Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

Hej bolek1

Dzięki za szybką odpowiedź. Masz w 100% rację.

1. Chodziło mi o 3szybowe okna.

2. Też nie chcę być niewolnikiem prądu. To pytanie w sumie na marginesie. Jestem ciepłolubny i chyba te 2 taryfy nie dla mnie.

3. Nad rekuperacją się ciągle zastanawiam - czy warto. Mam w sumie czas do przyszłego roku, w tym roku chcę fundament zacząć i skończyć.

 

Piszesz, że masz 9kW PC. Mnie zaofertowano PC 4-24kW i mimo to, że moc w niej jest modulowana to i tak wydaje mi się zbyt przewymiarowana. Muszę popytać o kontr-oferty, może się coś wyklaruje. Masz może grzejnik w łazience na ręczniki? Chcę jeden grzejnik w całym domu właśnie na ręczniki. Jeśli masz taki grzejniczek to jak rozwiązałeś jego podłączenie do PC, temperatura "puszczona" na podłogę jest chyba zbyt niska na grzejnik. Masz jakieś regulacje temperatury w pokojach np w salonie 21 w łazience 24 a w sypialni 20?

 

pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Rekuperację warto rozważyć bo daje Ci to wydajną, w pełni kontrolowaną wentylację. Tzn chce przewietrzyć odpalam na maksa, jest impreza odpalam na maksa, chce zapalic faje nie ma problemu... A w dzień jak mnie nie ma mogę ją całkowice wyłączyć i tyle. Najważniejszy jest komfort w życiu codziennym a to że dzięki niej możemy coś zaoszczędzić na ogrzewaniu to tylko na plus. Ale wiadomo każdy waży swoją wagą więc nie mówię że grawitacyjna jest zła ale na pewno nie na miarę XXI wieku i komfortu jaki powinniśmy mieć w życiu.

 

Nie chce żebyś mnie źle zrozumiał ale zauważ że grzanie tylko w 2 taryfie nie musi być takie trudne ale w moim przypadku raczej będzie niemożliwe bo: akumulacyjność przegród u mnie może być zbyt mała (też postawiłem z ceramiki, ściana zewn. 25 cm) lepiej byłoby stawiać z silikatów ale to się jeszcze okaże, moc pompy to tylko 9 kW i może się okazać, że po prostu nie zdąży przygotować 300 l ciepłej wody użytkowej i ogrzać 300 m2 w nocnej taryfie. Wszystko tak naprawdę moim zdaniem wyjdzie po dwóch latach użytkowania. Pewnie jakbym wziął pompę 12 kW to by wyrobiła tylko w nocnej ale czy to się opłaca to nie wiem.

Buduje dom tak aby był komfortowy dlatego mam pompe i went mech wiem że to kosztuje ale w takim razie po co kupować nowszy samochód jak można jeździć starym? Chodzi o jakość życia.

 

Co do grzejników w łazienkach to nie mam bo: zbiera się na nich kurz i trzeba je myć a ja jak będe miał mokry ręcznik po kąpieli to po prostu go rzucę na podłoge (z podłogówką) i na pewno nic mu się nie stanie. Moim zdaniem nie ma sensu komplikować systemu c.o. bo tak jak napisałeś z pompy wyższej temperatury się nie puści a np. 34 stopni na grzejniku to chyba marnie. Nie każdy się musi ze mną zgodzić.

 

Co do regulatorów w pokojach to też z nich zrezygnowałem z racji na dużą bezwładność podłogówki i po tym jak termostat odetnie przepływ może minąć parę godzin jak temperatura w danym pomieszczeniu się zmieni (spadnie). Moim zdaniem szkoda kasy na takie zabawki. Przepływ wyregulujesz sobie ewentualnie na rozdzielaczu albo idąc inną teorią z tego forum rozporowadzisz rurki do podłogówki w różnym zagęszczeniu w zależności od przeznaczenia pokoju. To już jeden ciort.

 

Jak masz jakieś inne pytania to dawaj śmiało na priv bo to jest temat o zużyciu prądu w pompach a my go właśnie zaśmiecamy i nas pogonią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Jutro popytam o OZC żeby na miarę PC dla siebie dobrać. Z wszystkim o czym piszesz się zgadzam (aż mnie to dziwi;). Będę pytał Tu lub na priv w zależności od tematu, dzięki.

Jeśli inni Forumowicze mają już podobny metraż jaki ja planuję mieć to proszę o kolejne wypowiedzi n/t dobranej mocy PC, czy "daje radę" i kWh/rok.

 

dziękuję i pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z okazji używania PC ok 1 roku co zbiegło się z moimi urodzinami postanowiłem jubileuszowy rok podsumować:

 

zużycie całość CO+CWU+chłodzenie = 4200kWh

0,27gr/1kWh Energa G12r

koszt: 1130 zł.

 

CO grzane i pilnowane termostatem od 22,9*-23,4* parter w najzimniejszym miejscu.

CO piętra między 23.1*-24.2*.

CO średnia domu szacuję na 23.2*

 

CWU dla 3 osób -raczej rozrzutne przez częste korzystanie z pełnej wanny syna a i Ja mniej niż 5min prysznica nie biorę.

Wygrzewanie grzałką lagionelli ok 7-8 msc -teraz wyłączyłem.

 

Chłodzenie ok 14 dni -głównie pietra do 24,5* - ok 150kWh

 

Całość lub 98% 2taryfa. Zero niewolnictwa taryf bo tym steruje termostat a nie ja. PC do -14* (do tyle testowałem, ale jest i zapas mocy an mroźniejsze dni) nagrzewa dom bez problemu w 2T - u mnie jest to 12h (22-7 i 13-16). Rożnica temperatur w domu to do 0,5*C w mrozy zatem grzanie w pierwszej taryfie w dzień aby w nocy mieć pewnie jakieś 0,3-0,5*C mniej nic nie da. Domu nie da się na noc wychłodzić jak i na dzień podbić temperatury w czasie kilku godzin. Temperatura utrzymuje się równa niezależnie kiedy nagrzeję zatem grzeję w nocy po 27 gr a nie w dzień po ponad 60 gr.

 

Z uwagi na śmieszne rachunki nie chce mi się spisywać liczników i teraz zużycie szacuje raz na 3 msc. O grzaniu zapominam także jest to dla mnie wyznacznik, że system jako bezobsługowy (jak i inne bezobsługowe) się sprawdza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie średnia z sześciu lat wychodzi niemal idealnie 4000kWh. Zauważyłem również, że pomijając pierwszy sezon, różnica między zimą mroźną i wietrzną, a łagodną, to u mnie około 200zł. Także zimy mi nie straszne.

Niestety w G12W nie ma u mnie tanich godzin w dzień i pompa musi pracować po części w drogich godzinach, ale korzystając z promocji DUONu i tak średnia z pompy wychodzi u mnie 0,3zł/kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowanie WRZEŚNIA 2015

 

Zużycie ogółem przez PC -- 85 kWh (100% tani)

 

Średnio 2,83 kWh/dobę

 

w tym CO 11 kWh (3,74 zł) - start, niemrawy ale jednak, 29-09-2015

CWU 74 kWh (25,17 zł)

 

Koszt 28,91 zł

 

09 2015 / 09 2014

zużycie: +19 % (w 09 2015 nie było grzane co)

koszt: +5,57 %

 

Koszt energii dla całego domu 141,39 (83/182kWh T1/T2)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkamy od września. Podsumowuje miesiąc:

Ilość godzin pracy PC : 30

Ilość załączeń sprężarki: 87

167 kwh na potrzeby CWU i CO (nie mam rozgraniczenia)- zakładam, że całość w II taryfie.

 

W domu temp. ~23-24 stopnie (w sypialni 22).

 

BTW: w ostatnich dniach zwiększyła się ilość załączeń sprężarki- średnio 3,85 na dobę czy to dużo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużycie za wrzesień (tylko CWU, ogrzewanie jeszcze nie włączane).

Pompa zużyła 95,3 kWh, 95% w taniej. Koszt 27,75 zł. Szczegóły poniżej na zdjęciu.

 

[ATTACH=CONFIG]332692[/ATTACH]

 

 

Tak się zastanawiam chodzi mi o koszt tzn. 27,75zł przy zużyciu 95,3 kWh

U mnie pompa zużyła 43,2 kWh (97,93 % w taniej taryfie ) a koszt to 34,26 zł w taryfie weekendowej.

Czy liczysz opłaty stałe bo ja chyba coś źle liczę

 

edit

napiszcie co wliczacie w koszt zużycia pompy

Edytowane przez zieli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam chodzi mi o koszt tzn. 27,75zł przy zużyciu 95,3 kWh

U mnie pompa zużyła 43,2 kWh (97,93 % w taniej taryfie ) a koszt to 34,26 zł w taryfie weekendowej.

Czy liczysz opłaty stałe bo ja chyba coś źle liczę

 

edit

napiszcie co wliczacie w koszt zużycia pompy

 

Na pewno źle.

Liczysz cenę kWh + przesył + jakościowe

Stałych opłat nie liczysz, bo i tak byś je miał dla domu niezależnie od ogrzewania.

 

Bardziej prawdopodobne byłoby u ciebie 13-15zł (to zależy od dostawcy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno źle.

Liczysz cenę kWh + przesył + jakościowe

Stałych opłat nie liczysz, bo i tak byś je miał dla domu niezależnie od ogrzewania.

 

Bardziej prawdopodobne byłoby u ciebie 13-15zł (to zależy od dostawcy)

 

No kuźwa to od ponad roku liczę źle i jakoś tego nigdy nie

wychwyciłem :sick:

Czyli liczycie same zużyte kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam chodzi mi o koszt tzn. 27,75zł przy zużyciu 95,3 kWh

U mnie pompa zużyła 43,2 kWh (97,93 % w taniej taryfie ) a koszt to 34,26 zł w taryfie weekendowej.

Czy liczysz opłaty stałe bo ja chyba coś źle liczę

 

edit

napiszcie co wliczacie w koszt zużycia pompy

 

I taryfa - 0,74 zł brutto na gotowo

II taryfa - 0,27 zł brutto na gotowo

Opłaty stałe podałem. Dolicz gdzie uważasz :-). Prawda jest taka ze stale i tak będą w domu czy ogrzewasz pompą, gazem czy groszkiem więc dlaczego cedujesz je na pompę?

Druga strona medalu o której nikt tu nie mowi to jest to że jeden z czynników z których składa się opłata stała zależy od ilości kWh zużytych w ciagu roku. Są po prostu progi po przekroczeniu których opłata wzrasta. Nie mając pompy pewnie nie przekroczylbym nawet pierwszego progu i stała byłaby niższa. Tak więc cześć opłaty stałej należy dodać do kosztow pompy. W tej chwili u mnie jest to około 5-6 zł ( następnym razem sprawdzę dokładnie i tak podam). Energię mam z Tauron Lubliniec (albo Częstochowa)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I taryfa - 0,74 zł brutto na gotowo

II taryfa - 0,27 zł brutto na gotowo

Opłaty stałe podałem. Dolicz gdzie uważasz :-). Prawda jest taka ze stale i tak będą w domu czy ogrzewasz pompą, gazem czy groszkiem więc dlaczego cedujesz je na pompę?

Druga strona medalu o której nikt tu nie mowi to jest to że jeden z czynników z których składa się opłata stała zależy od ilości kWh zużytych w ciagu roku. Są po prostu progi po przekroczeniu których opłata wzrasta. Nie mając pompy pewnie nie przekroczylbym nawet pierwszego progu i stała byłaby niższa. Tak więc cześć opłaty stałej należy dodać do kosztow pompy. W tej chwili u mnie jest to około 5-6 zł ( następnym razem sprawdzę dokładnie i tak podam). Energię mam z Tauron Lubliniec (albo Częstochowa)

 

P.S. Na początku roku stała będzie znowu niższa bo progi będą liczone od nowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stan na 8 września - 2505 kWh, czyli 118 kWh w tym miesiącu

 

stan na 8 października - 2705 kWh, czyli równe 200 kWh w tym miesiącu

stan 4 osoby non stop + 1 dodatkowa babcia przez 1 tydzień

 

temp. góra - 24 stopnie

temp. dół - 25,5 stopnia

 

ciut ciepło, ale wychodzi że ja ciepłolubny jestem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...