Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

Markus

 

Ja mam podpięty sterownik do nagrzewnicy w PC, czyli do zasilania z PC, a sam sterownik w PC tego nie obsługuje. Nie będę publicznie pisał jaki to model bo nie będę robił reklamy, ale jest prosty jak budowa cepa. Krótko mówiąc - zasilany jest z PC ale nie zintegrowany z nią, zainstalowany na listwie w środku PC. Czujniki mam wstawione w nawiewie i podpięte pod pętle z glikolem i te doprowadzone są bezpośrednio do sterownika.

Jeśli chodzi o sens dogrzewania zimą - no może producent pisze coś o tym, że reku sobie radzi, ale z praw fizyki oraz głównie rozsądku wynika, że jak masz bardziej stałą T, brak zimnego powietrza (np. - 30 stopni) to technicznie powinno to pociągnąć dłużej. Ponadto w domu odczuwalna jest zmiana - jak jest +2 na zewnątrz jest chłodniejszy nawiew do domu niż przy T poniżej zera. Może na termometrze nie ma rewelacji, ale mikroklimat odczuwalny jest zasadniczo różny. W porze jesiennej czekam z utęsknieniem na lekkie przymrozki - jest przyjemniej w domu a ponadto PC wg mnie troszkę rzadziej się włącza :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Markus

Nie wiem czy pomogę ponieważ u mnie instalacja jeszcze nie pracuje (poza PCi), ale jest wszystko zmontowane. Na rozdzielaczu DZ mam pompkę obiegową, którą ma uruchamiać sterownik. Pompka z piwnicy będzie toczyć glikol do wymmiennika na strychu (Pex25). Wymmiennik jest zamontowany tuż przed reku na kanale czerpni. Jakiś 1 m wcześniej w kanał czerpni wpuszczony jest czujnik temp. podłączony do sterownika. Sterownik ma sztywne ustawienia tzn. załącza obiegowke przy temp. nawiewanego powietrza > +19° i < -2°. Nie mam mozliwosci zmiany tych ustawien. Wykonawca mówi że doswiadczenie z tym tematem zdecydowalo żeby stosowac takie a nie inne ustawienia. Jak się okaże że moje DZ jest za slabe na oba systemy do odłącze sterownik wymiennika od zasilania na zimę. Z kolei latem a moze raczej w okresach przejsciowych jesli powietrze nawiewane bedzie za chlodne to moge poszperac w uatawieniach baypassu i.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość tymczasowy19
Dlaczego dużo:confused: U mnie wyszło bardzo podobnie. Jak się normalnie żyje, kąpie to tak wychodzi:) To nie wyścigi;)

 

jak się czyta, ze ten czy tamten zużył na CO+CWU circa 100kwh, to się potem wydaje że z nami lub z domem jest coś nie tak....

czasami mi to przypomina wyścig szczurów - taka licytacja, kto ma mniejsze zużycie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie tak. Raczej swiezy inwestor z nowym domem szuka potwierdzenia, ze ma prawidlowo wykonana instalacje w domku i brak "dziur" w ociepleniu. Praktycznie zawsze ma "stresa", bo nowy mokry najczesciej domek w pierwszym sezonie bierze wiecej ciepla.

 

Druga sprawa to porownywanie nieporownywalnego. Bierze czesto tylko kWh pomijajac wielkosc domu, ilosc domownikow zuzywajacych w roznym profilu CWU i chociazby region kraju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Markus

 

Ja mam podpięty sterownik do nagrzewnicy w PC, czyli do zasilania z PC, a sam sterownik w PC tego nie obsługuje. Nie będę publicznie pisał jaki to model bo nie będę robił reklamy, ale jest prosty jak budowa cepa. Krótko mówiąc - zasilany jest z PC ale nie zintegrowany z nią, zainstalowany na listwie w środku PC. Czujniki mam wstawione w nawiewie i podpięte pod pętle z glikolem i te doprowadzone są bezpośrednio do sterownika.

Jeśli chodzi o sens dogrzewania zimą - no może producent pisze coś o tym, że reku sobie radzi, ale z praw fizyki oraz głównie rozsądku wynika, że jak masz bardziej stałą T, brak zimnego powietrza (np. - 30 stopni) to technicznie powinno to pociągnąć dłużej. Ponadto w domu odczuwalna jest zmiana - jak jest +2 na zewnątrz jest chłodniejszy nawiew do domu niż przy T poniżej zera. Może na termometrze nie ma rewelacji, ale mikroklimat odczuwalny jest zasadniczo różny. W porze jesiennej czekam z utęsknieniem na lekkie przymrozki - jest przyjemniej w domu a ponadto PC wg mnie troszkę rzadziej się włącza :)

 

Markus

Nie wiem czy pomogę ponieważ u mnie instalacja jeszcze nie pracuje (poza PCi), ale jest wszystko zmontowane. Na rozdzielaczu DZ mam pompkę obiegową, którą ma uruchamiać sterownik. Pompka z piwnicy będzie toczyć glikol do wymmiennika na strychu (Pex25). Wymmiennik jest zamontowany tuż przed reku na kanale czerpni. Jakiś 1 m wcześniej w kanał czerpni wpuszczony jest czujnik temp. podłączony do sterownika. Sterownik ma sztywne ustawienia tzn. załącza obiegowke przy temp. nawiewanego powietrza > +19° i < -2°. Nie mam mozliwosci zmiany tych ustawien. Wykonawca mówi że doswiadczenie z tym tematem zdecydowalo żeby stosowac takie a nie inne ustawienia. Jak się okaże że moje DZ jest za slabe na oba systemy do odłącze sterownik wymiennika od zasilania na zimę. Z kolei latem a moze raczej w okresach przejsciowych jesli powietrze nawiewane bedzie za chlodne to moge poszperac w uatawieniach baypassu i.

 

Dzięki za zainteresowanie tematem, lulukasz i mirek118 proszę o info odnośnie sterownika jak nie na forum wrzućcie na priv, co do dogrzewania powietrza do reku zimą jest u mnie taka opcja co prawda nie mam osobnej pętli ale odwierty mam przewymiarowane do potrzeb mojej PC i mógłbym trochę podebrać z DZ. Instalację mam przygotowaną (jeszcze nie podpiętą) w ten sposób że pomiędzy reku a PC mam ułożone podobnie jak mirek118 2xpex25 i do tego skrętkę 4x2x0,5 do ewentualnego sterowania z tego co opisujecie powinno wystarczyć ofertę na chłodnicę mam kwestia sterownika czujników i podpięcia instalacji. Uwaga dla mirek118 jeżeli twoje DZ nie będzie dawało rady w zimie na oba systemy to nie wystarczy odłączyć zasilania sterownika bo przy dużych mrozach jak wymiennik glikol-powietrze będzie na czerpni może go zmrozić i moim zdaniem będą z tego problemy albo zmrozi glikol i zniszczy wymiennik albo zamrożony wymiennik zamknie dopływ powietrza albo oba naraz, w takim przypadku powinieneś przenieś ten wymiennik na nawiew powietrza do pracy tylko w lecie w opisywanej przeze mnie drugiej opcji lokalizacji wymiennika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)Uwaga dla mirek118 jeżeli twoje DZ nie będzie dawało rady w zimie na oba systemy to nie wystarczy odłączyć zasilania sterownika bo przy dużych mrozach jak wymiennik glikol-powietrze będzie na czerpni może go zmrozić i moim zdaniem będą z tego problemy albo zmrozi glikol i zniszczy wymiennik albo zamrożony wymiennik zamknie dopływ powietrza albo oba naraz, w takim przypadku powinieneś przenieś ten wymiennik na nawiew powietrza do pracy tylko w lecie w opisywanej przeze mnie drugiej opcji lokalizacji wymiennika.

Czy da radę to się okaże. Dolne źródło jest dość nietypowe, ale ja jestem dobrej myśli. Po pierwsze, zawsze to będzie działało, bo zawsze temperatura glikolu będzie wyższa niż temp. powietrza nawiewanego (mówimy o zimie i temperaturze sporo poniżej zera - bo wtedy to ma podgrzewać wstępnie powietrze)

 

Co do niebezpieczeństwa zamrożenia glikolu i zniszczenia wymiennika - nie ma takiej możliwości.

Mieszanina glikolu ma taką fajną właściwość, że nie zamarza jak czysta woda powiększając swoją objętość, tylko tworzy się "kasza" . To nie zniszczy miedzianych rur wymiennika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie również wyszło podobnie, w październiku 305kWh, koszt ok 95 zł, 91% w drugiej taryfie. Nie wiem ile na CWU a ile na CO.

 

Witam

 

Dość spore zużycie, u mnie przez cały październik na C.O i C.W.U wyszło niecałe 160kWh, choć przyznam, że nie grzeje zbyt wysoko w domu, temperaturę utrzymuje na 21,5C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21,5 stC to przyzwoita temp. Tak przy okazji śledzę temat ( jestem jak widać bardziej czytacz niż pisarz ale w każdym razie NOWY -UKŁON- :welcome:)

Jeśli bylibyście uprzejmi (proszę) wkleić fotki swoich kotłowni czyli pompa, zasobnik CWU i ile zajmuje ustrojstwo miejsca w m2 kotłowni i foto kolektora DZ ( o ile jest w kotłowni) to było by miodzio, bardzo byłbym wdzięczny- pytałem w innym chyba bardziej odpowiednim wątku ale trwała tam jakaś wojna pieniaczy i nie dowiedziałem się bo zgubiło się pośród oftopikowych bluzgów:sick:

 

Zależy mi bardzo bo nie wiem jak wiele potrzeba miejsca w kotłowni a nie chcę improwizować, wolałbym zmieścić z bezproblemowym dojściem PC, CWU i kolektor.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotke kiotlowni z PC i 300l zasobnikiwm wklejam ponizej.

Piszac "kolektor" penie miales na mysli "rozdzielacz". Tego mam w studzience a nie w kotlowni.

 

http://szkut.com/dom/Dom36.jpg

 

co to ta sciana taka ufajdana jakas jest ?

nie sądzę aby to Twoje ulubione pomieszczenia ale zdało by sie pomalować ? moze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...