Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam zbiornik 400 litrowy, jak przyjechał na budowę to wydal mi się ogromny. Instalator OP gdy go zobaczył stwierdził iż nie przejdzie przez drzwi do piwnicy. Zmierzyłem 89 cm obwodu- ledwo się zmieścił. Wspomniany już wcześniej przez was 600 l zbiornik przepływowy ma jak dobrze pamiętam 99 cm średnicy.U mnie taki zbiornik przelazłby tylko przez drzwi frontowe, a co dalej?

 

Dokładnie to ma 79 cm + 10 cm otuliny czyli razem 99 cm, Otulinę bardzo łatwo sie sciąga i zakłada

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

map OK.

Aby nie przedłużać - tak jak piszesz, klasyczny bufor wody grzewczej w instalacji z pc pw inverterową, w większości przypadków jest po prostu zbędny.

Ale to nie jest żaden bufor wody grzewczej tylko zasobnik przepływowy do cwu, który przy okazji może buforować ciepło i wspomagać c.o.

Przy pracy tylko na c.o. jest on w ogóle pomijany w układzie.

A kiedy to występuje taka sytuacja, że nie potrzebne jest CWU?

2 tyg w roku, gdy nikogo nie ma w domu?

 

Ten bufor przepływowy to tak naprawdę jedyny słuszny kierunek w którym poszli producenci.

Do tej pory trzeba było taki układ konstruować samemu.

 

W większości rozwiązań rolę bufora pełniła duża pojemność wodna instalacji OP - dodatkowy zbiornik nie był potrzebny.

A teraz tą pojemność delikatnie zwiększymy (zwiększy to sprawność o kilka promili) i jeszcze z tego powiększonego zładu ciepła skorzystamy do przygotowania CWU.

 

Ciekaw jestem rozwiązania separacji CO i CWU w tym rozwiązaniu.

Po co separować układy, które z powodzeniem współpracują ze sobą w buforach stosowanych w CO.

Jaki jest jej cel?

Czy to przypadkiem nie jest zabezpieczenie zładu energii cieplnej na potrzeby oszraniania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zeby niepotrzebnie nie grzac wody dla celow CO do 45-50*C, skoro mozna tylko do 28-30*C.

Takie rozwiazanie na sprawnosci pomy wplywa znaczaco.

 

Tutaj moim zdaniem nie masz racji, choć są pewnie różne rozwiązania. W przypadku instalacji PC+bufor, jaki mam u siebie, podczas grzania CO bufor działa jak wymiennik rurowy i przepływ wody CO przez bufor powoduje, że realnie mamy w nim 28-30 stopni, a nie 45-50 jak sugerujesz. Strat na COP tutaj nie ma.

 

Jedynie na górze zbiornika mamy niewielką warstwę wody o dużo wyższej temperaturze - tam na górze zaczyna się spirala grzewcza (skraplacz), a woda CO przez samą górę nie przepływa i to wystarczy do ogrzania przepływowo CWU podczas pracy CO.

 

Taki bufor w PC to nie jest prawdziwy bufor, ja na to mówię bardziej "poduszka" pozwalająca płynnie przełączać ciepło między CO a CWU. Realny i prawdziwy bufor to podłogówka (woda) plus wylewka. Jak ostatnio szacowałem, to w podłogówce mieści się ze dwa razy więcej wody, niż w moim 500l buforze. Zatem jaki z niego bufor, skoro już po jednokrotnym napełnieniu połowy lub całej podłogówki będzie zimny. Prawdziwe bufory zakładam, że są dużo większe, liczone w wielu m3. Wtedy pomieści się tam wiele kW energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj moim zdaniem nie masz racji, choć są pewnie różne rozwiązania. W przypadku instalacji PC+bufor, jaki mam u siebie, podczas grzania CO bufor działa jak wymiennik rurowy i przepływ wody CO przez bufor powoduje, że realnie mamy w nim 28-30 stopni, a nie 45-50 jak sugerujesz. Strat na COP tutaj nie ma.

 

Jedynie na górze zbiornika mamy niewielką warstwę wody o dużo wyższej temperaturze - tam na górze zaczyna się spirala grzewcza (skraplacz), a woda CO przez samą górę nie przepływa i to wystarczy do ogrzania przepływowo CWU podczas pracy CO.

 

Taki bufor w PC to nie jest prawdziwy bufor, ja na to mówię bardziej "poduszka" pozwalająca płynnie przełączać ciepło między CO a CWU. Realny i prawdziwy bufor to podłogówka (woda) plus wylewka. Jak ostatnio szacowałem, to w podłogówce mieści się ze dwa razy więcej wody, niż w moim 500l buforze. Zatem jaki z niego bufor, skoro już po jednokrotnym napełnieniu połowy lub całej podłogówki będzie zimny. Prawdziwe bufory zakładam, że są dużo większe, liczone w wielu m3. Wtedy pomieści się tam wiele kW energii.

 

Specjalistą nie jestem, więc mogę się mylić. Ale nie trzyma mi się to jakoś kupy. Jeżeli tylko na górze masz "niewielką warstwę wody o dużo wyższej temperaturze" to ile CWU tym podgrzejesz i przy jakim przeprzepływie? Wg mnie, jeżeli jest to w ogóle możliwe, to tak niewielka warsta musiałaby mieć bardzo wysoką temperaturę, której osiągnięcie wpływa negatywnie na COP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj moim zdaniem nie masz racji, choć są pewnie różne rozwiązania. W przypadku instalacji PC+bufor, jaki mam u siebie, podczas grzania CO bufor działa jak wymiennik rurowy i przepływ wody CO przez bufor powoduje, że realnie mamy w nim 28-30 stopni, a nie 45-50 jak sugerujesz. Strat na COP tutaj nie ma.

 

Tutaj jest wazna temperatura skraplacza. Jesli ona u Ciebie jest wysoka (na gorze zasobnika jest goraca woda), to jest wysoka.

Druga sprawa, jesli zasobnik ma 28-30 *C to woda idaca w podloge na pewno tyle samo nie ma. Musial bys miec ogromna pow wymiany i bardzo maly przeplyw przez wezownice. To tutaj wlasnie generuja sie "straty".

 

Smiem twierdzic, ze odseparowanie CO i CWU powinno dac lepsze wyniki pod katem sprawnosci ukladow.

Edytowane przez Pyxis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli zasobnik ma 28-30 *C to woda idaca w podloge na pewno tyle samo nie ma.

 

Woda tyle ma, bo do CO woda jest brana bezpośrednio ze zbiornika, a nie poprzez spiralę. Spirala grzeje przepływowo jedynie CWU, a bufor to bezpośredni zasobnik dla CO. Grzałką w zbiorniku jest długa spirala ze sprężonym gazem, skraplacz PC.

 

Jeżeli 1000mb rury, to 120l (nie sprawdzałem, ale wierzę), to znaczy że machnąłem się w obliczeniach na szybko. Mam około 1200mb rury. Przepraszam, za wprowadzenie w błąd.

 

A woda na górze tego zbiornika ma ok 80-85 stopni. Jest jej ze 30 cm wysokości, w litrach nie wiem. Jednak reszta zbiornika też jest w okolicach 30 stopni, więc wstępnie CWU zostanie podgrzana, by na samej górze przejść przez 80 stopni. Na wszelki wypadek w sterowniku mogę jeszcze na określony czas (np wieczorem) zmniejszyć lub zatrzymać przepływ wody CO przez zbiornik, wtedy mam więcej energii w buforze na CWU.

 

Na dole zbiornika dzięki przepływowi wody CO przez ten zbiornik (nie przez spiralę) osiągam jakieś 22-23 stopnie i do takiej temperatury udaje się schłodzić skraplacz. Straty COP tutaj nie widzę, bo w normalnym płytowym wymienniku też do takiej temperatury udaje się schłodzić układ PC - sprężenie 70-80 stopni, przepływa woda z podłogówki, schładza gaz do 22-23, sama podczas przepływu się ogrzewa do tych 30 stopn i leci w podłogę. Te 22-23 stopnie na dole zbiornika to mój powrót z podłogówki, tam w zbiorniku kończy się rura powrotu z CO, a zasilanie podłogówki to ok 30 stopni - o tyle udaje się ją pogrzać w tym "przepływie przez zbiornik". Woda do CO pobierana jest z ok 2/3 wysokości.

 

Nie wiem, czy używam dobrych słów, by to wyjaśnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrych, tylko ja nie doczytalem, ze masz BP. :)

 

U Ciebie taki a nie inny uklad instalacji wymusza sama konstrukcja pompy ciepla. Tu nie masz za duzego wyboru.

 

Wydaje mi się, że mógłbym mieć inny wybór. Jeżeli się nie mylę, to BP swoją niecodzienną konstrukcję pokazuje tylko w dolnym źródle - miedziane rury z gazem zamiast plastikowych z glikolem. Rzeczą zupełnie wtórną jest to jak odbieramy ciepło ze skraplacza. Myślę, że mógłbym spokojnie mieć przepływowy wymiennik płytowy dla CO i osobny zbiornik dla CWU. Jak również Ty mógłbyś swój wymiennik płytowy (załóżmy) włożyć do zbiornika 500l i przepuszczać przez niego wodę CO. Mogę się rzecz jasna mylić, ale tak to widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że mógłbym spokojnie mieć przepływowy wymiennik płytowy dla CO i osobny zbiornik dla CWU. Jak również Ty mógłbyś swój wymiennik płytowy (załóżmy) włożyć do zbiornika 500l i przepuszczać przez niego wodę CO. Mogę się rzecz jasna mylić, ale tak to widzę.

 

Oj, chyba przy BP nie jest to takie proste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

------Straty COP tutaj nie widzę, bo w normalnym płytowym wymienniku też do takiej temperatury udaje się schłodzić układ PC - sprężenie 70-80 stopni,----------

Oczywiście że jest strata CO P-u w normalnych gruntówkach nie potrzeba na rzecz grzania CO -sprężania 70-80*C , wystarczy jak będzie 45*C i tutaj raczej wystąpi strata na copie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stan na 8 czerwiec 2015r

2188 kWh

czyli za ostatni miesiąc - 187 kWh (CO wyłaczone, CWU 45 stopni - ale dom jeszcze niezamieszkały)

 

stan na 12 lipiec 2015 - ....kWh, czyli za ostatni miesiąc .... kWh (CO wyłączone, CWU 45 stopni, zamieszkanie od 16 czerwca 4 osoby)

 

 

edyta :STOP - w 36kWH to ja nie wierzę, muszę policzyć i posprawdzać jeszcze raz :p

Edytowane przez okobar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

------Straty COP tutaj nie widzę, bo w normalnym płytowym wymienniku też do takiej temperatury udaje się schłodzić układ PC - sprężenie 70-80 stopni,----------

Oczywiście że jest strata CO P-u w normalnych gruntówkach nie potrzeba na rzecz grzania CO -sprężania 70-80*C , wystarczy jak będzie 45*C i tutaj raczej wystąpi strata na copie

 

W normalnych gruntówkach nie masz wyboru temperatury sprężania, sprężarka pracuję zero-jedynkowo: albo 100% mocy, albo się wyłączają. Inaczej jest w PC typu Powietrze-Woda, tam mamy zwykle możliwość modulowania mocy. Zatem w normalnej gruntówce i tak masz sprężanie na poziomie 70-80 stopni - sprawdzałem to u innych użytkowników PC z glikolem. Jeżeli tej temperatury nie widzisz, to może Twoja PC jej nie pokazuje w sterowniku. Chyba, że ktoś zaraz napisze, że PC gruntowe o modulowanej mocy jednak są, ale ja o takich nie słyszałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...