Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Optymalizowac 67kWh? :o

 

W sumie jest to mój pierwszy pomiar i nie jest w pełni miarodajny. Przez ponad 2 tygodnie rodzina nie była w komplecie. Właściwie to zebrało mi się kilka pytań odnośnie grzania CWU. Na pytanie odnośnie CO przyjdzie czas jesienią.

 

1. Co zrobić z grzaniem CWU na czas wyjazdu wakacyjnego? Wyłączyć całkowicie czy obniżyć temperaturę i starać się ja utrzymywać.

 

2. Zauważyłem po postach ze cześć użytkownik PC ma ustawiona wyższa temperaturę WCU i grzanie ma włączone w ostatnich godzinach taniej taryfy: 05-06 oraz 14-15. Co jest lepsze lub bardziej ekonomiczne dobijanie temperatury do zadanej przez cały czas taniej taryfy czy podgrzewanie wody w ostatniej godzinie taniej taryfy. W drugim przypadku ograniczamy ilość startów sprężarki.

 

3. Co robicie gdyby zwiększa się ilość domowników (goście). U mnie w okresie wakacyjnym będzie to dosyć częste zjawisko. Czy lepiej podnieść temperaturę czy wydłużyć okres grzania ( tu wchodzimy w droga taryfę).

 

Będę się starał metoda prób i błędów dojść do najlepszych ustawię. Niemniej jednak jest to długofalowy proces. Niektórzy z was Na pewno już maja to wszystko wypracowane. Za wszelkie porady z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie jest to mój pierwszy pomiar i nie jest w pełni miarodajny. Przez ponad 2 tygodnie rodzina nie była w komplecie. Właściwie to zebrało mi się kilka pytań odnośnie grzania CWU. Na pytanie odnośnie CO przyjdzie czas jesienią.

 

1. Co zrobić z grzaniem CWU na czas wyjazdu wakacyjnego? Wyłączyć całkowicie czy obniżyć temperaturę i starać się ja utrzymywać.

 

2. Zauważyłem po postach ze cześć użytkownik PC ma ustawiona wyższa temperaturę WCU i grzanie ma włączone w ostatnich godzinach taniej taryfy: 05-06 oraz 14-15. Co jest lepsze lub bardziej ekonomiczne dobijanie temperatury do zadanej przez cały czas taniej taryfy czy podgrzewanie wody w ostatniej godzinie taniej taryfy. W drugim przypadku ograniczamy ilość startów sprężarki.

 

3. Co robicie gdyby zwiększa się ilość domowników (goście). U mnie w okresie wakacyjnym będzie to dosyć częste zjawisko. Czy lepiej podnieść temperaturę czy wydłużyć okres grzania ( tu wchodzimy w droga taryfę).

 

Będę się starał metoda prób i błędów dojść do najlepszych ustawię. Niemniej jednak jest to długofalowy proces. Niektórzy z was Na pewno już maja to wszystko wypracowane. Za wszelkie porady z góry dziękuję.

 

ad 1

Ja na wakacje, gdy dom przez 2 tygodnie stoi pusty, chyba całkowicie wyłączę PC. Ewentualnie zastanowię się na obniżeniem temperatur, zostawię coś w okolicy 30 stopni. Może tutaj ktoś się wypowie, czy groźne jest, by zbiornik CWU i układ PC wystudził się całkowicie i tak pozostał przez 2 tygodnie.

 

ad 2

Osobiście uważam, że lepiej jest grzać CWU w ostatnich godzinach taniej taryfy. Jednak u mnie często kąpiele są po 22:00, czyli już w taniej taryfie. Jeżeli zatem braknie CWU, bo śmiało mogę ją podgrzewać. Mam zatem ustawione grzanie CWU w całym zakresie tanich temperatur. W drugiej mam CWU ustawione na tyle nisko, że w praktyce PC się nie włącza wcale. Jedynie w okolicy godziny 19:00 mam ustawione lekkie podbicie, gdyby się okazało, że ciepłą wodę zużyłem za wcześnie i braknie mi jej do kąpania dzieci. Zdarza się zatem, że PC włączy się ok 19:00, by lekko podgrzać CWU.

 

ad 3

Pewnie zależy od sterownika, ale ja ustawiam nieco wyżej podbicie temperatury CWU o 19:00. Podbicie działa od 19:00 do 21:00, więc jeżeli braknie ciepłej wody, to PC podgrzeje ją na bieżąco. Jak goście wyjeżdżają, to zmniejsza podbicie, jak to opisałem w "ad 2". Jasne jest, że wszelkie grzanie przed 22:00 to druga taryfa, jednak pomimo tego koszty grzania CWU i tak mnie bardzo zadawalają, a komfort mycia o dowolnej godzinie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużycie prądu PC w czerwcu:

135kWh, 92% w 2T

Średnio 1,87 włączeń na dobę i średnio 2 godziny pracy na dobę.

Średnio dziennie ok 4,5kWh

Na godzinę PC zjada średnio 2,18kWh (w zimie 1,6kWh)

Szacowany COP spadł do 3,5, bo głównie grzeję CWU (44 stopnie na dole zbiornika, na górze ok 60)

Co ciekawe jeden raz włączyło się CO. Na zewnątrz temperatura spadła do ok 10 stopni (czyli łapie się już tryb zimowy) a spaliśmy przy otwartych oknach. Temperatura w domu spadła do ok 21 stopni i włączyło się CO :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Zauważyłem po postach ze cześć użytkownik PC ma ustawiona wyższa temperaturę WCU i grzanie ma włączone w ostatnich godzinach taniej taryfy: 05-06 oraz 14-15. Co jest lepsze lub bardziej ekonomiczne dobijanie temperatury do zadanej przez cały czas taniej taryfy czy podgrzewanie wody w ostatniej godzinie taniej taryfy. W drugim przypadku ograniczamy ilość startów sprężarki.

 

Jeszcze jedno apropos pytania numer 2.

 

Ja wziąłem sobie za priorytet minimalizację startów sprężarki, by przetrwałą ona jak najdłużej. Dla grzania CWU mam ustawiony cały przedział drugiej taryfy, gdyż w takiej konfiguracji startów sprężarki mam najmniej. Maksymalna zanotowana przeze mnie ilość startów, to średnio 2,8 miesięcznie, ale zwykle 2,2. Jak zacząłem kombinować, by CWU grzać tylko nad ranem a potem między 13 a 15, to zbyt często dla CWU miałem dodatkowe włączenie sprężarki i miałem w efekcie 3-4 włączenia na dobę. Latem to nie ma znaczenia, bo wszystko da się ustawić pod CWU. Ale w pozostałej części roku, gdy jeszcze pracuje CO, to już ma znaczenie. Wróciłem więc szybko do całego okna taniej taryfy na grzanie CWU. W efekcie woda grzeje się przy okazji cyklu CO, a tak naprawdę tuż po cyklu CO w ramach jednego włączenia sprężarki. Dlatego dla CO mam na wszelki wypadek skrócone okno czasowe do 5:30, by te ostatnie pół godziny taniej taryfy przeznaczyć tylko na CO w celu wygrzania zbiornika (zakładając, że CO musiało pracować do końca taryfy). Przez takie ustawienia teraz często PC nagrzeje CWU między 22:00 a 24:00 i ta ciepła woda tak sobie czeka do rana i niepotrzebnie stygnie przez noc. Temperatury tak ustawiłem, by jej wystarczyło do 13:00 dnia następnego, gdzie znowu mam tanią taryfę. W porównaniu z grzaniem tylko pod koniec nie widzę zbytnio wzrostu kosztów (choć z pewnością jakiś jest), a mam bardzo niewiele startów sprężarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1. Co zrobić z grzaniem CWU na czas wyjazdu wakacyjnego? Wyłączyć całkowicie czy obniżyć temperaturę i starać się ja utrzymywać.

 

2. Zauważyłem po postach ze cześć użytkownik PC ma ustawiona wyższa temperaturę WCU i grzanie ma włączone w ostatnich godzinach taniej taryfy: 05-06 oraz 14-15. Co jest lepsze lub bardziej ekonomiczne dobijanie temperatury do zadanej przez cały czas taniej taryfy czy podgrzewanie wody w ostatniej godzinie taniej taryfy. W drugim przypadku ograniczamy ilość startów sprężarki.

 

3. Co robicie gdyby zwiększa się ilość domowników (goście). U mnie w okresie wakacyjnym będzie to dosyć częste zjawisko. Czy lepiej podnieść temperaturę czy wydłużyć okres grzania ( tu wchodzimy w droga taryfę).

 

Będę się starał metoda prób i błędów dojść do najlepszych ustawię. Niemniej jednak jest to długofalowy proces. Niektórzy z was Na pewno już maja to wszystko wypracowane. Za wszelkie porady z góry dziękuję.

 

1. Ja nic nie zmieniam. Skoro CWU przy normalnym rozbiorze kosztuje mnie około 20-30zł miesięcznie, to ile zaoszczędzę wyłączając je na tydzień, dwa kiedy nie ma rozbioru? Oczywiście można je wyłączyć, ale trzeba się liczyć z tym, że po powrocie nie będzie ciepłej wody i trzeba będzie długo czekać na jej ogrzanie (w zależności od PC i rodzaju zbiornika)

 

2. W tanich mam 47 a w drogich 40st., co i tak w zupełności wystarcza na prysznic. Powinno się minimalizować częstotliwość start-stopów

 

3. Ciężko powiedzieć, wszystko zależy od zużycia wody w określonym czasie. Jeżeli będzie to prysznic to wystarczy wydłużyć czas, natomiast jeżeli będzie to wanna, to trzeba by było podnieść temperaturę i wydłużyć czas grzania. Ale to tylko gdybanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. W tanich mam 47 a w drogich 40st., co i tak w zupełności wystarcza na prysznic. Powinno się minimalizować częstotliwość start-stopów

 

Również tak uważam. Co z tego, że zaoszczędzimy kilka złotówek miesięcznie na optymalizacji przedziałów czasowych, skoro nasza PC będzie się włączać 5-6 razy dziennie i sprężarka zużyje się po kilku latach. Ja wolę dać szansę dłuższej pracy mojej PC bez wymiany sprężarki. Ponoć dla mojej sprężarki żywotność to 40 tys załączeń, nie ma mowy o limicie na czas pracy, tylko ilość startów. Na razie rocznie mam ok 750-800 startów co daje mi szansę na pracę PC nawet przez 53 lata :-) (jeżeli te 40 tys. jest możliwe).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie jest to mój pierwszy pomiar i nie jest w pełni miarodajny. Przez ponad 2 tygodnie rodzina nie była w komplecie. Właściwie to zebrało mi się kilka pytań odnośnie grzania CWU. Na pytanie odnośnie CO przyjdzie czas jesienią.

 

1. Co zrobić z grzaniem CWU na czas wyjazdu wakacyjnego? Wyłączyć całkowicie czy obniżyć temperaturę i starać się ja utrzymywać.

 

2. Zauważyłem po postach ze cześć użytkownik PC ma ustawiona wyższa temperaturę WCU i grzanie ma włączone w ostatnich godzinach taniej taryfy: 05-06 oraz 14-15. Co jest lepsze lub bardziej ekonomiczne dobijanie temperatury do zadanej przez cały czas taniej taryfy czy podgrzewanie wody w ostatniej godzinie taniej taryfy. W drugim przypadku ograniczamy ilość startów sprężarki.

 

3. Co robicie gdyby zwiększa się ilość domowników (goście). U mnie w okresie wakacyjnym będzie to dosyć częste zjawisko. Czy lepiej podnieść temperaturę czy wydłużyć okres grzania ( tu wchodzimy w droga taryfę).

 

Będę się starał metoda prób i błędów dojść do najlepszych ustawię. Niemniej jednak jest to długofalowy proces. Niektórzy z was Na pewno już maja to wszystko wypracowane. Za wszelkie porady z góry dziękuję.

 

Ad. 1. Ja właśnie wczoraj wyjechałem. Wyłączyłem calkiem PCi. Wychlodzi się do temp. otoczenia i tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zużycie czerwiec

PCi 49 kWh 100% tania taryfa

 

zużycie cały dom łącznie z PCi 351 kWh

105kWh w drogiej taryfie

 

rewelacyjne masz te wyniki jeśli chodzi o zużycie w drogiej taryfie.

 

U mnie czerwiec Pompa 85kWh 99% w taniej

bytowe to jakieś 40% w taniej - pge g12w i oszczędność do g11 - 19zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Zacząłem użytkować pompę ciepła Buderus WPS -8K. Ponieważ mam taryfę G12 to staram się aby pompa (i inne urządzenia w miarę możliwości) pracowała w II taryfie. Mam 4 osoby w domu a zasobnik wody w pompie jest mały (tylko 185 litrów). W związku z tym co będzie lepsze mając na względzie pracę pompy – podgrzewać raz na dobę wodę do wyższej temperatury np. 58-60 stopni, czy też podgrzewać 2 razy na dobę do niższej temperatury np.: 49-50 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raz tak zrobiłem. Wróciłem zrąbany po 10-cio godzinnej podróży z Zakopanego i zamiast się wykąpać, zasnąłem czekając na ciepłą wodę w fotelu. Oszczędności są tego niewarte. Ale jak kto woli.

Liwko a w sterowniku nie ma możliwości ustawienia aby określonego dnia o określonej godzinie pompa zaczęła wykonywać swoją robotę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liwko a w sterowniku nie ma możliwości ustawienia aby określonego dnia o określonej godzinie pompa zaczęła wykonywać swoją robotę?

 

Jasne że można tak ustawić, tyle że nie zawsze wiesz kiedy i o której będzie CWU potrzebna.

 

Jeżeli płacę 25zł miesięcznie na CWU, a wyjeżdżamy na tydzień, to wyłączając ją zaoszczędzę prawie 6zł., a realnie około 2-3. Jest sens kombinować?

 

To samo z CO. Opłaty są tak małe, że nie chce mi się kombinować, by zaoszczędzić kilka złotych.

Edytowane przez Liwko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raz tak zrobiłem. Wróciłem zrąbany po 10-cio godzinnej podróży z Zakopanego i zamiast się wykąpać, zasnąłem czekając na ciepłą wodę w fotelu. Oszczędności są tego niewarte. Ale jak kto woli.

 

Kurcze, masz rację. Ja wyłączyłem pompę i wyjechałem. W dwa tyg. zaoszczedze może 18 zł. Faktycznie nie warto. No ale może chociaż pompa odpocznie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Ja nic nie zmieniam. Skoro CWU przy normalnym rozbiorze kosztuje mnie około 20-30zł miesięcznie, to ile zaoszczędzę wyłączając je na tydzień, dwa kiedy nie ma rozbioru? Oczywiście można je wyłączyć, ale trzeba się liczyć z tym, że po powrocie nie będzie ciepłej wody i trzeba będzie długo czekać na jej ogrzanie (w zależności od PC i rodzaju zbiornika)

 

2. W tanich mam 47 a w drogich 40st., co i tak w zupełności wystarcza na prysznic. Powinno się minimalizować częstotliwość start-stopów

 

3. Ciężko powiedzieć, wszystko zależy od zużycia wody w określonym czasie. Jeżeli będzie to prysznic to wystarczy wydłużyć czas, natomiast jeżeli będzie to wanna, to trzeba by było podnieść temperaturę i wydłużyć czas grzania. Ale to tylko gdybanie.

 

1. A mógłbyś pokazać stan podlicznika od pompy.

 

2. Na jeden prysznic może tak, ale jak się chce odświeżyć cała rodzina to kto czeka do nocy?

 

3. A gdyby było to i to i kiedy tylko?

 

a tak naprawde to może byś gościa spytał jakie ma priorytety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...