Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

Gość Arturo72
jbloch - guzik a nie monstrualne

nawet nie wiesz do jakich temperatur grzeje...

jasiek kiedyś pisał o takim przypadku, szukał przyczyny wysokiego zużycia prądu - a okazało się potem, że było w domu grzane do 24C :p

do tego wystarczy dodać brak izolacji odpowiednich rurek, włączona cyrkulacja i wszystko pasuje.

 

mam wg aktualnych standardów forumowo/grupowych kiepsko ocieplony dom, z duża ilością wad i jakoś nie mam z tym problemów

Ale jak ktoś przeczyta że dom maluxa jest normowo ocieplony i zobaczy zużycie to potem jestszukanie problemu, którego moim zdaniem nie ma

(do tego dochodzi jeszcze 1 sezon grzewczy!)

Dokładnie,powtórzę tylko za kimś

"to DOM zużywa energię do ogrzewania a nie pompa, pompa przenosi jedynie tą energię z różną sprawnością, 3 czasami 4 "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

podsumowanie za kwiecień (wszystko w drugiej taryfie):

CO - czas pracy 49:15h - 111kWh - 30,32 zł

CWU - czas pracy 32:03h - 100kWh - 27,36 zł

podsumowanie za sezon licząc od 01.10.2014 do 30.04.2015 (wszystko w drugiej taryfie):

CO - czas pracy 691:57h - 1557kWh - 424,36 zł

CWU - czas pracy 238:04h - 740kWh - 201,65 zł

u siebie rozliczam roczne zużycie energii od 01.07.2014 do 30.06.2015 i do teraz wyniki mam następujące:

CO - czas pracy 691:57h - 1557kWh - 424,36 zł

CWU - czas pracy 304:37h - 948kWh - 257,99 zł

za maj i czerwiec dojdzie po około 100kWh za CWU tj. około 28zł czyli za cały rok CO+CWU ~2705kWh wszystko w 2T tj. ~738zł

 

dla porównania zeszły cały rok od 01.07.2013 do 30.06.2014 CO+CWU 2364kWh i 660zł w tym CO 360zł CWU 300zł jak widać zima niby łagodna ale większe zużycie w tym sezonie a na CWU 13zł więcej ale trochę podkręciłem sobie cyrkulację i chodzi od 6.00 do 24.00 a wcześniej miałem z przerwą od 9.00 do 17.00 komfort wzrósł kosztem ~1-2zł miesięcznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A medale beda dla tych co maja najmniejsze zuzycie lub najwiecej % w taniej?

 

:wiggle:

 

;)

 

chyba nie rozdamy w tym roku

czas edukować, że przy rachunkach rzędu 500-600zł chyba nie warto inwestować w PC

a już PC z odwiertami za 30-40-50 tys na pewno nie warto

 

co do % za tanią taryfę to nie ma sensu rozmawiać medali bo nam braknie i w nowych / ciepłych / szczelnych domach z reku w takie zimy każdy ma 90-100% w taniej jak mu SKOKI temp o 0,3-0,4* nie przeszkadzają. Żaden wyczyn, dom sam trzyma ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My się zimy nie boimy :)

 

bo w kominku sobie palimy:bye:

 

Tak, w tym sezonie ze pięć razy :bye:

 

 

taaa, ze pięć razy :rolleyes:

 

a w podpisie "nie dla węgla"

 

to ja ci powiem "nie dla prundu z węgla"

 

 

nie podam zużycia bo mój sezon grzewczy się jeszcze nie skończył, gdyż moja rodzina lubi komfort.

Ale jak sie niema co się lubi, to sie lubi co się ma, i niech to będzie twoja dewiza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To z moją pompą jest chyba coś nie tak... Mam pompe ciepła od listopada. Płacimy dużo za prąd za okres 9.12.2014 do 10.02.2015 zużycie 2200 kWh, w okresie 10.02-10.04.2015 zużycie 1065 kWh). Teraz już mieszkamy, zużycie dzienne waha się w granicach od 11 do 25 kWh.

Pompa ciepła ustawiona na ogrzewanie w godzinach od 17.00 do 9.30, natomiast CWU od 7.30 do 9.00 i 17.30 do 22.00

Pompa jest ustawiona, że wyłącza się automatycznie przy +15 stopni na zewnątrz.

Nie wiem czemu są takie duże jest zużycie i czemu są takie wahania kWh, czy coś z tymi ustawieniami jest nie tak?

Możecie napisać jak Wy macie ustawione ogrzewanie i CWU (jakie godziny)?

 

Wygląda, że wszystko ok.

grudzień i styczeń 2200kWh przy pierwszym sezonie grzania to porównując do siebie nie widzę w tym nic niepokojącego (chyba, że u mnie tez jest coś nie tak ;) ) - grudzień ze styczniem około 1850kWh i to jest ponad 40% całego sezonu grzewczego. To, że luty kwiecień masz mniej to normalne bo na zewnątrz dużo cieplej to i domek mniej potrzebuje.

Ja niby na powietrznej ale drugi sezon a pierwszy jak wiadomo to inna bajka.

 

Na poprzedniej stronie wrzuciłem wykres ile u mnie pobierało kWh w poszczególnych miesiącach.

CWU mam podobnie ustawione tylko przesunięte, żeby się w taniej taryfie mieścić - grzeje nad ranem do 44 a po południu do 46stopni.

Ocieplenie porotherm +18cm grafitowego i 30wełny.

Temperatura w salonie 22,5 - 23, w sypialniach na piętrze jest sporo niższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

nie podam zużycia bo mój sezon grzewczy się jeszcze nie skończył, gdyż moja rodzina lubi komfort.

Ale jak sie niema co się lubi, to sie lubi co się ma, i niech to będzie twoja dewiza.

No to nie masz sie czym chwalic bo zapewne wybudowales durszlaka jak na ekogroszka przystalo.

U mnie od 2-3 tygodni klima by sie przydala bo zyski bytowe i slonce robia w domu 24-25st.C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to nie masz sie czym chwalic bo zapewne wybudowales durszlaka jak na ekogroszka przystalo.

U mnie od 2-3 tygodni klima by sie przydala bo zyski bytowe i slonce robia w domu 24-25st.C

 

To tez nie masz się specjalnie czym chwalić;)

Prawidłowo wybudowany dom nie powinien ani zbyt szybko się wychładzać, ani przegrzewać. Jak teraz masz 25st to strach pomyśleć co będzie w lipcu:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W lipcu słońce jest dużo wyżej ;)

 

dokładnie. u mnie w marcu zdarzało się, że pusty dom nagrzał się do 20*C, teraz znacznie cieplej i maksimum do tej pory do 21*C. słońce coraz wyżej + okapy robią swoje, jeszcze przyjdzie czas na bypass w rekuperatorze. ale też trochę się obawiam przegrzewania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dane zużycia kWh mojej pompy ciepła prezentuję tutaj:

http://www.biawar.com.pl/baza-wiedzy-pompy-ciepla/rzeczywiste-koszty-eksploatacji-pompy-ciepla-nibe

Pozdrawiam

 

tak z ciekawości zapytam - opisany w linku jest dom z opcją chłodzenia i cytuję:

 

"W okresie lata rodzina korzysta z wbudowanej funkcji chłodzenia pasywnego przez podłogówkę. Min. temperatura zasilania ustawiona jest na 20oC, co sprawia że podłoga nie wydaje się zbyt zimna dla biegających boso dzieci oraz nie zachodzi zjawisko roszenia podłogi, a jednocześnie udaje się uzyskać efekt schłodzenia temperatur powietrza w pomieszczeniach o 5-7oC".

 

U mnie w domu z sicie w lato woda ma 14 st C.

Ile ma ona u Pani z odwiertu?

I jak osiąga Pani do 20 st C.

I najważniejsze: jak długo Pani musi zasilać obieg wodnej podłogówki wodą min. 20st C w lato aby schłodzić powietrze o 5-7 st C?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

egz2014 - normalne

 

Dane zużycia kWh mojej pompy ciepła prezentuję tutaj:

http://www.biawar.com.pl/baza-wiedzy-pompy-ciepla/rzeczywiste-koszty-eksploatacji-pompy-ciepla-nibe

Pozdrawiam

 

mnie osobiście dziwi coś innego

z tekstu który został zalinkowany, że właściciel domu ponad trzy lata dojrzewał do przejścia na taryfę strefową (montaż PC w październiku 2011 a przejście na g12w w pazdzierniku 2014 :o)

Nie potrafię tego pojąć....ja zmieniłem na G12 (nie było wtedy jeszcze weekendówki) po tygodniu mieszkania i bieżącego obserwowania PC i podlicznika.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem , ile kwh zużywa moja pompa na ogrzanie cwu. Teraz jest po sezonie i wychodzi, że moja pompa zużywa tylko na cwu 4kwh na dobę. Dużo? Jak to jest u was? Cwu dla rodziny 2+2, zbiornik 300l.

 

normalnie u mnie 3-3,5kWh w zimie i 2,5-3kWh w lecie dziennie - zależy od parametrów DZ i zużycia ciepłej wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmoge Twoje zdziwienie...

PC 2010, II taryfy , chyba dopiero wiosna 2014...

:D

 

To już po części tego sezonu możesz łatwo policzyć ile jesteś w plecy przez te 4lata:) Była by pewnie piękna kostka przed domem, albo jakaś brama na pilota za to...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też chyba mogę już podsumować sezon, wykresy na http://pvmonitor.pl/user_pc.php?r=2&idinst=15 pokazują:

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=316284&d=1431035050

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=316285&d=1431035057

w sumie 2737 kWh po 28gr daje 766zł, takiej zimy jeszcze nie miałem, aż mi się wierzyć nie chce. Dane nie uwzględniają zużycia prądu z fotowoltaiki, bo przy pc mam osobny licznik, tylko dla pc, z którego właśnie są te pomiary. Wpływ na tak niski rachunek miała na pewno słaba zima ale też chyba to, że przez sporą część czasu pracowała pc 5kW, a 11kW włączałem tylko gdy temperatura spadała parę stopni poniżej 0.

Przy okazji zachęcam pompiarzy do podłączenia się do pvmonitora.

Edytowane przez rwxw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...