Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Alfa8 nie wiem czy dobrze odczytuję zdjęcia... czy to jest nad oknem na ścianie szczytowej? Nadproże z betonu??? U nas wieniec betonowy też ma takie niskie temperatury. Jeszcze się nie rozgrzał. Po wymianie płyty pompa zadała sobie modulację 19 % :cool: A w serwisie mówili, że minimum 27% Hęęęę.... mam fotkę :cool:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam się.

Dom na etapie wykończeniówki, ale sam już pomieszkuję. Brak tynków zewnętrznych, żaluzji i fragmentów ocieplenia - głównie w pasach kaset na żaluzje i na stropie garażu. Bryła zdecydowanie mało energooszczędna + duże okna.

PCi ruszyła podczas mrozów w marcu 2013. Od 31.10.2013 mierzę - tzn bardziej spisuję tylko to, co pompa na podliczniku mi mówi. Sterowanie tylko czujnikiem pogodowym na północnej ścianie.

Z różnych względów jestem na G11. W domu temperatury 21-23 st. (ale bywało i 24 gdzieniegdzie) - dławimy poszczególne pomieszczenia, żeby było w miarę równo.

Listopad 2013: 544 kWh

Grudzień 2013: 677 kWh

Styczeń 2014: 811 kWh

 

Bałem się, że będzie znacznie gorzej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

mam prośbę o pomoc w ustawieniu pompy vitocal 200-g + bufor co 500l + regulatory pokojowe. Dom cały w podłogówce (160m2 grzanych podłóg) + 2 drabinki. Mam problem z dwoma pomieszczeniami na poddaszu, w których nie mogę osiągnąć wymaganej temperatury. Walcze już z różnymi ustawieniami krzywej grzewczej. Podłoga w tych pomieszczeniach osiąga zbliżone temperatury do innych pomieszczeń. Czy dać wysoką krzywą i zdławić regulatorami inne pomieszczenia czy skręcać rotametrami?

Czy możecie podpowiedzieć najsensowniejsze ustawienia dla samej pompy? Czy grzać bufor stałą temperaturą np. do 50 stopni czy zostawić bufor w spokoju i ustawić grzanie według regulatora pogodowego? Jakie macie ustawione histerezy? Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

mam prośbę o pomoc w ustawieniu pompy vitocal 200-g + bufor co 500l + regulatory pokojowe. Dom cały w podłogówce (160m2 grzanych podłóg) + 2 drabinki. Mam problem z dwoma pomieszczeniami na poddaszu, w których nie mogę osiągnąć wymaganej temperatury. Walcze już z różnymi ustawieniami krzywej grzewczej. Podłoga w tych pomieszczeniach osiąga zbliżone temperatury do innych pomieszczeń. Czy dać wysoką krzywą i zdławić regulatorami inne pomieszczenia czy skręcać rotametrami?

Czy możecie podpowiedzieć najsensowniejsze ustawienia dla samej pompy? Czy grzać bufor stałą temperaturą np. do 50 stopni czy zostawić bufor w spokoju i ustawić grzanie według regulatora pogodowego? Jakie macie ustawione histerezy? Z góry dziękuję za pomoc.

 

Sprawdź lepiej izolację w tych dwóch pomieszczeniach.

 

Zużycie styczeń 2014

 

CO

 

koszt - 223,99 zł

zużycie - 555,37 kWh

 

CWU - 8,38m3

 

koszt - 62,28 zł

zużycie - 175,43 kWh

 

Razem CO+CWU

 

koszt - 286,27 zł

zużycie - 730,80 kWh -90% tania

 

DOM

 

koszt - 142,14 zł - 41% tania

zużycie - 251,50 kWh

 

CAŁOŚĆ

 

koszt - 428,41 zł - 77% tania

zużycie - 982,30 kWh

 

15.09.21013- 31.01.2014

CO+CWU(36,5m3)

 

koszt - 806,68 zł

zużycie - 2074,5 kWh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A t foto moich dwóch faktur za energię, czyli za cały rok, za całą energię jaką pobrałem nie mam podlicznika więc nie wiem ile jest za CO. No i dodam że nadal nie mam ocieplonego poddasza drugą warstą wełny, ogólnie jest dziurawe.

http://i59.tinypic.com/6ema1c.png

http://i61.tinypic.com/2z83erk.png

Edytowane przez photos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najzimniejszy tydzień jak na razie w tym sezonie grzewczym:

 

---------------------------

Zuzycie za okres 2014-01-25 - 2014-02-01

---------------------------

c.o.

----

zuzycie: 201,20 kWh (tania: 151,9 kWh, droga: 49,3 kWh) (75,50% tania)

srednio na dobe: 28,74 kWh

srednio na dobe na m2: 17,31 kWh

koszt: 86,18 zl

koszt na dobe: 12,31 zl

ilosc godzin pracy na dobe: 14:34

 

c.w.u.

-------

zuzycie: 22,80 kWh (tania: 22,1 kWh, droga: 0,7 kWh) (96,93% tania)

srednio na dobe: 3,26 kWh

koszt: 7,94 zl

koszt na dobe: 1,13 zl

 

SUMA:

------

zuzycie na cele c.o. i c.w.u.: 224,0 kWh

koszt: 94,12 zl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-------- Okres: 2014-01-01 do 2014-01-31 23:59:59 (31,00 [d]) ---------

Czas pracy CO: 215,13 [h] (85,1%)

Czas pracy CWU: 37,72 [h] (Cykli: 124) (Średnio dziennie: 4,0)

Suma pracy PCi: 252,9 [h]

Startów: 135 (Średnio dziennie: 4,4)

Czas pracy śr CO: 6,94 [h/d]

Czas pracy śr CWU: 1,22 [h/d]

Czas pracy śr: 8,2 [h/d]

Szacowane zużycie: 875 [kWh] Średnio: 28,2 [kWh/d]

CWU: 186 [kWh] Średnio: 6,0 [kWh/d]

CO: 688 [kWh] Średnio: 22,2 [kWh/d]

CO/100m2: 9,7 [kWh/(d*100m2)]

Koszt [4/96%]: 289 zł w tym CO [2/98%]: 216 zł CWU [20/80%]: 73 zł

------------------------------------------------------------------------

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

simon310 rady z forum są podobne do opinii znanego mi serwisanta Viessmanna. Zrób tak:

1. Krzywa grzewcza ustawiona tak aby na zasilaniu z PC wychodziło ok 35*C

2. Regulatory pokojowe ustaw także na 35*C aby nie dławic ciepła wyprodukowanego przez pompę na siłownikach przy rozdzielaczu.

3. Obserwuj a w przypadku konieczności, obniżaj temp. na regulatorach pokojowych w których temperatura będzie robiła się za wysoka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czarny a raczej drogi styczen wyniosl u mnie 802kwh

pci pracowala 331godzin

koszt totalny pc +bytowy =406zlotych

 

o zgrozo dzisiaj odkrylam ,ze pompa obiegowa nie jest wlaczona do kontaktu...kabel lezal na pompie i czesciowo zwisal z trudno dostepnej i niewidocznej strony......juz chyba nic mnie nie zaskoczy

zlokalizowalam zrodlo zimnego salonu (czasem wystarczy przejsc sie na boso........na pol salonie jest zimna podloga.....stad ta niska temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gremlinko, u mnie nie ma betonowych nadproży przy oknach. Ja mam ściany z PRAEFY - to taka "wielka płyta" z keramzytu. Zaletą jest to, że ściana ma jednolite parametry na całej powerzchni. Mój przypadek - wychładzenie się ścian szczytowych jest ponoć czymś nowym. Mam nadzieję, że znajdą jakieś sensowne rozwiązanie. Tymczasem, aby nieco się ogrzać częściej przytulam się do żony:hug:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla porównania wrzucam swoje zużycie za okres 1-16.01.2014 - 16 dni

CO: 56:10h; 1T=1kWh 2T=122kWh; koszt=33,67zł

CWU: 18:52h; 1T=0kWh 2T=57kWh; koszt=15,33zł

RAZEM: 49zł

 

moje zużycie za okres 1-31.01.2014

CO: 164:32h; 1T=5kWh 2T=354kWh; koszt=99,07zł

CWU: 36:37h; 1T=0kWh 2T=110kWh; koszt=29,75zł

 

jak widać w drugiej połowie stycznia ilość godzin pracy oraz koszty za CO 2x większe w porównaniu do pierwszej połowy stycznia gdzie było policzone o jeden dzień więcej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, nie mam czasu na bieżąco śledzić i komentować tematu ale chciałbym się odnieść do dyskusji sprzed kilku dni dotyczącej wyboru pomiędzy G12 nocną a G12W weekendową, mieszkam na terenie obsługiwanym przez ENEA i nie analizuje taryf innych operatorów.

W G12 nocnej jest 10 godzin w 2T tj. 2 kolejne godziny do wyboru pomiędzy 13-17 oraz 8 kolejnych godzin pomiędzy 22-7 cena brutto 1T=0,6328 2T=0,2708

W G12W jest 9 godzin w 2T pomiędzy 21-6 oraz wszystkie weekendy i święta cena brutto 1T=0,6749 2T=0,2686

normalne zużycie prądu u mnie w taryfie G12 w ciągu 1miesiąca bez pracy pompy (po odliczeniu kWh z podlicznika) 1T=200 2T=150

w taryfie G12 proporcja godzin w tygodniu 1T=98 2T=70 a w G12W 1T=75 2T=93 i czasami troszkę więcej w 2T jak wpadnie jakieś święto, jeżeli średnio zużywamy tyle samo w ciągu każdej godziny to proporcje w taryfie G12W były 1T=150kWh a w 2T=200kWh różnica na energii 12zł miesięcznie na korzyść G12W odliczając od tego 7zł droższych opłat stałych jest już tylko 5zł miesięcznie = 60zł rocznie.

Teraz jak zaczniemy analizować do tego pracę PC tak jak w moim przypadku przez połowę stycznia PC wykorzystywała cały okres taniej taryfy 10h w G12W mamy do wykorzystania w ciągu dni roboczych tylko 9h to brakowało by mi taniego prądu przy normalnej zimie powiedzmy 50dni x 1h x 2,2kW =110kWh do tego dochodzi jeszcze CWU u mnie wszystko grzeje w 2T, jak by nie było 2h w dzień musiałbym około 0,5h dziennie dogrzewać w 1T tj. 365dni x 0,5h x 3kW = 547kWh łącznie około 650kWh droższego o 40gr prądu co dało by bilans roczny przy taryfie G12W na zwykłym zużyciu obliczenie wyżej zysku 60zł a przy pracy PC strat -260zł czyli rocznie straciłbym 200zł

Każdy sam powinien przeanalizować swoje zużycia i taryfę na prąd bo taryfa weekendowa nie zawsze wychodzi lepiej jak chce się wykorzystywać na maxa tani prąd dla potrzeb PC, tym bardziej że operatorzy jak dają więcej godzin taniego prądu to zawsze coś jest droższe w naszym przypadku w G12W 1T jest droższa o 4gr i opłaty stałe zazwyczaj są większe.

Nie zmienia to faktu że zazdroszczę tym co mają taryfy 12h/12h z czego 3h w dzień

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, nie mam czasu na bieżąco śledzić i komentować tematu ale chciałbym się odnieść do dyskusji sprzed kilku dni dotyczącej wyboru pomiędzy G12 nocną a G12W weekendową, mieszkam na terenie obsługiwanym przez ENEA i nie analizuje taryf innych operatorów.

W G12 nocnej jest 10 godzin w 2T tj. 2 kolejne godziny do wyboru pomiędzy 13-17 oraz 8 kolejnych godzin pomiędzy 22-7 cena brutto 1T=0,6328 2T=0,2708

W G12W jest 9 godzin w 2T pomiędzy 21-6 oraz wszystkie weekendy i święta cena brutto 1T=0,6749 2T=0,2686

normalne zużycie prądu u mnie w taryfie G12 w ciągu 1miesiąca bez pracy pompy (po odliczeniu kWh z podlicznika) 1T=200 2T=150

w taryfie G12 proporcja godzin w tygodniu 1T=98 2T=70 a w G12W 1T=75 2T=93 i czasami troszkę więcej w 2T jak wpadnie jakieś święto, jeżeli średnio zużywamy tyle samo w ciągu każdej godziny to proporcje w taryfie G12W były 1T=150kWh a w 2T=200kWh różnica na energii 12zł miesięcznie na korzyść G12W odliczając od tego 7zł droższych opłat stałych jest już tylko 5zł miesięcznie = 60zł rocznie.

Teraz jak zaczniemy analizować do tego pracę PC tak jak w moim przypadku przez połowę stycznia PC wykorzystywała cały okres taniej taryfy 10h w G12W mamy do wykorzystania w ciągu dni roboczych tylko 9h to brakowało by mi taniego prądu przy normalnej zimie powiedzmy 50dni x 1h x 2,2kW =110kWh do tego dochodzi jeszcze CWU u mnie wszystko grzeje w 2T, jak by nie było 2h w dzień musiałbym około 0,5h dziennie dogrzewać w 1T tj. 365dni x 0,5h x 3kW = 547kWh łącznie około 650kWh droższego o 40gr prądu co dało by bilans roczny przy taryfie G12W na zwykłym zużyciu obliczenie wyżej zysku 60zł a przy pracy PC strat -260zł czyli rocznie straciłbym 200zł

Każdy sam powinien przeanalizować swoje zużycia i taryfę na prąd bo taryfa weekendowa nie zawsze wychodzi lepiej jak chce się wykorzystywać na maxa tani prąd dla potrzeb PC, tym bardziej że operatorzy jak dają więcej godzin taniego prądu to zawsze coś jest droższe w naszym przypadku w G12W 1T jest droższa o 4gr i opłaty stałe zazwyczaj są większe.

Nie zmienia to faktu że zazdroszczę tym co mają taryfy 12h/12h z czego 3h w dzień

 

Dokladnie tak, ja tez tak mam(Tauron) ze weekendowka ma wyzsza cene za 1kwh i wybralem opcje G12e ze wzgledu na 12/12 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

simon310 rady z forum są podobne do opinii znanego mi serwisanta Viessmanna. Zrób tak:

1. Krzywa grzewcza ustawiona tak aby na zasilaniu z PC wychodziło ok 35*C

2. Regulatory pokojowe ustaw także na 35*C aby nie dławic ciepła wyprodukowanego przez pompę na siłownikach przy rozdzielaczu.

3. Obserwuj a w przypadku konieczności, obniżaj temp. na regulatorach pokojowych w których temperatura będzie robiła się za wysoka

 

Pokusze się jeszcze o sprawdzenie kamerą termowizyjna.

35*C przy 0 na zewnątrz? Grzać bufor do np 50*C i dalej mieszaczem czy ustawić żeby pompa grzała według krzywej grzewczej??

Moje regulatory działają na temperaturę w pomieszczeniu ale rozumiem, że dać na tyle wysoko aby nie ograniczały grzania

 

od 4.01-1.02

1T - 106 kwh

2T - 667kwh

grzane 160m2 podłóg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od 4.01-1.02

1T - 106 kwh

2T - 667kwh

grzane 160m2 podłóg

 

u mnie 4.01-1-02:

1T 108,8 kWh

2T 469,7 kWh (82%)

grzanych podłóg ok. 166 m2

20,66 kWh/dobę

ok. 7,5kWh więcej na dobę u Ciebie.

 

Nie podajesz w jakim regionie Polski mieszkasz. Ostatnie dwa tygodnie charakteryzowały się ogromnymi różnicami temperatur w Polsce północnej i północno-wschodniej względem południa: nawet 9-10K. Który sezon grzewczy ? Jak wykonany budynek (brak stopki forumowej)

Bez tych danych Twoje zużycie można skomentować na dwa skrajne sposoby: jest w normie <-> jest dużo za duże.

Co do technikaliów: grzanie bufora do 50 st.C i później mieszanie nie będzie tańsze od dążenia do jak najniższej temperatury zasilania GZ. Skoro chcesz regulatory ustawić tak aby nie "ograniczały grzania" to po co w ogóle chcesz je stosować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie 4.01-1-02:

1T 108,8 kWh

2T 469,7 kWh (82%)

grzanych podłóg ok. 166 m2

20,66 kWh/dobę

ok. 7,5kWh więcej na dobę u Ciebie.

 

Nie podajesz w jakim regionie Polski mieszkasz. Ostatnie dwa tygodnie charakteryzowały się ogromnymi różnicami temperatur w Polsce północnej i północno-wschodniej względem południa: nawet 9-10K. Który sezon grzewczy ? Jak wykonany budynek (brak stopki forumowej)

Bez tych danych Twoje zużycie można skomentować na dwa skrajne sposoby: jest w normie <-> jest dużo za duże.

Co do technikaliów: grzanie bufora do 50 st.C i później mieszanie nie będzie tańsze od dążenia do jak najniższej temperatury zasilania GZ. Skoro chcesz regulatory ustawić tak aby nie "ograniczały grzania" to po co w ogóle chcesz je stosować ?

 

Mieszkam w Toruniu. W pełni zamieszkany drugi sezon grzewczy. Budynek - ściany: 25 cm porothermu + 15 cm styropianu, podłoga 15cm styropianu, dach 25cm wełny,

Regulatory mam zainstalowane i stosuje w niewykorzystywanych pomieszczeniach.

Fakt muszę wybrać któreś rozwiązanie bo możliwości ustawiania histerezy sprawiają, że jak ustawie stałą temp. 50st.C w 2T to nawet jak jest duży mróz to pompa nie włączy się w godzinach 1T bo histereza wynosi np 20st.C. Chyba, że w 1T też ustawie stałe grzanie bufora. W mojej pompie nie jest możliwe ustawienie stałej temp dla 2T i grzania bufora według krzywej w 1T bo histereza sprawi, że w 1T się nie włączy. Chyba, że ustawie ją na tyle niską ale wtedy będzie miała duża ilość startów w 2T w przypadku wysokiej temp. zewnętrznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...