Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A czy nie jest tak że przy buforze wodę trzeba grzać do nieco wyższych temp.? Jak to się ma do sprawności pompy? Moim zdaniem ma to sens przy pompach wysoko temperaturowych oraz BP ale nie koniecznie przy niskotemperaturowych. No ale może się mylę.

 

Czy to jest normalny bojler czy bufor/zasobnik z wezownicą przepływową to dla temperatur cwu to wszystko jedno, dyskutujemy o ogrzewaniu wyłacznie cwu. Kazda pompa ma taką mozliwość bez róznicy czy nisko czy wysokotemperaturowa

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli mozesz podaj statystyki uszkodzen tych buforów z rozróznieniem typów tych uszkodzeń. Jak rozumiem sprawdzałeś/ byłes kontrolerem jakosci tych konkretnych buforów. Podaj linka do do buforów produkowanych w normalnym zakładzie a nie w manufakturze oczywiscie z ceną x 2

 

To inaczej. Moze Ty podaj statystyki w odniesieniu do zasobnikow ktore maja nie 5 a np 10 lat gwarancji. Musiales je widziec, skoro izynierski zdrowy rozsadek zostal wylaczony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja o asolcie mam tylko dobre zdania

choć przyznam nie rozumię jego sugerowania buforu do pomp

 

Nie ma powodu abys musiał go zmieniać.

Bo to nie jest bufor do pompy do grzania tylko bufor/zasobnik z wezownicą wyłacznie do cwu, trzeba wiedziec o czym jest dyskusja.

Byc moze mylące jest nazewnictwo ale ja pisze wyłacznie o zasobniku cwu

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy nie jest tak że przy buforze wodę trzeba grzać do nieco wyższych temp.? Jak to się ma do sprawności pompy? Moim zdaniem ma to sens przy pompach wysoko temperaturowych oraz BP ale nie koniecznie przy niskotemperaturowych. No ale może się mylę.

 

Mam wrażenie, że obecnie już nie ma PC niskotemperaturowych. Kiedyś na tym forum porównywałem temperaturę rozprężania z użytkownikiem PC korzystającej z DZ na glikolu (ja mam bezpośrednie parowanie w ziemi, zawór rozprężny też w ziemi). Temperatura sprężania gazu podczas pracy CO była podobna, na poziomie 70-80 stopni, co jest wg mnie logiczne. Jeżeli to prawda, wtedy bez znaczenia z jakiego typu PC korzystasz. PC z bezpośrednim parowaniem różnią się tylko dolnym źródłem - albo mamy pośrednictwo glikolu albo nie.

 

A efektywność podczas grzania tylko CWU w buforze ze spiralą może być nieco mniejsza, bo faktycznie trzeba bufor podgrzać nieco wyżej. Widzę to po swoich rachunkach za prąd latem za grzanie CWU - inni przy podobnym zużyciu wodu mają mniej kWh. W złotówkach jest to 10-20 zł miesięcznie. Jednak podczas sezonu grzewczego CO rachunki mogą się wyrównać, bo CWU mam "z odpadów" grzania CO. Jest to ten sam zbiornik, więc nie muszę uruchamiać dodatkowego harmonogramu na grzanie CWU. A z drugiej strony, jak nie wykorzystam całej CWU, to ciepło z bufora pójdzie w podłogę. W skali całego roku wychodzi podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To inaczej. Moze Ty podaj statystyki w odniesieniu do zasobnikow ktore maja nie 5 a np 10 lat gwarancji. Musiales je widziec, skoro izynierski zdrowy rozsadek zostal wylaczony.

 

Nie odbijaj odpowiedzi pytaniem. W buforze z weżownicą przepływową cwu jest woda kotłowa odgazowana, okamieniona, nieagresywna dla materiału z ktorego wykonano bufor. Jezeli nie wad materiałowych i wykonawczych (spawanie) to nie powodu aby nastąpiło zuzycie bufora uzasadniajace jego wymianę. Oczywiscie nie ręczę za to ze nie ma wad materiałowych czy wykonawczych, za to odpowiada producent, ale po wykonaniu są przeprowadzane próby cisnieniowe które minimalizują wystapienie awarii bufora z tych powodów. Jest zasadnicza róznica miedzy zasobnikiem/bojlerem wypełnionym cwu a buforem z wezownicą cwu, i to decyduje o róznicy ich trwałosci, tak mi podpowiada równiez moj rozsadek inzynierski który podobno twoim zdaniem wyłaczyłem, moze Ty zaprezentuj swój rozsadek inzynierski specjalisto od buforów, skoro innym go odmawiasz. Swoją drogą takie zadufanie we własną wiedze z dziedziny raczej odłegłej wykształceniu.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to nie jest bufor do pompy do grzania tylko bufor/zasobnik z wezownicą wyłacznie do cwu, trzeba wiedziec o czym jest dyskusja.

Byc moze mylące jest nazewnictwo ale ja pisze wyłacznie o zasobniku cwu

 

Jeżeli zasobnik ze spiralą miałby być tylko do CWU, a CO grzejemy osobnym cyklem za pomocą np. wymiennika płytowego, to moim zdaniem efektywność grzania CWU będzie niższa. Głównie przez konieczność nieco wyższego podgrzania zasobnika i przez stratę COP, która wynika z wyższej temperatury. Nie jestem tutaj expertem, ale tak to widzę. Mogą być tutaj zalety zasobnika ze spiralą, o których była mowa wcześniej, np. brak problemu z okresowym przegrzewaniem w celu wybicia bakterii.

 

A bufor jako typowy bufor dla PC sensu faktycznie nie ma. Bufor powinien być używany do źródeł ciepła o bardzo wysokiej temperaturze (np. zgazowywanie drewna). Jednak ja widzę, że słowo bufor przy PC oznacza raczej "poduszkę" cieplną. Czyli jak ciepło CWU nie zostanie wykorzystane, to wpuszczamy je w podłogę. A jak po pracy CO zostaje ciepło w zbiorniku, to mamy ciepłą wodę. W takim buforze (czy "poduszce") jak pracuje CO temperatura nie jest gromadzona. Bufor służy wtedy jako chłodnica dla skraplacza, służy jako wymiennik rurowy, który wychładza gaz do nieco ponad 20 stopni. Tylko na samej górze zbiornika mam jakieś 30-40 cm wody o wysokiej temperaturze rzędu 70-80 stopni, reszta jest chłodna, jakieś 30 stopni na potrzeby CO. Pozwala na to układ rur z zaworem mieszającym 4-drożnym - woda do CO do podłogówki pobierana jest gdzieś na wysokości 2/3 zbiornika , a zima z powrotu z podłogówki wraca na samym dole zbiornika. Zatem górna 1/3 zbiornika nie "rotuje" w ramach cyklu CO i zawsze pozostaje do dyspozycji na potrzeby CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to ten sam zbiornik, więc nie muszę uruchamiać dodatkowego harmonogramu na grzanie CWU. A z drugiej strony, jak nie wykorzystam całej CWU, to ciepło z bufora pójdzie w podłogę. W skali całego roku wychodzi podobnie.

 

W takim razie mówimy o róznych konfiguracjach połaczenia zasobnika z wezównica z pompą ciepła, chodziło mi o oddzielny zasobnik/bufor z wezownicą połaczony z pompa poprzez zawór 3d bez mozliwosci skorzystania z ciepła w buforze do ogrzewania podłogówki. Zasobnik jest tylko i wyłacznie dla cwu

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie odbijaj odpowiedzi pytaniem. W buforze z weżownicą przepływową cwu jest woda kotłowa odgazowana, okamieniona, nieagresywna dla materiału z ktorego wykonano bufor. Jezeli nie wad materiałowych i wykonawczych (spawanie) to nie powodu aby nastąpiło zuzycie bufora uzasadniajace jego wymianę. Oczywiscie nie ręczę za to ze nie ma wad materiałowych czy wykonawczych, za to odpowiada producent, ale po wykonaniu są przeprowadzane próby cisnieniowe które minimalizują wystapienie awarii bufora z tych powodów. Jest zasadnicza róznica miedzy zasobnikiem/bojlerem wypełnionym cwu a buforem z wezownicą cwu, i to decyduje o róznicy ich trwałosci, tak mi podpowiada równiez moj rozsadek inzynierski który podobno twoim zdaniem wyłaczyłem, moze Ty zaprezentuj swój rozsadek inzynierski specjalisto od buforów, skoro innym go odmawiasz. Swoją drogą takie zadufanie we własną wiedze z dziedziny raczej odłegłej wykształceniu.

 

Mi moj inzynierski rozsadek podpowiada, ze bufor w pelni wykonany z nierdzewki w profesjonalnej fabryce z gwarancja na 10 lat bedzie trwalszy od tego manufakturowego z gwarancja na 5 lat. Skoro sadzisz inaczej....

 

A skad Ty asolt wiesz, w jakim kierunku jestem ksztalcony? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi moj inzynierski rozsadek podpowiada, ze bufor w pelni wykonany z nierdzewki w profesjonalnej fabryce z gwarancja na 10 lat bedzie trwalszy od tego manufakturowego z gwarancja na 5 lat. Skoro sadzisz inaczej....

 

A skad Ty asolt wiesz, w jakim kierunku jestem ksztalcony? :)

 

Czy twój inzynierski rozsądek nie podpowiada dlaczego buforów nie wykonuje sie z nierdzewki, a bojlery czasem z nierdzewki, czasem emaliowane, a zwykle z anodą magnezową?

Mi moj rozsadek inzynierski, który rzekomo wyłaczyłem kaze sie zastanowic dlaczego do buforów nie stosuje sie anod magnezowych, to nie moze byc przypadek a konkretne działanie wynikające z warunków pracy bufora i bojlera.

Otóż bufory nie muszą byc wykonane z nierdzewki gdyz tak faktycznie to nic nie daje, a jedynie zwieksza koszty.

Ostatnio miałem okazję zmierzyc grubosc scianki rury stalowej wykonanej z podobnej gatunkowo stali jak bufor i po 30 latach pracy w systemie otwartym przy kilkukrotnym dolewaniu wody kotłowej, grubosc ta praktycznie nie rózniła sie od nowej rury. Tym bardziej

ze bufor pracuje (w poprawnie wykonanej instalacji w systemie zamkniętym) zalany wodą destylowaną a nie kranówą. Jezeli w gorszych warunkach rura praktycznie nie miała sladów zuzycia (poza cienkim osadem) to tym bardziej nie bedzie zuzycia bufora.

Pozostaję niepewnosc co jakosci spawów (w zbiorniku z nierdzewki) również, ale to kwestia jakosci wykonania.

Po czym poznajesz ze producent buforów z linka (pozwoliłem sobie go znalezc) http://juratherm.com/tank/

jest manufakturą i dlaczego jakosc wykonanych przez niego wyrobów jest gorsza od wyrobów z profesjonalnej fabryki ( cokolwiek to znaczy). Poniewaz nie znam niemieckiego nie potrafie znalezc opinii czy tez porównan jakosci wyrobów tego producenta z wyrobami "profesjonalnych fabryk" na terenie Niemic, to prosze kogos kto zna niemiecki jezeli moze to niech znajdzie, na polskich forach takich opinii nie znalazłem

Co do okresu gwarancji to zarówno i bufory jak i bojlery z nierdzewki na sam zbiornik mogą smiało miec dużo dłuzszy okres gwarancji ale zapewne z powodu kosztów związanych z utrzymywaniem czesci do konkretnych modeli przez długi okres czasu producent przyjmuje standartowe okresy gwarancji.

Co do Twojego wykształcenia to jezeli masz wykształcenie z branzy instalacji sanitarnych lub mechanicznej to potwierdź to, a udowodnisz ze sie mylę.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyżby zasobniki z przepływowym cwu wchodziły na szerszy rynek :) ?

Jak z rok czy dwa lata temu o tym wspomniałem i pompach Daikin/Rotex, to krzyczano tutaj, że to niepotrzebny gadżet i bez sensu.

Otóż ten bufor wcale nie musi być z nierdzewki. Nawet ze stali nie musi być. Może być z tworzywa sztucznego.

I wcale nie musi być tylko do cwu. Może być również do wspomagania c.o. - wyciągamy wtedy ciepło przez wężownicę ładującą i wbudowany zawór mieszający.

Od wiosny Altherma EHSH/X jest z takim własnie buforowym zasobnikiem ciepła (ciepła, nie ciepłej wody)

Rozwiązanie takie ma szereg zalet. Można podłączyć solary, kominek, nie wymaga dezynfekcji, nie rozcieknie się (raczej przeżyje taki bufor użytkownika), nie zakamieni się, ani zbiornik, ani wężownica, bo jest swobodnie zawieszona, a co najważniejsze, pompa z tym zbiornikiem buforowym ma sprawniejsze i mniej energochłonne odszranianie, bo korzysta z ciepła bufora, b. mała strata dobowa bufora 1,3-1,4 kwh/24h dla buforów 300 i 500l

Dzięki temu wszystkie modele Althermy EHSH/X od września wejdą w wyższą klasę energetyczną niż większość klasycznych modeli.

PC PW idą do przodu :)

A zabawa z klasami energetycznymi zacznie się od września. W układach kombinowanych c.o. + cwu od różnych producentów (pompa/zasobnik), klasę energetyczną układu będzie musiał prawdopodobnie określić instalator/dostawca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaję niepewnosc co jakosci spawów (w zbiorniku z nierdzewki) również, ale to kwestia jakosci wykonania.

 

Zaczynasz myslec po inzyniersku. :)

 

Po czym poznajesz ze producent buforów z linka (pozwoliłem sobie go znalezc) http://juratherm.com/tank/

jest manufakturą i dlaczego jakosc wykonanych przez niego wyrobów jest gorsza od wyrobów z profesjonalnej fabryki ( cokolwiek to znaczy).

 

No raczej nie po wygladzie strony internetowej, a bardziej po fotkach linii produkcyjnej z aukcji ktora zalinkowales.

 

Co do Twojego wykształcenia to jezeli masz wykształcenie z branzy instalacji sanitarnych lub mechanicznej to potwierdź to, a udowodnisz ze sie mylę.

 

Nie za bardzo rozumiem, jak kierunek mojego wyksztalcenia moze wplynac na wynik Twoich rozwazan, ale jestem po politechnice - wydzial mechaniczny, jednak moje zainteresowania sa bardziej "multidyscyplinarne". ;)

Edytowane przez Pyxis
Ort.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynasz myslec po inzyniersku. :)

 

 

Jakosc wykonania (spawów) jest innym problemem i dotyczy wszystkich zbiorników wykonanych metodą spawania. Czy to jest normalna stal czy nierdzewka nie ma znaczenia, jak rozumiem tego dotyczyła kąsliwa uwaga na temat wyłaczania rozsądku. Moim zdaniem trzeba sie najpierw zaznajomic z tematem a dopiero potem zarzucac wyłacznie rozsadku (czytaj nieuctwo)

Same zdjecia linii produkcyjnej nie swiadczą o jakosci czy tez precyzji wykonania danego wyrobu. Na temat jakosci tych akurat buforów mogą swiadczyc statystyki napraw (do których nie mam dostepu) lub opinie na forach tematycznych. Jezeli jakiekolwiek znalazles udostepnij.

Ja nie znalazłem zadnego wpisu na temat nieszczelnosci bufora dowolnego producenta, co nie znaczy ze takich nieszczelnosci nie było, jednak kontrola jakosci polegająca na próbie cisnieniowej wodnej zmniejsza do minimum wystapienie takiej awarii.

W kazdym razie twierdzenie ze jakosc wyrobów z profesjonalnej fabryki i wyrobów z mniejszej wytwórni (manufaktury) rózni sie na korzysc tej pierwszej to tylko hipoteza, na to trzeba miec niezbite dowody których Ty nie posiadasz, tzw. rozsądek inzynierski to za mało.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyxis; czyżby Cię zaczynała boleć Twoja własna kotłownia ?

Jesteś znany z krytyki wszystkich innych rozwiązań niż swoje własne.

Jeszcze z 3-4 lata temu w ten sam sposób śmiałeś się z każdego kto pisał o pc pw - proteza, gniot, do bani itd... i co?

Z inverterów też się tutaj śmiano. Po co to, a na co to,wydatek bez sensu, rzekomo nie nadaje się pracy z dwoma taryfami i inne tego typu bajki.

Kolejni producenci jeden za drugim wprowadzają invertery do gruntówek.

Pompy ze zintegrowanymi zasobnikami - to samo.

I podobnie jest z zasobnikami przepływowymi i buforami ciepła.

Możesz to nazywać jak chcesz, ale rynek idzie do przodu i pojawiają się nowe, coraz lepsze rozwiązania.

Nie wszyscy szukają tych najtańszych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wszyscy szukają tych najtańszych.

 

Moze nie wszyscy szukaja u Ciebie. :D

 

Z "bajerami" tak jest, ze z czasem sie je doklada, nie baczac na to, ze sa malo przydatne, albo wrecz przeszkadzaja (jak rzeczony inwerter przy 2 taryfach - potrzebne to jak zeby w doopie). Marketing rzadzi sie wlasnymi prawami nie zawsze zgodnymi z prosta logika.

Edytowane przez Pyxis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem trzeba sie najpierw zaznajomic z tematem a dopiero potem zarzucac wyłacznie rozsadku (czytaj nieuctwo)

 

Oj, oj, widze zaczynasz sam sie nakrecac i dopowiadac rone rzeczy. Sorki, nie wiedzialem, ze to stwierdzenie Cie az tak zaboli.

 

Same zdjecia linii produkcyjnej nie swiadczą o jakosci czy tez precyzji wykonania danego wyrobu. Na temat jakosci tych akurat buforów mogą swiadczyc statystyki napraw (do których nie mam dostepu) lub opinie na forach tematycznych. Jezeli jakiekolwiek znalazles udostepnij.

Ja nie znalazłem zadnego wpisu na temat nieszczelnosci bufora dowolnego producenta, co nie znaczy ze takich nieszczelnosci nie było, jednak kontrola jakosci polegająca na próbie cisnieniowej wodnej zmniejsza do minimum wystapienie takiej awarii.

W kazdym razie twierdzenie ze jakosc wyrobów z profesjonalnej fabryki i wyrobów z mniejszej wytwórni (manufaktury) rózni sie na korzysc tej pierwszej to tylko hipoteza, na to trzeba miec niezbite dowody których Ty nie posiadasz, tzw. rozsądek inzynierski to za mało.

 

Oczywsice, ze to nie jest niezbity dowod, ale daja jakies pojecie o technologii wykonania. Cena tez nie bierze sie z powietrza. Mam taniego Galmeta i wiem dlaczego byl tani.

Co do spawow, to defektoskopia ultradzwiekowa nie jest dla mnie pojeciem abstrakcyjnym, a proba cisnieniowa to wlasnie takie "manufakturowe" "badanie" jakosci.

Widze, ze z postu na post "rozsadku" coraz mniej. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...