Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

ja też mam rozwiązanie pośrednie - na sterowniku mogę ustawić w okresie działania cyrkulacji - 0d 1-9 minut pracy naprzemiemiennie z 1-9 minut przerwy cyrkulacji. Już takie czasowe włączanie cyrkulacji to znaczna oszczędność

w zupełności mi to wystarcza

 

Ja robiłem sam i mam rury w warstwie styropianu. Z tego co zauważyłem to po 1,5 h po wyłączeniu cyrkulacji leci jeszcze ciepła woda, do umycia rąk zupełnie wystarczająca. Cyrkulacja pracuje pn-pt w godzinach 5-7 w cyklu 15min pracy 90 min przerwy a nastepnie 13 - 19 . W sob i niedz w godzinach 7-19.

Ważne jest również przy różnych długościach do odbioru o odpowiednie wyregulowanie przepływów by cyrkulacja nie pracowała tylko w najkrótszym obiegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jak to masz w praktyce rozwiazane?

 

Do kuchni jest ok 11-12m i tam nie ograniczam przepływu. Łazienki są praktycznie nad kotłownią i na cyrkulacji mam zamontowane zawory - takie powrotne od grzejników na imbus. Jak były otwarte na max to taką małą pompką do ccw ciężko było przegonić wodę w kuchni. Po wyregulowaniu jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że podgrzewacz samoczynnie się wyłącza gdy trafi do niego ciepła woda i można to jakoś ustawić (tą temp, przy której ma już nie pracować) - jeżeli tak to pomysł rewelacyjny.

 

na podgrzewaczu ustawia się zadaną temp., po dotarciu ciepłej wody z zasobnika podgrzewacz wyłacza się

 

rozwiązanie b.dobre w pomieszczeniach gdzie ciepłą wodę używa sie rzadko

 

a co do zużyć energii i porównanie tego do 12h cyrkulacji jest śmieszne, ale każdy robi jak uważa a potem broni swoich rozwiązań...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na podgrzewaczu ustawia się zadaną temp., po dotarciu ciepłej wody z zasobnika podgrzewacz wyłacza się

 

rozwiązanie b.dobre w pomieszczeniach gdzie ciepłą wodę używa sie rzadko

 

a co do zużyć energii i porównanie tego do 12h cyrkulacji jest śmieszne, ale każdy robi jak uważa a potem broni swoich rozwiązań...

A gdzie kupiłeś to cudo w miarę tanio. Bo jak szukam to takie o przepływie w okolicach 2,5l na min, mogące korzystać już z podgrzanej wstępnie wody i jednofazowe to min. 7 stów a trójfazowe to około 1,1K

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was liczył co się jemu bardziej opłaca: cyrkulacja czy większe zużycie wody ? Puszczanie cyrkulacji przez ileś min też nie jest OK, bo liczy się tylko dopłyniecie ciepłej wody do tego punktu, z którego aktualnie chcemy skorzystać. Może wystarczy 20s do punku 5m a 40s do punktu 10m. Każdy dłuższy czas cyrkulacji to większe straty. W moim wypadku szacuję, że nie mając podłączonej cyrkulacji (brakuje pompy obiegowej i sensownego sterowania) zużywam więcej zimnej wody.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was liczył co się jemu bardziej opłaca: cyrkulacja czy większe zużycie wody ?

 

Ja nawet nie próbowałem tego liczyć, bo czekanie na wodę po 5 min jest dla mnie nieakceptowalne, ale myślę, że "marnowanie wody" wyjdzie jednak taniej niż straty energii wynikające z cyrkulacji. Oczywiście kiedy mówimy o jakimś w miarę zautomatyzowanym procesie;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest chyba nie do policzenia. Ja doświadczalnie wyłączyłem na 1 dzień cyrkulację. Dało się przeżyć. Ale komfort spadł bardzo. Teraz kombinuje z ustawianiem czasu działania cyrkulacji. Jest lepiej, ale to nie to samo jak cyrkulacja działa non -stop.

 

A może nie ciągła cyrkulacja a mały, zaizolowany bojlerek gdzieś schowany w kuchni (np pod zlewem) w którym cyklicznie pompka wymienia wodę na ciepłą, nie będzie takich strat w sytuacji, gdy ktoś kiepsko zaizolował rurki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestan sie na chwile smiac i policz.

 

To jest Twoja teza, więc Ty policz i ją obroń internetowy mądralo - jesteś zadowolony z cyrkulacji ok, Twój wybór - ja wybrałem nie rozprowadzanie wody w cyrkulacji po całym domu tylko podgrzanie jej w akurat używanym punkcie (rzadko używanym), aż dotrze do niego ciepła\w\oda z zasobnika.

 

Podgrzewacz kosztował w miejscowym składzie hydraulicznym ca. 300pln, jutro wracam do domu, więc mogę podjechać i zapyać o aktualną cenę.

 

pozdrawiam, Artur

Edytowane przez r2req
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest Twoja teza, więc Ty policz i ją obroń internetowy mądralo - jesteś zadowolony z cyrkulacji ok, Twój wybór - ja wybrałem nie rozprowadzanie wody w cyrkulacji po całym domu tylko podgrzanie jej w akurat używanym punkcie (rzadko używanym), aż dotrze do niego ciepła\w\oda z zasobnika.

 

Podgrzewacz kosztował w miejscowym składzie hydraulicznym ca. 300pln, jutro wracam do domu, więc mogę podjechać i zapyać o aktualną cenę.

 

pozdrawiam, Artur

 

Ja juz policzylem nim napisalem posta, ale nie goowienka za 300 zl, bo z takiego ciepla woda kapie, a nie plynie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja juz policzylem nim napisalem posta, ale nie goowienka za 300 zl, bo z takiego ciepla woda kapie, a nie plynie.

 

to podziel się wyliczeniami

 

a co do kapania to zapraszam (woj. łódzkie) - myślę, że się zdziwisz - podgrzewacz przepływowy do kranu (1 punkt) a nie na cały dom czy też prysznic

 

pozdrawiam, Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

r2req to zdradź w końcu co to za podgrzewacz.

 

tak jak pisałem za ca. 300 pln, - jutro wracam do domu to podam szczegóły i sprawdzę po ile są obecnie

 

pozdrawiam, Artur

 

edycja: poza tym nie rozumiem zdziwienia, pomysł nie jest mój - zaczerpnąłem go z tego forum, gdzie ktoś również zastosował to rozwiązanie i efekty polecał

Edytowane przez r2req
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to podziel się wyliczeniami

 

a co do kapania to zapraszam (woj. łódzkie) - myślę, że się zdziwisz - podgrzewacz przepływowy do kranu (1 punkt) a nie na cały dom czy też prysznic

 

pozdrawiam, Artur

 

Podgrzewacz ktory nagrzeje 6-7l/min to ~700-800 zl. Do tego dostosowanie instalacji wodnej i elektrycznej. Piszesz, ze masz 2 szt, wiec to razem bedzie w granicach 1800 zl za calosc (optymistyczna kalkulacja). Z cyrkulacji nie rezygnujesz, tylko wlaczasz ja rzadziej jak rozumiem. Liczac (znowu bardzo optymistycznie) 25% oszczednosci z tego tytulu i podstawiajac moje koszta przygotowania CWU dostje w wyniku rowniutko 10 lat jako czas amortyzacji tych urzadzen. Jak teraz uwzglednie prad potrzebny na ich dzialanie z COP=1 i nie zawsze w taniej taryfie, to o czym my gadamy....zamiast takich kombinacji cyrkulacja 12h dziennie i sprawa zalatwiona. Koszta podobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...