Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W/g mnie nic złego się nie stanie ta pompa więcej nie pobierze z ziemi niż potrzebuje twój dom. I czy to będzie dziwiątka, jedenestka czy nawet szestnastka to jeśli miałeś dobrze dobrane źródło do swojego zapotrzebowania to nic złego się nie stanie.

 

I masz racje i nie do konca. Przy odwiertach gdzie jest malo rury zaczyna grac kole moc a nie tylko ilosc energii, wiec z ta 16tka moglo by byc roznie.

Przy kolektorach gdzie jest nadmiarowo rury (spiralny) ta zasada ma jak najbardziej zastosowanie wg Twojego opisu. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Może jest tutaj ktoś z okolic Gdańska co by mi ustawił we wrześniu moją pompę na takie parametry że i ja mógłbym się pochwalić jakimś choćby przybliżonym zużyciem? Bo szukam jakiegoś mądrego ale jak na razie z miernym skutkiem.

Ponawiam prośbę bo ostatni kontakt nie wypalił , w domu robi sie zimno i coraz zimniej , chciaż na pompie jest zima i wszystko sprawne. Będę wdzięczny za każdą pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz sterownik a wnim ustawienia temperatury podlogi/powietrza w domu w zaleznosci od temperatury zewnetrznej (jak mniemam). Jesli masz za zimno, to zwieksz zadana temparature na sterowniku.

Musisz zdobyc jakies podstawowe minimum informacji w temacie sterowania temperatura i praca pompy. Moze popros instalatora o jakies szkolenie. Powinien je zrobic nawet bez Twoich prosb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

PC zasila też pompkę obiegową wstępnego ogrzania powietrza przy wlocie do wentylacji gdy na zewnątrz jest poniżej 0 i chłodzi nawiew latem powyżej 26 stopni.

 

 

możesz rozwinąć ten temat, mam podobną PC i chciałbym się dowiedzieć jak masz to wysterowane z PC, jeżeli używasz DZ do wstępnego grzania w zimie to rozumiem że chłodnicę/nagrzewnicę glikolową masz wpiętą w czerpnię rekuperatora, podziel się doświadczeniami jak to się sprawdza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie PC na potrzeby CO załączyła się w nocy z 24/25.10, wyniki za październik (wszystko w drugiej taryfie):

CO - czas pracy 19:51h - 45kWh - 12,10zł

CWU - czas pracy 27:00 - 84 kWh - 22,75zł

 

dla porównania sprawdziłem 10.2013 na CO PC pracowała 28:27h - 64kWh - 18,18zł nie mam dokładnej daty załączenia ale na pewno pomiędzy 1-10.10.2013

 

nie chciałbym wkładać kija w mrowisko ale przejrzałem ostatnią wymianę zdań z _olo_ i dla jego informacji jak dom jest mądrze wybudowany czytaj ma dużą akumulacyjność cieplną i do tego jest dobrze zaizolowany to przy temperaturze +10*C na zewnątrz bez problemu może utrzymać temperaturę 22-23*C w domu przez dłuższy czas przy wykorzystaniu dni słonecznych i zysków bytowych, u mnie załączenie 24/25.10 przy nastawie temperatury granicznej 22*C, jak bym ustawił 21*C to w październiku w ogóle by się PC nie włączyła ale lubimy ciepło i nie szkoda mi tych 12zł, nie ma tu dużego wpływu wymiana powietrza przez reku bo nośnikiem ciepła nie jest powietrze tylko nagrzane ściany i podłogi, tak dla ciekawości podam że ostatniej zimy w styczniowe mrozy -10*C przy wyłączonej PC na 24h temperatura w pomieszczeniach spadła u mnie o 1*C i reku też chodziło i wymieniało powietrze, co do temperatur letnich to istotne jest to żeby nie wpuszczać nasłonecznienia do domu i jak już inni próbowali wyjaśnić służą do tego długie okapy jak również rolety okienne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest to tak:

Do PC mam wyprowadzone 3 pętle po ok. 90 m i to wystarcza - jak na razie temperatura DZ nie spadła poniżej 0 stopni a rachunki są zadowalające.

Jeśli chodzi o wstępne grzanie/chłodzenie powietrza to jest dodatkowa pętla ułożona pod domem (czwarta nie podpięta do obiegu w PC). Pętla wypełniona glikolem, to wszystko podłączone do pompki obiegowej, nagrzewnicy kanałowej ulokowanej na wlocie powietrza do rekuperatora i sterownik zasilający podpięty pod PC. Jak na razie pod domem chyba ok. 11 stopni. Teraz pory roku: wiosnę i jesień pomijam, bo jest różnie.

Lato - ustawiam rekuperator aby bypass był włączony ( żeby nie było wymiany ciepła - T zewn. otworzenia bypassu minimalna i wewnętrzna minimalna). T zadana na sterowniku 24 stopnie, jak jest powyżej 24 na zewnątrz włącza się obieg schładzając powietrze się do ok. 18 (przy T na zewnątrz 30 stopni do ok. 20 - (zależy od ciepła pod domem), ciepło w ten sposób kumuluje się a w domu nawet w największe upały nie ma więcej jak 25-26 sopni.

Zima - ustawiam rekuperator aby bypass był cały czas zamknięty (wymiana ciepła ciągła). Sterownik ustawiony tak, aby pompka obiegowa włączała się jak jest poniżej zera na zewnątrz. Nawet w największe mrozy do rekuperatora trafia powietrze o T powyżej zera.

 

Wymiennik pod domem zapewnia: odzysk ciepła uciekającego pod dom zimą i podgrzanie gruntu pod domem latem. Dodatkowo ogrzewanie domu zlokalizowane w płycie fundamentowej i STROPIE powoduje (ze względu na bezpośrednie przyleganie kanałów wentylacyjnych do stropu) dodatkowe nagrzanie powietrza nawiewanego zimą (nawet do ok. 24 - 25 stopnie w zimie) oraz delikatne schłodzenie podłóg latem co daje w sumie bardzo przyjemne uczucie ciepła w chłodne dni ale jednocześnie delikatnego chłodu w cieplejsze dni.

Troszkę zapętliłem, ale jak są jakieś pytania służę pomocą.

 

Generalnie bomba, bo działa jak delikatna klima nie psująca zdrowia latem a zimą zabezpiecza rekuperator przed baaaardzo zimnym powietrzem :)

Edytowane przez lulukasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest to tak:

Do PC mam wyprowadzone 3 pętle po ok. 90 m i to wystarcza - jak na razie temperatura DZ nie spadła poniżej 0 stopni a rachunki są zadowalające.

Jeśli chodzi o wstępne grzanie/chłodzenie powietrza to jest dodatkowa pętla ułożona pod domem (czwarta nie podpięta do obiegu w PC). Pętla wypełniona glikolem, to wszystko podłączone do pompki obiegowej, nagrzewnicy kanałowej ulokowanej na wlocie powietrza do rekuperatora i sterownik zasilający podpięty pod PC. Jak na razie pod domem chyba ok. 11 stopni. Teraz pory roku: wiosnę i jesień pomijam, bo jest różnie.

Lato - ustawiam rekuperator aby bypass był włączony ( żeby nie było wymiany ciepła - T zewn. otworzenia bypassu minimalna i wewnętrzna minimalna). T zadana na sterowniku 24 stopnie, jak jest powyżej 24 na zewnątrz włącza się obieg schładzając powietrze się do ok. 18 (przy T na zewnątrz 30 stopni do ok. 20 - (zależy od ciepła pod domem), ciepło w ten sposób kumuluje się a w domu nawet w największe upały nie ma więcej jak 25-26 sopni.

Zima - ustawiam rekuperator aby bypass był cały czas zamknięty (wymiana ciepła ciągła). Sterownik ustawiony tak, aby pompka obiegowa włączała się jak jest poniżej zera na zewnątrz. Nawet w największe mrozy do rekuperatora trafia powietrze o T powyżej zera.

 

Wymiennik pod domem zapewnia: odzysk ciepła uciekającego pod dom zimą i podgrzanie gruntu pod domem latem. Dodatkowo ogrzewanie domu zlokalizowane w płycie fundamentowej i STROPIE powoduje (ze względu na bezpośrednie przyleganie kanałów wentylacyjnych do stropu) dodatkowe nagrzanie powietrza nawiewanego zimą (nawet do ok. 24 - 25 stopnie w zimie) oraz delikatne schłodzenie podłóg latem co daje w sumie bardzo przyjemne uczucie ciepła w chłodne dni ale jednocześnie delikatnego chłodu w cieplejsze dni.

Troszkę zapętliłem, ale jak są jakieś pytania służę pomocą.

 

Generalnie bomba, bo działa jak delikatna klima nie psująca zdrowia latem a zimą zabezpiecza rekuperator przed baaaardzo zimnym powietrzem :)

Co do zasady to kumam, mam taki sam pomysł, instalacje DZ mam podciągniętą do rekuperatora, tylko wstawić wymiennik glikol powietrze, zastanawiałem się tylko czy wstawić ten wymiennik jak u ciebie na czerpni reku to można w lecie chłodzić a w zimie dogrzewać tylko czy jest sens dogrzewać jak reku z tym sobie dobrze radzi, głownie chodzi mi o chłodzenie i drugą moją opcją jest dać wymiennik na nawiew na dom, jak to pomoże schłodzić powietrze w domu 2-3*C to było by fajnie.

Dalej jednak nie rozumiem jak sterownik PC ci tym steruje masz jakąś inną wersję czy może inny soft wgrany przez pana Grzegorza lub pana Marka z ECOPOLA, PC musi sterować dodatkową pompką obiegową którą trzeba wysterować zewnętrznym czujnikiem temperatury z tego co opisałeś, a u mnie takowego nie ma? może nie do końca wszystko rozumiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz sterownik a wnim ustawienia temperatury podlogi/powietrza w domu w zaleznosci od temperatury zewnetrznej (jak mniemam). Jesli masz za zimno, to zwieksz zadana temparature na sterowniku.

Musisz zdobyc jakies podstawowe minimum informacji w temacie sterowania temperatura i praca pompy. Moze popros instalatora o jakies szkolenie. Powinien je zrobic nawet bez Twoich prosb.

Witam. Ustawić temp to ja potrafię bez problemu, ale generalnie często wyjeżdżam i żona sobie nie radzi . Konkretnie to chodzi mi o to że ja nawet w ułamku nie zbliżam się do podawanych na forum wyników. Teraz może trochę konkretów.

Dane ze sterownika dzisiaj rano

Tzew. 9,3C

TdzWe 10C

TdzWy 9,3C

TPcWy 48,8

Tekon 22C

Tkomf 19

Krzywa 3

I są to dane po zmianie temp. komf. z 17C do 19C Przy nastawionej temp. komf. na 17 TPc Wy wynosiła 44,1C. Dodam że temp w domu przy wcześniejszych ustawieniach spadła poniżej 21 C co w moim dużym salonie powoduje duży dyskomfort. Nie da się oglądać tv np bez koca.

No i co najważniejsze to rachunek który wczoraj dostałem od Energa obrót 535,95 zł przy zużyciu łącznym 1014 kWh. Nie mam niestety osobnego licznika na pompę.Ale w domu mieszka przeważnie tylko pracująca żona która nie gotuje. Większość oświetlenia domowego to LED. Urządzenia nowe i energooszczędne. Podział zużycia to L1475 kWh i L2 4787 kWh. Ja sądzę że pompa za mało pracuje w nocy w taniej taryfie i dogrzewa w dzień

Rachunek jest za okres 18.08-24.10 Niestety nie udało mi się dodać skanu jako załącznika.

Edytowane przez marsik32
dodanie skanu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość tymczasowy19
Załóż podlicznik do PC, bo bez tego to nie wiesz tak naprawdę nic. A jak często wyjeżdzasz i żona sobie nie radzi, to zostaje jeszcze opcja zmiany sterownika na pokojowy. - z tym na pewno sobie poradzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TPcWy 48,8

 

To jest temperatura zasilania GZ ??? Przy temp. zewnętrznej rzędu 9 st.C ? Coś jest bardzo mocno nie halo. Przy takich temp. zewn. temp. zasilania GZ powinna być w granicach 30 - 35 st.C (ta górna to przy podbiciu temp. zadanej w godzinach taniego prądu)

To zużycie to za jedne miesiąc ? Przy jednej osobie w domu (i to tylko niemal w trybie "hotelowym") zużycie bytowe jest pewnie w granicach 150-200 kWh (ja mam średnio co miesiąc 246 kWh) czyli Twoja PCi wzięła jakieś 800 kWh w październiku ??? To jest jakieś mega nieporozumienie. Koniecznie musisz zamontować podlicznik na PCi i upewnić się (może zamontować kamerki :D) że zużycie bytowe prądu nie jest z "jakiś" powodów wysokie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest temperatura zasilania GZ ??? Przy temp. zewnętrznej rzędu 9 st.C ? Coś jest bardzo mocno nie halo. Przy takich temp. zewn. temp. zasilania GZ powinna być w granicach 30 - 35 st.C (ta górna to przy podbiciu temp. zadanej w godzinach taniego prądu)

To zużycie to za jedne miesiąc ? Przy jednej osobie w domu (i to tylko niemal w trybie "hotelowym") zużycie bytowe jest pewnie w granicach 150-200 kWh (ja mam średnio co miesiąc 246 kWh) czyli Twoja PCi wzięła jakieś 800 kWh w październiku ??? To jest jakieś mega nieporozumienie. Koniecznie musisz zamontować podlicznik na PCi i upewnić się (może zamontować kamerki :D) że zużycie bytowe prądu nie jest z "jakiś" powodów wysokie.

Według mnie, to jest temperatura wyjściowa z Pompy ciepła.To jest rachunek za 2 miesiące w których przez 3 tygodnie było średnio 3 dorosłych ludzi w domu. W sobotę montuję podlicznik. Wtedy po 2 miesiącach będę wszystko wiedział oczywiście z waszą pomocą , bo sam nie jestem taki mądry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie, to jest temperatura wyjściowa z Pompy ciepła.To jest rachunek za 2 miesiące w których przez 3 tygodnie było średnio 3 dorosłych ludzi w domu. W sobotę montuję podlicznik. Wtedy po 2 miesiącach będę wszystko wiedział oczywiście z waszą pomocą , bo sam nie jestem taki mądry.

 

No właśnie o tym napisałem: temperatura zasilania GZ to "temperatura wyjściowa z PCi" Jeżeli przy 9 st.C na zewnątrz masz tę temperaturę na poziomie 48,8 st.C na cele grzania c.o. to to jest mocno niewłaściwe. Jaka będzie ta temperatura przy aktualnych ustawieniach gdy na zewnątrz będzie -15...-20 st.C ? Oprócz podlicznika (jeżeli masz taryfę z rodziny G12 to powinien to być licznik dwutaryfowy) - to jest konieczność - dobrze by było abyś opisał ogólnie jak pracuje Ci pompa: ile razy na dobę się mniej więcej włącza na c.o., jak długo "chodzi" w jednym cyklu, jakie masz temperatury zasilania DZ (no właśnie: brak informacji co jest Twoim DZ: odwierty ? kolektor poziomy, spiralny ? Jakie wymiary ?) pod koniec cyklu np. 2 godzinnego, jakie temperatury są na GZ na zasilaniu i powrocie. NIe mam teraz danych z tego roku ale w 2013 miałem w okresie 26.08-26.10 zużycie całkowite 806kWh a na c.o. i c.w.u. poszło wówczas 424kWh przy 3 osobach i temp. w domu 21,5-22,5 st.C a chyba było w zeszłym roku "trochę" chłodniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...