Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

Dobowe zużycie ciepłej wody 267litrów - rodzina cztery osoby czy to dużo?

Zużycie prądu 5.64 KWH

Wyprodukowano wody ciepłej za 10,27KWH

 

Sprzedawca Pompy twierdzi że za duże zużycie wody dlatego sprawność jest mała -- co ma do rzeczy

rzekomo duże zużycie wody wysokie parametry ustawiania pompy i mała sprawność :bash: BEZSENS

 

pompa Zirius M2-9

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krzychu85
Witam,nie miałem kiedy podlecieć do ENEA i zapytać o koszt kWh łacznie z dystrybucją,a sam z ich strony nie mogę tego ogarnąć:) bardzo proszę o pomoc,zapotrzebowanie na c.o wyszło z OZC 11773kWh.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dobowe zużycie ciepłej wody 267litrów - rodzina cztery osoby czy to dużo?

Zużycie prądu 5.64 KWH

Wyprodukowano wody ciepłej za 10,27KWH

 

Sprzedawca Pompy twierdzi że za duże zużycie wody dlatego sprawność jest mała -- co ma do rzeczy

rzekomo duże zużycie wody wysokie parametry ustawiania pompy i mała sprawność :bash: BEZSENS

 

pompa Zirius M2-9

 

Jest tak, jak mówi sprzedawca. Jeżeli grzejesz wodę na potrzeby CWU, to grzejesz cały zbiornik do przykładowo 44 stopni (czujnik na dole). Wtedy spiralę w zbiorniku schładzasz tylko do tych 44 stopni i taki gazy wpuszczasz w ziemię, by zabrał z niej energię (Zirius M2-9 to bezpośrednie parowanie w ziemi). Po przejściu przez zawór rozprężny gaz nie schłodzi się wystarczająco nisko, by sprawnie zabrać energię z ziemi. W efekcie sprężarka zużywa dużo więcej prądu, by sprężyć gaz, bo musi z tej niewielkiej uzyskanej energii z ziemi uzyskać ponad 80 stopni na spirali w zbiorniku. Dużo zużytego prądu, to mniejsza sprawność, dużo prądu zużyła, nieco więcej oddała, sprawność niska.

Teraz dla porównania, gdy grzejesz CO, to podłogówka bardzo sprawnie odbiera ciepło ze spirali w zbiorniku i schładza gaz do 23-25 stopni. Taki gaz po rozprężeniu jest bardzo zimy w ziemi, skutecznie odbiera energię i nie trzeba go tak mocno sprężać, by uzyskać na spirali w zbiorniku te 80-90 stopni. PC zużywa wtedy mniej prądu i sprawność wzrasta: mało prądu zużywa, dużo energii oddaje.

 

U mnie Zirius M2-7 w zimie przy grzaniu CO pobiera 1,6kW. W lecie grzejąc tylko CWU sprężarka pobiera ok 2,4kW, sprawność spada. U Ciebie będzie nico inaczej, bo masz wyższą moc PC.

 

Nie ma co się jednak martwić, i tak COP powyżej 1, zatem taniej niż zwykłą grzałką :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla niewtajemniczonych układ mojej pompy wygląda tak DZ(poziomy kolektor napełniony gazem temperatura około 10*C) pompa ciepła(sprężarka) zbiornik buforowy przez który przepływa wężownicą gorący gaz i ogrzewa go. Zbiornik 500l. woda w zbiorniku jest to woda CO czyli ta sama co krąży w podłogach. Druga wężownica przez którą przepływa woda CWU i nagrzewa się podczas przepływu. Pompa zamontowana w zeszłym roku czyli 2015 dla ciekawości zbiornik data produkcji 2013.

Serwis zmierzył sprawność układu do bufora podobno wyniósł 3,85 super

ja mierze sprawność układu na wyjściu z bufora , czyli prowadzę pomiar temperatury zimnej wody wpływającej do wężownicy CWU ilości wody pobranej oraz temperaturę wychodzącej wody CWU Licznik ciepła oblicza ile GJ "wypłynęło z bufora licznik prądu liczy ile KWh "zeżarła" PC. Po przeliczeniu jednostek COP wychodzi na poziomie 1,65

Gdzie jest problem skoro układ do bufora ma cop 3,85 a za buforem 1,65?

Sugestia bufor ma jakąś wadę ? ale jaką dwie wężownice i poza tym nic - podobno nie ma się co zepsuć

 

Sprzedawca zaczął "sugerować" czego ja chce jak COP pompy jest 3,85 byłem i widziałem - można powiedzieć byłem, widziałem, ale nie patrzyłem jak to obliczają itd. Przyjmuje że dobrze

Ale dla mnie PC to cały układ i nie bardzo mnie interesuje tamta sprawność chyba mam racje?

 

co sądzicie ?

 

Może ma ktoś pomysł gdzie jest problem?

 

 

 

 

PC Zirius m2-9

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tak, jak mówi sprzedawca. Jeżeli grzejesz wodę na potrzeby CWU, to grzejesz cały zbiornik do przykładowo 44 stopni (czujnik na dole). Wtedy spiralę w zbiorniku schładzasz tylko do tych 44 stopni i taki gazy wpuszczasz w ziemię, by zabrał z niej energię (Zirius M2-9 to bezpośrednie parowanie w ziemi). Po przejściu przez zawór rozprężny gaz nie schłodzi się wystarczająco nisko, by sprawnie zabrać energię z ziemi. W efekcie sprężarka zużywa dużo więcej prądu, by sprężyć gaz, bo musi z tej niewielkiej uzyskanej energii z ziemi uzyskać ponad 80 stopni na spirali w zbiorniku. Dużo zużytego prądu, to mniejsza sprawność, dużo prądu zużyła, nieco więcej oddała, sprawność niska.

Teraz dla porównania, gdy grzejesz CO, to podłogówka bardzo sprawnie odbiera ciepło ze spirali w zbiorniku i schładza gaz do 23-25 stopni. Taki gaz po rozprężeniu jest bardzo zimy w ziemi, skutecznie odbiera energię i nie trzeba go tak mocno sprężać, by uzyskać na spirali w zbiorniku te 80-90 stopni. PC zużywa wtedy mniej prądu i sprawność wzrasta: mało prądu zużywa, dużo energii oddaje.

 

U mnie Zirius M2-7 w zimie przy grzaniu CO pobiera 1,6kW. W lecie grzejąc tylko CWU sprężarka pobiera ok 2,4kW, sprawność spada. U Ciebie będzie nico inaczej, bo masz wyższą moc PC.

 

Nie ma co się jednak martwić, i tak COP powyżej 1, zatem taniej niż zwykłą grzałką :-)

 

Tylko ja chciałbym obniżyć parametry tylko wtedy zimna woda jest

Sprzedawca twierdzi że w lecie nawet ustawia się Tbuf pod 50*C

 

Z tego co piszesz im więcej używamy wody tym sprawność powinna być większa ponieważ bardziej zbiornik bezie się wychładzał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko ja chciałbym obniżyć parametry tylko wtedy zimna woda jest

Sprzedawca twierdzi że w lecie nawet ustawia się Tbuf pod 50*C

 

Z tego co piszesz im więcej używamy wody tym sprawność powinna być większa ponieważ bardziej zbiornik bezie się wychładzał?

 

Częściowo tak będzie, jeżeli zużyjesz więcej wody, zbiornik się wychłodzi i sprawność pewnie nieco wzrośnie, ale w praktyce nieznacznie lub wcale, bo i tak po zakończeniu zużycia CWU będziesz zbiornik podgrzewał do tych 50 stopni (ja grzeję do 44 stopni) i to ponownie obniży sprawność. Sprawność rośnie tylko wtedy, gdy wody nie trzeba wysoko grzać i spiralę udaję się mocno schłodzić (odebrać ciepło), tak jest przy grzaniu CO. Jednak proponuję podejść do tego inaczej. Tu nie chodzi o maksymalizację sprawności, tylko o minimalizację kosztów! Jak będziesz zużywał dużo wody, sprawność może nieco wzrośnie, ale koszt też, bo tą większą ilość wody trzeba podgrzać :-)

 

Ja niemal codziennie leję całą wannę wody. Koszt CWU kształtuje się na poziomie 25-35 zł na miesiąc. Sprawdziłem zużycie kWh w miesiącach, w których CO się nie zupełnie nie włączało i miałem tylko CWU. Pomimo dużo niższej sprawności koszt jest niski i niczym takiego kosztu nie uzyskasz, tylko PC. Być może latem PC powietrze-woda będzie tańsza w eksploatacji od Twojego Zirius'a, ale w ciągu całego roku Zirius powinien wyjść taniej. I to się właśnie liczy. Koszt grzania CO i CWU w całym roku powinien być niski w porównaniu z innymi możliwymi źródłami ciepła i powinieneś być z niego zadowolony. Twój Zirius na pewno się tutaj sprawdzi, dolne źródło nigdy nie zamarznie (dzięki bezpośredniemu parowaniu), a koszty będą niskie. Jeżeli chcesz przedyskutować ustawienia lub spróbować coś zoptymalizować, to zapraszam na PRIV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez miesiąc pompa zużyła 107kWh na przygotowanie CWU. Jeśli liczyć w taniej taryfie to jest to około 29 zł. Niestety z przyczyn technicznych pompa trochę działała w drogiej taryfie, ale już widzę że jak wszystko uporzadkuje to będzie 100% w taniej (poza sezonem grzewczym). Dla mnie rewelacja zwłaszcza że niedawno mieszkając w bloku byliśmy rekordzistami Spółdzielni w zuzyciu wody (12 m3 zimnej i 7 ciepłej/m-c). Teraz pewnie trochę mniej bo zmywarka jest.....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez miesiąc pompa zużyła 107kWh na przygotowanie CWU. Jeśli liczyć w taniej taryfie to jest to około 29 zł. Niestety z przyczyn technicznych pompa trochę działała w drogiej taryfie, ale już widzę że jak wszystko uporzadkuje to będzie 100% w taniej (poza sezonem grzewczym). Dla mnie rewelacja zwłaszcza że niedawno mieszkając w bloku byliśmy rekordzistami Spółdzielni w zuzyciu wody (12 m3 zimnej i 7 ciepłej/m-c). Teraz pewnie trochę mniej bo zmywarka jest.....

 

I tutaj mamy idealny przykład dla kolegi "logout". 12m3 zużytej wody, koszt 29 zł, więc po co tu się martwić sprawnością PC przy grzaniu CWU :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tutaj mamy idealny przykład dla kolegi "logout". 12m3 zużytej wody, koszt 29 zł, więc po co tu się martwić sprawnością PC przy grzaniu CWU :-)

 

Gwoli ścisłości to zazwyczaj bylo 7m3 ciepłej....byc moze teraz zuzywamy nieco mniej bo mamy zmywarkę. Niedługo zamontuje licznik wody na wejściu do zbiornika CWU i zużycie będę podawał razem z ilością zuzytej ciepłej wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10.10.2014 - 12.06.2015

w sumie 8 miesięcy i 2 dni.

 

w sumie nie liczę już ile wychodzi miesięcznie kWh. Liczę zużycie na rok.

Sezon grzewczy jeszcze miałem w końcówce maja od godz. 4.00-7.00 rano bo żona wyraźnie życzyła sobie grzania podłóg i rano musi być ponad 23 st (a popołudniu z tego robiło się i ponad 25 st co jeszcze bardziej żonę cieszyło).

 

Na CO i CWU + wygrzewanie zasobnika co tydzień grzałką 3kw w pierwszym sezonie poszło ok 3740kWh. Całość 2T Energa G12r - 0,27gr za kWh.

 

1009 zł za 8 msc i 2 dni.

 

Od dziś zaczynam sezon grzewczy CWU dla basenu dziecka. Czyli codziennie nagrzanie pełne min. 1 zasobnik CWU 300L i dolewka ciepłej wody do basenu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm no spoko tylko mi koszt ogrzania wody miesięcznie wynosi ponad 100zł

 

100 zł to raczej sporo, chyba, że bardzo dużo c. wody zużywasz (np 20 m3)

Być może za wysoko grzejesz zbiornik, albo cyrkulacja ciepłej wody za bardzo go wychładza (jeżeli ją masz)?

Zatem jeżeli masz cyrkulację - wyłącz ją na jakiś czas i zobacz czy koszty spadną.

A może cyrkulacja pracuje 24/7? Wtedy ustaw harnomogram, by pracowała w określonych porach dnia.

Cyrkulacja powinna też działać krótko, u mnie pompa CCW działa przez 2 minuty, potem 30 minut przerwy i tylko w określonych porach dnia.

Szczegółowo możemy to omówić na PRIV, by innych tutaj nie zanudzać szczegółami ustawień Ziriusa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,ma ktoś może z Was szanowni koledzy w domu PC powietrze -woda jednofazową 7-9kW?W moim ozc wyszło ,że potrzebuję urządzneie o mocy 7kW chciał bym t-capa ,ale cenowo jest juz dla mnie nie osiągalny.Jak taka jednofazówka się sprawdza czy naprawdę jest tak duż różnica w pracy tej pompy?mieszkam w zachodniopomorskim i tu zimy są bardzo łagodne.baa w tym roku nie było jej wcale:)Ale jendak mam obawy ,że taka jedno fazówka naciągnie dużo prądu gdyby jednak odwiedziły mnie większe mrozy,z góry dzięki za wszystkie rady i informacje:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...