Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

Witam.

Z uwaga bede sledzil ten watek, bo wczoraj dopiero odpalilem swoja PC 12kW z ECONTECH'u w nowo postawionym domu. Susze dopiero mury.

Oglądalem wczesniej urzadzenie u kolegi "kamieniarza". Pozdrowionka. ;-)

 

Witam , zmień taryfę jak możesz , ja w zeszłym roku też chciałem podsuszyć w zimie domek , rachunek z Taurona ledwo mnie nie zabił ;-(

 

Całość robili ci z Econtechu ? jakie masz DZ ? tzn. ile metrów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zdecydowanie lepiej grzać w taniej taryfie prawie bez względu na temperatury na pc. Różnice w cenie prądu z nadwyżką zrekompensują mniejszy cop. W instrukcji do przykładowej pompy http://www.stiebel-eltron.ru/imperia/md/content/mba/25.pdf na stronie 5 można zobaczyć na wykresach jakie są różnice w COP przy temperaturach gz 35, 50 i 65. I tak, dla temperatury dz 0 stopni cop wynosi odpowiednio około 4.2, 3.2 i 2.5.

 

Popieram.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , zmień taryfę jak możesz , ja w zeszłym roku też chciałem podsuszyć w zimie domek , rachunek z Taurona ledwo mnie nie zabił ;-(

 

Całość robili ci z Econtechu ? jakie masz DZ ? tzn. ile metrów ?

 

Juz mam G12. Nie ryzykowalem grzania na drogim pradzie. Teraz tylko w 2T leci praca pompy. Juro wpadnie elektryk zalozyc podlicznik to juz bede mogl cos na temat zuycia powiedziec. :-)

 

Z EKONTECHu tylko pompa. DZ robilem sam pod nadzorem Pana Andrzeja. 600m (3x200) jako kolektor spiralny. U mnie wody grutowe wysoko i na 1,6m w sierpniu to rury plywaly w wykopie, wiec warunki na wymiennik wydaja sie byc idealne (chociaz taki pozytek z tej wysokiej wody).

Podlogowke tez hydra sam robil. Wyszlo tego jakies 240m2 + grzejnik w garazu.

 

Mam juz pompe z tej zintegrowanej z pompkami i naczyniami wzbiorczymi serii i w najnowszym design obudowy. ;-) Wyglada calkiem zgrabnie. Jak bedzie chwila to cykne foty i wkleje. Cenowo naprawde wyszlo to rewelacyjnie (IMHO).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wspomniany przeze mnie Tauron ma taką taryfę weekendową z godzinami taniej taryfy w dzień - G12g

godziny taniej taryfy:

14:00 - 16:00, 22:00 - 7:00

od 14.00 w sobotę do 7:00 w poniedziałek ​

jak dla mnie bomba

taryfa weekendowa to G12w tania jest od 22-6 i 13-15 oraz soboty nie od 14 ale cały dzień + niedziela

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ostatniego rachunku wyszło mi 0,71 w drogiej, i 0,30 w taniej. Po podzieleniu kwoty rachunku przez ilość kWh wyszło mi 0,396zł.

Aż sprawdziłem tabele Taurona Eneii i innych i w zasadzie różnice są minimalne G12 1T nie przekracza 0.25 a 2T 0.09. Co tam za składniki dodatkowe są że aż tak walą. Chyba że zużycie na pozimie 10KW/mc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiedzialam ze ze wzgledu na rejon może sie to aż tak różnić

 

u nas jest jeszcze G12e

 

nie zmienia to w niczym faktu, że taryfy weekendowe są korzystne dla grzejących prądem - więcej godzin taniej taryfy

 

 

trzeba pamiętać ze w G12w 1t jest drozsza o 9,5 grosza w stosunku do G12( G12e ma dodatkowo wydłużone godziny 2t a stawki jak w G12), wiec jeśli ktoś spędza weekendy poza domem to moze sie nie opłacać

Edytowane przez aksamitka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie, myślę, że opcja taryfy g12, jest najekonomiczniejsza na tę chwilę, ja użytkuję pompę ciepła zirius m2-5 (5kw), od 01.08.2010 - do 10.10.2011 zużyłem 3045kwh, z tego ok. 80% czasu pracy przypadało w taniej taryfie - rachunek za wykonaną pracę pompy przez te 14 miesięcy wyniósł ok. 1350 zł, dom był dopiero wykańczany więc po pierwszym sezonie mogę stwierdzić, że jest rewelacyjnie - (powierzchnia domu - 127 m2), teraz dzięki pomocy fachowca pompa praktycznie wcale nie pracuje w drugiej taryfie, więc oszczędności powinny być większe. Do dnia dzisiejszego pompa przepracowała 2600 godzin i załączała się 2180 razy. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zeszly rok zamknal sie zapotrzebowaniem 4 027 kWh na co + cwu dla dwoch osob, mierzone od 01/10/2010 - 30/09/2011 a koszt to. ok. 1 600 zl - zakladajac zuzycie I/II taryfa jako 30/70% a pewnie bylo znacznie mniej w I taryfie, ale to niewazne.

Co sądzisz o takiej wypowiedzi ?

jest do wyboru...

buda z PC lub domek z kablami

inwestycja tyle samo...

utrzymanie tyle samo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...