Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

Jak otworze mieszacz na 100% to boje się że pompa nie podniesie odpowiednio temperatury bufora i na podłogę pójdzie mniejsza temperatura. Bufor mam 400 litrów w dolnej części temperatura 38 - 41* a w górnej części temp wody użytkowej od 50 do 70* w zależności od poboru wody.

 

Chodzi właśnie o to, by tego bufora nie podnosić wysoko, a wręcz przeciwnie - jak najniżej. Tylko tak uzyskasz dobry COP. Jak włączysz CO, odkręć mieszacz najpierw na 50%, potem 70%, a po max 1 godzinie na 100%, a powinno być dobrze. U mnie zaworem kręci automat, ale widzę, że u siebie robisz to ręcznie. Podczas grzania CO na dole zbiornika powinieneś być na poziomie podobnym do powrotu z podłogówki, czyli ok 20 st. a nie 38-41. Mieszacz (zawór) i tak pobiera wodę z górnej części zbiornika. Jeżeli na dole zbiornika uzyskasz zimną wodę, wtedy lepiej odbierzesz ciepło ze spirali grzewczej PC. Im lepiej ją schłodzisz (spiralę i gaz w środku), więcej ciepła z niej wyciągniesz, zimniejszy gaz pójdzie w ziemię, więcej ciepła z ziemi wyciągnie, zwiększy się COP, spadnie zużycie prądu poniżej 2kW.

 

U siebie podczas grzania CO mam na dole zbiornika ok 22-23st, na górze ok 70-80 st. Jak kończy się grzanie CO, to podbijam zbiornik na dole do max 33st w celu pozostawienia ciepła do ogrzewania CWU. Na górze wtedy jest ok 80st. Zbiornik w PC nie powinien być używany jako klasyczny bufor. Podczas pracy CO ma służyć do najbardziej efektywnego odbierania ciepła z PC, czyli musi być maksymalnie zimny. Natomiast po zakończeniu grzania CO z resztek ciepła i po lekkim dodatkowym podgrzaniu ma służyć do CWU (grzanie przepływowe drugą spiralą). Generalnie klasyczny bufor nie nadaje się do PC, która jest urządzeniem niskotemperaturowym. Tam nie ma płomienia, który ma 1000stC i trzeba gdzieś zgromadzić ten nadmiar energii. Tutaj spirala grzewcza ma max 110st i trzeba ją możliwie najszybciej schłodzić (zabrać ciepło do podłogi), by gaz do ziemie poszedł maksymalnie zimny i efektywniej zabrał ciepło.

 

Jeżeli grzejesz zbiornik na dole do 41st, to nie dziwi mnie zużycie 2,4kW prądu. Ja tak mam latem, kiedy PC tylko grzeje CWU, wtedy zużycie prądu mam ok 2,4kW. W zimie, gdy pracuje CO, a zbiornik jest zimny, zużycie mam 1,6kW.

 

Porozmawiaj o tym ze swoim instalatorem, zobaczymy co on na to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jak otworze mieszacz na 100% to boje się że pompa nie podniesie odpowiednio temperatury bufora i na podłogę pójdzie mniejsza temperatura.

 

.. a tą temperaturę się nie martw. Patrz na to, jak na przepływ energii. Energia z PC ma być zabrana i dostarczona do domu. Podłogi i tak nie ogrzejesz do 32 stopni, 25-27 stopni to raczej max.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie podczas grzania CO mam na dole zbiornika ok 22-23st, na górze ok 70-80 st.

 

A jaka jest temperatura włączenia grzałki bo u mnie jeśli temp spadnie poniżej 30 stopni to załączy się grzałka. Czujnik jest ze 20 cm powyżej dolnego termometru. Pewnie masz takie samo rozwiązanie. Dziś obniżę temperaturę zadaną dla pompy na 36 stopni i zobaczę co będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to podziękuj koledze i sobie,że nie pomyślałeś przed budową i,że słuchałeś kolegi nie mającego o niczym pojęcia.

Przez strop,dach ucieka najwięcej ciepła i to miejsce powinno być najlepiej zaizolowane.

Ja mam na stropie w sumie 48cm izolacji a przy tym poddasze nieużytkowe całkowicie nadające się do wykorzystania.

Za ostatni miesiąc zużycie na c.o+cwu to 440kWh a to daje ok.127zł.

 

Napewno w porównaniu do Ciebie mam cienko strop docieplony. Kolega ma firme i od dłuższego czasu zajmuje się takimi sprawami jak ciepło, wentylacje itp w zakresie projektowania itp więc skoro stwierdził że dużo mi to nie da to nie miałem podstaw żeby go nie słuchać. Wkońcu to on ma uprawnienia.

Rozumiem że teraz masz na poddaszu rozłożoną wełnę tak jakbym ja ją rozłożył i wtedy też miałbym poddasze nieużytkowe nadające się do wykorzystania po zwinięciu wełny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napewno w porównaniu do Ciebie mam cienko strop docieplony. Kolega ma firme i od dłuższego czasu zajmuje się takimi sprawami jak ciepło, wentylacje itp w zakresie projektowania itp więc skoro stwierdził że dużo mi to nie da to nie miałem podstaw żeby go nie słuchać. Wkońcu to on ma uprawnienia.

Rozumiem że teraz masz na poddaszu rozłożoną wełnę tak jakbym ja ją rozłożył i wtedy też miałbym poddasze nieużytkowe nadające się do wykorzystania po zwinięciu wełny ?

 

Uprawnienia, a wiedza taka rzetelna wiedza z zakresu audytingu energetycznego to dwie ale bardzo rózne sprawy. Kolega zapewnie nie zrobił ozc i audytu i jego stwierdzenie ze to nic nie da było zapewne poparte tylko jego domysłami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaka jest temperatura włączenia grzałki bo u mnie jeśli temp spadnie poniżej 30 stopni to załączy się grzałka. Czujnik jest ze 20 cm powyżej dolnego termometru. Pewnie masz takie samo rozwiązanie. Dziś obniżę temperaturę zadaną dla pompy na 36 stopni i zobaczę co będzie.

 

Grzałkę mam wyłączoną. Tym pokrętłem całkiem na zero. Grzałka w naszym klimacie raczej nie ma szans się włączyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napewno w porównaniu do Ciebie mam cienko strop docieplony. Kolega ma firme i od dłuższego czasu zajmuje się takimi sprawami jak ciepło, wentylacje itp w zakresie projektowania itp więc skoro stwierdził że dużo mi to nie da to nie miałem podstaw żeby go nie słuchać. Wkońcu to on ma uprawnienia.

Rozumiem że teraz masz na poddaszu rozłożoną wełnę tak jakbym ja ją rozłożył i wtedy też miałbym poddasze nieużytkowe nadające się do wykorzystania po zwinięciu wełny ?

 

Podobnie jak Arturo72 uważam, że 17cm styropianu na dachu/stropie to mało. Mówi się o minimum na poziomie 30cm i to z zastosowaniem dobrych materiałów. U siebie mam 30cm wełny i planuję jeszcze dorzucić (jak uzbieram na ten cel). Najchętniej osiągnąłbym ok 45cm.

 

W jednym aspekcie Twój kolega może mieć rację, bo trudno uzasadnić zwrot z inwestycji w dodatkowe 20-30cm ocieplenia. Kosztować to będzie sporo tysięcy PLN, a da oszczędności na poziomie kilkuset PLN rocznie. Jednak przy PC da to komfort mieszkania i stabilną temperaturę i głównie za to trzeba zapłacić. Jeżeli ogrzejesz dom w nocy w drugiej taryfie, to temperatura musi wytrzymać przez cały dzień. W ciągu dnia masz tyko 2h na lekkie podbicie temperatury. Najlepiej jak w ciągu dnia temperatura nie spada mniej niż 0,5 st w porównaniu z nocą. Wtedy nie musisz tak grzać w nocy, by było ciepło również w dzień. Przy słabym ociepleniu dachu będziesz grzał w nocy do 24 stopni (źle się tak śpi), a wieczorem przed 22:00 będziesz już miał w domu poniżej 21 stopni. Przy dobrym ociepleniu w nocy ogrzejesz do 22 stopni, a następnego dnia o 22:00 będziesz miał 21,5. Inwestycja w ocieplenie stropu pewnie nie zwróci się nawet po 10 latach, ale komfort mieszkania znacznie wzrośnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy słabym ociepleniu dachu będziesz grzał w nocy do 24 stopni (źle się tak śpi), a wieczorem przed 22:00 będziesz już miał w domu poniżej 21 stopni.

 

To juz jakies ekstremum, zeby dom wystygl przez 16h (zakladam, ze nie ma taniego okienka w dzien) o 3K. Musialby chyba wcale nie miec ocieplonej chalupy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Napewno w porównaniu do Ciebie mam cienko strop docieplony. Kolega ma firme i od dłuższego czasu zajmuje się takimi sprawami jak ciepło, wentylacje itp w zakresie projektowania itp więc skoro stwierdził że dużo mi to nie da to nie miałem podstaw żeby go nie słuchać. Wkońcu to on ma uprawnienia.

Rozumiem że teraz masz na poddaszu rozłożoną wełnę tak jakbym ja ją rozłożył i wtedy też miałbym poddasze nieużytkowe nadające się do wykorzystania po zwinięciu wełny ?

Kolega słabo się zna na tym co robi...

Mam strop drewniany,sufit opuszczony o 30cm i na ruszcie 30cm styropianu,na to na wys.belek czyli jakieś 18cm mam wysypany proszek PUR.

Na belki przyjdą plyty OSB takze pełnoprawna podłoga i całe poddasze do wykorzystania.

Dach mam wogóle nie ocieplony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jednym aspekcie Twój kolega może mieć rację, bo trudno uzasadnić zwrot z inwestycji w dodatkowe 20-30cm ocieplenia. Kosztować to będzie sporo tysięcy PLN, a da oszczędności na poziomie kilkuset PLN rocznie. Jednak przy PC da to komfort mieszkania i stabilną temperaturę i głównie za to trzeba zapłacić. Jeżeli ogrzejesz dom w nocy w drugiej taryfie, to temperatura musi wytrzymać przez cały dzień.

 

Ale tylko "moze" bo wcale nie znaczy ze ma. Wszelkie liczenie opłacalnosci to de facto wrózenie czyli przepowiadanie przyszłosci i takie przepowiadanie moze byc obarczone wielkim błedem. Zakładanie ze cena nosników energii przez najblizsze kilkanascie kilkadziesiąt lat nie wzrosnie (nie wiadomo w jakim stopniu) to tylko pobozne zyczenia. To co dzisialj wydaje byc mało lub w ogole niepopłacalne takim za lat 20, 30 wcale byc nie musi. Poza tym są jeszcze inne aspekty ponadstandartowego ocieplenia które ciezko przeliczyc na konkretne pieniadze, a jest to komfort, mozliwosc stosunkowo niskich kosztów eksploatacyjnych w czasie gdy będziemy na emeryturze (zanosi sie ze na głodowej). Jeszcze nikt nie stracił na dobrym ociepleniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzałkę mam wyłączoną. Tym pokrętłem całkiem na zero. Grzałka w naszym klimacie raczej nie ma szans się włączyć.

 

Grzałkę mogę wyłączyć programowo albo obniżyć jej temperature np na 20 - 25*. Pewnie też możesz programowo jak masz sterownik w ziriusie nie musiałbyś wtedy wyłączać pokrętłem. Instalator sugerował żeby jej raczej nie wyłączać na zime na wszelki wypadek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym styropianem na strop to rzeczywiście trochę spartoliłem. Dachu też nie mam ocieplonego, może warto by było go ocieplić choć to nie to samo co strop bo w końcu poddasza nie grzeje to po co zwiększać kubaturę. Ocieplenie 243 metrów kwadratowych poddasza trochę by kosztowało ale chociaż te 10cm mogłem jeszcze rzucić nawet chociaż 5cm :). Zobacze co powie instalator po badaniu termowizyjnym bo on ma kamere ima przyjechać. Tylko co wymyśleć teraz :bash:

Temperatura po nocy po 6 rano dobija 22 stopnie a mam ustawione na termostacie 21,8. Wieczorem około 21 ma 21* a czasem 20,9* Pompa chodzi calą noc od godz 22 do 6. Bierze sporo bo 2,45kW na godzine. Może jak pisze kolega kpuchala obniże zadaną temp pompy np na 35 a grzałki na 25 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
To znaczy, że poddasze nie jest do wykorzystania!

To znaczy,że jest to parterówka z nieużytkowym poddaszem i taką rolę ma spelniac i spelnia.

Na poddaszu jest skład rzeczy nie potrzebnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napewno w porównaniu do Ciebie mam cienko strop docieplony. Kolega ma firme i od dłuższego czasu zajmuje się takimi sprawami jak ciepło, wentylacje itp w zakresie projektowania itp więc skoro stwierdził że dużo mi to nie da to nie miałem podstaw żeby go nie słuchać. Wkońcu to on ma uprawnienia.

 

Tu nie trzeba kolegi z uprawnieniami i firmą ale minimum logiki.

 

17cm styro pod posadzką i tyle samo nad głową, skoro:

 

pod posadzką temperatura w zimie może być i +8

a nad stropem -18.

 

Masz kilka opcji na teraz:

1. Ocieplić dach. Będzie to taki bufor co opóźni ucieczkę ciepła, ale... aby było to dobrze zrobione to trzeba dać min 15cm miedzy krokwie i 5 cm pod krokwie aby je zakryć ....Ale to znowu prowizorka (20mc) bo jakbyś chciał kiedyś tam mieszkać, pralnia, salon na imprezy itp to na cały sezon trzeba tam dać z 30-35cm wełny. Chyba, że chcesz pomieszczenie zrobić na 8msc. Tak czy siak grzejesz dużo więcej m2 więcej i wydajesz kupę kasy na ocieplenie bo metraż dachu jest pokaźny, szczególnie jakbyś chciał zrobić ładnie i dać już k-g.

2. Zrezygnować z rupieciarni i położyć 2x10cm marketowej wełny. Czy nawet już 2x7/8cm. Aby było na krzyż. Szybko i najtaniej.

3. Zachować rupieciarnie i nie wydać masy kasy: kładziesz belki 6x20. Miedzy to wełnę a na to płyty OSB. Jest rupieciarnia i dogrzane. W przyszłości drewno komuś wydasz a welne kup taką co potem wejdzie między krokwie jak będziesz ocieplał dach.

Opcja z kuciem posadzki, dokładaniem styro i wylewaniem posadzki na nowo do du...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy,że jest to parterówka z nieużytkowym poddaszem i taką rolę ma spelniac i spelnia.

Na poddaszu jest skład rzeczy nie potrzebnych.

 

tak ale u mnie jak ułożę wełnę na poddaszu to już składu rzeczy nie będzie. U Ciebie jest to zrobione tak jak ma być, można sobie tam chodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa chodzi calą noc od godz 22 do 6. Bierze sporo bo 2,45kW na godzine. Może jak pisze kolega kpuchala obniże zadaną temp pompy np na 35 a grzałki na 25 ?

Wyższe temperatury to i większa moc pobierana, zatem kombinuj z ustawieniami mieszacza (jak radzi kpuchala). Przepływ przez podłogówkę też jakiś mały (delta 12*C). Porównując pobieraną nie zapominaj, że masz większą sprężarkę. Jeśli jego będzie pobierać np. 1,77kW, to pobór Twojej (dla tych samych warunków pracy) wyniesie 2,16kW (wg tabel).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Markus_II: Twoje wyniki sprowadzają doła na wszystkich użytkowników PCi. Poprosiłbym o ich nie prezentowanie:no: Ja wiem, że Dębno to biegun ciepła w Polsce i Twój dom to termos ale roczna kwota 360 zł na ogrzanie domu o powierzchni podłóg 191m2 jest... nieosiągalna dla większości właścicieli domów. Koledze MAREKJANK proponowałbym nie sugerowanie się takimi ekstremalnymi wynikami. Proponuję dążenie do wyników typowych, czyli ~1000...~2000 zł za sezon grzewczy.

 

Nie zależy mi na tym żeby kogoś dołować, fakt że jak to nazwałeś mój dom to termos ale budowałem go dla siebie, jak to ktoś wyżej pisał jeszcze nikt nie stracił na dobrym ociepleniu, doinwestowałem i dbałem o szczegóły po to żeby w przyszłości jak to już ktoś pisał przy głodowych emeryturach stać mnie było na utrzymanie tego domu, poza tym jest to nauka dla tych co dopiero zaczynają przygodę z budową, bo przecież po to są te fora żeby wymieniać się doświadczeniami, mi czytanie tego i jeszcze kilku innych pomogło w podjęciu ważnych decyzji. Drugi fakt że moje miasto leży w najcieplejszej strefie temperatur zimowych w Polsce. Te dwa fakty na pewno wpływają na takie wyniki, na drugi nie mamy wpływu ale nad pierwszym każdy może popracować, poza tym śledzę to forum dłuższy czas i są użytkownicy uzyskujący podobne wyniki.

Nadal nie zmienia to faktu że MAREKJANK podaje kosmiczne kwoty, bo jeżeli chodzi o zużycie w kWh to jak na pierwszy sezon i miesiąc to wynik jak inni zauważyli nie najgorszy a konkluzja dla niego była taka żeby wysterował pracę swojej PC w taniej taryfie nie przejmował się że w nocy będzie cieplej i z 510zł/mies zrobi mu się 220zł jak wymieni doświadczenia z innymi użytkownikami podobnej PC i pobawi się ustawieniami to w 1000-1500zł/sezon powinno się udać.

Następnym razem nie będę tak eksponować swoich wyników i porównywać ich z innymi użytkownikami, nie zależy mi na tym żeby się chwalić, od czasu do czasu wrzucę suche dane podsumowania jakiegoś okresu bo przecież tytuł tego forum mówi sam za siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Markus_II

Myślę, że wypowiedź kolegi rafikW potraktuj jako komplement dobrze wykonanej pracy. Tam był uśmiech w treści :-)

Właśnie takie opinie i Twoje sekrety budowlane powinny być powielane, publikowane i wychwalane.

Z mojej strony ślę ukłony podziwu za tak dobrze ocieplony dom i liczę nie tylko na suche i bezduszne wpisy odnośnie zużycia :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...