Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ja zmieniłem miesiąc temu, ale pc inwertorowa i tak chodzi kiedy potrzebuje, bo mi się ustawieniami na razie nie chce bawić :)

 

Warto się chwilę pobawić - w okresach przejściowych to praktycznie 100% grzania bez problemu w taniej.

Za październik na całym prądzie w domu oszczędność wyszła 71zł PGE g12w w stosunku do g11.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja zmieniłem miesiąc temu, ale pc inwertorowa i tak chodzi kiedy potrzebuje, bo mi się ustawieniami na razie nie chce bawić :)

 

Pompa inwerterowa, czy nawet on/off puszczona samopas na pogodówce i tak będzie większość kWh zużywać w tanim prądzie, bo wtedy jest po prostu zimniej (noc). Mimo to warto jest ją wysterować do pracy w taniej taryfie, bo to po prostu większe oszczędności, a utrata komfortu raczej marginalna - wystarczy spróbować żeby się przekonać:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

normalnie u mnie 3-3,5kWh w zimie i 2,5-3kWh w lecie dziennie - zależy od parametrów DZ i zużycia ciepłej wody

wg mnie sporo to ja zużywam okolo 3kwh dziennie na ogrzaenie wody co do kąpieli plus kolejne 2-3 na reszte w sumie 5-6kwh dziennie a jak nie grzeje wody to 2-3kwh

z tym ze ja grzeje zwyklym bojlerem z grzalką 2kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mówią ze PC pracuje jak lodówa

jakos moja lodówwa z tylu te rurki są zimne a czasami tylko letnie jakbym mial tak letnie grzejniki to bym zamarzł

ja to na piecu zwykle mam od 50 min do 80-90 przewaznie 60-80C

 

 

większość tutaj ma temperaturę tych "grzejników" 30-35C i jest im bardzo ciepło...

cuda panie jak nic....albo wszyscy kłamią :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg mnie sporo to ja zużywam okolo 3kwh dziennie na ogrzaenie wody co do kąpieli plus kolejne 2-3 na reszte w sumie 5-6kwh dziennie a jak nie grzeje wody to 2-3kwh

z tym ze ja grzeje zwyklym bojlerem z grzalką 2kw

 

aha ... mieszkasz sam ? Kąpiesz się w kubku ?

 

6kWh to podgrzanie ~47l o 30*C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od 7 listopada 2014 do 08.04.2015 - 1698 kWh

ustawione 45 stopni CWU, 27 stopni na wejście podłogówki...

 

edyta: czyli od 8 marca do 8 kwietnia 2015 wychodzi - 389 kWh wszystko w taryfie C11...

 

od 8 kwietnia mam taryfę G12w, ale że mój pod licznik przy PC nie ma podziału dwutaryfowego to i tak nie będę wiedzieć :)

 

Stan na 8 maja 2001 kWh

Czyli ostatni miesiąc 303 kWh

45 stopni cwu z dwugodzinna codziennie cyrkulacją i 27 stopni na wejście w gz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogarnąłem się po przeprowadzce i zaczynam monitorować PCi :-).

Tak więc, wczoraj wieczorem podgrzała wodę z 40,4*c do 46,1*c w 37 minut i zużyła 1,93kWh x 0,27zł (Tauron Cz-ewa, II taryfa) = 0,52 zł.

Na co dzień ustawienia są: zadane 44*c, histereza 4K. Podczas drogiej taryfy ustawiłem tzw. 'obniżenie' i pozwalam na spadek temp CWU do 38*c zanim pompa się włączy.

Do tej pory za bardzo nie obserwowałem, ale myślę, że pompa załącza się max. 3 razy dziennie celem podgrzania CWU. Mam ją tak ustawioną, że w godzinach 5:20-6:00 oraz 14:20-15:00 dogrzewa CWU do 44*c. W funkcji 'dogrzewania' ustawiona delta CWU nie jest brana pod uwagę, tak żeby wykorzystać tanią taryfę, czyli nawet jak o tej godzinie temp. CWU jest np.42*C to pompa i tak się włączy i dobije do zadanych 44*c

Dzisiaj rano licznik wskazał zużcie większe o 0,062kWh czyli zużycie podczas porannego cyklu dogrzewania. Sądząc po tak niewielkim zużyciu to pompa za długo nie pracowała i zastanawiam się czy nie wyłączyć porannego dogrzewania, żeby się sprężarka załączała w sumie nie trzy, a dwa razy na dobę.

 

Acha, a może to niewielkie poranne zużycie to zużycie obiegówki cyrkulacji CWU? Obiegówka ta jest zasilana i sterowana z PCi i pracuje w godzinach: 7:00-8:00, 13:00-15:00, 19:00-21:00, 22:00-23:00, także podawane przez mnie zużycie uwzględnia pracę tej obiegówki.

 

Proszę o komentarze.

 

Edyt: Po 1-2 minutach od wyłączenie PCi temp CWU w zwbiorniku wzrosła o około 1K. Czy to w wyniku 'uwarstwiania' się temperatur w zbiorniku?

Edytowane przez mirek118
Dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogarnąłem się po przeprowadzce i zaczynam monitorować PCi :-).

Tak więc, wczoraj wieczorem podgrzała wodę z 40,4*c do 46,1*c w 37 minut i zużyła 1,93kWh x 0,27zł (Tauron Cz-ewa, II taryfa) = 0,52 zł.

Na co dzień ustawienia są: zadane 44*c, histereza 4K. Podczas drogiej taryfy ustawiłem tzw. 'obniżenie' i pozwalam na spadek temp CWU do 38*c zanim pompa się włączy.

Do tej pory za bardzo nie obserwowałem, ale myślę, że pompa załącza się max. 3 razy dziennie celem podgrzania CWU. Mam ją tak ustawioną, że w godzinach 5:20-6:00 oraz 14:20-15:00 dogrzewa CWU do 44*c. W funkcji 'dogrzewania' ustawiona delta CWU nie jest brana pod uwagę, tak żeby wykorzystać tanią taryfę, czyli nawet jak o tej godzinie temp. CWU jest np.42*C to pompa i tak się włączy i dobije do zadanych 44*c

Dzisiaj rano licznik wskazał zużcie większe o 0,062kWh czyli zużycie podczas porannego cyklu dogrzewania. Sądząc po tak niewielkim zużyciu to pompa za długo nie pracowała i zastanawiam się czy nie wyłączyć porannego dogrzewania, żeby się sprężarka załączała w sumie nie trzy, a dwa razy na dobę.

 

Acha, a może to niewielkie poranne zużycie to zużycie obiegówki cyrkulacji CWU? Obiegówka ta jest zasilana i sterowana z PCi i pracuje w godzinach: 7:00-8:00, 13:00-15:00, 19:00-21:00, 22:00-23:00, także podawane przez mnie zużycie uwzględnia pracę tej obiegówki.

 

Proszę o komentarze.

 

Edyt: Po 1-2 minutach od wyłączenie PCi temp CWU w zwbiorniku wzrosła o około 1K. Czy to w wyniku 'uwarstwiania' się temperatur w zbiorniku?

Chyba czegoś tu nie rozumiem żeby w zasobniku 300l podgrzać wodę z 40,4*c do 46,1*C czyli delta 5,7X1,16X300=1983W z PC zużyła Tobie na to 1,93 kw to co masz cop na poziomie 1 ?

Wzrost tem po wyłączeniu PC to efekt rozwarstwienia wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba czegoś tu nie rozumiem żeby w zasobniku 300l podgrzać wodę z 40,4*c do 46,1*C czyli delta 5,7X1,16X300=1983W z PC zużyła Tobie na to 1,93 kw to co masz cop na poziomie 1 ?

Wzrost tem po wyłączeniu PC to efekt rozwarstwienia wody

 

Masz rację z tymi obliczeniami. Już wiem że źle podszedłem do tematu. Czujnik temp wody w zbiorniku znajduje się w górnej części zbiornika i gdy tam pokazuje np. 40*c to poniżej jest sporo mniej, pewnie nawet poniżej 20*c, także moje zużycie było podczas podgrzewania wody o dużo większą deltę niż podałem. Niestety ale nie wiem ile to rzeczywiście było.

Podam zużycie po miesiącu i będzie można to porównać i skomentować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

---------------------------

Zuzycie za okres 2015-04-27 - 2015-05-27

---------------------------

c.o.

----

zuzycie: 28,70 kWh (tania: 28,0 kWh, droga: 0,7 kWh) (97,56% tania)

srednio na dobe: 0,96 kWh

koszt: 10,03 zl

koszt na dobe: 0,33 zl

ilosc godzin pracy na dobe: 00:28

 

c.w.u.

-------

zuzycie: 103,90 kWh (tania: 101,8 kWh, droga: 2,1 kWh) (97,98% tania)

srednio na dobe: 3,46 kWh

koszt: 36,15 zl

koszt na dobe: 1,21 zl

 

SUMA:

------

zuzycie na cele c.o. i c.w.u.: 132,6 kWh

koszt: 46,19 zl

Calkowite zuzycie: 392,00 kWh (75,77% tania)

Koszt calkowity z faktury: 189,20 zl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowanie maja 2015:

Zużycie: 194kWh, 90% w taniej taryfie

Koszt: 63 zł.

Ilość włączeń na dobę: 2,26

Czas pracy na dobę: 3,1h

Zużycie prądu na godzinę pracy PC: 2,02kW

COP szacowany na poziomie 3,8

Temperatura w domu ustawiona na 22,6

Niestety nie umiem powiedzieć ile kWh poszło na CWU, mam bufor 500l i przepływowe grzanie CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...