Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

u mnie za styczeń 2012 sama pc 235 zł brutto, za cały prąd w domu z opłatami stałymi 453 zł brutto, od razu widać podwyżkę prądu gołym okiem, zakres temperatur 23-24C, temp DZ spadła mi do 13 C, w kominku paliłem średnio raz na tydzień przy weekendzie.

 

RWE podniosla mi o:

I taryfa - wzrost o 0,0412 [zl/kWh]

II taryfa - wzrost o 0,0263 [zl/kWh]

 

W skali roku roznica moze mnie wyniesc ok. 227 zl na caly dom przy zuzyciu podobnym do zeszlorocznego.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

 

Przygladam sie tej dyskusji i mam mieszane uczucia co do sensu instalowania a przedewszystkim inwestowania w PC .

Pomijam fakt braku alternatywnych żrudeł zasilania (gaz)

 

 

 

Jaki więc jest sens inwestowania pokaźnych środków finansowych w porównaniu z instalacją gazową na PC do tego niejednokrotnie macie domy energooszczędne , super ocieplone z oknami o potrójnej szybie , rekuperatorami i korzty te to min 100 tys zł a teraz piszecie jak to niby jesteście zadowoleni z rachunków , nie widzę powodów do zadowolenia te rachunki sa ogromny gdy dodamy do tego amortyzacje kosztów tej instalacji , nie chcę nikogo urazić sama myślę o pompie w przyszłości w nowym domu ale te argumęty jakie przytaczacie i wysokośc rachunków mnie przeraża , może mi to ktoś spokojnie wyjaśnić jaki ma sens taka inwestycja poza ekologią oczywiście :-)

 

Pozdrawiam

 

TT

Edytowane przez Tamara Tin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tamara Tin

Napisalas ze przeczytalas watek a widze ze nie zrobilas jednak tego.

Czesc osob napisala min. ja ze nie maja gazu pod odmem i pozostaje wybrac alternatywne zrodlo ciepla.

Nie liczylem jaka roznica byla by gdybym nie mial PCi,wentylacji czy okien trojszybowych ale 100 tys to chyba zaszlalas troszke :)

Jesli masz takie niskie koszty to tylko pozazdroscic, ale gdybys poczytala jakie koszty maja inni uzytkownicy/wlasciciele domow z gazem, bez wentylacji mechanicznej a majacy lepiej ocieplone domy niz Twoj to moze nie napisala bys tego.

Nie wiem jakim "cudem" masz takie a nie inne koszty bo dla mnie to one sa malo realne do osiagniecia gdybym mial gaz, wentylacje grawitacyjna i "zwykle" okna dwuszybowe - nie ma szans na to. Domek mam raczej niezbyt duzy bo ok 215m2 ogrzewanych podlog a emp. wenw. ok. 20,5*C-21,5*C i cwu dla dwoch osob.

Koszty ostatnich dwoch miesiecy:

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191620-POMPA-CIEPŁA-zużycie-prądu&p=5165468&viewfull=1#post5165468

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek z płaszczem używany w weekendy. Przez dwa miesiące mamy ich prawie 9. Razy dwa dni (nie liczę już piątku, a powinienem) wychodzi 18 dni na kominku. Do tego jak naładujemy bufor to spokojnie w poniedziałki pojedziemy bez gazu. Wychodzi z tego, że w okresie dwóch miesięcy niemal miesiąc jechaliście na kominku. Duży coś ten rachunek za gaz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tamara Tin

nie 100 tys a 50 tys i to z PC poziomym.

Dokładnie to kalkuluję na bieżąco koszty docieplenia - w sensie dokładania bonusowo do przeciętnej izolacji: +15 cm na posadzce (razem 30cm), + 10 na ścianie fundamentu (razem 20cm), + 15 cm na ścianach domu (z > robocizną za 2 warstwy i kołkami a nie za jedną) (razem 30 cm) + konieczność okien w warstwie ocieplanie, +15cm wełny dach (z robocizną i stelażem krzyżowym), razem 45cm.

Koszt tego to dla domu 150m2, piętrowego z dwuspadowym dachem to .... 17 tys! Styropian na posadzki i fundament 0,037, na ściany grafit 0,031, na dach wełna 0,035, okna w ociepleniu.

A za 35 tys to PC z kolektorem poziomym zrobisz średniej klasy - to decyzja już indywidualna.

 

Co najważniejsze to docieplenie w odróżnieniu od wszelakich maszyn czy systemów grzewczych ma tą przewagę, że się generalnie nie psuje po 10 czy 15 latach, generalnie nie wymaga serwisowania, generalnie za 30 lat nadal Ci będzie służyć. Te 17 tys zwróci się nawet przy groszku a przy gazie ziemnym tym bardziej (o butli, oleju i prądzie już nie wspomnę). Ceny energii rosły, rosną i rosnąć będą. Także nie masz się z czego Tamaro cieszyć, że masz na ścianie 12cm wełny (chyba, że dom sprzed 5-7 lat) bo tego nie poprawisz a widzę już dysproporcję w ociepleniu dachu: 30- 0 cm wełny! Czy gdzieś kasa za grzanie ucieka? Strych docieplisz. Ściany i posadzkę nie tak łatwo.

 

p.s. można dyskutować o sensie ekonomicznym GWC, isomurów itp, ale nie o grubszym ociepleniu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tamara Tin

w ociepleniu dachu: 30- 0 cm wełny!

winno być 30-40 cm

 

p.s. 2 wszystko liczmy indywidualnie bo dla mnie Twoja temperatura w domu jest dobra na noc a nie na dzień. W kominku mi by się palić nie chciało. A patrząc na materiały jakie wybieram na budowę i wykończenie domu to kominek penie by mnie z wykończeniem i z 20-25 tys kosztował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem małe podsumowanie roku, oto wyniki

Zużycie przez cały dom-7896kWh (I-1954,II-5942), na kwotę 3200zł(bez przecinków), co daje średnią za 0,40zł za kWh i stosunek drogiej do taniej 25/75%

Na PC wyszła w tym czasie średnia 0,35zł, a na resztę domu 0,45zł

Najciekawsza jest ta ostatnia średnia, bo pokazuje, że bez większych trudności można zejść sporo poniżej G11.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam dwutaryfowego podlicznika do PCi tylko jednotaryfowy a taryfikacji dokonuje na podstawie czasu pracy i ustawien godzin grzania, jest to jednak tylko szacunkowa informacja nie dokladna.

Za zeszly rok mnie wyszlo mi zuzycie na caly dom 6 987 kWh za co musialem zaplacic 3 075zl z oplatami stalymi wlacznie.

Wyszlo mi zuzycie % I/II taryfa 31/69, na PCi zuzylem 4 027kWh, wentylacja mech. 260 kWh,energii odnawialnej (darmowej z gruntu) 10 370 kWh.

* sredni koszt 1kWh za caly dom: 0,44 zl/kWh

* sredni koszt 1kWh za PCi: 0,41 zl/kWh

* sredni koszt 1kWh za pozostale: 0,51 zl/kWh

Srednie liczone z oplatami stalymi (calkowity koszt)

 

@Liwko

Podlicznik dwutaryfowy podlaczales pomiedzy PCi a puszka 3F czy ze skrzynki dawales kable?

 

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nad PC mam puszkę i bezpieczniki do PC, do nich podłączony jest podlicznik. Spisuje PC, pompki obiegowe, grzałkę do przegrzewu CWU, i stację uzdatniania wody. Ta ostatnia bierze tak mało prądu, że można ją pominąć.

 

Widzę, że wyniki średnich u ciebie mocno nie odbiegają od moich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Co najważniejsze to docieplenie w odróżnieniu od wszelakich maszyn czy systemów grzewczych ma tą przewagę, że się generalnie nie psuje po 10 czy 15 latach, generalnie nie wymaga serwisowania, generalnie za 30 lat nadal Ci będzie służyć. p.s. można dyskutować o sensie ekonomicznym GWC, isomurów itp, ale nie o grubszym ociepleniu!

Co prawda,to prawda :)

U mnie różnica między projektowym 87kWh/m2/rok a wstępnie wyliczonym 30kWh/m2/rok to właśnie od 15-18tys.zł.

Do tego jakaś mała pompka p-w za 15tys.zł i za mas.30tys.zł mam dom pasywny z 10kWh/m2/rok ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...