Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

Mam dosyć nietypową pompę GDH gcel z kolektorem Hybrydowym . część kolektora jest na powietrzu na płocie ,a część zakopana w ziemi tutaj linki

 

http://www.gdh-energy.de/download/GCEL_en_datas.pdf

 

http://www.gdh-energy.de/download/GCEL_Manual.pdf

 

Temperatury po nocy na płocie to

10.02.2014 - 0,6 płot i 0,4 ziemia

11.02.2014 -1 płot i 0,5 ziemia

12.02.2014 - -2,2 płot i -0,2 ziemia

13.02.2014 - -0,7 płot i 0,5 ziemia

 

temperatury są z godzin wieczornych miedzy 21-22 po całym dniu" ładownia "się kolektora na płocie

 

Pompa jest jedynym źródłem ciepła w domu nie mam podłączonego bojlera na razie. Dzisiaj pozatykałem większość dziur na poddaszu wełną i rozłożyłem wełnę na poddaszu na posadzce zobaczymy czy pompa choć troszeczkę będzie miała lżej .

 

Uruchomienie ....cóż na razie Pompa chodzi boję się że jak przestanę grzać to może porozrywać mi rury z podłogówki. Już w kilku miejscach kułem podłogę i szukałem przecieku :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam dosyć nietypową pompę GDH gcel z kolektorem Hybrydowym . część kolektora jest na powietrzu na płocie ,a część zakopana w ziemi tutaj linki

 

http://www.gdh-energy.de/download/GCEL_en_datas.pdf

 

http://www.gdh-energy.de/download/GCEL_Manual.pdf

 

Temperatury po nocy na płocie to

10.02.2014 - 0,6 płot i 0,4 ziemia

11.02.2014 -1 płot i 0,5 ziemia

12.02.2014 - -2,2 płot i -0,2 ziemia

13.02.2014 - -0,7 płot i 0,5 ziemia

 

temperatury są z godzin wieczornych miedzy 21-22 po całym dniu" ładownia "się kolektora na płocie

 

Pompa jest jedynym źródłem ciepła w domu nie mam podłączonego bojlera na razie. Dzisiaj pozatykałem większość dziur na poddaszu wełną i rozłożyłem wełnę na poddaszu na posadzce zobaczymy czy pompa choć troszeczkę będzie miała lżej .

 

Uruchomienie ....cóż na razie Pompa chodzi boję się że jak przestanę grzać to może porozrywać mi rury z podłogówki. Już w kilku miejscach kułem podłogę i szukałem przecieku :-(

 

Pozatykałeś dziury na poddaszu?? I ty pompą grzejesz? Było widać niebo?:lol2: Daj spokój i wyłącz pompę. najpierw zajmij się domem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyxis mozesz zerknąc

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?151455-Klub-u%C5%BCytkownik%C3%B3w-kot%C5%82a-Vitodens&p=6366777#post6366777

 

instalacja na piecu kond. bez podłogowki chyba 20 869,63 PLN brutto

moze gosc pod pompe podejdzie z ta ceną ?

 

Podlogowka, kaloryfery, sprzeglo. To nie jest instalacja pod zrodlo "pompa ciepla".

Z go...a bata nie ukrecisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkąd mam dwie taryfy (czyli od października 2013 - G12w) badam różne sposoby sterowania temperaturą w domu aby osiągnąć zadowalający komfort przy jak najniższych kosztach PC.

W styczniu 2014 pompa chodziła na automacie całą dobę w trybie C.O. na niskich temperaturach i bez podbicia temp w ciągu dnia na sterowniku pokojowym, cała doba przez cały miesiąc jednakowa temp na jak najniższych temp zasilania. Efekt to 62,88% w taniej taryfie dla CAŁEGO domu łącznie z PC. Nie mam podlicznika dwutaryfowego dla PC.

Obecnie od 1 lutego zmiana ustawień na wymuszenie wyższej temp w nocy o 0,5 stopnia i takie samo wymuszenie po południu przez 4 godziny. Zużycie domowe bez zmian. Efekt to po 14 dniach testów mam 82% w taniej CAŁY dom łącznie z PC bez zmiany komfortu i wychładzania domu. CWU 100% w taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam 100% w taniej CO i CWU minus to co bierze mi pompka GZ w czasie drogiej taryfy

Jak były te mrozy po -15 to dwa razy kominek odpaliłem, a tak od czasu do czasu się odpali a raczej moja kobita odpala, mnie się po prostu nie chce i nie ma to jak nie mieć tego syfu , ostatnio wczoraj, pierwszy raz z lutym, a już myślałem że zostanie czyściutki do końca sezonu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ kpuchala

masz ten sam problem co ja w zeszłym roku. Podejrzewam, że właśnie suszysz cały budynek. Ja byłem na skraju załamania nerwowego, jak mi pompa żarła po 50 kWh na dobę. Teraz jest lepiej, odkryłem co mi wychładza dom, poustawiałem sobie czujniki temperatury i obecnie średnie zużycie oscyluje w okolicach 18 - 20 kWh/dobę co jak dla mnie jest w pełni akceptowalne. Jeśli masz jaieśy pytania o Ziriusa to pisz do mnie ale guru od tego typu pomp jest tutaj Puzondm.

 

Mam pytanie :-)

Na razie braki w ociepleniu pomińmy (by nie komplikować), bo faktycznie jest kilka luk do uzupełnienia (zadanie na lato).

 

Mam dwie koncepcje i nie wiem, która będzie lepsza. A może obie są złe.

1. Ustawiam niską temperaturę bufora (np 26*) po to, by po zakończeniu cyklu grzania CO w taniej taryfie (gdzie bufor jest zimny), PC niepotrzebnie nie pracowała w drogiej w celu dogrzania bufora. Poza tym grzanie bufora wysoko odbywa się z niższą efektywnością (niski COP). W okresie komfortu ciepłej wody (u mnie od 19 do 21) podgrzewam bufor tylko na potrzeby CWU (mam ustawione podbicie KMF). Przy braku CO bufor nagrzewa się szybko, choć w drogiej taryfie.

Tutaj mam niższe zużycie prądu i lepszy COP. PC raportuje moc 1,6kW przy mocy grzewczej 7kW i większości pracuje w taniej taryfie. Jednak mam zawsze 3 włączenia PC na dobę (a chciałbym 2).

2. Ustawiam wyższą temperaturę bufora (np. 34*) i skracam cykl grzania o 20 minut, by w końcówce taniej taryfy wyłączyło się ogrzewanie CO i PC nabiła bufor do wyższej temperatury jeszcze w taniej taryfie. Wtedy już nie dogrzewam wody w godzinach 19-21, jednak bufor długo stoi ciepły, zatem też ma większe straty. Tutaj mam jednak nieco wyższe zużycie prądu, nieco gorszy COP, wyższą moc PC (1,7-1,8kW), ale za to tylko 2 włączenia na dobę.

 

Nie wiem, które podejście lepsze, może oba złe, na razie działam wg scenariusza 2. Wszystko przez pierwszy sezon grzewczy, pewne braki w ociepleniu poddasza i suszenie domu, bo PC, pomimo wysokich temperatur na zewnątrz, pracuje przez całą tanią taryfę, by utrzymać w domu 22*. Gdyby pracowała krócej, wtedy było by inaczej.

 

I tutaj też pytanie o temperaturę zasilania podłogi i długość pracy PC. Podłogę zasilam temperaturą 30-32*, wraca dość ładnie zchłodzona (22-25*), a pomimo tego PC pracuje przez 11-12 h/dobę. Muszą to być efekty suszenia domu i braków w ociepleniu, bo przecież nie mogę zasilać podłogi wyższą temperaturą ze względu na COP. Widzę też na forum, że inni mają podobną temperaturę zasilania podłogi, a ich PC pracują krócej. Podłogówkę mam raczej zrobioną dobrze, 100% wylewki jest w rurach co 10cm, więcej się nie dało. Tutaj poproszę o komentarz, czy dobrze to interpretuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ale jak by gosc zrobił podłogowkę po całosci plus 2 grzejniki w łazienkach to dlaczego nie ?

 

Ja to inaczej "widze":

"Na dole salon, kuchnia, korytarz i łazienka , to podłogówka - 5 pętli (42m2). Sypialnia, wiatrołap, kotłownia, garaż i pom. za nim - kaloryfery. Czyli 2 rozdzielacze. Na górze same kaloryfery: 3 sypialnie, korytarz i łazienka"

 

On ma tylko na dole 42 m2 podlogowki a reszta domu w kaloryferach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to inaczej "widze":

"Na dole salon, kuchnia, korytarz i łazienka , to podłogówka - 5 pętli (42m2). Sypialnia, wiatrołap, kotłownia, garaż i pom. za nim - kaloryfery. Czyli 2 rozdzielacze. Na górze same kaloryfery: 3 sypialnie, korytarz i łazienka"

 

On ma tylko na dole 42 m2 podlogowki a reszta domu w kaloryferach.

 

No No ok myslałem ze jeszcze instalacji nie ma ale juz po wiec temat zamkniety.

chciałem aby pogadał z Wami aby wybic mu grzjniki z głowy.

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyszedł właśnie rachunek za prąd:

 

01.11.2013 - 03.02.2014 - 2857kWh

CO + CWU - 2115kWh

Pozostały prąd - 742kWh

 

Gdyby wszystko było w taryfie G11 - wyszłoby 320 pln miesięcznie(chyba, że źle kalkuluję taryfę G11), jeżeli dobrze, to nie jest tak źle.

 

Niestety G11 pojawiała się od lutego :( więc rachunek za prąd budowlany trochę za wysoki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 19.09.2013r do 21.02.2014r czyli 155 dni całkowite zużycie wg licznika głównego 2491 kWh tania 817 droga 75,3% taniej 24,7% drogiej. Pc sama bilansuje zużycie energii elektrycznej i produkcję ciepła, ale nie będę tego podawał bo zaraz odezwą się głosy że brak ciepłomierza, podlicznika, liczydeł ołówka, gęsich piór, papirusu, glinianych tabliczek, itp.:p
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 18.01.14 do 18.02.14 zużycie mojej PC wynosi 525kWh (niestety całość nadal w taryfie budowlanej).

Temperatura w pomieszczeniach od 20*C do 21*C. Ciepła woda codziennie w ilości 170l grzana od 46*C do 48*C

 

nie zazdroszczę tej taryfy budowlanej, sam jak zobaczyłem rachunek za prąd za 3 miesiące, aż siadłem... Dobrze, że przynajmniej nie ma mrozów, mogło być dużo gorzej...

zużycie w okresie 21.01-21.02 - 822kWh (cwu +co)

temperatura 22-22,5

 

Zużycie poprawione, wkradł się błąd.

Edytowane przez ziggy2002
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się , co Wy robicie, że macie tak niskie zużycie prądu. Przeliczyłem wykorzystanie prądu mojej pompy ciepła na 1m2 grzanej powierzchni i porównałem to z prezentowanymi przez Was wynikami. I dochodzę do wniosku, że coś z moją pompą ciepła lub domem jest nie tak. Na ogrzanie 1m2 mojego domu pompa ciepła zużywa 4,4 kWh w porównaniu z ze średnią 3,5-3,8kWh wyników z forum. Wiem, że to pierwszy sezon , że w domu nikt nie mieszka itp. Nie mam rekuperacji - może to też przyczyna? A może mostki cieplne?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że to pierwszy sezon , że w domu nikt nie mieszka itp. Nie mam rekuperacji - może to też przyczyna?

I masz całkowitą odpowiedź. Zero zysków więc i zużycie wyższe. Do tego i pierwszy sezon. W trzecim już będzie normalnie:rolleyes:Te kilkaset litrów wody musi wyparować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...