Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

Straszne kwoty tu wypisujesz.

 

 

Witaj, Twój komentarz jest mało pomocny, może napisz co z czym porównujesz.

 

Z tego co widzę porównujesz swoją gruntówkę która robi jakiś cudowny wynik z pompą powietrzną.

Dla przykładu gruntowa Nibe ogrzeje Twój dom za 3200-3500zł rocznie tylko w drogiej, Ty piszesz że ma rachunki po 1400zł proszę uściślij to a potem możemy porównywać.

Napisz jak grzejesz i w jakiej taryfie, czy rozgrzewasz w ciągu nocy a ciągu dnia studzisz, czy masz bufory, ile wydałeś na instalację.

 

6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witaj, Twój komentarz jest mało pomocny, może napisz co z czym porównujesz.

 

Z tego co widzę porównujesz swoją gruntówkę która robi jakiś cudowny wynik z pompą powietrzną.

Dla przykładu gruntowa Nibe ogrzeje Twój dom za 3200-3500zł rocznie tylko w drogiej, Ty piszesz że ma rachunki po 1400zł proszę uściślij to a potem możemy porównywać.

Napisz jak grzejesz i w jakiej taryfie, czy rozgrzewasz w ciągu nocy a ciągu dnia studzisz, czy masz bufory, ile wydałeś na instalację.

 

[ATTACH=CONFIG]295229[/ATTACH]

 

Moze i ogrzeje za taka kaske ale ta jego stopka jest mocno zbajerowana takze nie zwracaj uwagi, on nie wie co to 230m2 domek,wiekszosc na forum zna temat:rolleyes: szkoda sie kopac.Gdybys widzial te jego 230m2 ,,GRZANYCH PODLOG" :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, Twój komentarz jest mało pomocny, może napisz co z czym porównujesz.

 

Z tego co widzę porównujesz swoją gruntówkę która robi jakiś cudowny wynik z pompą powietrzną.

Dla przykładu gruntowa Nibe ogrzeje Twój dom za 3200-3500zł rocznie tylko w drogiej, Ty piszesz że ma rachunki po 1400zł proszę uściślij to a potem możemy porównywać.

Napisz jak grzejesz i w jakiej taryfie, czy rozgrzewasz w ciągu nocy a ciągu dnia studzisz, czy masz bufory, ile wydałeś na instalację.]

 

Porownuje powierzchnie domu jaka podales (140m2), z kwotami ktore planujesz wydac na jego ogrzanie (510 zl/mc).

W celu wyjasnienia napisze, ze nie ma tu nic do rzeczy moja stopka, bo niektorym jak widzisz w poscie powyzej myslenie ciezko przychodzi. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, poniżej kilka informacji na temat działania pompy ciepła Meeting MD50D 18kW EVI SPLIT, w nowym domu.

powierzchnia: 130m2

izolacja:

- ściany styropian 15cm 0,33

- dach wełna: 25cm

- podłoga styropian: 15cm 0.35

ogrzewanie podłogowe rozłożone co 10cm;

 

licznik za okres od 1.12.2014 do 20.12.2014

zużycie: 527kWh

 

pompa działa z dwoma zbiornikami, C.O 300L oraz C.W.U. 400L.

Średnia temperatura zewnętrzna w tym okresie to +1,3C

Średnia temperatura w domu w dzień 20C

Średnia temperatura w nocy 18C

 

Biorąc pod uwagę iż okres ten to 20 dni wychodzi na to iż dzień ogrzewania nowego domu, którego jest to pierwszy okres grzewczy i dopiero się rozgrzewa kosztowało 17zł/dziennie w taryfie drogiej.

17*30=510zł,

 

w II taryfie było by jakieś 250zł, ale nie lubię rozgrzewać budynku w nocy bo źle się śpi.

 

Miesięczny średni koszt w okresie zimowym to 510zł w drogiej taryfie.

 

nie chcę cię dołować ale pyxis ma rację to co podajesz to strasznie dużo! taka kwota za miesiąc grzania? u mnie przy temperaturze ustawionej na 23,5*C (przy 18*C to bym chyba zęby zgubił z zimna) i większym domu za cały zeszły sezon na CO PC wzięła 11/1273kWh koszt 360zł (fakt że była słaba zima) do tego na ogrzanie CWU 0/1079kWh koszt 300zł łącznie za cały rok CO+CWU 660zł, dla porównania danych o których piszesz za okres 1-22.12.2014 CO-0/241kWh koszt 65,24zł dziennie 2,97zł; CO-0/71kWh koszt 19,22zł dziennie 0,87zł łącznie CO+CWU 0/312kWh koszt 84,46zł dziennie 3,84zł. Przerzuć się na II taryfę i się nie zastanawiaj w dużej części obniżysz rachunki, ja wcale nie rozgrzewam domu w nocy na sterowniku ustawiona jest temperatura o 1*C mniej w drogim prądzie i praktycznie do -10*C wszystko chodzi u mnie w II taryfie a na komforcie nie cierpię gdyż podłogówka ma bardzo dużą bezwładność i praktycznie wahania temperatury to około 0,5*C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chcę cię dołować ale pyxis ma rację to co podajesz to strasznie dużo! [...] cały zeszły sezon na CO PC wzięła 11/1273kWh koszt 360zł [...] łącznie za cały rok CO+CWU 660zł,

 

@Markus_II: Twoje wyniki sprowadzają doła na wszystkich użytkowników PCi. Poprosiłbym o ich nie prezentowanie:no: Ja wiem, że Dębno to biegun ciepła w Polsce i Twój dom to termos ale roczna kwota 360 zł na ogrzanie domu o powierzchni podłóg 191m2 jest... nieosiągalna dla większości właścicieli domów. Koledze MAREKJANK proponowałbym nie sugerowanie się takimi ekstremalnymi wynikami. Proponuję dążenie do wyników typowych, czyli ~1000...~2000 zł za sezon grzewczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że to ściema

510/527= 0,96zł. Czy ktoś ma taką cenę drogiego prądu przy dwóch taryfach?

Jak chcesz mieć ciepło o 6 rano to musisz grzać przynajmniej kilka godzin wcześniej do tego tanie okienko w dzień i wychodzi 3+2=5x20dni=100h. Kwestia tylko ile ten smok pobiera mocy. Jeśli ok. 5kW to można to obskoczyć praktycznie w taniej taryfie.

Jeśli ktoś grzeje przeważnie w dzień to idzie w prąd dwutaryfowy?

Jaki jest sposób obniżenia na noc o 2 st temp wewnętrznej?

Za 527 kWh ja zapłaciłbym:

w I tar - x0,28=147zł

w II tar-x0,8=421 zł

w G11 -x0,63=332zł

Co do zużycia nie dyskutuję bo to rozgrzewanie nowego domu więc każda ilość jest możliwa. Tak samo przy rozgrzewaniu odczucie ciepła jest zupełnie inne.

By mieć komfort wystarczy ustawić temp np na 20 czy 22 st a kilka godzin nad ranem i w tanim okienku w dzień podbić o 1-2 st. Wtedy zużycie wyjdzie ok 70 -90 % w taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, poniżej kilka informacji na temat działania pompy ciepła Meeting MD50D 18kW EVI SPLIT, w nowym domu.

powierzchnia: 130m2

izolacja:

- ściany styropian 15cm 0,33

- dach wełna: 25cm

- podłoga styropian: 15cm 0.35

ogrzewanie podłogowe rozłożone co 10cm;

 

licznik za okres od 1.12.2014 do 20.12.2014

zużycie: 527kWh

 

pompa działa z dwoma zbiornikami, C.O 300L oraz C.W.U. 400L.

Średnia temperatura zewnętrzna w tym okresie to +1,3C

Średnia temperatura w domu w dzień 20C

Średnia temperatura w nocy 18C

 

Biorąc pod uwagę iż okres ten to 20 dni wychodzi na to iż dzień ogrzewania nowego domu, którego jest to pierwszy okres grzewczy i dopiero się rozgrzewa kosztowało 17zł/dziennie w taryfie drogiej.

17*30=510zł,

 

w II taryfie było by jakieś 250zł, ale nie lubię rozgrzewać budynku w nocy bo źle się śpi.

 

Miesięczny średni koszt w okresie zimowym to 510zł w drogiej taryfie.

 

1. Pierwszy sezon a dokładnie pierwszy miesiąc grzania nie jest adekwatny do reszty grzania. Pierwszy miesiąc najgorszy.

2. Ocieplenie średnie/przyzwoite domu, nie piszesz czy masz reku? Bez reku z tym ociepleniem i za pierwszy miesiąc to wynik masz znośny.

2A. tak ocieplony dom bez reku to jakieś 70-80KWh na m2.

2B. może i tak być jak w 2A bo kto do domu 130m2 daje PC 18KW? Choć i te 18KW może być za dużo.

 

3. Najważniejsza konkluzja:

 

A.przejdź na 2 taryfę po normalnej cenie np u mnie Energa g12r, cena 1kWh to 27 groszy.

Zakładając że masz teraz ok 530 KWh to na miesiąc weźmiesz z 700kWh co przy cenie 27gr za 1kWh da wynik poniżej 200 zł / dokradnie 189zł.

 

B. Boisz się grzania w nocy bo niby za ciepło? .... pomyśl/poczytaj. Przy 100% podłogówki nie będziesz miał w domu (bez otwierania okien) różnicy noc - dzień większej jak 0,5*C. Także docelowo różnica, że grzejesz w nocy jest pomijalna. Nawet opłaca się grzać w nocy dom a jak Ci za ciepło to uchyl okno sobie w sypialni. Nagrzejesz dom za 250 zł a nie 500 zł. I w sypialni chłodno. Chyba, że 0,5*C w nocy mniej za 250 zl/msc więcej dla Ciebie jest OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ze swojego doświadczenia , stwierdziłem że jakieś skoki tem dzień , noc , guzik dają oszczędności, tylko mały dyskomfort.Teraz mam ustawioną tem na sterowniku komfortową 23*c , oszczędną na 22,5*C , jedynie na zegarze ustawiłem sobie komfortową w tanich taryfach +2 godz w drogiej ,tem stała w domu czy dzień czy noc , w oszczędnej pc jeszcze się nie włączyła , bo tem tak szybko nie spada .W domu przyjemnie ciepło , w/g mojego odczucia komfortowo . Zużycie energii od 01/11/2014 do dzisiaj 478 kw , czyli przy takiej zimie jak mamy nie zanosi się na więcej jak 2000 kw na cały sezon . To że trochę tych kw wyjdzie w drogiej , nie wpływa jakoś znacząco na koszta ogrzewania w skali sezonu , a komfort jednak jest .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam ziriusa M2-9 i grzeje pierwszy sezon.

październik 282zł

listopad 337zł

grudzień do wczoraj 257zł

 

26 listopada założony podlicznik kWh na pompe, taryfa G12. Wcześniejsze koszty liczone na podstawie godzin pracy i średniej zużycia kWh na godzine pracy pompy obliczone po założeniu podlicznika i wynoszącej 2,45 kWh na godzine pracy

 

Ustawienia termostatu pokojowego: godz. 13-15 i 24-6 21,6stC. Pozostałe godziny 20,8stC

Temperatura PC zadana 38stopni i podbicie w nocnej na 3 stopnie. Były przekroczenia temperatury max przez pompe ustawione na 115 stopni i dlatego17 grudnia po sugestiach instalatora zmienione na godz. 13-15 i 22-6 21,6stC. Pozostałe godziny 20,6stC i teraz pompa chodzi od 75% do 100% w nocnej taryfie.

Mieszacz ustawiony na 50% na podłoge idzie 32 stopnie, na powrocie cały czas 20 stopni. Temp PC zadana obniżona do 37 stopni i podbicie temp w nocnej obniżone do 2stopni

 

W grudniu temp DZ 10,2 - 12 stopni

 

W grudniu (18dni) na podstawie danych już z podlicznika zużycie 454 kWh więc średnio 25,2 kWh na dzień. Pompa w tym czasie pracowała 129 godzin w niskiej taryfie i 70 w dziennej czyli razem 199 godzin więc 11 godzin na dobe. Liczba załączeń w tym czasie 122 wieć 6,7 razy na dobe. Dokładne dane w excelu na życzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam ziriusa M2-9 i grzeje pierwszy sezon.

październik 282zł

listopad 337zł

grudzień do wczoraj 257zł

.

 

Jeżeli potrzebujesz się skonsultować, to ja mam podobną PC Zirius M2-7. Przy podobnym domu (powierzchnia, ocieplenie) zużycie mam sporo niższe. Przykładowo listopad, to 147 zł, a PC pokazuje zużycie prądu 1,69KW (Twoja 2,45).

Troszkę dziwi mnie ten mieszacz na 50%. Moim zdaniem przy grzaniu CO mieszać powinien być na 100%, by nie marnować COP. Zrób tak, by zasilanie było te 32-35st, powrót ok 25 i mieszacz całkowicie otwarty. Myślę, że Twoje koszty są wynikiem słabego COP, zbyt wysokiego grzania bufora wodnego (pewnie go masz). PC pewnie nabija zbiornik wysoko, przepływ wody nie wychładza go odpowiedni i PC się wyłącza, widzę to po ilości włączeń na dobę. Ja przykładowo mam tylko 2 włączenia na dobę, czasami 3 (średnio 2.1).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, poniżej kilka informacji na temat działania pompy ciepła Meeting MD50D 18kW EVI SPLIT, w nowym domu.

powierzchnia: 130m2

izolacja:

- ściany styropian 15cm 0,33

- dach wełna: 25cm

- podłoga styropian: 15cm 0.35

ogrzewanie podłogowe rozłożone co 10cm;

 

 

Średnia temperatura w domu w dzień 20C

Średnia temperatura w nocy 18C

 

Uzyskujesz deltę dwóch stopni w ciągu jednej doby - regulujesz to tylko podłogówką ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam ziriusa M2-9 i grzeje pierwszy sezon.

październik 282zł

listopad 337zł

grudzień do wczoraj 257zł

 

1. sporo w taniej taryfie jak na tak ciepłą zimę (chyba, ze to twój wybór dla komfortu).

2. rachunki raczej wysokie. Ja zamierzam 150m2 -pierwszy sezon- opchnąć CO i CWU od 10.10 do 31.12 zamknąć spokojnie kwotą za blisko 1 kwartał jak Ty za październik.

3. Strop 17cm styro - patrząc na % ucieczkę ciepła posadzką i ścianami to nie za bardzo o strop zadbałeś. Jest opcja go docieplić? Dać 2x10 cm wełny na tą wylewkę? Pochylił bym się nad tym elementem docieplenia domu.

p.s.3. nad stropem jest coś czy dach płaski?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli potrzebujesz się skonsultować, to ja mam podobną PC Zirius M2-7. Przy podobnym domu (powierzchnia, ocieplenie) zużycie mam sporo niższe. Przykładowo listopad, to 147 zł, a PC pokazuje zużycie prądu 1,69KW (Twoja 2,45).

Troszkę dziwi mnie ten mieszacz na 50%. Moim zdaniem przy grzaniu CO mieszać powinien być na 100%, by nie marnować COP. Zrób tak, by zasilanie było te 32-35st, powrót ok 25 i mieszacz całkowicie otwarty. Myślę, że Twoje koszty są wynikiem słabego COP, zbyt wysokiego grzania bufora wodnego (pewnie go masz). PC pewnie nabija zbiornik wysoko, przepływ wody nie wychładza go odpowiedni i PC się wyłącza, widzę to po ilości włączeń na dobę. Ja przykładowo mam tylko 2 włączenia na dobę, czasami 3 (średnio 2.1).

 

Twoja pompa ma fajny pobór. Mieszacz (zawór trójdrożny) na 50% i zasilanie podłogi jest 32* tylko dziwi mnie że powrót zawsze jest 20* nawet po grzaniu przez noc gdzie nad ranem podskakuje temp w domu do 22* ale chodzi od 22 do 6 rano. W styczniu jak trochę mrozu przyjdzie planuje termowizje. W środku domu mam klatke schodową z betonowymi schodami prowadzącymi na poddasze które myślę że już nie bezie kończone i jest tam prawie jak na dworze. Stopnie schodowe ociepliłem płytami PIR, oprócz tego jedną płytą nakryłem całe wejście na górze, drugą płytą zastawione dodatkowo wejście na tą zabudowaną klatke. Pod tymi schodami jest rozdzielacz podłogówki i boje się że tam są straty.

Jak otworze mieszacz na 100% to boje się że pompa nie podniesie odpowiednio temperatury bufora i na podłogę pójdzie mniejsza temperatura. Bufor mam 400 litrów w dolnej części temperatura 38 - 41* a w górnej części temp wody użytkowej od 50 do 70* w zależności od poboru wody. Aby zmniejszyć ilość załączeń pompy mogę mieszacz podnieść np na 65%.

Teraz pompa chodzi prawie 100% w drugiej taryfie więc koszt mniejszy. Za prąd za wszystko (pompa, indukcja, reku itp) w okresie 14.10.14 - 08.12.2014 zapłaciłem 792,26zł, 779kWh w 1T, 712 kWh w nocnej. Gdybym wcześniej ją tak ustawił to byłoby ze 200zł mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. sporo w taniej taryfie jak na tak ciepłą zimę (chyba, ze to twój wybór dla komfortu).

2. rachunki raczej wysokie. Ja zamierzam 150m2 -pierwszy sezon- opchnąć CO i CWU od 10.10 do 31.12 zamknąć spokojnie kwotą za blisko 1 kwartał jak Ty za październik.

3. Strop 17cm styro - patrząc na % ucieczkę ciepła posadzką i ścianami to nie za bardzo o strop zadbałeś. Jest opcja go docieplić? Dać 2x10 cm wełny na tą wylewkę? Pochylił bym się nad tym elementem docieplenia domu.

p.s.3. nad stropem jest coś czy dach płaski?

 

1 No ogólnie sporo wychodzi, obawiam się że przez tą klatke schodową z betonowymi schodami. Przed ociepleniem schodów (płytami z pianki PIR od góry) pod schodami a tam jest rozdzielacz było chłodno, teraz jest ciepło, Ściany na klatce są ocieplone styropianem. Garaż od środka też jest ocieplony styropianem 8cm (sufit i ściany od strony domu). W styczniu planuje termowizje, zobaczymy co wyjdzie, obawiam się klatki.

Pompa częsciej chodziła w drugiej taryfie bo miała ustawione podbicie dla drugiej taryfy o 3 stopnie. Teraz podbicie zmniejszyłem i podniosłem temperature w nocy żeby chodziła w nocnej.

 

2. Trzy miesiące za 300zł to marzenie jak dla mnie, aż wręcz nie możliwe. Jak się uda to gratulacje i to będzie oznaczało że coś u mnie nie tak.

 

3. Dach ma 30 stopni i ścianka kolankowa 50cm więc jest tam ogrom miejsca 243 m2 powierzchni całkowitej podłogi. Teraz jest tam taka ala rupieciarnia (stoją dwa regały) i latem będzie suszarnia prania. Ściany kolankowe na poddaszu i kominy ocieplone styropianem 8cm plus wełna między ścianą kolankową a deskami dachu. Grubość tego styropianu konsultowałem z kolegą który po obliczeniach stwierdził że nie opłaca się zwiększać grubości bo koszt styropianu ze względu na powierzchnię będzie nie adekwatny do zysków. Teraz średnio ułożyć wełnę bo wykluczy się całkowicie użytkowanie góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Grubość tego styropianu konsultowałem z kolegą który po obliczeniach stwierdził że nie opłaca się zwiększać grubości bo koszt styropianu ze względu na powierzchnię będzie nie adekwatny do zysków. Teraz średnio ułożyć wełnę bo wykluczy się całkowicie użytkowanie góry.

No to podziękuj koledze i sobie,że nie pomyślałeś przed budową i,że słuchałeś kolegi nie mającego o niczym pojęcia.

Przez strop,dach ucieka najwięcej ciepła i to miejsce powinno być najlepiej zaizolowane.

Ja mam na stropie w sumie 48cm izolacji a przy tym poddasze nieużytkowe całkowicie nadające się do wykorzystania.

Za ostatni miesiąc zużycie na c.o+cwu to 440kWh a to daje ok.127zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...