Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • 3 weeks później...
  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wczoraj minął trzeci rok użytkowania mojej pompy ciepła.

Dane za rok kalendarzowy z podlicznika pompy ciepła (CO+CWU+pompki+antylegionella): I taryfa: 412 kWh, II taryfa: 3603 kWh, całość : 4015 kWh - 1536,39 zł;

Temperatury (I / II taryfa): CO 21/22 *C, CWU 41/44*C

Zużycie wody w skali miesiąca: ok. 15 m3 dla 4 mieszkańców (niestety nie wiem ile z tego idzie na CWU).

 

Jestem tym wynikiem bardzo miło zaskoczony, bo pierwszy rok zamknął się w ok. 2100zł, drugi w ok. 2200zł. Tyle, że to chyba zasługa braku srogiej zimy ostatnio...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
W sierpniu na stałe uruchomiłem pompę ciepła Galmet i jak czytam Wasze wpisy to jestem lekko podłamany. Mam podlicznik prądu przy pompie ciepła i w sierpniu spisałem tygodniowe zużycie prądu wyszło 74kwh, czyli ponad 10 kwh na dzień. Pompa była uruchomiona na fabrycznych ustawieniach: temp. cwu 48 stopni z obniżeniem 4stopnie. Ponadto wg ustawień co włączało się przy temp. zewn. 15 stopni. Pomiar zużycia prądu był dokonywany pod koniec sierpnia. Nie wiem, czy wtedy już było włączane co. Niemniej zużycie prądu na cwu mam ogromne. Pozostałe problemy z pompą opisuję w innych watkach. Co mogę zrobić?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sierpniu na stałe uruchomiłem pompę ciepła Galmet i jak czytam Wasze wpisy to jestem lekko podłamany. Mam podlicznik prądu przy pompie ciepła i w sierpniu spisałem tygodniowe zużycie prądu wyszło 74kwh, czyli ponad 10 kwh na dzień. Pompa była uruchomiona na fabrycznych ustawieniach: temp. cwu 48 stopni z obniżeniem 4stopnie. Ponadto wg ustawień co włączało się przy temp. zewn. 15 stopni. Pomiar zużycia prądu był dokonywany pod koniec sierpnia. Nie wiem, czy wtedy już było włączane co. Niemniej zużycie prądu na cwu mam ogromne. Pozostałe problemy z pompą opisuję w innych watkach. Co mogę zrobić?

 

A to chyba same grzałki Ci chodzą bo pompka to mało prawdopodobne a może zasilasz basen

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sierpniu na stałe uruchomiłem pompę ciepła Galmet i jak czytam Wasze wpisy to jestem lekko podłamany. Mam podlicznik prądu przy pompie ciepła i w sierpniu spisałem tygodniowe zużycie prądu wyszło 74kwh, czyli ponad 10 kwh na dzień. Pompa była uruchomiona na fabrycznych ustawieniach: temp. cwu 48 stopni z obniżeniem 4stopnie. Ponadto wg ustawień co włączało się przy temp. zewn. 15 stopni. Pomiar zużycia prądu był dokonywany pod koniec sierpnia. Nie wiem, czy wtedy już było włączane co. Niemniej zużycie prądu na cwu mam ogromne. Pozostałe problemy z pompą opisuję w innych watkach. Co mogę zrobić?

 

A masz cyrkulację CWU? Jeśli tak to jak jest ustawiona pompka cyrkulacyjna?

Tak na szybko to przy cyrkulacji non stop i ustawieniu obniżenia 4st, a przy tym czujnik temp jest na dole zbiornika to takie zużycie jest możliwe:yes:

Napisz jeszcze jakiej pojemności masz zbiornik, to może podpowiem jak ograniczyć to zużycie kWh:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam cyrkulację. Nie ma pojecia jak jest ustawiona. Pompa cyrkulacyjna wyłącza się w nocy (między 24 a 6 rano). Obecnie obniżenie 6 stopni. Temp. cwu 45 stopni. Zbiornik 300l.

 

Czyli puściłeś wszystko samopas, więc i nie ma co się dziwić, że takie masz zużycie;).

Zrób tak: Ustaw, żeby grzanie zbiornika odbywało się 2x na dobę przez 1 godzinę. Wyłącz w ogóle histerezę, bo jeżeli masz czujnik umieszczony na dole to nie ma to najmniejszego sensu. Następnie cyrkulacja - nie wiem czy masz sterowanie cyrkulacją w pompie, czy jakieś zewnętrzne. Jeśli nie masz to wystarczy zwykły programowalny włącznik do gniazdka, który będzie sterował pompą cyrkulacyjną. Ustaw sobie, żeby przemieszał Ci CWU przez 5min co pół godziny i to w czasie kiedy jest szansa, że ktoś z tego skorzysta, np kiedy nikogo nie ma w domu nie ma sensu cyrkulować, no i w nocy też nie oczywiście.

Jeśli zastosujesz się do powyższych wskazówek zużycie kWh powinno spokojnie spaść o połowę, bez najmniejszej utraty komfortu:yes: Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulację wyłączyłem w ogóle. Do tej pory pracowała codziennie od godz. 6 do 24.

Nie mam pojęcia jak zrobić grzanie cwu 2 x dziennie po 1 godzinie? Mam pompę Galmet, sterownik r420

 

Nie znam tej pompy, ani tego sterownika, ale z pewnością taka funkcja jest dostępna i musisz ja wyszukać w instrukcji.

To co teraz realizuje Twój sterownik - nazywasz to obniżeniem - to praca z histerezą, czyli jak masz ustawione 6st, a zadaną na zbiorniku 45, to znaczy, że jak czujka wskaże 39st załączy się pompa i dogrzewa do zadanych 45st. I wszystko byłoby w miarę cacy, gdyby faktycznie temp w zbiorniku spadła do 39, tylko że najczęściej jest tak, że czujnik jest montowany gdzieś na dole zasobnika, czyli blisko zasilania wodą z sieci, co skutkuje tym, że bojler niepotrzebnie się dogrzewa, choć w 2/3 swojej pojemności ma jeszcze ciepła wodę.

Dlatego Ty musisz ustawić go tak, żeby on nie działał wg histerezy, a po prostu nagrzał się 2x na dobę do tych nawet 50st i to w zupełności zapewni Ci dostęp do ciepłej wody zawsze. Z czasem będziesz mógł sam określić sobie Swój profil grzania, bo być może u Ciebie wystarczy, że nagrzejesz go tylko raz, lub do niższych temperatur. To co ja Ci podałem to takie ustawienia wstępne, żebyś zobaczył ile można zaoszczędzić kontrolując proces grzania CWU:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki ! Zmienię ustawienia i zobaczymy. Mam pytanie o cyrkulację, jak ja ustawić? Czy ma być włączona wtedy kiedy pompa grzeje cwu? Czy tylko w godzinach używania? Jak wyglądają Wasze doświadczenia?

 

ezg2014, jeżeli masz odbiory wody blisko zasobnika CWU to możesz z cyrkulacji zrezygnować. U mnie nie ma takiej opcji, bo najbliższą kuchnię mam z 12m od zasobnika, a łazienki jeszcze dalej. W górnej łazience bez cyrkulacji na wodę czekałbym 5-10min.

Każdy musi dostosować sobie tą cyrkulację do swojego trybu żaycia, ale tak jak pisałem Ci wcześniej wystarczy, że przemieszasz CWU 2x na godzinę po 5min i to w okresie kiedy woda może być potrzebna. Kiedy jesteście w pracy, kiedy śpicie i kiedy zbiornik się nagrzewa - cyrkulacja STOP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedną łazienkę mam tuż za ścianą, gdzie stoi zbiornik cwu, druga łazienka ok. 5-6 m od zbiornika, a kuchnia ok. 14 m. Bez cyrkulacji będzie więc trudno. Do tej pory w nocy (między 24 a 6) cyrkulacja była wyłączona. W dzień i na wieczor (tj. od 6 do 24 ) pracowała non stop. Chyba zrobię tak jak radzisz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedną łazienkę mam tuż za ścianą, gdzie stoi zbiornik cwu, druga łazienka ok. 5-6 m od zbiornika, a kuchnia ok. 14 m. Bez cyrkulacji będzie więc trudno. Do tej pory w nocy (między 24 a 6) cyrkulacja była wyłączona. W dzień i na wieczor (tj. od 6 do 24 ) pracowała non stop. Chyba zrobię tak jak radzisz.

 

Ja odległości mam podobne do twoich i z cyrkulacji niemal kompletnie zrezygnowałem. (działa tylko rano przez 10 minut)

Rano wszyscy wstajemy o równej porze więc nie problem. Wieczorem każdy inaczej więc z doborem cyrkulacji trudno. Na ciepłą wodę trzeba trochę poczekać ale o dziwo nikt z domowników nie protestuje więc i ja siedzę cicho :).

Najdalej jest kuchnia. Uważam że mając zmywarkę ciepła woda w kuchni jest niemal nie potrzebna, a jak ktoś koniecznie chce, to lepiej w najdalszym punkcie powiesić przepływowy ogrzewacz albo malutki zasobnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najdalej jest kuchnia. Uważam że mając zmywarkę ciepła woda w kuchni jest niemal nie potrzebna, a jak ktoś koniecznie chce, to lepiej w najdalszym punkcie powiesić przepływowy ogrzewacz albo malutki zasobnik.

 

Liwko, no nie przesadzaj;) chyba lepiej przecyrkulować raz wczas niż przepływówkę instalować;)

U mnie mimo, że posiadam zmywarkę, w której myjemy praktycznie wszystko to ciepła woda w kuchni jest nieodzowna. Często przyjdzie na przykład umyć tłustą patelnię na szybko, czy jakiś większy garnek i już byłby problem.

Cyrkulacja zawsze powoduje straty, ale używana z głową na prawdę nie jest taka straszna:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...