Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

Tylko czy da sie zmusic ta pompke, zeby pracowala ze 100% moca. Inaczej bedzie trudno tym sterowac i grzac akumulacyjnie. Do tego wylewki z anhydrytu.

To nie jest instalacja pod tani prad - dlatego bedzie problem.

 

U mnie na CO poszlo 591kWh w grudniu. 100% w tanim pradzie.

 

nie wiem czy trudno tym sterować akumulacyjenie posadzki to raczej szybko się nagrzewają a grubość 6-7cm sprawia że można było to ładować plus bufor 300l każde pomieszczenie oczywiście sterowane osobno trzy poziomy trzy szafy rozdzielacze sterowane , samą pompę można odpiąć sygnał np po podaniu którego jest + 2 stopnie do nastaw czyli np taryfa 2

http://foto.orx.pl/img/10/biawar16.jpg

http://foto.orx.pl/img/10/biawar21.jpg

http://foto.orx.pl/img/10/biawar4.jpg

a to moja rozdzielnia

http://foto.orx.pl/img/10/szafa48.jpg

 

jest ok trzeba liczyć zużycie kW przy temperaturach jakie są i będzie ok druga taryfa wiem co jak mi niestety nie pasuje drogo w dzień

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

nie wiem czy trudno tym sterować akumulacyjenie posadzki to raczej szybko się nagrzewają a grubość 6-7cm sprawia że można było to ładować plus bufor 300l każde pomieszczenie oczywiście sterowane osobno trzy poziomy trzy szafy rozdzielacze sterowane , samą pompę można odpiąć sygnał np po podaniu którego jest + 2 stopnie do nastaw czyli np taryfa 2

 

jest ok trzeba liczyć zużycie kW przy temperaturach jakie są i będzie ok druga taryfa wiem co jak mi niestety nie pasuje drogo w dzień

 

A komu pasuje:confused:;) Pewnie, że lepiej żeby cały czas było tanio:yes: ale jest jak jest i tak jak Ci wcześniej napisałem większość taniego prądu powinna zeżreć pompa. Jeżeli nie jesteś pewien czy ogrzewanie akumulacyjne u ciebie wypali to zanim zmienisz taryfę zrób sobie test - wysteruj pompę do godzin taniej taryfy i obserwuj czy jest dostatecznie ciepło i jak szybko się wychładza - jeżeli komfort cieplny będzie dla Ciebie akceptowalny to wtedy zmienisz taryfę, a oszczędności będą na pewno. No chyba, że nie chcesz, bo są tu i tacy, którzy po prostu wolą płacić więcej;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

300zł dobra cena a ile m2 i ile KW pożarła pompa raczej trudno mi uwierzyć że garażówka pożarła by mniej niż 578KW być może ale może ta nibe pochodzi dłużej i bezawaryjnie niż "garażówka " może heheh :lol2: mercedesy też się psują no nie

Dom lekko ponad 200m2 plus wolnostojący garaż 55m2 ogrzewane równolegle, budynki łączy rurociąg pod ziemią z rur preizolowanych. Wszystko podłogówka i wylewki OCZYWIŚCIE tradycyjne. Modulacja 100% ;) i przy tych temperaturach 100% w tanim prądzie. PC OCZYWIŚCIE przewymiarowana.

 

Jak chcesz obejrzeć napisz na priv, podam Ci namiary na tego klienta (20km od Torunia).

Co do wiary że drogo=bezawaryjność to jest takie przysłowie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla tych którzy zastanawiają się czy przejść z G11 na G12w (czy inną z rodzin G12) prezentuję symulację porównującą moje koszty w obu taryfach.

Przy zużyciu bytowym na poziomie 63% w godzinach taniej taryfy i przy 92% zużyciu prądu taniego na cele c.o. i c.w.u. z ostatnich 10 miesięcy jestem "do przodu" 3122 -2322 = 800 zł.

Proporcja zużycia taniego prądu na cele bytowe będzie u mnie mniej więcej stała w granicach 60%. Zużycie taniego prądu na cele c.o. i c.w.u natomiast będzie malało kosztem prądu drogiego kiedy przyjdzie zima. Niemniej wyniki pokazują ogólną "zasadę" jak korzystnie kształtują się koszty gdy korzystamy z taniej taryfy.

PS. Do obliczeń przyjąłem, że będąc w G11 zużywam 3% mniej prądu na cele c.o. i c.w.u. bowiem pompa nie będzie podbijała wyższej temperatury w godzinach taniego prądu przez co będzie chodziła z ciut lepszym COPem i krócej.

 

G11 vs G12w_31.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wylewkami nic nie zrobisz. Anhydryt to anhydryt. Masz bufor w instalacji, czy zasobnik CWU 300l ? W sumie nawet 300l bufor niewiele by zmienil.

Piszac o sterowaniu, chodzilo mi o to, czy dasz rade zmusisc pompe, zeby pracowala ze 100% modulacja.

Dobre pytanie czy da się zmusić pompę do takiej pracy pompa działa jak sterownik ciepła z PID a sama sprężarka musi być w tej pompie 7KW tylko przy max obrotach falownika 120Hz mamy moc 16,5 KW , samo sterowanie przy pompie ma wejście podania sygnału 1-2 taryfa więc po podaniu tego sygnału będzie działała inaczej , jest też wejście po podaniu sygnału podbija temperaturę do nastaw o np 2-3 stopnie

Nie wiem czemu anhydryt to anhydryt czy jest gorszy od cementowych ? dlaczego podłoga szybciej na pewno się nagrzewa i rónomiernie na całej powierzchni to chyba lepiej bo utrzymywanie ciepła nie ma znaczenia czy beton czy anhydryt nie wiem co masz na myśli

w tej pompie jest zasobnik 160l CWU

a 300 litrów bufor bo są elektrozawory we wszystkich pomieszczeniach i problem by był jak by wszytkie były zamknięte bo pompka obiegowa w NIBE co prawda też modulowana i zapewne by pchała na MIN. WODĘ - dlatego bufor ale tylko dla tego sama instalacja to chyba wystaczający bufor rurka nie 16 a 18 i UŁOŻONO DOKŁADNIE 2650m - to jest 1484 litry plus 300 l bufor więc 1784 litry jest buforem

mam taki podlicznik domu z możliwości podpięcie pod pc tam były wykresy zużycia energi muszę to sprawdzić ile bierze pompa ile zużywa się w domu w okresie drogiej taryfy dam znać jak tam obserwację i wyniki . a po jakim czasie można wrócić w energetyce ponownie do jednej taryfy gdyby dwie się nie sprawdziły ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anhydryt sie szybko nagrzewa, bo ma male cieplo wlasciwe, a co za tym idzie mniej energii jest w stanie zakumulowac w tej samej objetosci, niz tradycyjna wylewka.

Woda w instalacji to zaden bufor. 1800l wody podgrzanej o 5*C jest w stanie zakumulowac 10 kWh energii. To 35 minut pracy Twojej pompy na pelnej mocy. Nie za wiele (zalozylem, ze cala ciecz ma temperature zasilania, a tak nie jest - realnie bedzie z polowe tej wartosci). Jakies 40-50t tradycyjnej wylewki, to juz inna gadka. :)

 

Bezplatnie mozesz zmienic taryfe 1x na rok (Tauron).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a 300 litrów bufor bo są elektrozawory we wszystkich pomieszczeniach i problem by był jak by wszytkie były zamknięte

Jesteś pewien, że we wszystkich pomieszczeniach są one niezbędne ? Jeśli nie miałbyś ich w połowie pomieszczeń, to mógłbyś prawdopodobnie pozbyć się bufora, bo nie poprawia on ekonomii pracy całego układu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem nowy na forum. Mam pompę Nibe F1345-24 na 659 h pracy mam 600 załączeń. Stompniominuty mam -120 czy z czasem pompa będzie się załączać rzadziej czy zmienic ta wartosc (jesli tak to na jaka). Dom grzany od pazdziernika .

 

Proponuję umieścić pytanie w wątku o pompach Nibe: "Pompy ciepła gruntowe Nibe" Tutaj szanse na odpowiedź o jakiś stopniominutach są nikłe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt. Porównywalnie. U mnie:

 

4-11.01.2014 - 7 dni (spisuję w trybie tygodniowym, w sobotę rano)

 

c.o.

koszt - 30,12 zł

zużycie - 84,3 kWh

zużycie na dobę: 12,04 kWh (u Ciebie: 13,41)

Czas pracy PC - 44h - 6:17 / doba

 

c.w.u.

koszt - 8,19 zł

zużycie - 24,1 kWh

zużycie na dobę: 3,44 kWh (u Ciebie: 4,73)

 

Razem

108,4 kWh

38,31 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie za 10 dni stycznia wyszło:

 

CO - 110 kWh (z tym że grzałam dodatkowo górę na 22 stopnie (czyli +3h), ponadto było tak ciepło, że pompa na dole nie chciała się w nocy załączać a w dzień się załączała a góra w nocy się załączała (więc podwójnie zużycie kilowatów..

 

CWU 50-55kWh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tez wrzuce w celach porownawczych:

 

-------- Okres: 2014-01-01 do 2014-01-10 23:59:59 (10,00 [d]) ---------

Czas pracy CO: 44,44 [h] (81,3%)

Czas pracy CWU: 10,20 [h] (Cykli: 36) (Średnio dziennie: 3,6)

Suma pracy PCi: 54,6 [h]

Startów: 46 (Średnio dziennie: 4,6)

Czas pracy śr CO: 4,44 [h/d]

Czas pracy śr CWU: 1,02 [h/d]

Czas pracy śr: 5,5 [h/d]

Szacowane zużycie: 193 [kWh] Średnio: 19,3 [kWh/d]

CWU: 50 [kWh] Średnio: 5,0 [kWh/d]

CO: 142 [kWh] Średnio: 14,2 [kWh/d]

CO/100m2: 6,2 [kWh/(d*100m2)]

Koszt [2/98%]: 64 zł w tym CO [0/100%]: 44 zł CWU [20/80%]: 20 zł

------------------------------------------------------------------------

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...