Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

Witam pompowiczów. Dalej walczę z ustawieniami swojej PC. Ostatnia doba na cele C.O. i CWU. przy -7*C temp. zewnętrznej daje wynik dla powietrznej pompy ciepła, bez załączania grzałek 30kWh - 35kWh. Czas pracy PC to jakieś 20h/d

Nierówna walka trwa, a kilowat za kilowatem ucieka.

Ostatnio wprowadziłem ustawienia Krzywej grzewczej na poziomie 0,4 i ciągle K0. Rożne ustawienia, a zużycie kWh może różnic się dla poszczególnej doby max o 5kWh...

 

Co sądzicie, co sugerujecie???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dom ze stopki ma ciepły i niewielki - to jego zużycie jest nienormalne. Ludzie za gaz mają mniejsze rachunki.

 

Czy aby na pewno "nienormalne"?

Majac dla CO+CWU 33kWh/dobe przyjme jakies 8kWh na CWU. Zostaje 25kWh/dobe na CO. Zakladajac dla -7*C dobowy "SPF" dla CO na poziomie optymistycznej wartosci 2,8 dostajemy 0,778 kWh/(m2 doba)

U mnie ten wspolczynnik odniesiony do powierzchni podlogi to 0,623 kWh/(m2 doba). Biorac pod uwage, ze ma lepiej docieplony dom, ale nieco zimniejszy region, to roznica 25% w nowym mokrym domu nie wydaje sie byc jakims kosmicznym wynikiem. Na nastepny sezon bedzie pewnie o te 20-25% mniej.

 

Nie rozumiem wiec skad te lzy? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Pyxis, ja rozumiem, że na zużycie energii elektrycznej eksploatowanej, powietrznej pompy ciepła ma wpływ wiele omówionych i opisanych wcześniej w innych postach czynników. Ale czy przy moim metrażu ogrzewanego domu, 30kWh - 35kWh zapotrzebowania urządzenia grzewczego na energie to dobry wynik?

Czy twoim zdaniem około 5kWh na zgrzanie 170l wody do temperatury 46*C to akceptowalny poziom?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy twoim zdaniem około 5kWh na zgrzanie 170l wody do temperatury 46*C to akceptowalny poziom?

Pytanie nie do mnie ale podam ile pochloneloby kWh zagrzanie tej ilosci wody przez zwykla grzalke (zakladam , ze woda w rurociagu ma 7 stC)- 7,735 kWh -

 

Czyli COP w okolicach 1,5. Słabizna- a jesli do tego grzejesz w drogiej taryfie to - kupa- duzo taniej jest grzac zwykla grzalka w nocnej taryfie.

Edytowane przez simluc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom ze stopki ma ciepły i niewielki - to jego zużycie jest nienormalne. Ludzie za gaz mają mniejsze rachunki.

 

Moze ma cieply dom , ale te 5 cm styro pod wylewka (pewnie na gruncie) to wielki ,,grzech". Jesli rurki leza bezposrednio na styro a dalej tylko chudziak i nic wiecej to nieciekawie sie robi:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy przy moim metrażu ogrzewanego domu, 30kWh - 35kWh zapotrzebowania urządzenia grzewczego na energie to dobry wynik?

Czy twoim zdaniem około 5kWh na zgrzanie 170l wody do temperatury 46*C to akceptowalny poziom?

 

Na przykladzie pokazalem Ci, ze to nie jakis fantasycznie wysoki poziom zuzycia . Masz pompe PW a ona ma tym mniejsza sprawnosc im zimniej na zewnatrz. Niestety Twoj dom wlasnie wtedy potrzebuje najwiecej energii.

 

Kolega simluc poprawnie obliczyl Ci wydatek energetyczny na podgrzanie 170l wody o ~40K. Jesli pompa wziela na ten cel 5kWh przez jeden cykl, to bardzo duzo, ale ty chyba masz na mysli dobowe zuzycie na cele CWU a nie na pojedynczy cykl grzania zasobnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smart jak Cie to pocieszy... nasza PW bierze teraz na dobę 47-50 kWh. Ostatnie dwie doby tyle. Na zewnątrz jest w nocy -13 w dzień -9-10 i wiatr hula okropnie...:lol2:

 

Gremlinka masz taka wielką pumpę:) na taki mały domek i tyle zużywasz:( Zastanów się może nad zmianą sterowania, bo pewnie puściłaś ją samopas w pogodówce. U mnie temperatury zewnętrzne takie jak u Ciebie w domku 22-23*C, a pompka bierze tak lekko 10kWh mniej na dobę przy większym i gorzej izolowanym domu. Do 45kWh to mi podchodzi jedynie w weekendy bo wtedy właśnie puszczam ją samopas (zupełnie zresztą bez sensu) ze względu na taryfę weekendową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Map tak zrobimy ale chwilowo nie da rady. Nie możemy wyłączyć pogodówki, bo ze względu na awarię mamy wszystko "rozregulowane"- pompa pokazuje temperatury zewnętrzne "z czapy" i nie chcemy wychłodzić znowu domu. To pierwszy sezon, podłogówka jest w trakcie regulacji, sterownik wewnętrzny jest do zmiany lokalizacji :-( Bo na dole jest cieplej. Ja już nie wyrabiam z tą pompą psychicznie... nie tylko ze względu na zużycie ale też temperaturę w domu (za wysoka), ale jak zejdziemy niżej to góra spadnie za mocno.

Co do izolacji echhh mostki mostki i mostki. Do poprawki masa rzeczy. Nie wiem czy w ten sezon ogarniemy... Pompa jest może za duża.... ale w sumie to nie wiem. :bash:Miało być pięknie i ladnie a wyszło jak ze wszystkim :(:(:(:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czujnik temperatury pogodówki się zepsuł, czy czujnik w sterowniku wewnętrznym?

 

Jeśli pogodówka daje ciała, to ustaw żeby pompa kierowała się tylko sterownikiem. Potem wystarczy tylko temperaturę skorygować, jeśli jest Ci za gorąco/zimno. A różne temperatury koryguj przepływami, zduś na dole, odkręć na max na górze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Pompa jest może za duża.... ale w sumie to nie wiem. :bash:Miało być pięknie i ladnie a wyszło jak ze wszystkim :(:(:(:(

 

Pompa nie jest za duża, a wręcz idealna do grzania w taniej taryfie. Skoro to pierwszy sezon to faktycznie wszystko jest możliwe. Jak usuniesz usterki i dojdziesz do ładu ze sterowaniem, to na przyszły rok nie będziesz tu pewnie "straszyć" takimi wynikami:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za jakieś słowa otuchy bo już myślałam, że nikt nie powie żadnego "słowa". Co do wszystkich sugestii to sytuacja wygląda następująco: w pompie ciepła jest prawdopodobnie coś z płytą główną. Pompa pokazuje temperatury zewnętrzne jak jej się chce... dużo niższe niż są w rzeczywistości i wahania są do nawet 8 stopni. W związku z tym, że podłogówka nie była przez nas jeszcze dobrze wyregulowana na dole jest cieplej i jak włączymy sterowanie pokojowe to na piętrze spada nam temperatura poniżej 20 stopni (bo pompa się wyłącza- na dole jest cieplej). Dopuściliśmy do tego dlatego przełączyliśmy na sterowanie pogodowe, żeby cały czas grzała. Jest dużo lepiej, bo się dom nie wychładza, ale za to dół jest przegrzany. Na razie nic nie regulujemy bo to nie ma teraz sensu.... :(:(:(:bash::bash::bash:Czekamy aż SERWIS się w końcu spręży i doczekać się nie możemy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim poście powinno być, że pokazuje temperatury dużo wyższe niż są w rzeczywistości- taki skrót myślowy zastosowałam:lol2: bo zamiast -13 pokazuje np. -7 Sorki. Z nerwacji głupoty piszę. Góra jest otwarta na maxa, dół lekko zdławiony, tam gdzie czujnik wewnętrzny jest zakręcona pętla. Przynajmniej wiemy, które pomieszczenia potrzebują więcej energii :yes:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...