plusC

bardzo bym byla wdzieczna za jakies wskazowki gdzie ewenualnie moge cos ulepszyc ,aby ta pompa dzialala jak sie nalezy i nie musialabym pisac ,ze ogrzewanie wynioslo mnie np.5 tysiecy

Po ułożeniu podłóg trzeba od nowa wyregulować przepływy podłogówki.Pętlę w garażu bym zakręcił.Zużycie dobowe 15-20kwh jest chyba ok jak na nie zamieszkały dom i pierwszy rok grzania.

Wynik 3731 kwh za cały rok ogrzewania II taryfie to nota bene nie więcej jak 1400zł z górką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie oczekuje że to zrozumiesz bo prawdę mówiąc goście od pieców nie ogarniają tego jak i część monterów z branży chłodniczej.

 

Teraz piszesz z sensem, choć nadal zakładsz żem "ciemny"

Jak odpalisz sobie program doboru emerssona select zadasz stałem te same parametry i pozmieniasz sprężarki zobaczysz, że ich copy się zmieniają. Nie są stałe, choć i różnice nie są duże. Co do inwertera, to nie zupełnie jest tak, że jego cop jes taki sam na 100% i na 30%. Po pierwsze masz straty na samym falowniku, nie wiem czy są na tym samym poziome w obu przypadkach, czy rosną wraz ze spadkiem mocy, ale wiem, że są. Po drugie zmniejszone obroty, to mniejsza sprawność samej głowicy tłoczącej. To jest tylko urządzenie mechaniczne smarowane i uszczelniane olejem. Im niższe ono ma obroty, tym większe straty od nieszczelności i przedmuchów między pracującymi elementami. Nawer jak zaczniesz kwestionować ich wrost po obniżeniu obrotów, to musisz uznać istnienie efektu bazy. Tzn, że przy 100% mogą stanowić 1%, ale przy 30% te same straty rosną do 3,3%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz piszesz z sensem, choć nadal zakładsz żem "ciemny"

Jak odpalisz sobie program doboru emerssona select zadasz stałem te same parametry i pozmieniasz sprężarki zobaczysz, że ich copy się zmieniają. Nie są stałe, choć i różnice nie są duże. Co do inwertera, to nie zupełnie jest tak, że jego cop jes taki sam na 100% i na 30%. Po pierwsze masz straty na samym falowniku, nie wiem czy są na tym samym poziome w obu przypadkach, czy rosną wraz ze spadkiem mocy, ale wiem, że są. Po drugie zmniejszone obroty, to mniejsza sprawność samej głowicy tłoczącej. To jest tylko urządzenie mechaniczne smarowane i uszczelniane olejem. Im niższe ono ma obroty, tym większe straty od nieszczelności i przedmuchów między pracującymi elementami. Nawer jak zaczniesz kwestionować ich wrost po obniżeniu obrotów, to musisz uznać istnienie efektu bazy. Tzn, że przy 100% mogą stanowić 1%, ale przy 30% te same straty rosną do 3,3%.

 

O ile się zmieniają które miejsce po przecinku się zmienia :)

Straty na falowniku nijak maja się do sprawności silnika asynchronicznego w spr. spiralnej - w inwerterach są rotacyjne ad przedmuchów etc.

ok. dolicz te 3,3% z minimalnej wydajności 4kw (dla spr. 12kw) choć to dla spiralnej nie rotacyjnej.

Szkoda że ci murarze co to budują te budynki z pompami nie są takimi aptekarzami strzelą jeden mostek i Twój precyzyjny bilans w łeb bierze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie troche z innej beczki. jaka moc przylaczeniowa powinienem posiadac, aby nie martwic sie o podlaczenie pompy? Albo inaczej, jakie wy posiadacie moce przylaczeniowe? O ile dobrze pamietam, wnioskowalem o 13kW, ale to bylo zanim byl wykonany projekt domu, a temat pomp gdzies tam dopiero sie rodzil. Obecnie wydaje mi sie, ze moze to byc za malo. Pompa ostatecznie jeszcze nie wiem jaka bedzie - zalezy od ofert, ale albo kolo 8kW grunt, albo kolo 10-11 kW P-W.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...