Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

Witam. W końcu dostałem pierwszy wiarygodny rachunek za prąd. Rachunek jest za 2 miesiące za okres jeszcze przedzimowy bo do 17 grudnia. Nie mam osobnych podliczników na zużycie pompy i pozostałych źródeł dlatego ciężko jest mi to rozróżnić. Faktem jednak jest to że w domu żona praktycznie mieszka sama bo mnie generalnie nie ma w domu, jestem w delegacji. Ona jak jest sama to nie gotuje tylko odgrzewa. Wszystkie urządzenia są niskoemergetyczne bo przy zakupie zwracałem na to uwagę. Temperatura w domu to pomiędzy 24 a 25 stopni. Zużycie prądu a ten okres to 1077 kwh w drogiej taryfie i 705 w taniej. Taryfa to G12. Rachunek wynosi 1150 zł brutto. Czy to moje zużycie nie jest jakieś kosmicznie wysokie? Czy może przy takiej temp w domu to normalne? Przy takim rachunku za prąd to nie za bardzo w moim przypadku był sens montowania pompy ciepła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Arturo72
Temperatura w domu to pomiędzy 24 a 25 stopni. Zużycie prądu a ten okres to 1077 kwh w drogiej taryfie i 705 w taniej. Taryfa to G12. Rachunek wynosi 1150 zł brutto. Czy to moje zużycie nie jest jakieś kosmicznie wysokie? Czy może przy takiej temp w domu to normalne? Przy takim rachunku za prąd to nie za bardzo w moim przypadku był sens montowania pompy ciepła.

Czy myslaleś,że mieszkając w domu zużycie energii jest darmowe ?

Wg mnie,w takim domu jest to normalne zużycie a przy takim stosunku taniej do drogiej rachunek jest ok bo wychodzi Ci 0,64zł/kWh.

Ja w podobnym okresie miałem zużycie ok.1500kWh z czego 900kWh na pompę a 600kWh na zużycie prądu bytowego a dom mam mniejszy.

Grzeje w G11 przy 0,54zł/kWh także jeśli u Ciebie masz tak niekorzystny stosunek w G12 to zastanów się nad G11 lub zmień tryb życia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. W końcu dostałem pierwszy wiarygodny rachunek za prąd. Rachunek jest za 2 miesiące za okres jeszcze przedzimowy bo do 17 grudnia. Nie mam osobnych podliczników na zużycie pompy i pozostałych źródeł dlatego ciężko jest mi to rozróżnić. Faktem jednak jest to że w domu żona praktycznie mieszka sama bo mnie generalnie nie ma w domu, jestem w delegacji. Ona jak jest sama to nie gotuje tylko odgrzewa. Wszystkie urządzenia są niskoemergetyczne bo przy zakupie zwracałem na to uwagę. Temperatura w domu to pomiędzy 24 a 25 stopni. Zużycie prądu a ten okres to 1077 kwh w drogiej taryfie i 705 w taniej. Taryfa to G12. Rachunek wynosi 1150 zł brutto. Czy to moje zużycie nie jest jakieś kosmicznie wysokie? Czy może przy takiej temp w domu to normalne? Przy takim rachunku za prąd to nie za bardzo w moim przypadku był sens montowania pompy ciepła.

 

Wysteruj pompę, aby załączała się z czasie taniej taryfy. Pompę masz przewymiarowaną, a dom dobrze izolowany, więc powinno się to u Ciebie doskonale sprawdzić. Dzięki temu proporcje zużycia tania / droga będziesz miał co najmniej odwrotne, a tym samym rachunki sporo niższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. W końcu dostałem pierwszy wiarygodny rachunek za prąd. Rachunek jest za 2 miesiące za okres jeszcze przedzimowy bo do 17 grudnia. Nie mam osobnych podliczników na zużycie pompy i pozostałych źródeł dlatego ciężko jest mi to rozróżnić.

 

Jesli chcesz cokolwiek "wnioskowac", to z takich ogolnych danych bez rozbicia na zuzycie pompy i bytowe to wrozenie z fusow. "Zainwestuj" 150 zl w podlicznik do pompy a bedzie duuuuzo jasniej w tym temacie.

 

Faktem jednak jest to że w domu żona praktycznie mieszka sama bo mnie generalnie nie ma w domu, jestem w delegacji.

 

IMHO niebezpiecznie dla zwiazku jest sie z tym "po wsi" obnosic. ;)

 

Czy to moje zużycie nie jest jakieś kosmicznie wysokie? Czy może przy takiej temp w domu to normalne? Przy takim rachunku za prąd to nie za bardzo w moim przypadku był sens montowania pompy ciepła.

 

Ty nie wiesz na co ta energie zuzywles a juz zaczynasz jojczyc, ze pompa niepotrzebna. Czy majac grzale zamiast pompy mial bys podobnie? Nie sadze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chcesz cokolwiek "wnioskowac", to z takich ogolnych danych bez rozbicia na zuzycie pompy i bytowe to wrozenie z fusow. "Zainwestuj" 150 zl w podlicznik do pompy a bedzie duuuuzo jasniej w tym temacie.

Niestety w tej chwili to już raczej nie mam możliwości podłacznia podlicznika bo nie mampoprowadzonych kabli do skrzynki a po drugie nie mam juz miejsca na szynie DIN

 

 

IMHO niebezpiecznie dla zwiazku jest sie z tym "po wsi" obnosic. ;)

Nie ma co tu ukrywać skoro wszyscy we wsi to już wiedzą

 

 

 

Ty nie wiesz na co ta energie zuzywles a juz zaczynasz jojczyc, ze pompa niepotrzebna. Czy majac grzale zamiast pompy mial bys podobnie? Nie sadze.

Sąsiedzi mają piec gazowy , również bezobsługowy tak jak moja pompa, wielkość domu podobna a rachunki za gaz o połowę mniejsze. Nie znaczy to że teraz po moim rachunku z miejsca bym się z nimi zamienił, jedna głośno się zastanawiam bo jak sądzę od tego jest to forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy myslaleś,że mieszkając w domu zużycie energii jest darmowe ?

Wg mnie,w takim domu jest to normalne zużycie a przy takim stosunku taniej do drogiej rachunek jest ok bo wychodzi Ci 0,64zł/kWh.

Ja w podobnym okresie miałem zużycie ok.1500kWh z czego 900kWh na pompę a 600kWh na zużycie prądu bytowego a dom mam mniejszy.

Grzeje w G11 przy 0,54zł/kWh także jeśli u Ciebie masz tak niekorzystny stosunek w G12 to zastanów się nad G11 lub zmień tryb życia.

Dziekuję za te konkrety z twojego zużucia, bo na podobny wpis liczyłem dokonując mojego wpisu. Teraz wiem że nie jest najgorzej , a przy delikatnym podkręceniu pompy może to się jeszcze zmienić na plus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sąsiedzi mają piec gazowy , również bezobsługowy tak jak moja pompa, wielkość domu podobna a rachunki za gaz o połowę mniejsze. Nie znaczy to że teraz po moim rachunku z miejsca bym się z nimi zamienił, jedna głośno się zastanawiam bo jak sądzę od tego jest to forum.

 

Zapytaj sąsiadów jeszcze o rachunek za prąd.

To twój pierwszy sezon a ich który?

I zacznij od inwestycji w podlicznik PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytaj sąsiadów jeszcze o rachunek za prąd.

To twój pierwszy sezon a ich który?

I zacznij od inwestycji w podlicznik PC.

Ich sezon chyba 3 albo 4 a rachunek za prąd nie przekracza 200 zł Wiem to dokładnie bo to rodzina. W zasadzie to mój drugi sezon bo wprowadziłem się w grudniu rok temu. Niestety przez rok nie dostawaliśmy rachunków. Tamten odczyt nie jest możliwy do zinterpretowania bo rachunek jest na ponad 7 tys zł ale w jego skład wchodzą okresy z budowy, taryfy budowlanej i takie tam inne. Dlatego teraz, jak dostaliśmy rachunek i faktyczne zużycie w normalnym życiu, to mam się do czego odnieść. Jak pisałem wcześniej nie mam możliwości podłączenia podlicznika bo nie mam doprowadzonych przewodów do skrzynki elektrycznej a po drugie to nie mam już miejsca w skrzynce na szynie DIN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podlicznik podłączasz do zasilania pompy!

Chyba nie rozumiem. Pompa jest zasilana siłą i mam gniazdo w garażu gdzie ona jest podłączona. Jak mam tam podłączyć jeszcze podlicznik do takiego gniazda? Wiem że na 230 są jakieś wynalazki co liczą zużycie jak wepniesz je najpierw w gniazdko, ale o rozwiązaniu na 360 to nie słyszałem jeszcze. Oświeć mnie proszę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 stopień w górę czy w dół to około 6% zużycia

Tak jak już pisałem wcześniej, to zmieniłem ustawienia na pompie na temp komfortową na 21 i ekonomiczną na 16, wcześniej miałem komf na 23 i ekon na 21.Takie ustawienia zasugerował mi montażysta twierdząc że teraz pompa będzie się załączała w nocy częściej. Mam nadzieję że to coś pomoże a jeśli chodzi o temp w domu to przy zmianie ustawień spadła ok 1 stopień. W przyszłym roku jeszcze zamontuję nagrzewnice na nawiewie od rekuperatora to jeszcze powinno zmienić zużycie, bo będę mógł jeszcze obniżyć ustawienia z zachowaniem ulubionej temp. Ale to melodia przyszłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie rozumiem. Pompa jest zasilana siłą i mam gniazdo w garażu gdzie ona jest podłączona. Jak mam tam podłączyć jeszcze podlicznik do takiego gniazda? Wiem że na 230 są jakieś wynalazki co liczą zużycie jak wepniesz je najpierw w gniazdko, ale o rozwiązaniu na 360 to nie słyszałem jeszcze. Oświeć mnie proszę...

 

http://allegro.pl/licznik-3-fazowy-4-taryfowy-rs-485-orno-or-we-506-i3887354850.html

 

Ja mam taki

http://allegro.pl/licznik-energii-pradu-3-fazowy-2-taryfowy-zegar-i3917167781.html

 

Kup, zaproś elektryka i powiedz mu że chcesz widzieć godziny pracy PC i on ci to podłączy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie rozumiem. Pompa jest zasilana siłą i mam gniazdo w garażu gdzie ona jest podłączona. Jak mam tam podłączyć jeszcze podlicznik do takiego gniazda? Wiem że na 230 są jakieś wynalazki co liczą zużycie jak wepniesz je najpierw w gniazdko, ale o rozwiązaniu na 360 to nie słyszałem jeszcze. Oświeć mnie proszę...

 

Podlicznik możesz zamontować w dowolnym miejscu na linii gniazdko 400V - PCi. Przecinasz kabel i łączysz go w podliczniku, a ten z kolei pakujesz do skrzynki i wieszasz w dowolnym miejscu na ścianie. Koszt - podlicznik jedno-taryfowy ok 150zł, dwutaryfowy ok 260zł + skrzynka 20zł. robocizna własna, czas operacji 10min.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podlicznik możesz zamontować w dowolnym miejscu na linii gniazdko 400V - PCi. Przecinasz kabel i łączysz go w podliczniku, a ten z kolei pakujesz do skrzynki i wieszasz w dowolnym miejscu na ścianie. Koszt - podlicznik jedno-taryfowy ok 150zł, dwutaryfowy ok 260zł + skrzynka 20zł. robocizna własna, czas operacji 10min.:)

No to mam jasność. Jedyne możliwe miejsce, to w okolicy gniazda bo wszystkie kable są zabudowane a miejsca w skrzynce brak. Pomyśle o tym na przyszły sezon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...