Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

My się tak cieszymy jakie mamy małe zużycie prądu na podliczniku pompy ciepła, ale warto też sprawdzić, jak to wygląda dla całego domu. Ja założyłem dziś sobie do odczytów bieżącego zużycia prądu w całym domu licznik Orno WE-504 z interfejsem RS485, z którego łatwo można czytać dane. Wystarczy przejściówka RS485-RS232 lub usb i darmowy programik modpoll http://www.modbusdriver.com/modpoll.html który działa pod Windows i po Linuxa. Licznik jest jednofazowy, ale i tak musiałem zblokować większość instalacji (poza kuchnią) na jednej fazie, ze względu na instalację fotowoltaiczną on-grid, którą uruchamiam, a w zasadzie czekam na dwukierunkowy licznik z Tauronu. Na razie nie mam jeszcze rejestracji danych o bieżącym zużyciu prądu, ale jak kupię kartę z portami rs-232, których mi brakło, to zrobię i udostępnię rejestrację, tak jak to zrobiłem dla pompy.

No ale do rzeczy, co mi wyszło. Niestety nie najlepiej, bo spodziewałem się koło 200W, a okazało się, że stałe zużycie mam koło 400W i to spora część tego grzeje mi strych, garaż albo piwnicę. W dodatku urządzeń tych nie da się wyłączyć, bo to lodówka, reku, routery, akwarium, pompownia, głupia brama garażowa zużywająca prawie 50w itp.

Edytowane przez rwxw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompa mi zaczęła wychodzić w I taryfę :(

nie wiem tylko dlaczego tak dużą ilość godzin " ładuje " GZ ?

histereza jest 1,5K tylko

dziś mi się włączyła 1h przed czasem II taryfy

jak to wygląda u was?

mam 11kW DZ daje na zasilaniu około 3 stopni na GZ zasilanie w granicach 24-30 stopni więc moc tej pompy jest dużo wieksza a i tak wiele godzin jej potrzeba żeby załadować GZ. Delta GZ w granicach 3,9-3,7K

czy to przez te niepotrzebne sprzegło 100l czy może przełączyć obiegówkę GZ z II biegu na III ?

zadana temperatura powrotu jest 24,7stopnia przy prawie -5 stopni na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie przy 2K tez chciala grzac w drogiej (zwlaszcza tak kolo 20:00 jak temperatura zew. juz spadla - pogodowka zalaczala). Ustawilem na 3K tak jak mialem w tamtym roku. Wchodzi(la) w droga, jak juz jest naprawde zimno na zewnatrz.

 

czyli jeśli dobrze rozumuję:

jak zmienię na 3K to nie włączy mi się w drogiej ( zakładając 24,7 zadaną) chyba że spadnie do 21,7 ?

 

patrząc na dane z dziś widzę że PCi załączyła się przy 23,2 stopnia (zadana była 24,7) mimo że mam 2K .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie jest to taka prosta matematyka, bo dochodzi do tego jeszcze dodatkowy parametr jakim jest histereza, ale jej wysoka wartosc (1,5K) powinna powodowac opoznienie w staracie pompy (powinno zalaczac pompe jakies 0.7*C ponizej temp zadanej na drogi prad). Chyba, ze to u Ciebie dziala jakos inaczej.

 

 

PS.

Jakos dziwnie to zalaczenie jest dokladnie ponizej wartosci histerezy jaka podales. Moze podajesz tylko jej polowe (tak to pompa interpretuje)?

Wyglada to tak jak by nie bylo nizszej o 2K zadanej temperatury na drogi prad a zalaczenie bylo tylko dzielem wyjscie temperatury poza ramy ustalone histereza.

Edytowane przez Pyxis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie jest to taka prosta matematyka,

 

Oj tam. Jest to właśnie bardzo proste.

 

Wyjaśnienie na moich ustawieniach. U kolegi 'ściemy' działa to tak samo. Też jest posiadaczem Dimplexa.

 

Ustawienia: wartość histerezy: 2,0K. Wartość podbicia: 3K

Czas start :-)

PCi przy aktualnej temp. zewnętrznej wylicza zadaną temperaturę powrotu. Przyjmijmy, że jest to 24,5

PCi mierzy temperaturę powrotu. Przyjmijmy, że jest to 25,2

Za jakiś czas temperatura powrotu spada do 24,6, itd.

PCi włączy się kiedy temperatura powrotu osiągnie wartość: zadana_temperatura_powrotu - wartość_histerezy. W tym przypadku: 24,5-2,0=22,5

Od tego momentu PCi grzeje aż temperatura powrotu osiągnie wartość: zadana_temperatura_powrotu + wartość_histerezy, czyli 24,5+2,0=26,5

 

Gdy PCi wchodzi w ustawione czasy 2T, to w powyższych obliczeniach należy uwzględnić wartość podbicia. Czyli będzie:

24,5+3=27,5

Załączy się przy spadku do 27,5-2,0=25,5

Wyłączy się gdy osiągnie wartość: 27,5+2,0=29,5

 

I to cała "trudna" matematyka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...