Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

Moim zdaniem będzie tak, jak napisał JTKirk. Taniej będzie pozostać w nocnej taryfie, bo zwykle to 3x tańszy prąd, a PC na pewno nie będzie 3x mniej efektywna po podniesieniu temperatury. Jednak będzie większa różnica w temperaturach w domu między nocą a dniem, w nocy będzie w domu cieplej, a w dzień bardziej się wychłodzi, szczególnie późnym wieczorem. Warto więc w środku dnia może trochę podgrzać, gdy jest cieplej na zewnątrz? Dla powietrznej PC to może być dobra okazja na zaczerpnięcie z wyższej temperatury.

 

dlatego zaleta mnocnej jest 2 godziny w ciagu dnia i wtedy mozna troche dobic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

U mnie za 15 dni grudnia zużycie 216kWh 83% w taniej ,

ale tylko dlatego żeby nie tracić komfortu mam ustawione 2h grzania w dzień a w mojej taryfie weekendowej tego nie ma.

I tak jestem bardzo zadowolony wychodzi około 95zł

 

jak tak robisz zmień sobie taryfę na G12 nocną chyba u wszystkich operatorów w tej taryfie są 2h taniej taryfy w dzień, poza tym taryfy G12w weekendowe są najczęściej droższe w I taryfie a czasami w II taryfie też od G12 w zależności od operatora oraz droższe w opłatach stałych niewiele zyskujesz mając cały weekend taniej taryfy PC i tak nie pracuje cały dzień a wiele tracisz nie mając tanich godzin w dzień w pozostałe dni, przeanalizuj swoją taryfę. Ja dlatego właśnie nie zmieniałem u siebie taryfy na weekendową, jestem energetykiem i znam się na tym. U mnie przez rok czasu PC zużyła w 1T-40kWh w 2T-2309kWh 1,7/98,3% a te 40kWh wynikają z niedokładności zegarów w liczniku i pompie (czasy się czasami rozjadą) oraz zbyt późnego przestawienia zegara w PC po zmianie czasu (u mnie w PC nie przestawia się automatycznie) no i w tym około 10kWh rocznie zużywa pompka cyrkulacyjna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak tak robisz zmień sobie taryfę na G12 nocną chyba u wszystkich operatorów w tej taryfie są 2h taniej taryfy w dzień, poza tym taryfy G12w weekendowe są najczęściej droższe w I taryfie a czasami w II taryfie też od G12 w zależności od operatora oraz droższe w opłatach stałych niewiele zyskujesz mając cały weekend taniej taryfy PC i tak nie pracuje cały dzień a wiele tracisz nie mając tanich godzin w dzień w pozostałe dni, przeanalizuj swoją taryfę. Ja dlatego właśnie nie zmieniałem u siebie taryfy na weekendową, jestem energetykiem i znam się na tym.

Nie wiem, gdzie, co sprawdzałeś i na czym się znasz, ale w u mnie w Energa mam w G12w tanie okienko 2 h w dzień. Z pół roku temu patrzyłem w taryfy i opłaty stałe w ramach taryf G12* były te same. Jedynie opłaty zmienne się różniły. Ja nie jestem energetykiem i właśnie dlatego musiałem to przeanalizować i w moim przypadku G12 kompletnie się nie sprawdza. W G12w mimo minimalnie wyższych stawek opłaty zmiennej dużo więcej zyskuję przez 2 tanie dni w tygodniu. Z drugiej strony pamiętam dyskusję z kimś na forum, gdzie właśnie lepiej wychodził ten ktoś na G12. Ale generalizowanie, że G12w jest gorsza niż G12 i podpieranie tego argumentem w postaci swojego zawodu jest niepoważne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, gdzie, co sprawdzałeś i na czym się znasz, ale w u mnie w Energa mam w G12w tanie okienko 2 h w dzień. Z pół roku temu patrzyłem w taryfy i opłaty stałe w ramach taryf G12* były te same. Jedynie opłaty zmienne się różniły. Ja nie jestem energetykiem i właśnie dlatego musiałem to przeanalizować i w moim przypadku G12 kompletnie się nie sprawdza. W G12w mimo minimalnie wyższych stawek opłaty zmiennej dużo więcej zyskuję przez 2 tanie dni w tygodniu. Z drugiej strony pamiętam dyskusję z kimś na forum, gdzie właśnie lepiej wychodził ten ktoś na G12. Ale generalizowanie, że G12w jest gorsza niż G12 i podpieranie tego argumentem w postaci swojego zawodu jest niepoważne.

 

ja moge jedynie podpisać się pod tym powyżej :yes:

(w moim przypadku G12w dużo korzystniej wychodzi)

ach ci energetycy znający się na wszystkim :p

Edytowane przez JTKirk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc może ja

miałem taryfę G12 ale zużycie całego domu miałem na poziomie 45% w drogim prądzie więc postanowiłem zmienić na weekendową i pomimo że dodałem sobie 2h taniego prądu w dzień i tak wychodzę lepiej niż na G12 bo zużycie całego domu w listopadzie to 78% w tanim prądzie.

Nie zawsze przy wyborze taryfy trzeba sugerować się pompą my spędzamy czas w domu głownie wieczorami i weekendy a dodanie 2h grzania w dzień poprawia komfort bo temperatura w domu spada mi o około 1,25* w przeciągu 8/10h ale wiem dla czego i jak znajdę czas to to poprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zawsze przy wyborze taryfy trzeba sugerować się pompą my spędzamy czas w domu głownie wieczorami i weekendy a dodanie 2h grzania w dzień poprawia komfort bo temperatura w domu spada mi o około 1,25* w przeciągu 8/10h ale wiem dla czego i jak znajdę czas to to poprawie.

 

popraw bo gdzieś faktycznie dużo ucieka aby (przy podłogówce?) było 1,25* różnicy było w ciągu 10h. U mnie to 0,3-0,4, maks 0,5* pon-piatek i 0,2, maks 0,3*C w weekendy. Co prawda na górze mam rozjazdy o nawet 1,5*C ale tam jest ścienne i taka jego specyfika - mocniej i szybciej grzeje a potem się chłodzi.

 

Ja zaś wybrałem G12r - czyli jakaś ekologiczna dolina, dają to u mnie w Enerdze. Zaleta jest taka, ze w nocy mam 9h taniej a w dzień 3h taniej. Jeszcze przy -9* noc i -4* w dzień pozwala mi 100% zmieścić się w I taryfie a PC ma nadal zapas aby podnieść jej zasilanie na większy mróz. Ciągnę wiec równo cały tydzień bo ile można tez podbijać i akumulować ciepła w weekend na poniedziałek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja zaś wybrałem G12r - czyli jakaś ekologiczna dolina, dają to u mnie w Enerdze. Zaleta jest taka, ze w nocy mam 9h taniej a w dzień 3h taniej. Jeszcze przy -9* noc i -4* w dzień pozwala mi 100% zmieścić się w I taryfie a PC ma nadal zapas aby podnieść jej zasilanie na większy mróz. Ciągnę wiec równo cały tydzień bo ile można tez podbijać i akumulować ciepła w weekend na poniedziałek.

 

Tak jak ktoś już tu pisał - taryfę nie zawsze dobiera się pod pompę. Ja miałem G12w na rok przed pompą, właśnie dlatego, że pranie, sprzątanie, prasowanie, itp odbywa się u nas w weekend, zużycie dla pompy i bytowego wychodzi tak 50/50, więc jest to spory procent. W weekend nic nie akumuluję, bo pompę mam ustawiona tak samo jak w tygodniu za to "bytówka" kręci wtedy licznik że ho ho:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krcze mam dziwną sytuację, to znaczy mam G12e, 12 na 12 w Tauronie, PC chodzi na stałej temperaturze całą dobę, pralka zmywarka w nocy, płyta ceramiczna w taniej w dzień, nie ograniczone w czasie zostają czajnik, ekspres do kawy tv lodówka, komputery ale to raczej niema większego wpływu

rozkład mm ze znaczną przewagą na dzień czyli: 358 i 231 za równiutki miesiąc i nie ma pojęcia w czym problem, swoją drogą ciekaw jestem jak by to wyglądało przy G12w

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mamy nowe taryfy w PGE Dystrybucja. Dla Łódź - Teren wygląda to tak:

 

było

dystrybucja014.jpg

Bez opłat miesięcznych w G12 całkowity koszt brutto razem z operatorem to: 0,6777/0,3310

będzie

dystrybucja015.jpg

 

Bez opłat miesięcznych w G12 całkowity koszt brutto razem z operatorem to: 0,6781/0,3373

 

Czekamy teraz na operatorów

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle ze energetyk ewidentnie mowil w kontekscie posta zieli-ego o taryfie weekendowej bez 2h w taniej w ciagu dnia - tak jak np w enea w obszarze bydgoskim.

Wiec jak sie czepiac to z glowa.

 

Dzięki karolek, dokładnie mówiłem o taryfach G12W gdzie nie ma tanich godzin w dzień tak jak pisał zieli i jak jest w całej ENEI. Do mitch w swoim poście wspomniałem że taryfy weekendowe "są najczęściej droższe..." i nigdzie nie generalizowałem że G12W są gorsze od G12 zasugerowałem tylko "przeanalizuj swoją taryfę", każdy musi przeliczyć swoją.

A, to ja przepraszam :) W takim razie wyrazy współczucia za taki fajny ZE.

Przeprosiny przyjęte, co do współczucia za fajny ZE to za to mamy chyba najtańszy prąd np. do tego co podał plusfoto dla PGE Łódź 0,6777/0,3310 do mojej taryfy (patrz niżej) mam taniej w 1T o 4,49gr a w 2T o 6,03gr co przy moim zużyciu daje mniej o 330zł rocznie

 

Pisałem tylko ogólnie że najczęściej w taryfach G12W jest coś drożej na samą logikę czy operator dawałby jeszcze więcej godzin za mniejszą cenę?, zawsze jest jakieś ale - coś za coś, nie analizowałem taryf innych operatorów podam ceny brutto dla taryfy ENEA Operator O/Gorzów na 2014r:

G11 0,5308zł/kWh i 5,55zł/mies

G12 1T-0,6328zł/kWh 2T-0,2707zł/kWh i 8,28zł/mies

G12W 1T-0,6749zł/kWh 2T-0,2686zł/kWh i 15,30zł/mies

i tak w G12W w porównaniu do G12 w II taryfie mamy taniej o 0,21gr ale za to w I mamy drożej o 4,21gr do tego miesięczne opłaty stałe wzrastają o 7,02zł. U mnie jakoś nie zauważyłem żeby było jakieś większe zużycie prądu w ciągu weekendu w porównaniu do dni tygodnia, pralka chodzi codziennie, zmywarka 1-2razy dziennie i nie odłożę tego na weekend poza tym często właśnie są włączane w tych tanich 2 godzinach dziennych, tak samo PC nie będzie przecież dłużej pracować w weekend bo będzie za ciepło w domu i ciepła tego nie skumuluję na pozostałe dni. Uwagi do mojego posta sprowokowały mnie do zrobienia analizy kosztów mojego rocznego zużycia dla w/w taryf i tak:

w G11 przy zużyciu 6104kWh koszty wynoszą 3307zł

w G12 (rozpisuję zużycie żeby można było przeliczyć to na taryfę G12W)

całe zużycie 1T-2464kWh 2T-3640kWh

zużycie PC 1T- 40kWh 2T-2309kWh

zużycie bytowe 1T-2424kWh 2T-1331kWh

koszt 2644zł

w taryfie G12W odwracają się proporcje łączne ilości tanich godzin w porównaniu do G12 przeliczając statystycznie zużycie bytowe w 1T by zmalało o 640kWh no i analogicznie w 2T o tyle wzrośnie, nie mam za to 2h tanich w inne dni dla zasilania PC zakładając że nie zmieniam ustawień na PC i utrzymuję dla zachowania komfortu grzanie w ciągu dnia tak jak do tej pory to przez te 2h w zimie zużycie dzienne średnio 3kWh x 100dni + w lecie 1,5kWh x 150dni (pozostałe dni to weekendy i święta) zużycie na PC w 1T wzrośnie 525kWh i o tyle spadnie w 2T podsumowując:

zużycie bytowe 1T-1784kWh 2T-1971kWh

zużycie PC 1T- 565kWh 2T-1784kWh

całe zużycie 1T-2349kWh 2T-3755kWh

koszt 2778zł

wyniki mówią same za siebie, nikogo nie namawiam do zmiany taryfy bezmyślnie tylko żeby to policzył i wybrał świadomie, mam nadzieję że moje rozważania pomogą innym w analizie i podjęciu decyzji co do wyboru taryfy i niekoniecznie tak jak u mnie G12 w niektórych wypadkach może się okazać że taryfa G12W będzie korzystniejsza.

 

EDIT: w G12W u mnie wynik będzie jeszcze gorszy niż wyżej bo w tych dwóch godzinach taniego prądu codziennie gotuje się obiad na indukcji oraz jak wyżej wspomniałem często w tych godzinach idzie pralka i zmywarka a tego w obliczeniach statystycznych zużycia bytowego nie uwzględniałem.

Edytowane przez Markus_II
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, poniżej kilka informacji na temat działania pompy ciepła Meeting MD50D 18kW EVI SPLIT, w nowym domu.

powierzchnia: 130m2

izolacja:

- ściany styropian 15cm 0,33

- dach wełna: 25cm

- podłoga styropian: 15cm 0.35

ogrzewanie podłogowe rozłożone co 10cm;

 

licznik za okres od 1.12.2014 do 20.12.2014

zużycie: 527kWh

 

pompa działa z dwoma zbiornikami, C.O 300L oraz C.W.U. 400L.

Średnia temperatura zewnętrzna w tym okresie to +1,3C

Średnia temperatura w domu w dzień 20C

Średnia temperatura w nocy 18C

 

Biorąc pod uwagę iż okres ten to 20 dni wychodzi na to iż dzień ogrzewania nowego domu, którego jest to pierwszy okres grzewczy i dopiero się rozgrzewa kosztowało 17zł/dziennie w taryfie drogiej.

17*30=510zł,

 

w II taryfie było by jakieś 250zł, ale nie lubię rozgrzewać budynku w nocy bo źle się śpi.

 

Miesięczny średni koszt w okresie zimowym to 510zł w drogiej taryfie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...