Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

W normalnych gruntówkach nie masz wyboru temperatury sprężania, sprężarka pracuję zero-jedynkowo: albo 100% mocy, albo się wyłączają. Inaczej jest w PC typu Powietrze-Woda, tam mamy zwykle możliwość modulowania mocy. Zatem w normalnej gruntówce i tak masz sprężanie na poziomie 70-80 stopni - sprawdzałem to u innych użytkowników PC z glikolem. Jeżeli tej temperatury nie widzisz, to może Twoja PC jej nie pokazuje w sterowniku. Chyba, że ktoś zaraz napisze, że PC gruntowe o modulowanej mocy jednak są, ale ja o takich nie słyszałem.

 

Zgadza się normalna gruntówka on/of pracuje zawsze z 100% , ale to wale nie oznacza że ma spręż 70-80 . Jak jest dobrze zrobiona cała instalacja , tn np zasilanie w podłogę max 32*C , to em gazu gorącego prze skraplaczem wcale nie ma 70-80 , ma w granicach 40* , bo tak to ział . Jakbym pogoił gruntówkę do zasilani podłogi 50-60* to pewnie miałbym tem gazu 70* .Ta tem wysoka tem wody w górnrej części Twojego bufora nie bierze z pracy sprężarki na wysokiej tem gazu , dlatego masz mniejszy COP , skoro po jednej stronie sprężarki masz tem gazu powiedzmy +3*C a po drugiej powiedzmy 70* c to sprężarka musi kosztem poboru energii z sieci wykonać większą pracę , niż w normalnej gruntówce , z prawidłową wykonaną instalacją , tam masz np +3*C po jednej stronie sprężarki , a po drugiej +40*C więc sprężarka wykonuje mniejszą pracę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

skoro po jednej stronie sprężarki masz tem gazu powiedzmy +3*C a po drugiej powiedzmy 70* c to sprężarka musi kosztem poboru energii z sieci wykonać większą pracę , niż w normalnej gruntówce , z prawidłową wykonaną instalacją , tam masz np +3*C po jednej stronie sprężarki , a po drugiej +40*C więc sprężarka wykonuje mniejszą pracę

 

Może to coś pomoże. Podczas pracy CO w największe mrozy temperaturę rozprężania w ziemi mam na poziomie -10*C. Potem (nie wiem jak to działa) gaz z ziemi wraca i ma już +20*C (zyskuje +30*C). Po sprężeniu i pracy sprężarki na 100% mam te 80*C, które schładzam w zbiorniku. Na sprężenie gazu od 20*C do tych 80*C sprężarka zużywa jedynie 1,6kW, co nie jest dużą wartością (taka moc jest tylko, gdy schładzam wodą CO spiralę z gazem do ok 20-22*C, by taki gaz mógł ponownie pójść w ziemię). Moc grzewcza w uproszczeniu to 7,5kW, co daje znowu licząc w uproszczeniu COP na poziomie 4,7. Sądzę, że nie jest źle. Woda do podłogówki wchodzi o temperaturze 29-30*C przy pracy PC na 100%.

Nadal nie widzę tutaj straty COP. COP liczy się nie dla temperatury sprężania, ale dla temperatury zasilania podłógówki, temperatury górnego źródła. Tak długo, jak będę wpuszczał w podłogę 30*C będę miał przyzwoity COP. Moim zdaniem szacowanie COP na podstawie temperatury skraplania gazu jest błędem, tak się tego po prostu nie liczy. Jeżeli kiedyś pojawią się układy PC, które będą sprężać gaz do temperatury 200*C, to póki będą wysyłać w podłogę 30*C będą miały bardzo dobry COP, a sądzę że nawet lepszy, bo szybciej i skuteczniej ogrzeją wodę CO (większa różnica temperatur).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... a po drugiej +40*C więc sprężarka wykonuje mniejszą pracę

 

PC wykonuje większą pracę tyko wtedy, gdy gazu nie udaje się schłodzić (odebrać temperatury) do ok 20*C. Tak się dzieje przy grzaniu CWU, gdy woda w zbiorniku się nagrzewa i coraz gorzej odbiera ciepło, układ wymienników ciepła schładza gaz do 40-45*C. Potem taki gaz po rozprężeniu gorzej odbiera ciepło z glikolu lub z ziemi (jak u mnie), bo jest za ciepły.

 

Niezależnie od wysokości temperatury sprężania, jeżeli skutecznie zabierzesz ciepło i schłodzisz gaz do np. 20*C (a tak się dzieje przy grzaniu CO), to sprężarka ma najmniej pracy i osiąga wysoki COP. Sposób i skuteczność odbioru ciepłą są ważne dla COP, a nie temperatura sprężania/skraplania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezależnie od wysokości temperatury sprężania, jeżeli skutecznie zabierzesz ciepło i schłodzisz gaz do np. 20*C (a tak się dzieje przy grzaniu CO), to sprężarka ma najmniej pracy i osiąga wysoki COP. Sposób i skuteczność odbioru ciepłą są ważne dla COP, a nie temperatura sprężania/skraplania.

 

Stawiam, ze to gruba pomylka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to coś pomoże. Podczas pracy CO w największe mrozy temperaturę rozprężania w ziemi mam na poziomie -10*C. Potem (nie wiem jak to działa) gaz z ziemi wraca i ma już +20*C (zyskuje +30*C). Po sprężeniu i pracy sprężarki na 100% mam te 80*C, które schładzam w zbiorniku. Na sprężenie gazu od 20*C do tych 80*C sprężarka zużywa jedynie 1,6kW, co nie jest dużą wartością (taka moc jest tylko, gdy schładzam wodą CO spiralę z gazem do ok 20-22*C, by taki gaz mógł ponownie pójść w ziemię). Moc grzewcza w uproszczeniu to 7,5kW, co daje znowu licząc w uproszczeniu COP na poziomie 4,7. Sądzę, że nie jest źle. Woda do podłogówki wchodzi o temperaturze 29-30*C przy pracy PC na 100%.

Nadal nie widzę tutaj straty COP. COP liczy się nie dla temperatury sprężania, ale dla temperatury zasilania podłógówki, temperatury górnego źródła. Tak długo, jak będę wpuszczał w podłogę 30*C będę miał przyzwoity COP. Moim zdaniem szacowanie COP na podstawie temperatury skraplania gazu jest błędem, tak się tego po prostu nie liczy. Jeżeli kiedyś pojawią się układy PC, które będą sprężać gaz do temperatury 200*C, to póki będą wysyłać w podłogę 30*C będą miały bardzo dobry COP, a sądzę że nawet lepszy, bo szybciej i skuteczniej ogrzeją wodę CO (większa różnica temperatur).

 

W błędzie jesteś , ciśnienie i tem w PC są ze sobą ,,ściśle" powiązane ,bardzo od siebie zależne , a nawet muszą być ze sobą ściśle powiązane , jeśli nie są to znaczy że z pc coś jest nie tak. Każda sprężarka nie ważne co by tam tłoczyła , nieważne jaki gaz , jaki płyn cy co tam jeszcze , by sprężyć ten czynnik do wyższego ciśnienia musi wykonać większą pracę , a ważne jest różnica ciśnień przed i za sprężarką .

Zapewniam Ciebie że jak zimą wychodzi Tobie do kolektora gaz -10*C to na pewno na powrocie z kolektora nie masz +20* , skoro tem ziemi w lutym to np +3*C ,to jak się ma ogrzać do +20*C? .Ja wiem że tak tobie pokazuje tem +30 w sterowniku , ale to nie o to chodzi. Tłok w silniku diesla w aucie to też niejako rodzaj sprężarki , a o się dzieje jak ma z jakiś przyczyn małe sprężanie , nie osiąga tem w której następuje zapłon , bo aby była tem potrzebne jest ciśnienie

 

 

Z drugiej strony fajnie że jesteś już zadowolony ze swojej pc , jeszcze nie dawno prawie ,,psy wieszałeś" na niej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Z drugiej strony fajnie że jesteś już zadowolony ze swojej pc , jeszcze nie dawno prawie ,,psy wieszałeś" na niej .

 

Chyba mylisz mnie z innym użytkownikiem. Ja psów na swojej nie wieszałem :-) Od początku działa jak trzeba :-)

A swoją drogą nie umiem wyjaśnić jak to jest, że na powrocie mam 20*C. Rury mam płytko, ok 0,8m, tam jesienią może być nawet kilkanaście stopni C (po lecie). No ale powrót na poziomie 20*C, a czasem nawet 30*C? Tego nikt mi jeszcze nie wyjaśnił. Inne PC Zirius M2 też mają takie temperatury powrotu z DZ.

 

Załączam tutaj widok temperatur podczas grzania CWU, powrót powyżej 30*C.

 

PC.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A faktycznie pomyliłem Ciebie z innym użytkownikiem , przepraszam.

Ta tem z obrazka to nie jest tem gazu powracającego z ziemi. Tak naprawdę to też te Zirusy nie mają takiego cop-u jak piszesz . Według danych mają przy B0/W35 moc cieplną 7,67 moc pobieraną 1,69 i Cop wychodzi 4,53 ale w/g normy EN255, nowa norma musi uwzględniać pobór mocy przez pompkę obiegową podłogówki , jeśli Tobie pobiera 40 watt to masz cop 7,69/2,09=3,67 a to raczej słaby wynik , a ten wynik to tem m.in spowodowane tem gazu 70-80*C , czy tez jak a obrazku 100*C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...A swoją drogą nie umiem wyjaśnić jak to jest, że na powrocie mam 20*C. Rury mam płytko, ok 0,8m, tam jesienią może być nawet kilkanaście stopni C (po lecie). No ale powrót na poziomie 20*C, a czasem nawet 30*C? Tego nikt mi jeszcze nie wyjaśnił...

Po odparowaniu czynnik musi zostać przegrzany, aby trafić do sprężarki jako para sucha. Przegrzanie jest różnicą pomiędzy temperaturą parowania (pomiar ciśnienia parowania), a wejściem sprężarki. Jego wartość całkowita jest sumą przegrzania na parowniku i wymienniku regeneracyjnym (w PC g-w nie przekracza kilku stopni - wartość optymalna).

Natomiast w PC Zirius przegrzanie i temperatura na tłoczeniu mają znacznie wyższe wartości. Dzięki temu masz tak wysoką temperaturę wody w górnej części zbiornika (wykorzystanie ciepła przegrzanych par, umożliwiające podgrzanie części zładu do temperatury wyższej niż temperatura skraplania).

 

Proponuję na tym zakończyć (zaśmiecamy temat).

Edytowane przez Zigobar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A faktycznie pomyliłem Ciebie z innym użytkownikiem , przepraszam.

Ta tem z obrazka to nie jest tem gazu powracającego z ziemi. Tak naprawdę to też te Zirusy nie mają takiego cop-u jak piszesz . Według danych mają przy B0/W35 moc cieplną 7,67 moc pobieraną 1,69 i Cop wychodzi 4,53 ale w/g normy EN255, nowa norma musi uwzględniać pobór mocy przez pompkę obiegową podłogówki , jeśli Tobie pobiera 40 watt to masz cop 7,69/2,09=3,67 a to raczej słaby wynik , a ten wynik to tem m.in spowodowane tem gazu 70-80*C , czy tez jak a obrazku 100*C

 

1,60kW (nie 1,69) przy grzaniu CO to całość, z wszystkimi pompkami, sprawdzane na liczniku przed PC i przed wszystkimi składnikami towarzyszącymi PC. Tylko przy CWU moc przekracza 2kW.

 

A poza tym pompa 40W, to 0,04kW a nie 0,4kW :-)

 

Koniec tematu, faktycznie śmiecimy.

Edytowane przez kpuchala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stan na 8 czerwiec 2015r

2188 kWh

czyli za ostatni miesiąc - 187 kWh (CO wyłaczone, CWU 45 stopni - ale dom jeszcze niezamieszkały)

 

stan na 8 lipca 2015r. 2344 kWh

czyli za ostatni miesiąc 156 kWh (praca CO i CWU ustawione na auto - przy czym temp, zewnętrzna ustawiona na start 12 stopni C, a CWU 45 stopni)

4 osoby w tym dwójka małych dzieci

G12w z Taurona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę dużo jak na cwu

 

to tak wygląda jakby codziennie z 10 pryszniców lekko licząc brano

 

nie mam pojęcia

 

codziennie zmywara, codziennie 2 x pralka

co 2-3 dni mycie podłóg - ale z tego ciepełko robi pc tylko dla mycia podłóg - i zmywara i pralka bierze zimną wodę

 

roczna córa - wanna

5 letni syn - wanna

żona - wanna

ja - prysznic

przez 2 tygodnie siedziała teściowa - codziennie prysznic też był :p

 

 

mieszkam od 16 czerwca a w wannie byłem do tej pory ....raz

 

może i dużo tego podgrzewania, nie wiem, raz przynajmniej widziałem jak CO się włączyło.... ale śledzić nie śledziłem ile pracowało...

 

 

edyta - jeszcze jedno - 25 czerwca żona ustawiła cyrkulację - elektroniczny nasadnik na gnazdko - 4 x dziennie cyrkulacja na 30-40 minut

jeśli nasadnik działa - to cyrkulacja chodzi codziennie 4 razy

jeśli nie działa, to cyrkulacja chodzi prawie cały czas :)

ponieważ zdarza się że woda jest zimna (i kilka minut nawet musi polecieć zeby była cieplutka) stwierdzam że chyba jeszcze nasadnik działa :)

Edytowane przez okobar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie odmawiam prawa do kąpieli :) na rachunki też nie zamierzam narzekać :p

 

jak uporam się z obecnymi problemami to zacznę myśleć jak zmniejszyć użycie - ale bez przesady, ascetyzm fajnie wygląda ale tylko z daleka :p

już teraz mógłbym włączyć tylko CWU, wyłączyć całkiem CO - ale nie wiem czy warto....

 

w tej chwili staram się zmniejszyć temp. w domu, bo w upały (30-36 stopni C) temp. w środku osiągała 30 stopni na parterze - na piętrze nawet 34

mam termosik, wolno się nagrzewa ale niestety jak się nagrzeje to ciężko obniżyć

wszystkie okna od południa i zachodu - w zimie fajnie będzie, ale latem wykańcza

od wschodu i północy - garaż bez okien :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...