Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeśli dobrze pamiętam było coś około 1700h a zużycie prądu na CO i CWU było 4000kWh

 

Myslalem, ze sie w 1600h zmiescisz patrzac na domek. Musisz mieszkac gdzies w zimniejszym rejonie kraju albo cos. :)

Kolektor wydaje sie taki troszke "na styk". Takie tez masz temperatury. Pewnie przy normalnej zimie zleca w okolice 0*C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myslalem, ze sie w 1600h zmiescisz patrzac na domek. Musisz mieszkac gdzies w zimniejszym rejonie kraju albo cos. :)

Kolektor wydaje sie taki troszke "na styk". Takie tez masz temperatury. Pewnie przy normalnej zimie zleca w okolice 0*C.

Masz rację każdej zimy mam 0 na zasilaniu (tylko jedną miałem na +1*C ale wcześniej było bardzo mokre lato).

Niestety mieszkam na górce na otwartym terenie i wieje z każdej strony :mad: a i do poprawienia tu i ówdzie się coś znajdzie niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi po 4 dniach testów wychodzi, że taniej jest grzać 1x wyżej niż 2x niżej na dobę.

 

"Dziwnie", bo to i nizsza spawnosc grzania i wieksze straty postojowe samego zasobnika grzanego do wyzszej temperatury.

 

Moze tutaj znaczenie ma stratyfikacja. Przy dwukrotnym grzaniu masz wiecej dostepnej CWU, bo nagrzewa sie wieksza objetosc zasobnika. Jesli mozesz, to pomierz temperature zasobnika na dole podczas tych 2 systemow grzania.

Napisz tez do jakiej temperatury sa te grzania (przy 2 cyklach i przy jednym). Moze ronica w temperaturze zadanej jest na tyle mala, ze zyski sie rozmywaja.

 

Jesli z pomiaru wychodzi, ze oszczedniej 1x i wystarcza CWU, to sprawa bezdyskusyjna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli 6x420m2

przedwczoraj po ok 8 h było 3,4/0. W południe sprawdzę przy starcie, po 1 i 2h.

 

Nie, nie. 6 pętli zajmuje sumarycznie około 420m2 powierzchni działki.

U mnie temp. DZ mierzone wyskalowanymi w wodzie lodowej termometrami to 2,8 / -1,2 po 1h pracy. Po 3h temperatury znacząco nie spadają i są około 0,2 st.C niższe.

Ale może przenieśmy ten temat do wątku o temperaturach DZ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy grzaniu CWU mam dT=2,5K więc cały zasobnik ma podobną temp. Przy starcie PC po 6 godzinach postoju temp na dole jest 25'C a na górze 42'C. najpierw PC podgrzewa wodę grzewczą w obiegu CWU, potem podnosi temp na dole zasobnika jednocześnie schładzając tą na górze zasobnika i jak się wszystko wyrówna, to idzie do góry. Sam czas do wyrównania to jest jakieś 30min. Dzieje się tak 2x dobę więc mamy 1godz strat. Widać to na wykresie. Jeżeli start CWU jest zaraz po CO to czas jest krótszy. Jeżeli po postoju to jest dłuższy. Tak jest u mnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniając temat....

Kto z Was mieści się jeszcze z CO i CWU w te mrozy w taniej taryfie?

Dziś miałem telefon od instalatora z GHS właśnie w tej sprawie, i szczerze mówiąc jest tak na styk, jak będzie więcej niż te -15-16 to mi taniej taryfy napewno nie styknie, u nas na śląsku to tylko 10h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniając temat....

Kto z Was mieści się jeszcze z CO i CWU w te mrozy w taniej taryfie?

Dziś miałem telefon od instalatora z GHS właśnie w tej sprawie, i szczerze mówiąc jest tak na styk, jak będzie więcej niż te -15-16 to mi taniej taryfy napewno nie styknie, u nas na śląsku to tylko 10h

 

G 12 i też tyko 10h taniego

 

Ostatnie 5 dni gdzie średnia temp dobowa była na poziomie ok -10 st

 

CO

 

koszt - 49,83 zł

 

zużycie - 115,86 kWh

 

zużycie dzienne - 23,17 kWh

 

czas pracy PC -45,61h , 9,12h/dziennie

 

 

CWU - 1,55m3 , 0,31m3/dziennie

 

koszt - 11,27 zł

 

zużycie - 31,74 kWh

 

czas pracy -10,58h, 2,12h/dziennie

 

Razem

 

zużycie - 147,60 kWh - 84% w taniej

koszt - 61,10 zł

 

 

 

Styczeń 1-28 - 27 dni

 

CO

 

koszt - 177,26 zł

 

zużycie - 453,93 kWh

 

czas pracy - 180,23h 6,68h/dziennie

 

 

CWU - 7,35m3, 0,27m3/dziennie

 

koszt - 52,49 zł

 

zużycie - 147,87 kWh

 

Czas pracy - 47,70h, 1,77h/dziennie

 

Razem

 

Koszt - 229,76 zł

 

Zużycie - 601,80 kWh - 92% w taniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniając temat....

Kto z Was mieści się jeszcze z CO i CWU w te mrozy w taniej taryfie?

Dziś miałem telefon od instalatora z GHS właśnie w tej sprawie, i szczerze mówiąc jest tak na styk, jak będzie więcej niż te -15-16 to mi taniej taryfy napewno nie styknie, u nas na śląsku to tylko 10h

 

U mnie w piatek przy spadku temperatury wieczorem zalaczyla sie na 1,5h (o zgrozo!) w drogim pradzie. Nie dogrzala wczeniej, bo bylo w miare lagodnie, a jak przyszla taka "fala zimna" to ja pogodowka zalaczyla. :)

 

U mnie granica taniej taryfy to gdzies okolice -10*C.

 

PS.

Tania w dni powszednie to 11h. G12g Tauron (weekendowa).

Edytowane przez Pyxis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i dupa blada i dwa bąbelki. Zimy nie było a mi przyszedł o 180zł wyższy rachunek niż w zeszłym roku. Co ta moja stara gotowała? :mad:

Byłem przekonany, że będzie niższy :(

 

I już się wszystko wyjaśniło (fakturę dostałem do firmy, a w domu miałem zeszłoroczną), dzisiejsza faktura jest dłuższa od zeszłorocznej o całe 12 dni. Po podzieleniu kWh na ilości dni, sumy wyszły niemal identyczne. Ta dzisiejsza wyszła nawet minimalnie mniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...