Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To zalezy od cyklu. Na CWU inaczej, na CO inaczej. Najczesciej w sezonie jest to nie mniej niz 2h. Naprawde roznie.

 

PS.

Tu masz przykladowy diagram pracy mojej PCi. Zielone to CWU z czerwone to CO. Przedstawiony okres to 24h. Moze bedzie nieco jasniej.

 

http://szkut.com/dom/PCi_STAT_Wykres01.bmp

Edytowane przez Pyxis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

od prawie 3 lat posiadam pompe ciepła gruntową jestem po 2 pełnych latach użytkowania przy taryfie g12 zużycie prądu przez rok u mnie w domu wynosi : w I roku 4087 zł a w II 3980 zł wiec średnio miesięcznie płace ok 330 zł za prąd- jest to całkowite zużycie prądu w moim domu. Dom pow. 115 mkw, troje użytkowników, nie posiadamy gazu - wszystkie urządzenia w domu są na prąd ( tv, 3 komputery, piekarnik, mikrofala, indukcja i inne) w podanej cenie jest także ciepła woda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w zeszłym roku miałem zużycie całego prądu w domu 6500kWh co w g11 dało 3700zl.

 

Tylko, że Twój dom jest 4-litrowy a jego?

Popatrz w moją stopkę, mam domek całkiem dobrze docieplony a zapotrzebowanie jest obliczone na ok. 10000 kWh/rok. Zbyt dużo zmiennych, aby od razu dołować użytkownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli w sumie jakieś 10000kWh rocznie,sporo a nawet bardzo sporo.

 

może i sporo, nie narzekam ciesze się ze kręgosłup mam cały - węgla nie targam, w domu bez sadzy i popiołu - to było dla mnie najważniejsze:rolleyes:

niestety nie potrafię określić ile pompa pracowała na CO a ile na CWU, być może dałoby się jeszcze zejść z tej kwoty na podobna do twojej, generalnie mam komfort w domu wiec nie kombinuje, nie kupowałem pompy z pytaniem "kiedy mi się to zwróci" tylko dla wygody- jestem zadowolony, jak bym miał zrobić to jeszcze raz to bym zrobił i każdemu polecam, no chyba że ktoś z natury woli palić w piecu;)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 1 h (13-14):

==========

GZ Tz = ~34,0 st.C

GZ Tp = 27,4 st.C

GZ Tzadp= 28,2 st.C (podbicie 3K)

DZ Twej = 2,2 st.C

DZ Twyj = 0,4 st.C

Tzew = 1,5 st.C

DeltaT DZ = 1,8 K

DeltaT GZ = 6,6 K

Zużyty prąd: 1,8 kWh

 

Po 2 h (14-15):

==========

GZ Tz = ~34,5 st.C

GZ Tp = 28,5 st.C

GZ Tzadp= 28,2 st.C (podbicie 3K)

DZ Twej = 2,1 st.C

DZ Twyj = 0,1 st.C

Tzew = 1,5 st.C

DeltaT DZ = 2,0 K

DeltaT GZ = 6,0 K

Zużyty prąd: 1,8 kWh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wartosc toretyczna, czy faktycznie starasz sie doladowac do takiej temperatury posadzki?

Pytam, bo ja mam teraz zadana dla wylewki 25,5*C i w domu praktycznie 23*C.

 

To jest rzeczywista wartość z krzywej grzania, jej położenia i podbicia. W domu 21,5-22,0. Tak po prostu wychodzi.

Zastanawiam się czy z racji dużej DeltyT GZ nie powinienem zmienić bieg pompki GZ z 43W na 61W i jednocześnie nie powiększyć DeltyT DZ zmniejszając bieg z 205W na 165W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to nie wiem dlaczego tak wysoko musisz grzac posadzke. Faktycznie masz taka jej temperature?

 

Co do delt, to jesli sa faktycznie takie (moj sterownik w pompie zaniza delte o jakies 1,4K :)), to bym chyba tego nie ruszal.

 

Dziwi mnie natomiast sytuacj, gdzie ze wzrostem Tz na GZ rosnie Ci delta na DZ. Powinna jak juz to nieco zmalec (tak ja zmalala np na GZ) ze wzgledu na nizsza sprawnosc pompy ciepla. W zaden logiczny sposob nie moge sobie tego wzrostu delty wytlumaczyc. Cos mi nie gra. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

czytając wasze wypowiedzi wiem, że macie duże doświadczenie w użytkowaniu i porównywaniu parametrów PC.

Mam pytanie o powietrzną pompę ciepła Nexus 9 krajowego producenta.

Czy parametry tej pompy ciepła są dobre? W porównaniu do innych powietrznych?

Nie mam miejsca na odwierty za bardzo. A chodzi mi o niski koszt zakupu i montażu...ale czy to mnie nie wykończy później finansowo przy eksploatacji.

Dlatego zwracam się do was, osób które mają już swoje pompy w eksploatacji :)

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to nie wiem dlaczego tak wysoko musisz grzac posadzke. Faktycznie masz taka jej temperature?

Co do delt, to jesli sa faktycznie takie (moj sterownik w pompie zaniza delte o jakies 1,4K :)), to bym chyba tego nie ruszal.

Dziwi mnie natomiast sytuacj, gdzie ze wzrostem Tz na GZ rosnie Ci delta na DZ. Powinna jak juz to nieco zmalec (tak ja zmalala np na GZ) ze wzgledu na nizsza sprawnosc pompy ciepla. W zaden logiczny sposob nie moge sobie tego wzrostu delty wytlumaczyc. Cos mi nie gra. :)

 

Nie mam pomiaru temperatury posadzki. Muszę skołować jakiś termometr i pomierzę temperaturę gresu - będzie to jakiś obraz. Wiem jedno: tam gdzie mam gres (łazienki, kuchnia, korytarze, wiatrołap) temperaturę wyraźnie "czuć" pna koniec cyklu grzania a tam gdzie deska trójwarstwowa temperatura odczuwalna jest jednakowa obojętnie czy "macam" ją na końcku cyklu grzania czy po dłuższym postoju PCi. No ale to chyba normalne. I dwa: temperatura gresu wyraźnie spada z upływem czasu i jest różna w zależności gdzie przyłożę rękę - w okolicy rurki wyraźnie cieplejsza niż kilkanaście centymetrów dalej - pewnie jest to wynik "działania" anhydrytu: szybkie oddawanie ciepła. Wydaje mi się, że udało mi się osiągnąć optimum sterowania z funkcją celu "minimalizacja kosztu" - do około -1,0...+1,0 st.C PCi włącza mi się tylko w 2T, poniżej -1,0 st.C wchodzi już w 1T. W tym sezonie mam 95% zużycia w 2T, w dni z temp. zewn. ~-8,0...-5,0 st.C miałem około 88% czasu w 2T. Wahania temp. w domu dla nas akceptowalne: +- 1 st.C. 21,2...22,2 st.C. Więcej już raczej nie "wyciągnę" ze swojego układu c.o.<->budynek. Jedyną opcją jaką widziałem była sprawa z biegami pompek DZ i GZ z powodu delt ale tak jak sugerujesz - chyba to zostawię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tam gdzie mam gres (łazienki, kuchnia, korytarze, wiatrołap) temperaturę wyraźnie "czuć" pna koniec cyklu grzania a tam gdzie deska trójwarstwowa temperatura odczuwalna jest jednakowa obojętnie czy "macam" ją na końcku cyklu grzania czy po dłuższym postoju PCi. No ale to chyba normalne.

 

Z pewnością. U mnie powierzchnie z płytek ceramicznych są o 2-2,5 stopnia cieplejsze od pozostałych, na których są płytki z PCV o grubości raptem 2,5 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pewnością. U mnie powierzchnie z płytek ceramicznych są o 2-2,5 stopnia cieplejsze od pozostałych, na których są płytki z PCV o grubości raptem 2,5 mm.

 

No jak u mnie jest podklad z prasowanej plyty grubisci 7mm i na to 2 warstwy folii i panele na wierzchu, to musialo by wogole nie grzac. ;)

 

Pomierzyles, czy tak tylko szacujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...