Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No właśnie tak kalkuluje ,że wydać 6tys więcej na pompę to dużo za to żęby płacić może 400-500zł mniej rocznie.

Ocieplenie to 15cm podłoga,20cm dam na ściany szarego i wełne 30cm w poddasze.Domek mały z poddaszem 120m2 dodatkowo będzie kominek rekracyjnie no i na największe mrozy.

Tylko jak by mi ktoś mógł wytłumaczyć na chłopski rozum ,że jeśli mróz jest większy to pompa ma mniejszą wydajność tak? czyli załóżmy przy -15 pracuje tak jakby miała z 4kW czyli nie ogrzeje domu czy jak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zmień taryfę.

 

Piszesz że PC na CWU zużywa około 5,64kWh dziennie, czyli około 170kWh miesięcznie. W taniej taryfie (w zależności od operatora) to poniżej 50zł.

 

 

następny Komorowski się znalazł, mądrali ci u nas dostatek. Skoro mu wychodzą koszty CWU ponad stówe, to pewnie użytkuje bez żadnego kagańca, nie zerkając na zegarek. Dla mnie to bezcenne:wiggle:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulacja włączona żeby nie fałszować zużycia wody

podam kilka faktów:

W zimie ogrzewanie podłogowe na niskich parametrach pracowało- w podłogi wpuszczone 28*C powrót - 23*C w domu średnio temperatura około 22*C

mimo to duże zużycie prądu i sam bufor ustawiony na 36*C bo przy niższym parametrze brak CWU przy tej temp nie za bogato ale ok wytrzymaliśmy ;)

 

Chce uprzedzić nie zmieniłem taryfy z prostego powodu . Pompa ciepła włączała się kilka razy na godzinę 2 lub 3 więc uznałem brak sensu zmiany taryfy

Zgłosiłem -sprzedawcy- fakt częstego załączania się pompy i ryzyka zepsucia sprężarki a na pewno jej szybsze zużycia bo jak każdy silnik najbardziej zużywa się podczas startów :eek: przy okazji duże zużycie prądu. Zaczęła się swoista gra - Przyjechał serwis stwierdzili że coś jest nie tak poprzestawiali pokombinowali pojechali zlecili obserwowanie i notowanie wyników obserwacji i tak kilka razy w sezonie grzewczym ale nie doszli do tego co jest.

 

Nastał sezon letni wyłączyłem ogrzewanie podniosłem parametry bufora na takie wskazane przez sprzedawce okazuje się że prądu "żre" dużo a temperatura wody jest niska żeby nie powiedzieć bardzo niska. zgłaszam fakt ten i okazuje się że ...... uwaga ..... serwis i sprzedawca twierdza że coś jest nie tak ale nie wiadomo co .... trwają poszukiwania.

-Wymiana gazu - może jego jakość jest nie dobra - nie pomaga to

-regulacja zaworu rozprężnego - nie pomaga

W końcu następuje opomiarowanie CWU - serwis montuje licznik aby sobie zmierzyć ilość wody ciepłej zużytej i ilość "wyprodukowanej" energii w GJ

I tak wyprodukowano - uzyskano - 239,7 KWH ciepłej wody

Pompa zużyła 165,1 KWh

UWAGA COP 1,45

Nie wydaje się to być dobrym wynikiem :bash: W między czasie sprzedawca serwis decydowali o wymianie Sprężarki lu Zaworu rozprężnego -- i tu jest śmieszna sprawa -- Przyjechali ze sprężarką ale postanowili obliczyć COP- sprawdzić pod licznik prądu - UWAGA UWAGA - okazało się że pod licznik jest dobry. SPRAWNOŚĆ COP WYNOSI 3,85. dlaczego taka rozbieżność a dlatego że serwisant obliczył sprawność nagrzania Bufora a ja obliczam sprawność całego układu czyli w sezonie letnim na CWU bo mnie EFEKT końcowy interesuje - a tak na marginesie nie jestem przekonany do tych wyliczeń serwisanta ale przyjąłem je za wiarygodne(puki co).

 

Gdzie podziała się energia że sprawność tak drastycznie spada w układzie ?

 

Zirus M2-9

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

następny Komorowski się znalazł, mądrali ci u nas dostatek. Skoro mu wychodzą koszty CWU ponad stówe, to pewnie użytkuje bez żadnego kagańca, nie zerkając na zegarek. Dla mnie to bezcenne:wiggle:

 

Koń jaki jest każdy widzi, nie ma sensu się z nim kopać.

 

A dla poprawy nastroju, proponuję innym poczytać twoje posty. Powiem tylko, że Mirka z audi nie było stać na PC, więc wybudował osobny dom dla swojego kopciucha. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulacja włączona żeby nie fałszować zużycia wody

podam kilka faktów:

W zimie ogrzewanie podłogowe na niskich parametrach pracowało- w podłogi wpuszczone 28*C powrót - 23*C w domu średnio temperatura około 22*C

mimo to duże zużycie prądu i sam bufor ustawiony na 36*C bo przy niższym parametrze brak CWU przy tej temp nie za bogato ale ok wytrzymaliśmy ;)

 

Masz coś zrypane jak nic, ja mam zwykłą PW, On/Of i to podobno chińczyka, układ taki: PC grzeje bufor 300l a bufor zasobnik 300l termo solar czy jakoś tak, temperatura na zasilaniu 58, w zasobniku 50, to mnie kosztuje maksymalnie 40zł miesięcznie, dla mnie super.

Bufor generuje straty, ale nie takie, mam dom 14m na grzejnikach, 5cm styropianu w murze i wyszło taniej niż węglem, może nie połowę taniej ale 2500zł Pc a węgiel 4000zł. Święty spokój bezcenny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie podziała się energia że sprawność tak drastycznie spada w układzie ?

Zirus M2-9

 

Napisz jeszcze jak masz ocieplony dom, jak duży, ile m2 podłóg do ogrzania, jak jest zrobiona podłogówka itd.

Napisz też jak masz ustawione przedziały czasowe grzania CO i grzania bufora, jakie masz podbicie lato i podbicie komfortu ciepłej wody.

(zakładam, że masz taki sam sterownik)

Napisz też jakie masz ustawienia cyrkulacji, interwały, przedziały czasowe.

Jak się załączy sprężarka i ustabilizuje temperatura gazu, to jakie masz temperatury skraplania w zbiorniku i odparowania w ziemi, powrót z siemi, wyjście ze zbiornika.

Na ile masz ustawioną temperaturę normalną, temperaturę ekonomiczną i histerezę.

Możesz też zrobić fotki ustawień i wyświetl tutaj.

 

Jeżeli podczas grzania CO na wejściu do zbiornika masz 80-90st na spirali w zbiorniku i udaje się schłodzić do ok 23-25 stopni na wyjściu, to raczej dobrze PC pracuje i być może problem masz w ociepleniu. Grzejesz fundamety lub taraz, jeżeli ich nie odciąłeś izolacją.

 

Podczas grzania CWU moja PC ma takie temperatury, porównaj sobie:

- do 100 stopni na skropleniu, na wejściu do zbiornika

- ok 35 stopni na wyjściu ze zbiornika

- później ok 0 stopni na odparowaniu w ziemi

- ok 30 stopni powrót z zieemi

Podczas CO jest inaczej, ale sprawdź teraz podczas CWU, da to porównanie czy sama PC pracuje dobrze i być może problem jest z odbiorem tego ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

następny Komorowski się znalazł, mądrali ci u nas dostatek. Skoro mu wychodzą koszty CWU ponad stówe, to pewnie użytkuje bez żadnego kagańca, nie zerkając na zegarek. Dla mnie to bezcenne:wiggle:

 

Kolega logout napisał, że nie zmienił jeszcze taryfy, więc sugestia o zmianie moim zdaniem jest zasadna - przynajmniej by to przemyśleć i policzyć. Mam podobną PC i umnie taryfa G12 sprawdza się bardzo dobrze (1T: 0,628284, 2T: 0,291387).

Moje CWU zamyka się zwykle między 70kWh a 120kWh, co oznacza koszty rzędu 25-45zł/mc. Duża w tym zasługa taryfy energii elektrycznej i grzania w 2T (90% w 2T, 10% w 1T). Jeżeli grzałbym CWU w 1T lub w G11, to koszty z pewnością doszłyby do 100 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem nie zmieniłem taryfy bo nie widzę sensu ale problem nie polega na wysokich rachunkach tylko na złej sprawności PC. Nie chodzi mi o to że mam nie zmienioną taryfę będę się nad tym zastanawiał jak PC bezie działać ze sprawnością zakładana około 3,85.

 

Odnośnie parametrów pracy PC zirius M2-9

T dolnego źródła według wskazań PC około 9-12*C

temperatura gazu około 90-93*C

inne dane nie są mierzone :p niestety

Licznik ciepła na CWU zamontowany przez serwis

Pod-licznik energii dla PC

 

Zużycie energii w kWh do ilości wyprodukowanej energii w CWU daje sprawność 1,8 i tu tkwi Problem !!!

Ciekawe czy wasze sprawności Ziriusów są takie same bo jeśli tak to dziw że to akceptujecie

 

Przypominam że im większa sprawność tym koszty eksploatacji mniejsze nie zależnie od taryfy jakie posiadacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużycie energii w kWh do ilości wyprodukowanej energii w CWU daje sprawność 1,8 i tu tkwi Problem !!!

Ciekawe czy wasze sprawności Ziriusów są takie same bo jeśli tak to dziw że to akceptujecie.

 

Sprawność 1.8 chyba trudno by mi było zaakceptować i zapewne masz rację, że tutaj coś źle chodzi.

Podczas grzania CO sprawność mam ok 4,5-4,7, podczas CWU sprawność spada do 3,4-3,6.

Niestety masz inny sterownik i nie umiem powiedzieć, czy temperatura DZ jest odpowiednia. Temperatura gazu to pewnie skraplanie w zbiorniku, czyli 90-93 to dobre wartości. Temperatura DZ wg Twoich wskazań to pewnie moje 0 stopni latem, a zimą nawet do -18 stopni. Jeżeli temperaturę DZ masz 9-12 stopni, to może to stanowić problem. Może za krótkie rury DZ, może bardzo suche piaski źle oddają energię, a może faktycznie zawór rozprężny źle funkcjonuje.

 

Aaaa, no i pytanie gdzie masz zawór rozprężny. Ja mam w ziemi, zatem rozprężenie następuje od razu w źródle ciepła, a wiem, że czasem w Zirius montują zawór tuż przy PC, jeszcze w kotłowni, co obniża sprawność.

Edytowane przez kpuchala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużycie energii w kWh do ilości wyprodukowanej energii w CWU daje sprawność 1,8 i tu tkwi Problem !!!

Ciekawe czy wasze sprawności Ziriusów są takie same bo jeśli tak to dziw że to akceptujecie

 

o to pytaj w wątku ziriusowym - to jest wątek ogólny

bo ziriusy to jednak margines i tutaj tylko kilka osób je ma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawór rozprężny w ziemi jest

ale według obliczeń serwisu pompa do bufora ma 3,85 Pozostaje pytanie czy obliczenia są prawidłowe ufam ze są ale to nie zmienia rzeczy że z bufora sprawność jest jaka jest

 

Nie do końca rozumiem to ostatnie stwierdzenie. Przecież ogrzany bufor podgrzewa wodę użytkową przepływowo. Jeżeli spirala jest długa i ma dużą powierzchnię, bo powinna sprawnie przekazywać ciepło przepływającej wodzie i tutaj sprawności nie liczymy. Jeżeli na górze zbiornika masz 50 stopni, to woda wychodząc przez spiralę do domu będzie miała prawie 50 stopni i taka woda poleci z kranu. Sprawność PC możesz liczyć tyko do bufora, z jaką sprawnością go grzeje. Jeżeli bufor jest grzany ze sprawnością 3,85, czyli dostarcza do zbiornika 3,85 raza więcej energii niż zużywa, to oznacza, że PC działa dobrze. Reszta to już czysta hydraulika, na zbiorniku praca PC się kończy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 maja wyłączyłem pompę z eksploatacji, bo nie grzeję jeszcze CWU.

Podsumowanie: 01.10.2014 - 31.05.2015 4000 kwh z czego 1240 kwh to proces wygrzewania posadzek.

0,3278 x 2760 kwh (zakładam 100% w taniej, bo tak zapewne było) = 904 zł.

Przez zimę w pomieszczeniach utrzymywałem temperaturę 19 st (na pompie było ustawione 18 ).

Edytowane przez tomekwa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie liczymy, co mi z tego ze sprawność do bufora jest 3,85 możne być nawet 5 ale mnie interesuje efekt końcowy.

Ile prądu -kWh- pompa ciepła "zjadła" i ile Energii ja w zamian dostałem w naszym przypadku ile ciepłej wody.

 

Nie liczymy sprawności dla samej PC. Jeżeli z bufora dom "źle" pobiera ciepło, to winy trzeba szukać gdzieś w hydraulice, ociepleniach, izolacji rur, a nie wymieniać gaz czy regulować zawór rozprężny. Jeżeli dobrze rozumiem, co piszesz, to PC poprawnie nagrzewa zbiornik i nic więcej nie można oczekiwać od PC - to tylko grzałka w zbiorniku i ona nie dostarcza ciepłej wody do kranów. Jeżeli szukasz przyczyny, to już nie w PC tylko w pozostałej części układy ogrzewania i CWU. Może pompa cyrkulacji ciepłej wody chodzi 24/7, zmień harmonogram lub tymczasową ją wyłącz i zobacz co się stanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wcześniej pisałem pompka cyrkulacyjna jest całkowicie wyłączona i zamknięty zawór żeby jakiejś cyrkulacji grawitacyjnej nie było.

Odnośnie pomiaru, Nie ma znaczenia co jest w domu bo pomiar prowadzimy nie na kranach tylko zaraz na wyjściu ze zbiornika --- czyli sprawność PC. kupując PC nie kupuje samej instalacji do bufora tylko razem ze zbiornikiem więc DLA MNIE całość tworzy zakupioną integralną CAŁOŚĆ pompy ciepła

 

Tak więc liczymy sprawność Ile prądu -kWh- pompa ciepła "zjadła" i ile Energii ja w zamian dostałem w naszym przypadku ile ciepłej wody. Jak wy liczycie inaczej to bezsens jest bo może dojść do sytuacji że PC ma realną sprawność 1 co inwestycje doprowadza do bezcelowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedyne co mi przychodzi do głowy - to uderzyć do puzonadm

http://forum.muratordom.pl/member.php?129410-puzondm

o ile dobrze pamiętam, to ma Ziriusa m-2 9kw,a do tego sprzedaje i montuje te PC - więc powinien być w temacie

dawno tutaj nie pisał, ale może na priva odpisze...

 

Tak więc liczymy sprawność Ile prądu -kWh- pompa ciepła "zjadła" i ile Energii ja w zamian dostałem w naszym przypadku ile ciepłej wody. Jak wy liczycie inaczej to bezsens jest bo może dojść do sytuacji że PC ma realną sprawność 1 co inwestycje doprowadza do bezcelowej.

 

to specyficzna PC...może masz bardzo duże straty na buforze?

moim zdaniem PC działa dobrze, tylko bufor się wygrzewa, stąd takie a nie inne wyniki na wyjściu bufora.

Gdybym ja w mojej instalacji mierzył na wyjściu zasobnika CWU, to w przypadku gdy miałbym kilka litrów zużycia ciepłej wody, też miałbym mizerny COP dla CWU - a to nie jest prawdą przecież.

Pisał już o tym wcześniej kpuchala

Edytowane przez JTKirk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...