Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

Sprubuj u tych co grzeja gazem i groszkiem... Moze ich przekonasz ze musza doliczyc kWh za prad do kosztow CO :D

I pamietaj ze wyjazd na narty sie nie oplaca gdyz placisz szacunkowo niemal tak samo a nie mieszkasz.

:D

 

Kilka osób na tym forum ma podobne zdanie do mojego i cieszę się, że do nich dołączyłem. Jasność, jasność widzę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

Bo spytam po kablowemu... kiedy sie 3 razy drozsza pralka zwroci od tej tanszej przy G11 czy tam G12... mozesz sobie wybrac taryfe...

Policz roznice w cenie i effektywnosc grzewcza.

 

Nie wymienia się sprzętów, bo nowy zużywa kilka W mniej energii, wymienia się je wtedy kiedy jest taka potrzeba. A wtedy warto przyjrzeć się zużyciu prądu. Czy nie tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIE, NIE, NIE :bash:

 

Czym jest taniej grzać? Prądem w G11, czy np. węglem? Prądem w G11 czy np. gazem? Prądem w G11 czy np. peletem? Prądem w G11 czy np. PC?

Decydując się na rozwiązania bardziej energooszczędne, przesuwamy ogrzewanie naszego domu z zysków bytowych na bardziej tańsze nośniki energii. Uwierz mi, najchętniej bym chciał, żeby wszystkie pozostałe urządzenia w domu zużywały 0 kWh. Ale wiem, że wtedy zużycie przez PC mi wzrośnie, bo ilość energii będzie musiała być zrównoważona przez PC, jednak bedzie to wzrost z COP4 i suma summarum rachunki spadną.

Teraz rozumiesz?

 

Jedynie tym co grzeją swoje domy prądem w G11 nie opłaca się zmieniać sprzętów na bardziej energooszczędne.

Ale tylko w sezonie grzewczym.

 

13000 wpisów i wkręt na poziomie gimbusa.

 

Panie Liwko tu w PC, szczególnie nie powietrznych a gruntowych sprzed kilku lat dominują domy niezbyt ciepłe. Tu różnica zyski bytowe większe czy mniejsze, baa Panie Liwko ja mogę porównać zyski bytowe duże (dużo sprzętów) z brakiem zysków bytowych (wyłączony cały sprzęt) i to jest PIKUŚ. Pan zobacz jak Niemcy policzyli ile w domu pasywnym jest udziału tych zysków bytowych w CO. I owszem tam można je kalkulować, to jest jakiś procent i to znaczny. Tutaj w domach średnio ocieplonych tych zysków mamy mało % w stosunku do energii na CO i CWU. Różnica w 2 stopniach temperatury wewnątrz domu czy strefa klimatyczna ma większe znaczenie niż te zyski bytowe!! Różnica w ilości zużytej wody na kąpiel też ma większe znaczenia.

 

Już kiedyś podałem ile te zyski bytowe na m2 i ilość mieszkańców w domu przypadały. Szukać nie będę ponownie, sprawdźcie sami.

 

Chcecie coś dobrze porównać to zacznijcie od podawania stref klimatycznych domu i temperatury wewnątrz domu (level 3), ilość wody CWU (level 4)a zyski bytowe zostawcie na level 5 a może i 7.

 

A już tna koniec ten wkręt, że można sobie przesunąć zużycie prądu z urządzeń na PC to woła o pomstę do nieba. Idea Pan jest tu dobra, że niby lepiej jest mieć urządzenia energooszczędne zaś brak powstałego ciepła uzupełnić PC z COP 4 (zgoda). Tylko na co to komu sprawdzać i sumować kWh jak nie wiecie ile te urządzenia w domu dają ciepła!! Podajecie, cytujecie WSZYSCY zużycia tych urządzeń jakby One tylko one produkowały ciepło a przecież lodówka produkuje zimno, pralka ciepłą wodę która potem idzie do kanalizy oraz musi jeszcze bęben pokręcić. To nie perpetuum mobile, że samo działa a całe KWh idzie na grzanie. Tu główna ilość kWh idzie na to, że urządzenie działa a dopiero potem przy okazji powstaje jekieś mniejszy lub większy zysk bytowy. Końcowo pomijalny w przeciętnym domu, tym bardziej że większość z Nas z tego "daru" korzysta niezależnie od systemu ogrzewania domu.

 

p.s. jak macie dużo czasu to może ktoś mi mądrze wytłumaczyć czemu kupić PC PW 3 fazową a nie 1 fazową tańszą. Temat taki był, ale daleko nie zaszedł a mi wiedzy brak!

Edytowane przez lukasza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

chodzi o to by porównać zużycia, jeżeli występują ewidentne błędy coś poprawić zmienić ustawienia i temu ten wątek ma służyć.

Od tego i do tego jest wyliczone zapotrzebowanie domu na ciepło i to jest główny i podstawowy wzorzec do porównywania zużycia prądu na cele grzewcze.

 

Z innej beczki cytując dalszą część tego samego postu

 

chciałem przypomnieć dla Arturo72 że kilka lat do tyłu w temacie "Pompa ciepła spostrzeżenia i uwagi" przekonywał i udowadniał i też przez kilkanaście stron forum że lepiej grzać prądem niż inwestować w pompę ciepła, jak dzisiaj widzimy zdanie można zmienić. Pozdrawiam :rolleyes:

Nie czytałeś uważnie moich postów sprzed kilku lat lub ich nie zrozumiałeś.

Dalej jestem przeciwny pompom ciepła z jakiegoś powodu i dalej uważam,że grzanie prądem jest ok,byle nie kablami bo to wg mnie głupota,podobnie jak to było kilka lat temu.

A czemu ? Cofnij się kilka lat wstecz i dopisz odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

p.s. jak macie dużo czasu to może ktoś mi mądrze wytłumaczyć czemu kupić PC PW 3 fazową a nie 1 fazową tańszą. Temat taki był, ale daleko nie zaszedł a mi wiedzy brak!

 

Hej,

Jeżeli jesteś zainteresowany to swego czasu robiłem zestawienie różnic, ale odnośnie konkretnego modelu, czyli Panasonic T-Cap 9kW. Nie na zasadzie co lepsze / gorsze, a po prostu gdzie są różnice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Przy ostatnich temp. zewnętrznych od 0*C do +3*C na potrzeby samego C.O., PC zużyła 13kWh na 8 godzin pracy. C.W.U potrzebowała kolejne 3kWh na zgrzanie 170l wody do temp 46*C.

Krzywa grzewcza ustawiona na 0,6 tak aby na zasilanie wychodziło około 35*C, temperatura na powrocie jest góra o 3*C niższa. Pętle ogrzewania podłogowego otwarte maxymalnie bez dławienia przepływów.

 

Proszę o porównanie z waszymi POWIETRZNYMI PC.

Zużycie mam podobnie,z tym,że u mnie mniej godzin pompa pracuje ale to z uwagi na wyższą moc grzewczą.

Jeśli dom nie był wygrzewany a przy tym zużyciu utrzymujesz temperaturę ok.23st.C to jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie czytałeś uważnie moich postów sprzed kilku lat lub ich nie zrozumiałeś.

Dalej jestem przeciwny pompom ciepła z jakiegoś powodu i dalej uważam,że grzanie prądem jest ok,byle nie kablami bo to wg mnie głupota,podobnie jak to było kilka lat temu.

A czemu ? Cofnij się kilka lat wstecz i dopisz odpowiedź.

 

Nie kłam! Pisałeś że pompa ciepła nadaje się tylko do (cytuje dosłownie) durszlaków i że musiała by kosztować tyle co lodówka żebyś w nią zainwestował. Po czym kupiłeś lodówkę za 17tyś. złotych :yes:

Edytowane przez Liwko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyxis się uspokoił to teraz Verme podgrzewa dyskusję z Liwko, dajcie już spokój, Liwko kilka razy próbował zakończyć i znowu ktoś się odzywa.

 

I jeszcze jedno o buforach przy PC. Wcześniej pojawił się wątek, że jest to wyłącznie strata energii i zmniejszanie efektywności pompy (COP). Po swojej instalacji (bufor 500l) widzę, że to prawda, ale tylko wtedy, gdy bufora używa się w niewłaściwy sposób. Ja widzę odpowiednią efektywność, gdy bufor jest zimny i sprawnie odbiera ciepło z DZ, a później GZ (podłógówka) sprawnie to ciepło przekazuje do domu. Jeżeli tylko próbowałem utrzymywać wyszczą temperaturę w zbiorniku, to od razu zużycie prądu wzrasta przy znikomym wpływie na zwiększone ciepło w domu (COP wychodził mi ok 2,5-2,8).

Teraz bufora używam jako dużej i wydajnej chłodnicy odbierającej ciepło z DZ, a w trakcie wieczornych kompieli do zgromadzenia ciepłej wody użytkowej (woda ogrzewana przepływowo przez bufor). Bufor w tym przypadku ma tę zaletę, że jako chłodnica DZ po zakończeniu ogrzewania zawsze zatrzyma nieco ciepła dla CWU. Natomiast po ogrzaniu zbiornika do kompieli nie zużyta woda zostanie wpompowana w podłogę i się nie zmarnuje. Jest to jeden uniwerstalny zbiornik do wszystkiego i wydaje mi się, że ma to sens.

Bufor nie jest czymś złym tylko musi być odpowiednio wpięty w instalację i wysterowany twój bufor może zgromadzić 5kWh energii poniżej wyliczenia:

.... tak zgrubnie licząc 1 tona wody może zgromadzić 1kWh energii na każde 1K, patrząc na stopkę masz 500l czyli grzejąc do 50*C jak na podłogę będziesz wpuszczał powiedzmy 35*C to z bufora możesz odbierać do 40*C czyli 10K x 0,5kWh = 5kWh dużo? mało? wszystko zależy jakie straty ma budynek i jak jest wysterowany cały układ.....

według mnie PC powinna grzać bezpośrednio podłogę z niższym parametrem temperatury a bufor powinien być ładowany po zakończeniu grzania podłóg tylko przy niewykorzystaniu godzin taniego prądu i oddawać swoją energię w czasie 1T gdy spadnie temperatura poniżej komfortowej żeby PC nie włączała się w pierwszej taryfie wtedy jest sens, ale tylko w takich budynkach co nie mają dużej akumulacyjności cieplnej bo w tych jest tak duża bezwładność całego układu że bufor nie jest potrzebny, zobacz ile masz podług i ścian do akumulowania ciepła. Dla porównania mogę powiedzieć że np moja pompa przy zasilaniu 32*C ma zmierzoną przeze mnie moc elektryczną 2,1kW, przy 39*C moc 2,3kW a przy ogrzewaniu wody do CWU temp. do 53*C moc powyżej 3,1kW. Bufor musisz grzać do wyższych temperatur niż podłogę więc będzie drożej, ale jak PC musi się włączać w 1T to i tak z bufora będzie taniej.

 

Nie czytałeś uważnie moich postów sprzed kilku lat lub ich nie zrozumiałeś.

Dalej jestem przeciwny pompom ciepła z jakiegoś powodu i dalej uważam,że grzanie prądem jest ok,byle nie kablami bo to wg mnie głupota,podobnie jak to było kilka lat temu. A czemu ? Cofnij się kilka lat wstecz i dopisz odpowiedź.

Arturo nie chodziło mi o to żeby coś wytykać pamiętam tylko że czytałem wątek coś koło 600 strony, dyskusja była zażarta i nie wiem czym się skończyła bo po jakimś czasie jak wróciłem do czytania było ich ponad 1000 i dla mnie nie do ogarnięcia i nie wracałem do tematu, dzisiaj też nie będę wracał bo szkoda czasu. Co do kabli tu się zgadzam, co do "przeciwny pompom ciepła" tu nie rozumiem skoro ją masz a domek zgrabniutki, bardzo dobrze ocieplony i mógłbyś grzać kotłem elektrycznym, ile cię kosztowała PC + kotłownia że jednak się opłacało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor nie jest czymś złym tylko musi być odpowiednio wpięty w instalację i wysterowany twój bufor może zgromadzić 5kWh energii poniżej wyliczenia:

 

według mnie PC powinna grzać bezpośrednio podłogę z niższym parametrem temperatury a bufor powinien być ładowany po zakończeniu grzania podłóg tylko przy niewykorzystaniu godzin taniego prądu i oddawać swoją energię w czasie 1T gdy spadnie temperatura poniżej komfortowej żeby PC nie włączała się w pierwszej taryfie wtedy jest sens, ale tylko w takich budynkach co nie mają dużej akumulacyjności cieplnej bo w tych jest tak duża bezwładność całego układu że bufor nie jest potrzebny, zobacz ile masz podług i ścian do akumulowania ciepła. Dla porównania mogę powiedzieć że np moja pompa przy zasilaniu 32*C ma zmierzoną przeze mnie moc elektryczną 2,1kW, przy 39*C moc 2,3kW a przy ogrzewaniu wody do CWU temp. do 53*C moc powyżej 3,1kW. Bufor musisz grzać do wyższych temperatur niż podłogę więc będzie drożej, ale jak PC musi się włączać w 1T to i tak z

 

1. Można sie zgodzić ze bufor nie jest zły, ale ....

2. Policz ile dni w roku jest takich ze nie pojedziesz w 1T? Ile na to przypadnie kWH.

Potem policz różnice 1T a 2T. Odejmij stratę COP na tym ze grzejesz do wyższej temperatury bufor i cos sam bufor tez traci.

3. Oszczędności podziel przez inwestycje w bufor i cały układ.

 

Bo bufor może nie jest zły ale czy to sie wigilie opłaci? Nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
co do "przeciwny pompom ciepła" tu nie rozumiem

...dodam dla przypomnienia "w kosmicznych cenach"

Kilka lat temu,jak byłem "przeciwny" pompom wyceny na pompy ciepła oscylowały w granicach 70-90tys.zł.

W dalszym ciągu jestem "przeciwny" pompom w takich cenach.

Nie kłam! Pisałeś że pompa ciepła nadaje się tylko do (cytuje dosłownie) durszlaków i że musiała by kosztować tyle co lodówka żebyś w nią zainwestował. Po czym kupiłeś lodówkę za 17tyś. złotych :yes:

Słowo lodówka to była przenośnia,mój limit na pompę jak dobrze pamiętasz to był max.20tys.zł i w limicie się zmieściłem.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś może sami dojdziecie do podobnych wniosków.

 

Za stary juz jestem, zeby tyle wodki na raz wypic. :)

 

A poki co:

-------- Okres: 2014-02-01 do 2014-02-06 19:38:20 (5,82 [d]) ---------

Czas pracy CO: 45,27 [h] (85,8%)

Czas pracy CWU: 7,47 [h] (Cykli: 24) (Średnio dziennie: 4,1)

Suma pracy PCi: 52,7 [h]

Startów: 26 (Średnio dziennie: 4,5)

Czas pracy śr CO: 7,78 [h/d]

Czas pracy śr CWU: 1,28 [h/d]

Czas pracy śr: 9,1 [h/d]

Szacowane zużycie: 182 [kWh] Średnio: 31,2 [kWh/d]

CWU: 37 [kWh] Średnio: 6,3 [kWh/d]

CO: 145 [kWh] Średnio: 24,9 [kWh/d]

CO/100m2: 10,8 [kWh/(d*100m2)]

Koszt [2/98%]: 59 zł w tym CO [0/100%]: 44 zł CWU [25/75%]: 15 zł

------------------------------------------------------------------------

 

Czyz to nic nie mowi o zuzyciu energii przez pompe ciepla? ;)

Edytowane przez Pyxis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Można sie zgodzić ze bufor nie jest zły, ale ....

2. Policz ile dni w roku jest takich ze nie pojedziesz w 1T? Ile na to przypadnie kWH.

Potem policz różnice 1T a 2T. Odejmij stratę COP na tym ze grzejesz do wyższej temperatury bufor i cos sam bufor tez traci.

3. Oszczędności podziel przez inwestycje w bufor i cały układ.

 

Bo bufor może nie jest zły ale czy to sie wigilie opłaci? Nie.

 

zgadzam się, jak wcześniej pisałem przy liczeniu energii zgromadzonej w buforze to mówiłem że najlepszym buforem jest cały budynek, ja nie mam bufora wodnego i nikogo do niego nie namawiam, u mnie w styczniu gdzie temperatury dzienne -5-10*C a nocne -10-15*C PC złapała tylko 5kWh w 1T, tak więc inwestowanie w bufor na pewno się nie opłaca, odniosłem się tylko do postu w którym użytkownik ma już bufor bo mu instalator wcisnął, inna rzecz że pisał że ma z tego wodę CWU przepływowo, wszystko zależy jak jest zbudowana instalacja i jak jest wysterowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A poki co:

-------- Okres: 2014-02-01 do 2014-02-06 19:38:20 (5,82 [d]) ---------

Czas pracy CO: 45,27 [h] (85,8%)

Czas pracy CWU: 7,47 [h] (Cykli: 24) (Średnio dziennie: 4,1)

Suma pracy PCi: 52,7 [h]

Startów: 26 (Średnio dziennie: 4,5)

Czas pracy śr CO: 7,78 [h/d]

Czas pracy śr CWU: 1,28 [h/d]

Czas pracy śr: 9,1 [h/d]

Szacowane zużycie: 182 [kWh] Średnio: 31,2 [kWh/d]

CWU: 37 [kWh] Średnio: 6,3 [kWh/d]

CO: 145 [kWh] Średnio: 24,9 [kWh/d]

CO/100m2: 10,8 [kWh/(d*100m2)]

Koszt [2/98%]: 59 zł w tym CO [0/100%]: 44 zł CWU [25/75%]: 15 zł

------------------------------------------------------------------------

 

Czyz to nic nie mowi o zuzyciu energii przez pompe ciepla? ;)

 

i wracamy w końcu do głównego wątku tego tematu wstawiam porównywalne dane

Okres: 2014-01-31 16:30 do 2014-02-06 16:30 (6 [d]) ---------

Czas pracy CO: 25:07[h] (78,4%)

Czas pracy CWU: 6:56[h] (Cykli: nie mam licznika) (Średnio dziennie: 2-3razy są ustawione sztywno 3 bramki czasowe pomiędzy 4:00 a 6:00 jak nie ma w nocy rozbioru ciepłej wody nie zawsze się włącza)

Suma pracy PCi: 32:03[h]

Startów: brak licznika (Średnio dziennie: min2-max4)

Czas pracy śr CO: 4:11 [h/d]

Czas pracy śr CWU: 1:09 [h/d]

Czas pracy śr: 5:20 [h/d]

zużycie: 76 [kWh] Średnio: 12,7 [kWh/d]

CWU: 21 [kWh] Średnio: 3,5 [kWh/d]

CO: 55 [kWh] Średnio: 9,2 [kWh/d]

CO/100m2: 4,84 [kWh/(d*100m2)]

Koszt [0/100%]: 20,60 zł w tym CO [0/100%]: 14,90zł CWU [0/100%]: 5,70 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównuję sobie czas pracy (w godzinach) ze zużytymi kWh (zgodnie z podlicznikiem na PC) i wychodzi mi, że moja cała instalacja PC włącznie z pompkami obiegowymi ma 1,67 kW. I co ciekawe, jeżeli bufor wodny utrzymywał bym stale w wysokiej temperaturze (niski COP), to moc PC wzrasta do ponad 2kW. Czy może tak to właśnie wyglądać, że w zależności od efektywności zużywana moc prądu w kW się zmienia?

Wraz z rosnącą temperaturą wody w buforze rośnie obciążenie sprężarki, a zatem i moc przez nią pobierana (rośnie ilość CWU, ale sprawność układu spada).

W Ziriusie jedna z wężownic w buforze jest skraplaczem, a druga podgrzewa przepływowo CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno masz rację, że bufor tylko do podgrzewania CO nie jest sensowną inwestycją przy PC. Ja przynajmniej tak uważam. Jednak w instalacji CO musi być jakiś zbiornik na wodę, bo potrzebujemy CWU. Jeżeli ten zbiornik potraktujemy jako bufor, to tutaj sens zaczyna się moim zdaniem pojawiać. Ja nie podgrzewam tego zbiornika wysoko, max 28-30 stopni. Jednak na górze tego zbiornika potrafi już być 60-70 stopni, a właśnie na górze kończy mi się wężownica przepływowego podgrzewania CWU. Zatem z resztek tego, co pozostanie po podgrzewaniu CO mam przez cały dzień CWU. A gdy wieczorem pompa włączy się by podgrzać CWU do kompieli, wtedy to, czego nie zużyję, jest pompowane w podłogę. Dla mnie ma to sens, jako rozwiązanie równoważne instalacji PC bezpośrednio grzejącej podłogę z osobnym zbiornikiem CWU (który trzeba w osobnym cyklu podgrzać). Dopiero od 6 miesięcy używam PC, więc jestem ciekawy, czy ktoś tutaj się ze mną zgodzi :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie podgrzewam tego zbiornika wysoko, max 28-30 stopni. Jednak na górze tego zbiornika potrafi już być 60-70 stopni, a właśnie na górze kończy mi się wężownica przepływowego podgrzewania CWU.

 

Jesli na gorze zasobnika jest 60-70*C, to woda zasilajaca obieg wuchodzaca z pompy chyba tez tyle musiala miec minimum. O ile dla BP to nie jest wysoko, to dla normalnej pompy ciepla wartosc praktycznie niosiagalna. U Ciebie ten bufor to raczej koniecznosc konstrukcyjna niz wybor. Czy sie myle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...