Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

Model. W niewielu zbiornikach można uzyskać 60*C z samej pompy ciepła bez grzałek.

A już na pewno nie z wężownicą jako strona grzewcza.

 

Robiłem u siebie taki eksperyment i po dwóch godzinach grzania zasobnika, gdy czujnik od pompy umieszczony na dole zasobnika pokazywał 55-56st. to na termometrze samego zbiornika, który jest usytuowany w górnej jego części pokazywało 60st. Być może jest to błąd wyskalowania termometru, ale jednak. Co innego, że takie grzanie jest ekonomicznie nieuzasadnione, przy jakiejkolwiek PCi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

Jak bys ten zasobnik grzal do 45-47*C, to zuzycie energii elektrycznej spadlo by jeszcze o jakies 20% i dostal bys ode mnie tytul Beduina Polnocy, jesli chodzi o zuzycie CWU. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalozmy te 365kWh/rok.... to i tak malo jak na taki zbiornik i takie temp... a wiec 1kWh / doba...

 

to grzejemy CWU ca 1.2kWh / dzien...

 

U mnie na podgrzanie 1m3 idzie latem od 9kWh i zimą do 23kWh w tym są straty zbiornika i CCW.

 

Zużycie 02.2014

 

CO

koszt -144,20 zł

zużycie - 387,30 kWh

 

CWU - 7,7 m3

 

koszt - 63,69 zł

zużycie -179,40 kWh

 

Razem CO+CWU

 

566,70 kWh - 97% w taniej

207,89 zł

 

DOM

 

211,60kWh - 36% w taniej

123,54 zł

 

Całkowite

 

778,30kWh - 80% w taniej

331,43 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PRZY 400 LITROWYM zbiorniku grzanie do 60 stopnii to niepotrzebna rozrzutność kasy

ja swoje 300 litr grzeje 13-14.30 i 22-22.30[ten drugi cykl ma wyeliminować niepotrzebne podgrzewanie w temp zredukowanej , w drogiej po poranku

w okresie letnim ewidentnie wystarczy tylko 1 okienko, teraz nie zawsze.

 

obserwując nieliczne [?] wpisy prądowców dochodzę do wniosku że w lutym uzyskałem cop 3,7 i to łącznie na co icwu

moim zdaniem niemożliwe

no ale podobne domy do mojego zużywają około 1000 kwh[u mnie 265 kwh]

nie sądzę żeby utrzymywali większe temp od moich, nawet zużycie wody b. zbliżone[u mnie 7m3]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wodomierzem zamontowanym przed wejściem do zbiornika.

 

No to niekoniecznie jest to zuzycie CWU. Taki przypadek jest wtedy, kiedy CWU pobierana z zasobnika ma w granicach 39-40*C. Jesli masz cieplejsza, to mieszasz ja z woda zimna. Zuzycie CWU jest wtedy wyzsze.

Musisz podawac ile m3 i o jakiej temperaturze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie są pieniądze wyrzucone w błoto. Przeważnie jak Ty tracisz, ktoś korzysta ;)

Jak zgubisz na ulicy 2 stówy, to jeśli znajdzie je menel to może na przykład urządzić taką bibę z kolegami jakiej od 10lat nie pamięta ;)

A ile radości :D

 

Już to widzę jak elektrownia zaciera ręce z mojego powodu :)

Teraz żebym nie zapomniał zmienić czasu na letni :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kpuchala

Za bardzo nie wiem jak kombinować z ustawieniami. Na razie zmieniam tylko krzywą grzewczą. Nic innego nie przychodzi mi do głowy (poza zmianą taryfy i grzaniem w nocy). Mam prostą polską pompę ciepła i chyba nie mam możliwości dużej kombinatoryki. Zdradź może co Ty zmieniałeś w ustawieniach szukając optimum.

Mamy różne urządzenia, ale mogę spróbować cośpowiedzieć. Ja ustawiłem krzywą grzewczą możliwie najwyżej, by jak najszybciej schłodzić wodę z moim zbiorniku boforowym (u Ciebie pewnie jakiś wymiennik), który jest grzany przez PC i z którego jest pobierana woda do CO (obieg zamknięty). Przy niskiej krzywej grzewczej zauważyłem mniejszy COP. Optymalnie mam tak, że woda CO jest grzana do 30-32 stopni, a wraca z podłogi 23-25 stopni. Chcę jak najszybciej transportować ciepło do domu, tam schłodzić możliwie najbardziej wodę (odbiór ciepła), by na moją spiralę wróciła najchłodniejsza woda i najefektywniej pobrała ponownie ciepło, a w efekcie by PC działała jak najkrócej. Później cała nadzieja w akumulacji ciepła przez dom, co jest utrudnione w pierwszym sezonie. Po drugie tak ustawiłem przedziały czasowe grzania, by PC pracowała w drugiej taryfie, nawet kosztem nieco gorszego COP. W moim przypadku oznacza to, że CWU grzeję od godziny 14 do 15 i grzeję ją mocno, by woda wytrzymała do 19:00, kiedy zaczyna się mycie. Wcześniej próbowałem grzać CWU tuż przed 19:00 w drogim prądzie, ale się nie opłaciło (COP był lepszy, ale koszt większy). Na razie zbyt mało mam doświadczenia, by cokolwiek doradzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem wczotaj ustawienia serwisowe pompy i niestety nie znalazłem ustawień górnej granicy podgrzania cwu.

Owszem są ustawienia dla cwu, można regulować dolną granicę, jeszcze coś, ale niestety gornej się nie da. Chyba o tym również mówił instalator.

Ogólnie jestem zdania, ze moze danfoss i nie jest zlą pompą, ale z bardzo ograniczonym dostępem do ustawień przez użytkownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...