Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

4. Moje OZC na CO jest na poziomie 6.3kW (rozumiem, że przy -20, aby w domu było +20 tak?)

Pompa wg niezależnego instytutu: http://www.bafa.de/bafa/de/energie/erneuerbare_energien/publikationen/energie_ee_waermepumpe_liste_ab_2013.pdf (strona 8), ma 5.8kW przy +2(t. zewn)/35(zasilanie)

Skoro przy +4 dzisiaj, nie potrafiłem uzyskać 35 stopni na zasilaniu, tzn, że co?:) Proszę mi wyjaśnić.

 

Krystian

 

ad 4. dokładnie tak, czyli (-20 zewnatrz, 20 wewnątrz + 24 łazienki)

To znaczy ze dom jest mokry (wilgoc technologiczna) i zimny, trzeba go wygrzewac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ad 4. dokładnie tak, czyli (-20 zewnatrz, 20 wewnątrz + 24 łazienki)

To znaczy ze dom jest mokry (wilgoc technologiczna) i zimny, trzeba go wygrzewac

 

dokładnie. moja grzałka 6 kW baaardzo długo dochodziła do zadanej temperatury zasilania w instalacji w czasie wygrzewania podlogówki niezależnie od temperatur zewnętrznych, bo dom był mocno wychłodzony. teraz temperatura wewnątrz znowu spadła do poziomu jaki był na początku wygrzewania, zostało włączone ogrzewanie i jest już o wiele szybciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz dobrze wykonane GZ i mokry dom ktory lyknie bez zajakniecia kazda ilosc tego, co mu postarczy pompa. Lyknij Xanax. :)

 

Męczy mnie teraz pytanie: czemu bez grzałki i braku możliwości rozkręcenia zasilania do +35, zużywa mi teraz tak mało?:) Teraz patrze od 10-23.00 wzięło mi 13kWh (praca no stop). Tzn wydaje mi się, że mało:)

 

Pzdr

Krystian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Męczy mnie teraz pytanie: czemu bez grzałki i braku możliwości rozkręcenia zasilania do +35, zużywa mi teraz tak mało?:) Teraz patrze od 10-23.00 wzięło mi 13kWh (praca no stop). Tzn wydaje mi się, że mało:)

 

Pzdr

Krystian

 

To jest raczej normalnie. Tyle mniej, więcej powinna pobierać. Weź też pod uwagę, że było to w dzień i że dość ciepło. Nie wiem jak tam na śląsku, ale tu nad morzem +7st po południu, a teraz +5st:)

Przyjrzyj się jeszcze raz wszystkim ustawieniom, szczególna uwagę zwróć na to jak grzejesz CWU - czy z histerezą, czy czasowo, czy jeszcze inaczej bo to też ma wpływ na zużycie. Cyrkulacja, czy włączona i czy potrzebna? No i oczywiście postaraj się ogarnąć ten algorytm pracy grzałki, żeby na przyszłość uniknąć niespodzianek typu 50kWh w 8 godz na plusie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Męczy mnie teraz pytanie: czemu bez grzałki i braku możliwości rozkręcenia zasilania do +35, zużywa mi teraz tak mało?:) Teraz patrze od 10-23.00 wzięło mi 13kWh (praca no stop). Tzn wydaje mi się, że mało

 

Oby wszyscy mieli takie "zmartwienia". :)

 

Im do nizszej temperatury grzejesz GZ, tym pompa ma wyzsza sprawnosc. Przy korzystnych warunkach pracy nie ma powodow, zeby zuzycie pradu bylo duze.

Mozliwosc osiagniecia jakiejs temperatury zasilania nie jest wyznacznikiem poprawnosci instalacji. Pokryzuj przeplywy a bedziesz mial na zasilaniu 40*C, tylko co z tego. Nic to nie zmieni poza spadkiem sprawnosci. W pompach ciepla "walczymy" o to wlasnie, zeby zagrzac dom do zadanej temperatury woda o jak njanizszej temperaturze. Wlasnie dlatego dobrze jest przy pompie wlozyc duzo rurek w podloge.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oby wszyscy mieli takie "zmartwienia". :)

 

Im do nizszej temperatury grzejesz GZ, tym pompa ma wyzsza sprawnosc. Przy korzystnych warunkach pracy nie ma powodow, zeby zuzycie pradu bylo duze.

Mozliwosc osiagniecia jakiejs temperatury zasilania nie jest wyznacznikiem poprawnosci instalacji. Pokryzuj przeplywy a bedziesz mial na zasilaniu 40*C, tylko co z tego. Nic to nie zmieni poza spadkiem sprawnosci. W pompach ciepla "walczymy" o to wlasnie, zeby zagrzac dom do zadanej temperatury woda o jak njanizszej temperaturze. Wlasnie dlatego dobrze jest przy pompie wlozyc duzo rurek w podloge.

 

Witam,

1. Zdanie, że pali mi mało to miałem na myśli, że nie pali mi 2,6kW/h tak jak jest w specyfikacji przy około 0/35. Fakt faktem, mamy teraz u nas 3/32 (tyle max wyciągało).

Po nocy z porannym grzaniem CWU (nie wiem, czy CWU przypadkiem nie bylo z grzałki) pomiędzy 00.00-8.00 zużyło 12kWh (około 1.5kW/h).

Na razie pompa chodzi non stop 24/24, dzisiaj ustawie harmonogramy: (12h/12h).

 

2. W domu obecnie: 22.2 stopnia wg termometry z rekuperatora oraz 23.6 wg termometru z pompy. Dosyć duża rozbieżność - oba sterowniki są oddalone od siebie o 2cm:)

 

3. Na około 160m2 powierzchni grzanej, mam 1218m rurek. Moc wymagana: 6664kW, zainstalowana 8112kW (wklejam z roznych plikow) Nastawa: 21,9l/m (mi chodzi około 11l/m, ale to przez tą dodatkową pompkę obiegową oraz sprzęgło)

 

4. Co to znaczy nagrzać dom przy najniższej temp? Najniższej na czynniku chłodniczym? Bo rozumiem, że nie na zasilaniu chyba, skoro i tak mi pewnie idzie z max mocą i nagrzewa do około 33 stopni w szczytach)

 

Pzdr

Krystian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4. Co to znaczy nagrzać dom przy najniższej temp? Najniższej na czynniku chłodniczym? Bo rozumiem, że nie na zasilaniu chyba, skoro i tak mi pewnie idzie z max mocą i nagrzewa do około 33 stopni w szczytach)

 

Osiagnac zadana temperature w domu przy jak najnoizszej temp. zasilania wody pchanej w podloge. Prosta droga do osuagniecia idealu jest duza ilosc rury w podlodze (wieksza moc grzejnika podlogowego dla danych parametrow zasilania). Ty masz tej rury duzo - i dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja swoje trzy grosze odnośnie zasilania i powrotu...

po godzinie pracy PC na zasilaniu 38* a na powrocie 31*, w chałupie 23-24*...

w domu 160m2 ułożone 1000mb rurek, 15 obwodów grzewczych, przepływ ok. 1300 L na godzinę...

 

To bardzo źle. Taka pompa musi dużo prądu żreć. A ja myślałem, ze moje zasilanie 34-35 to już kosmos;)

Przy tylu m podłogówki i obecnych temp zewnętrznych to zasilanie powinno być raczej takie jak u Ciebie powrót:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

np, co...?

że pompa nie nadaje się do "gibania" na 24* w chałupie obłożonej panelami...

 

Nie wiem co. Spytaj instalatora. Moze znajdzie.

 

Teraz mam 22*C. Jesli bym chcial miec 28*C, pewnie nie byloby z tym najmniejszego problemu.

Jak testowalem w pierwszym roku ustawienia krzywej mialem nieraz 25*C. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

np, co...?

że pompa nie nadaje się do "gibania" na 24* w chałupie obłożonej panelami...

 

Się nadaje tylko trzeba było przed instalacją wiedzieć co do czego się instaluje. Jak chciałeś mieć 24 wewnątrz temp zasilania 35 przy okładzinach drewenianych to na pewno tym 1000mb rurki w podłodze tego nie zrobisz przy PC 9 kW która pewnie teraz ma ok 10kW. Myślenie nie boli. Jest tyle materiałów w sieci że amator jest w stanie sobie z tym poradzić. A ty się jeszcze dziwisz? Widzę że nie masz zielonego pojęci o instalowaniu PC i wodnej podłogówce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja swoje trzy grosze odnośnie zasilania i powrotu...

po godzinie pracy PC na zasilaniu 38* a na powrocie 31*, w chałupie 23-24*...

w domu 160m2 ułożone 1000mb rurek, 15 obwodów grzewczych, przepływ ok. 1300 L na godzinę...

 

niewiele tych rurek i to wyjaśnia sytuację - podłogówkę ktoś spaprał. u mnie podłogówka liczona wg OZC, dom 123 m2 o obciążeniu cieplnym 3,2 kW (26 W/m2) i wyszło 900 mb rurek (ile obwodów to nie pamiętam, trochę więcej). projektowana temperatura zasilania to 35*C. mam mniejszą powierzchnię, niewiele mniej rur, a dom zdecydowanie cieplejszy niż ten o którym pisałeś. z tego wynika, że podłogówka w opisywanym przez Ciebie domu nadaje się pod gaz, prąd, groszek, ale nie pod pompę ciepła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...