Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

Tak, sorka oczywiście rozdzielacz, pięknie się prezentuje i miejsca chyba nawet na ROZDZIELACZ miedzy Pc a ścianą by się starczyło. Ile tam m2 plus minus? Po kafelkach szacuję, że około 3m2. Zgadza się?

 

Niecale 3m2. To po prawej to instalacja hydroforowa a po lewej duzo rurek i obiegoka, bo wymyslilem sobie klimakonwektor zasilany z DZ, ktry jednak okazal sie niewypalem. Poziome DZ latem ma za wysoka temperature, zby nim skutecznie chlodzic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To i ja się dołączę ze zdjęciem - kotłownia o wymiarach niecałe 2m x 2m (razem 3,8 m2) - zdjęcie robione po skończeniu montażu.

Jak widać wszystko się zmieściło - po lewej pompa, po prawej kawałek zbiornika widać.

Dzisiaj jeszcze tuż obok pompy stoi zmiękczacz.

 

kotlownia.jpg

 

Pozdrawiam,

Olek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy znacie jakiś prosty sposób na policzenie ile ciepła w kW dostarczam do domu za pomocą ogrzewania podłogowego? Mam pompę obiegową Grundfos, która ma jakiś przepływ wody. Pewnie uda mi się to sprawdzić na podstawie modelu (UPS 25-60), działa na III biegu, więc daje chyba 10m3/h. Mam temperaturę zasilania podłogówki (30,6C) i powrotu (24,3C). Z tego można pewnie jakoś łatwo policzyć ile kW ciepła dostarczam. Co poradzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy znacie jakiś prosty sposób na policzenie ile ciepła w kW dostarczam do domu za pomocą ogrzewania podłogowego? (...)

 

Na podstawie modelu niczego nie sprawdzisz. Istotna jest specyfika instalacji.

Wstaw zwykły wodomierz, to najtańsze rozwiązanie. Przepływ raczej się nie będzie zmieniał więc możesz go traktować jako const. Na podstawie delty moc policzysz, energię oczywiście też znając czas...

Rozumiem że ciepłomierza nie bierzesz pod uwagę ze względu na koszty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podstawie modelu niczego nie sprawdzisz. Istotna jest specyfika instalacji.

Wstaw zwykły wodomierz, to najtańsze rozwiązanie. Przepływ raczej się nie będzie zmieniał więc możesz go traktować jako const. Na podstawie delty moc policzysz, energię oczywiście też znając czas...

Rozumiem że ciepłomierza nie bierzesz pod uwagę ze względu na koszty?

 

Tego się obawiałem. Ciepłomierz faktycznie sporo kosztuje i aż tak mi nie zależy na tych wyliczeniach. Miałem nadzieję na możliwość łatwiejszych ręcznych obliczeń co jakiś czas. Dziękuję za opinię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Dość spore zużycie, u mnie przez cały październik na C.O i C.W.U wyszło niecałe 160kWh, choć przyznam, że nie grzeje zbyt wysoko w domu, temperaturę utrzymuje na 21,5C.

 

Spore, październik był pewnym eksperymentem utrzymania temperatury 23C w domu. To musiało mieć duży wpływ na zużycie. Teraz już wróciłem do 22C, bo 23C się nie sprawdziło - za ciepło. Teraz widzę, że zużycie jest lepsze. Zobaczymy jak podliczymy listopad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

A już nie mam siły z budową. Uważam, a raczej uważałem, że wybieram solidne firmy, a za każdym razem mam coś skopane:/. Powoli chciałbym się wprowadzać a tutaj...

Przyszła pora na odpalenie PC i zonk. Przy wymuszonej pracy zasilania np na 36 stopni przy 8h pracy w ciągu doby - zużyła mi - uwaga...50kWh!! (zaczynała grzać do tych 36 stopni gdy w pomieszczeniu było około 20 stopni). Co zauważyłem:

- częste włączenia "odszraniania", co około 0.5h. To chyba nie normalne, szczególnie gdy na zewnątrz mamy +5. Czy to może być powodem zwiekszonego zuzycia prądu? Rozumiem, że może być rozszczelniona instalacja czynnika?

Oczywiscie serwis ma się stawić, ale nie wiem czy dadzą sobie rade:) (nie bylo kompetetni jak się okazało). W najgorszym wypadku będę interweniował u Daikina, ale to znowu pewnie trochę potrwa:/

Ma ktoś pomysły i przypuszczenia? Ja wiem, to ja wróżenia z kart, ale może akurat.

Dziękuje.

Krystian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na zdrowy rozsądek, nie ma możliwości, żeby pompa 7,4 kW w ciągu 8 h pracy zużyła 50 kWh. Jedyne co mi przychodzi do głowy, to ciągła praca grzałki, jeśli Twoja pompa ma takową.

Co do odszraniania, to z tego co pamiętam, temperatury w okolicach 0-3 stopnie są "najgorsze". Odszranianie nie jest na pewno powodem zużycia 50 kWh.

 

Pytania pomocnicze: 1) czy to jest Twoje pierwsze odpalenie ogrzewania w domu? 2) czy to jest Twój pierwszy okres grzewczy, a jeśli tak, to kiedy zakończyłeś tzw prace mokre? 3) jakie masz temperatury zasilania/powrotu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na zdrowy rozsądek, nie ma możliwości, żeby pompa 7,4 kW w ciągu 8 h pracy zużyła 50 kWh. Jedyne co mi przychodzi do głowy, to ciągła praca grzałki, jeśli Twoja pompa ma takową.

Co do odszraniania, to z tego co pamiętam, temperatury w okolicach 0-3 stopnie są "najgorsze". Odszranianie nie jest na pewno powodem zużycia 50 kWh.

 

Pytania pomocnicze: 1) czy to jest Twoje pierwsze odpalenie ogrzewania w domu? 2) czy to jest Twój pierwszy okres grzewczy, a jeśli tak, to kiedy zakończyłeś tzw prace mokre? 3) jakie masz temperatury zasilania/powrotu?

 

Możliwe, że ciągła praca grzałki. Przez tą dobę miałem przesunięty: "punkt równowagi z 0 do +10 stopni by sprawdzić prace grzałek i czujników" - cytuję - bo to mail od fachowca. To może być przyczyna?

Ogrzewania na małych biegach sobie działało jakiś czas - w okolicach 27 stopni na zasilaniu. Teraz zrobiły się niższe temp, wiec chciałem podkręcić, bo przy tych 27 stopniach było w okolicach 20 stopni.

Prace mokre zakończyłem przez lato - czyli tynki oraz anhydryt na podłodze. Teraz dłuższy czas trwają prace wykończeniowe meble, etc. Wszystko juz na ukończeniu, wiec do tygodnia chciałem sie wprowadzać, a tu taki zonk:)

 

Temperatury: Deltę mam na poziomie 5 stopni (na wyjściu np 35, na powrocie okolo 30), przy przepływie 14l-24l/min (widzę, że różnie to idzie). Przy tych ustawniach i włączeniu punktu równowagi na 0, żyżyło już mi około 7kWh w ciągu 2h. (przy +4 na zewnątrz) - rozumiem, że dalej dużo.

 

Dopiero to moje początki z obsługą pompy, dlatego się pytam:)

 

Krystian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tych ustawniach i włączeniu punktu równowagi na 0, żyżyło już mi około 7kWh w ciągu 2h. (przy +4 na zewnątrz) - rozumiem, że dalej dużo.

 

Dopiero to moje początki z obsługą pompy, dlatego się pytam:)

 

Krystian

 

To bardzo dużo. To tak jakbyś przy +4st miał COP=2, a to raczej słabo;)

Ja mam inne obawy. Masz OZC, bo tak na oko to ta pompa jest za słaba do Twojego domku. Choć w tych temperaturach nie powinno się to jeszcze objawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że ciągła praca grzałki.

 

[...]

Dopiero to moje początki z obsługą pompy, dlatego się pytam:)

Ni cholery nie wiem, co to jest punkt równowagi. Krzywa grzania? Deltę masz ok. Zużycie 7 kWh daje 3,5 kWh na godzinę. Zajrzyj do instrukcji, ile Twoja PC pobiera maksymalnie energii i jaki jest COP przy temperaturach powiedzmy 7/35. To, że przez 2 h zużyła 7 kWh, nic nie znaczy. Pytanie, ile zużywa w skali 24 h na utrzymanie temperatury. U mnie jest to w tej chwili jakieś 9-10 kWh na samo CO i nie jest to mało (choć dla mnie w pełni akceptowalne). Z tym, że ja mam mniej podłogówki i dużo mostków cieplnych.

 

Poza tym, jest jeszcze jedna kwestia - czy i jak masz ustawione grzanie CWU? Może masz ustawione ciągłe dogrzewanie np. do 50 stopni?

 

Co do pracy PC, przez pierwszą zimę cały czas patrzyłem na liczniki. Przeszło mi, tak jak każdemu tu chyba przechodzi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardzo dużo. To tak jakbyś przy +4st miał COP=2, a to raczej słabo;)

Ja mam inne obawy. Masz OZC, bo tak na oko to ta pompa jest za słaba do Twojego domku. Choć w tych temperaturach nie powinno się to jeszcze objawiać.

OZC liczył Asolt, więc raczej powinno być ok:). Wyszlo mi:

Podstawowe wyniki obliczeń budynku:

Powierzchnia ogrzewana budynku AH: 172,3 m2

Kubatura ogrzewana budynku VH: 465,1 m3

Projektowa strata ciepła przez przenikanie ΦT: 5475 W

Projektowa wentylacyjna strata ciepła ΦV: 934 W

Całkowita projektowa strata ciepła Φ: 6391 W

Nadwyżka mocy cieplnej ΦRH: 0 W

Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 6391 W

Pzdr

Krystian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Przed moja pompa pierwszy sezon zimowy. wcześniej mi sie nie chciało ale ostatnio z ciekawości zacząłem spisywac ile kwh bierze i jakie temperatury sa na zewnątrz i w domu, no i obliczam sobie w prosty sposób ile kosztuje mnie średnio dzień grzania. Jedno mnie zastanawia że przybliżony koszt ogrzewania wychodzi z każdym dniem coraz większy, nawet jak były okresy że na zewnątrz temperatura na pare dni się wyraźnie podniosła. Tendencja jest zauważalna i ciągle w tym samym kierunku czyli w górę. Temperatura w domu minimalnie bo o pół stopnia skoczyła z 21,5 do 22 na zewnatrz zrobiło się ciut zimniej wiec ogólnie ma to sens ale były okresy kiedy sie wyraźnie ociepliło za zewnątrz przez dobry tydzien a koszt i tak poszedł w górę. Też ktoś z was miał może takie obserwację? Szczególnie mnie to jeszcze nie martwi bo kosztowo i tak jest przyzwoicie ale zaczęlo sie od kosztu przyblizonego 100zł za 30 dni (mniej wiecej licząc kilowat/h za 0,53gr) a teraz już jest 162 po dwóch miesiącach jak tak dalej będzie rosło to będzie słabo.

Dom 170 m uzytkowej pietrowy dobrze ocieplony 20 styropianu sciany, 30cm wełny w dachu, okna 3 szybowe itp Przyzwoicie ocieplony.

 

20140330_Pompa.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...