Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gdyby wrzutnia była umiejscowiona po stronie wschodniej budynku nie doszłoby do tak szybkiego przegrzania pomieszczeń.

Wrzutnia czy wyrzutnia a może czerpnia. W tak upalne dni jak ostatnio nie ma to aż tak wielkiego znaczenia. Powietrze i tak jest bardzo nagrzane. Wiadomo że najlepiej jest usytuować czerpnię od północy czy wschodu niż od zachodu a najgorzej od południa ale nie zawsze się da. Najlepszy sposób (jak jest tylko sama WM bez GWC lub chłodnego czynnika np z PC rzucanego na chłodnicę umieszczoną na nawiewie) to tak zaprogramować centralę żeby nie chodziła np od 6 rano do 21. Jeżeli będzie chodziła np. tylko przez 8 godzin to wrzuci nam tyle gorącego powietrza że faktycznie może być ok 28-30st C. Przy np pełnej wymianie w ciągu np 2godz. to po 8 godzinach przemieszane 4 krotnie powietrze wewnątrz może dać nam już w kość. Włączenie trybu letniego jak ktoś wcześniej pisał nic nie daje. Bajpas to i tak pobiera powietrze z zewnątrz bo jeżeli ma mieszać to co w środku tzn odzyskiwać to niby chłodne ze środka to jest bez sensu. To lepiej niech wcale nie chodzi taka centrala. Idea WM to świeże powietrze a skąd je brać jak nie z zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stan na 8 lipca 2015r. 2344 kWh

czyli za ostatni miesiąc 156 kWh (praca CO i CWU ustawione na auto - przy czym temp, zewnętrzna ustawiona na start 12 stopni C, a CWU 45 stopni)

4 osoby w tym dwójka małych dzieci

G12w z Taurona

 

stan na 8 sierpnia - 2387 kWh

więc albo miesiąc temu źle podałem wartość, albo rzeczywiście za ten miesiąc było 43 kWh...

Edytowane przez okobar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam serdecznie.

Mam pytanie do użytkowników pomp firmy Ecopol System.

Czy w tych pompach jest możliwość ustawienia temperatury cieczy w instalacji podłogowej ?

Jesli nie to czy ktoś ma pomysł w jaki sposób to zrealizować poza tą pompą ?

Interesowała by mnie zależność pomiedzy temperaturą panującą na zewnątrz budynku a właśnie wyżej wymienioną temperaturą podłogówki.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za odpowiedz.

Maj jeszcze pytanko do posiadaczy pompy ekopol-system.

Czy jest mozliwosc sprawdzenia dzielania pompy bez polaczania jej do zasilan ? ewentualnie czy pompa posiada licznik przepracowanych godzin, ktory sie nie da wyzerowac po odcieciu od pradu i czy da sie to sprawdzic bez podpiecia do instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Zużycie za sierpień (koszt cyrkulacji wliczony). Jestem pod wrażeniem tych wyników biorąc pod uwagę upały i ilości pryszniców na dzień :-)

 

Prezentacja1.jpg

 

BTW; Czy ktoś wie jak przekopiować tabelkę z excela do postu?

 

Edit: do kosztu całości należy doliczyć jeszcze opłatę stałą 13,68 zł

Edytowane przez mirek118
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas na podsumowanie sezonu i roku 2014/2015.

 

Sezon liczony od 1.10.2014 do 31.05.2015.

Zużycie energii dla CO i CWU w sezonie 3058 kWh i koszt 922 zł.

 

Rok liczony od 1.09.2014 do 31.08.2015.

Zużycie energii dla CO i CWU za rok 3341 kWh i koszt 1001 zł.

 

W 1T 4% i w 2T 96%. Średni COP wyszedł 4,07. Oszczędność do G11 835 zł.

Klimatyzacja przez ostatni rok zużyła 168 kWh. Klimatyzacja nie pracowała nigdy w nocy. Nie potrafię ocenić ile w 1T a ile w 2T więc przyjmuję, że pracowała zawsze w 1T co dałoby kwotę 112 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stan na 8 sierpnia - 2387 kWh

więc albo miesiąc temu źle podałem wartość, albo rzeczywiście za ten miesiąc było 43 kWh...

 

 

stan na 8 września - 2505 kWh, czyli 118 kWh w tym miesiącu

stan 4 osoby non stop + 1 dodatkowa babcia przez 2 tygodnie

 

co ciekawe zauważono że moja PC zaczęła już sezon grzewczy (ustawione miała min. 10 godzin temp. zew. 18 stopni - no i ostatnie ochłodzenie osiągnęło takie parametry)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam

 

podsumowanie sezonu 2014/2015.

 

Sezon liczony od 26.09.2014 do 26.09.2015.

Całkowite użycie energii dla CO, CWU i wentylacji mechanicznej - 4.513,3 kWh - podlicznik Bemko BM03B-L.

Całkowita energia wytworzona przez PC 51,399 GJ = 14.277,46 kWh -Danfoss Sonometr 1100 ultradźwiękowy.

 

Temperatura wnętrz. nie mniej niż 22,2* C. Praca ciągła, niezależna od stref taryfowych.

CW - grzanie wyłącznie w taniej taryfie.

 

Urządzenia opomiarowane podlicznikiem;

- PC PW T-Cap 9kW, zbiornik CW OSO Hotwater 300l, klimakonwektor Aermec FCL 62 - wyłącznie dla chłodzenia,

- rekuperator Viessman Vitovent 300, praca ciągła 160 m3/h, 47-55 W/h (oboje palimy),

- odkamieniacz Viessmann Aquahome 10N -praca ciągła 4 W/h

 

Odejmując ok. 500 kWh (szacunkowe zużycie na wentylację i odkamienianie wody), roczne zużycie na CO I CW wyniosło 4.013,3 kWh.

SPF na poziomie 3,56.

 

Dom parterowy 142 m2 pow. użytkowej - 2 osoby. Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 138 m2, Okna i drzwi zewn. 45m2. Ściany silka 24 - 20 cm grafit , podłoga 20 cm, dach płaski żelbetowy 20-32 cm (śr 26) - styropian. Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC. Klimakonwektor sufitowy Aermec FCL 62. Kominek BG SD 442, o mocy nominalnej 7 kW, dotychczas nieużywany.

 

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Edytowane przez Pratchawiec
uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Drogich Forumowiczów

Zaczynam powoli budowę domu jednorodzinnego (parter 140m2 użytkowej + 40m2 garaż, poddasze 140m2) - 320m2. Od początku chciałem pompę ciepła.

Szukałem rzeczywistych kosztów eksploatacji PC i trafiłem na ten wątek. Czy możecie doradzić jaką pompę dobrać do mojej powierzchni grzewczej przy poniższych parametrach budynku:

- porotherm 38cm + 20cm styropian

- okna 3komory

- 100% podłogówka, raczej 300m2 podłogówki

- ogólnie współczynnik EP wyszedł ~39 ale nie chcę się nim w 100% sugerować - mój projektant mówił że jest liczony zbyt ogólnikowo (za dużo uśrednień). Liczony przez firmę trzecią.

 

Zaofertowano mi SMARTHEAT Classic 024 (moc regulowana 4-24kW).

 

Widzę interesujące mnie wpisy Forumowiczów na samym początku tego tematu, ale są to wpisy z 2011r a przeglądać 433 strony żeby coś bardziej aktualnego znaleźć na temat powierzchni 300m2 to długa droga ;/, możecie pomóc w doborze sprzętu dla takiego budynku ? Możecie podać Wasze orientacyjne roczne zużycie kWh? Opłaca się "brać" taryfę 2 strefową? Na razie mam podpisaną umowę na taryfę G11.

 

Będę bardzo wdzięczny za każdą odpowiedź. Wolę teraz zapytać niż później żałować.

 

pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@alex2c

Moja chałupa jest metrażowo bardo podobna 140 na parterze ale w tym 50 m2 garaz nieogrzewany i odizolowany styropianem od cześci mieszkalnej (15 cm), góra 140 m2 po podlogach. Oczywiście mechaniczna wentylacja dla dobrej i wydajnej wymiany powietrza. Z OZC wychodziło 8 kW, dodałem 1 kW na cwu i zamówiłem 9 kW Panasa Tcap 1 fazę.

 

Współczynnik EP nic Ci nie daje. To jest teoretyczny wynik czy Twój dom będzie ekologiczny a nie czy będzie energochłonny więc z tego nie można wyciągnąć wniosku jakiej mocy zastosować źródło ciepła... Finał jest taki, że trzeba zrobić OZC i będziesz miał czarno na białym.

 

Małe sprostowanie jeśli chodzi o okna bo pewnie myślałeś o 3 szybowych a nie komorowych? Profil okna 3 szybowego będzie miał z 5 komór.

 

Jeśli chodzi o wyniki zużycia i odczucia z użytkowania dam znać za rok, dwa i trzy żeby rzetelnie opisać czy daje radę. Aha i nie nastawiam się na grzanie tylko w taniej taryfie, chodzi o komfort. Chyba w ogóle nie nastawiam się na 2 taryfy bo nie chce być niewolnikiem prądu w swoim domu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...