Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

 

martwi mnie trochę niska DELTA GZ 3,9 - 3,1K

 

a DELTA DZ po 2h też mi się rozjeżdza na 4K

 

obydwie obiegówki chodzą na II biegach

 

Reasumując powyższe:

nie chcąc aby PCi włączała sie w 1T wystarczy że obniżę z 2K do 3K ? pytanie czy jest sens bo na razie nie wychodzi za wiele poza 2T

 

mam 2 starty sprężarki na dobę bo CWU jest zablokowane do 2T tam mam Histerezę 2K

 

i tak teraz Obniżenie i Podbicie kojarzę z TEMPERATURĄ ZADANĄ a Histerezę z TEMPERATURĄ POWROTU GZ

 

dzięki rafiK i Pyxis za zmuszenie do myślenia :)

 

Niska delta nie jest powodem do zmartwien. Przy tak niskiej mozesz nawet zaryzykowac przestawinie obiegowki GZ na I bieg (chociaz ja bym tego nie robil) i sprawdzenie jaka bedzie wtedy. Masz albo male opory na GZ, albo mocna pompe, albo rozjechane termometry. Jak mozesz zalaczyc same obiegowki bez zalaczania sprzezarki, to to zrob i po 10 min ich pracy zaczytaj delty. Powinnu byc rowne 0,0K. Jesli nie beda, to zanotuj sobie wskazania. To bedzie Twoja poprawka przy liczeniu delty pracujacej instalacji.

 

Wychodzenie poza tani prad oczywiscie moze byc. Musisz ocenic, czy przy obostrzeniu pracy tylko do taniej taryfy (podbicie 3K) nie stracisz na komforcie. U mnie to niezauwazalna roznica. Jak sie pompa wlaczyla w tanim, to w domu bylo bliski zadanych 22*C i uznalem, ze nie ma co "szalec", bo za te 1,5h gdy nastanie tani prad praktycznie nic sie nie zmieni. Pompa nie wykorzystuje calej taniej taryfy (moze z 60% poki co) wiec taka operacja nie jest koniecznoscia.

 

Ja sobie ta temperature podbicia i histereze kojarze tylko z temperatura zadana w danym okresie (bo de facto to one okreslaja), ale jesli Twoje kojarzenie doprowadza Cie do poprawnych wnioskow, to OK. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jaki masz naped bramy?

Po dłuższej analizie okazało się że brama to 15W, ale jak się włączyło bezpiecznik obwodu, do którego podłączona jest brama, to razem z nią na pół minuty właczało się ledowe oświetlenie placu przed garażem i stąd takie wartości. Żeby wyciągać jakieś wnioski, to trzeba zrobić monitoring online. Na razie po nocy mam taki wykres:

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=236106&d=1390135214

Widać na nim, kiedy załącza się pc. Widać też, że dom pobiera non-stop prawie 300W gdy "wszystko" jest wyłączone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dłuższej analizie okazało się że brama to 15W, ale jak się włączyło bezpiecznik obwodu, do którego podłączona jest brama, to razem z nią na pół minuty właczało się ledowe oświetlenie placu przed garażem i stąd takie wartości.

 

No to nieco (nomen omen) rzuca swiatlo na ten wczesniejszy nieprawdopodobny wynik pomiaru. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak rozwiązujesz problem 2T?

2T rozwiązuję timerami - zmywarka, pralka, ogrzewanie akwarium w taniej, pc też oczywiście w taniej. Resztą się nie przejmuję.

Widziałem w sieci liczniki 2T z modbusem ale są strasznie drogie.

Ten co kupiłem to wskaźnik, który nie nadaje się do rozliczeń, ale ja nikogo nie będę rozliczał, te certyfikowane są drogie. Podpiąłem go dodatkowo, bo byłem ciekaw jakie jest typowe zużycie w domu i się zdziwiłem.

Zblokowałeś większośc instalacji na 1 fazie, czy to dobrze dla instalacji?

Instalację zblokowałem, ale z głową i oczywiście z zabezpieczeniami nadprądowymi. Na innej fazie jest kuchnia z czajnikiem, mikrofalą, zmywarką i piekarnikiem.

Energa wymienia liczniki na zdalne więc podgląd będzie ale ciekawe czy można założyć sobie dodatkowy dla PCi...

Ja bym nie liczył, że dadzą się podpiąć do głównego licznika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak startuje o 22:00 z poziomu 24,9st to ma do "zrobienia" do 7:00 tylko 26,7+1,5-24,9=3,3K. Da radę. I to szybko, np już o 1:00 w nocy. I wówczas od 1:00 do 7:00 temperatura powrotu może spaść o wartość histerezy = nastąpi jeszcze jedno włączenie pomiędzy 1:00 a 7:00.

Podnosząc wartość histerezy wydłużysz czas pracy PCi (pozytyw) ale zwiększysz temperaturę zasilania GZ (negatyw) Wybór jest Twój. PS. Gdzieś w tych czasach "plącze" Ci się jeszcze grzanie cwu więc może to troszeczke bardziej skomplikowanie u Ciebie wyglądać niż u mnie.

Nie ma sprawy. Po to jest forum abyśmy wymieniali wiedzę, pomysły i rozwiązania.

 

na to 3,3K pracuje właśnie aż do 06:15 - stąd moje zdziwienie

o zmianie histerezy nie myślę natomiast bardziej o obniżeniu dla 1T nie o wartość 2K ( którą mam teraz ) tylko o 3K

CWU się " plącze " 3 razy w trakcie doby podczas grzania CO ( PCi automatycznie zmienia sobie pompę obiegową bez zatrzymywania sprężarki) łączny czas tych 3 razy to około 1h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 grudnia na liczniku było 2077,1 kWh a dzisiaj jest 2675 kWh, czyli pompa ciepła zużyła 597,9 kWh. Przez ten okres grzała również cwu ale krótko. Temperatura w domu 20 stopni. Pompa ciepła włączona w listopadzie. Dom niezamieszkaly. Grzeje 140 m2 mieszkania i 10m2 kotłowni połaczonej drzwiami z garażem. Garaż nieogrzewany. Moim zdaniem wyszło dużo. Czy w pierwszym sezonie też tak mieliście?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niska delta nie jest powodem do zmartwien. Przy tak niskiej mozesz nawet zaryzykowac przestawinie obiegowki GZ na I bieg (chociaz ja bym tego nie robil) i sprawdzenie jaka bedzie wtedy. Masz albo male opory na GZ, albo mocna pompe, albo rozjechane termometry. Jak mozesz zalaczyc same obiegowki bez zalaczania sprzezarki, to to zrob i po 10 min ich pracy zaczytaj delty. Powinnu byc rowne 0,0K. Jesli nie beda, to zanotuj sobie wskazania. To bedzie Twoja poprawka przy liczeniu delty pracujacej instalacji.

 

Wychodzenie poza tani prad oczywiscie moze byc. Musisz ocenic, czy przy obostrzeniu pracy tylko do taniej taryfy (podbicie 3K) nie stracisz na komforcie. U mnie to niezauwazalna roznica. Jak sie pompa wlaczyla w tanim, to w domu bylo bliski zadanych 22*C i uznalem, ze nie ma co "szalec", bo za te 1,5h gdy nastanie tani prad praktycznie nic sie nie zmieni. Pompa nie wykorzystuje calej taniej taryfy (moze z 60% poki co) wiec taka operacja nie jest koniecznoscia.

 

Ja sobie ta temperature podbicia i histereze kojarze tylko z temperatura zadana w danym okresie (bo de facto to one okreslaja), ale jesli Twoje kojarzenie doprowadza Cie do poprawnych wnioskow, to OK. :)

 

na początku raz przestawiłem na 1 bieg nie działa to za dobrze(chyba był za mały przepływ), opory mam rzeczywiście małe bo są duże przekroje. Na poddaszu mam około 1l/m a na parterze około 2l/m ( super dokładnej regulacji jeszcze nie poczyniłem). czujniki są w pompie więc myślę że wskazania są prawidłowe.

W dimplexie pompa GZ pracuje ciągle poniżej 3 stopni więc widzę jaka jest delta. Różnica wynosi 0,3-0,4 stopnia w zależności od godziny. Rano po nagrzaniu GZ temperatura powrotu jest niższa o 0,3, natomiast po wyziębieniu GZ na odwrót nie wiem czym jest to spowodowane bo grzałki nie ma w PCI :D myśle że to wahanie 0,3 można pominąć i uznać wskazania za prawidłowe.

W domu 21-22 się utrzymuje w ciągu doby (termometr zwykły więc nie wiem dokładnie). Zobaczę jeszcze dziś i może jutro o której wystartuje pompa bo 1h-1,5 to nie jest wielki problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na to 3,3K pracuje właśnie aż do 06:15 - stąd moje zdziwienie

 

Rzeczywiście dziwne. Moja PCi ma w najgorszym przypadku do zrobienia: 3K (podbicie) + 2K (histereza z podniesienia bo nie włączyła się przed 22:00) + 2K (histereza ponad podbicie) = 7K i tyle spokojnie robi mi w ok. 6 godzin od 22:00 do ok. 4:00 (widziałem to na liczniku przepracowanych godzin w sterowniku jak i na zużyciu prądu)

Może u Ciebie pracuje do 6:15 bo właśnie ma w nocy jeszcze za zadanie podgrzać cwu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście dziwne. Moja PCi ma w najgorszym przypadku do zrobienia: 3K (podbicie) + 2K (histereza z podniesienia bo nie włączyła się przed 22:00) + 2K (histereza ponad podbicie) = 7K i tyle spokojnie robi mi w ok. 6 godzin od 22:00 do ok. 4:00 (widziałem to na liczniku przepracowanych godzin w sterowniku jak i na zużyciu prądu)

Może u Ciebie pracuje do 6:15 bo właśnie ma w nocy jeszcze za zadanie podgrzać cwu ?

 

18-vgraph.jpg

 

zobacz że CWU podgrzewa w trakcie grzania GZ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 grudnia na liczniku było 2077,1 kWh a dzisiaj jest 2675 kWh, czyli pompa ciepła zużyła 597,9 kWh. Przez ten okres grzała również cwu ale krótko. Temperatura w domu 20 stopni. Pompa ciepła włączona w listopadzie. Dom niezamieszkaly. Grzeje 140 m2 mieszkania i 10m2 kotłowni połaczonej drzwiami z garażem. Garaż nieogrzewany. Moim zdaniem wyszło dużo. Czy w pierwszym sezonie też tak mieliście?

 

jeśli dom nie jest zamieszkały to się zastanów czy warto grzać aż do 20 stopni... może 16 by wystarczyło ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślisz?

 

Zdecydowanie....

 

Dla przykładu, w mojej instrukcji jest napisane że w pierwszym sezonie PCi nie powinna byc używana jako jedyne źrodło ciepła.

Dodatkowo powinna byc np. grzałka bo jeśli układ jest wyliczony na styk to energi może nie wystarczeć.

Moje osobiste zdanie:

Grzanie do 20 stopni w nie zamieszkanym domu to wyrzucanie pieniędzy.

Utrzymując np. 16 stopni również wygrzewasz dom ale zapotrzebowanie jest mniejsze ( a do prac wykończeniowych wystarczy )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ach te pompy...moja zezarla w tym miesiacu juz 450kw

od soboty rana do poiedzialku rana 37kw(uwazam ,ze gigantycznie) na dworze -5max. a w domu masakra(dobrze ,ze jestem sama)

w sypialniach bylo 25C...nie wiem jak to sie stalo ,podwyzszylam tylko nieznacznie bo do 1,9 w nocy i 1,6 w taniej taryfie w dzien

promem kosmicznym latwiej sterowac :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas od piątku są duże mrozy. Dziś nad ranem było - 9, w nocy pewnie niżej. Pompa ciągnie ok 34 kWh na dobę... to dopiero masakra. W domu 20,5-21. Uszkodził się czujnik temperatury zewnętrznej i pokazuje bzdury, musiałam wprowadzić korektę i podnieść krzywą a i tak pokazuje 4 stopnie za mało i temperatura jeździ raz w górę raz w dół. A więc nie jest zbyt optymistycznie. :confused:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...