Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

---------------------------

Zuzycie za okres 2015-10-27 - 2015-11-27

---------------------------

c.o.

----

zuzycie: 331,00 kWh (tania: 315,6 kWh, droga: 15,4 kWh) (95,35% tania)

srednio na dobe: 10,68 kWh

koszt: 118,52 zl

koszt na dobe: 3,82 zl

ilosc godzin pracy na dobe: 05:21

 

c.w.u.

-------

zuzycie: 107,50 kWh (tania: 105,2 kWh, droga: 2,3 kWh) (97,86% tania)

srednio na dobe: 3,47 kWh

koszt: 37,46 zl

koszt na dobe: 1,21 zl

 

SUMA:

------

zuzycie na cele c.o. i c.w.u.: 438,5 kWh

koszt: 155,98 zl

Calkowite zuzycie: 709,00 kWh (82,93% tania)

Koszt calkowity z faktury: 314,25 zl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

---------------------------

Zuzycie za okres 2015-10-27 - 2015-11-27

---------------------------

 

witaj

 

dla porównania moje zużycie 27.10-27.11 br ,ogrzewana kubatura podobna , tylko 90% grzejniki (w stopce wszystkie dane) :

 

625kWh G11x0,55= 343 pln , w tym jest CWU -średnio ok 3,3 kWh/dzień.

 

Algorytm grzania CO :

 

start manualny (tj włączamy tryb pracy z termoregulatorem pokojowym) w zależności od potrzeb 9.30-11 - t na termoregulatorze 22st ,stop CO 23.30

To nasz pierwszy sezon na PC- jeszcze reguluję parametry tj krzywkę , prędkości pomp PC+drugiego obiegu (moi celem jest max zmniejszenie temp CO przy największym wykorzystaniu powierzchni grzewczej grzejników płytowych -głównie pracuję nad dt)

Czekam na uruchomienie G12W (maliniaki z Taurona mieli być wczoraj i nie pojawili się -obiecali poniedziałek 8.00)

Tak jak pisałem , mam grzejniki i 100% w 2 taryfie jest nie realne-tym bardziej ,że w godz 8-16 mam domowników. Raczej nastawiam się na zmniejszenie pkt włączenia CO tj jeśli uruchomię PC od 4 do 6 - to może uda mi się przesunąć pkt włączenia na ok 11-12 , podobnie po 15 może jeszcze coś ugram.

Generalnie staram się wykorzystać zalety CO grzejnikowego tj szybki czas nagrzewania ( szczególnie w w/w godz)

Dużym plusem w mojej sytuacji jest zmniejszenie roboczogodzin pracy PC tj kiedy doprowadzę do pracy na dobę 13-16 h z większym obciążeniem , to powinno być to korzystniej w stosunku do 18-24 h -czyli mniejsze zużycie np. łożysk itp. ( na zasadzie przebiegu). Drugim plusem może być praca w 60-70% za dnia czyli z lepszym COP (żadne odkrycie-nocami raczej jest chłodniej...)

Obecnie moja krzywka to 46 przy Hi=8 i 50 przy Lo= -2) , t=50 przetestowałem na piecu węglowym w zeszłym roku -smoliło w piecu jak cholera , ale w domu było ciepło...

 

To tyle , proszę o Wasze wyniki i komentarze :)

 

pzdr

PS skutecznie zmniejszyłem zużycie na cyrkulację ok 2-3kWh/dzień

 

 

wczoraj podniosłem t eurostera na 22,5st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę sprzeczności w Twoich założeniach. Piszesz, że zmieniasz taryfę na G12w i jednocześnie chcesz przesunąć okresy grzania z nocy na dzień bo w dzień temp. jest wyższa a przez to COP będzie lepszy. Aby "wyjść" na plus (mieć oszczędności) w G12w względem G11 trzeba grzać co najmniej w proporcji około 60/40 (60% czasu grzania w godzinach taniego prądu) Z całą pewnością musisz grzać w godzinach taniego prądu w ciągu dnia czyli 13:00-15:00 ale to są tylko dwie godziny w ciągu doby (nie liczę weekendu bo tu masz całodobowo tani prąd) i będziesz musiał grzać w nocy 22:00-6:00 (też tani prąd) odpowiednią ilość godzin w zależności od temp. zewnętrznej. Sterowanie PCi z maksymalnym wykorzystaniem taniego prądu w G12w ma sens gdy dom jest "odpowiednio akumulacyjny" (im bardziej tym lepiej) i "odpowiednio szczelny" tak aby "władowane ciepło" w wyniku grzania w tanich godzinach wystarczyło do utrzymania akceptowalnego komfortu cieplnego. Grzejniki nie dają Ci akumulacyjności (w grzaniu podłogowym najlepszym akumulatorem jest właśnie podłoga) więc poddaję w wątpliwość sens G12w w Twoim przypadku. No ale potwierdzić to musisz samodzielnie eksperymentując z ustawieniami. Mi zajęło 2 sezony zanim ustaliłem optymalne parametry pracy PCi: krzywą i histerezę. Teraz mój udział w grzaniu domu polega na comiesięcznym spisaniu podliczników pomp, licznika głównego i czasu pracy PCi ze sterownika :-)

Do swoich podanych powyżej danych dodam, że utrzymuję w domu temp. 21,5-22,5 st.C. Przy temp zewn. dość ostatnio stabilnej w okolicach 1,0-2,0 st.C moja PCi pracuje 2 godziny 13:00-15:00, następnie włącza się około 20:00-21:00 na 0,5-1,0 godzinę, po raz trzeci 22:00 do około 24:00 i pewnie gdzieś około 5:00 na jeszcze jedną około godzinę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę sprzeczności w Twoich założeniach. Piszesz, że zmieniasz taryfę na G12w i jednocześnie chcesz przesunąć okresy grzania z nocy na dzień bo w dzień temp. jest wyższa a przez to COP będzie lepszy. Aby "wyjść" na plus (mieć oszczędności) w G12w względem G11 trzeba grzać co najmniej w proporcji około 60/40 (60% czasu grzania w godzinach taniego prądu)

 

hej

małe sprostowanie-chodzi o to ,że jestem skazany na grzanie w droższej taryfie w ciągu dnia , pytanie tylko co mogę zrobić ,aby to najmniej bolało...

Tak jak , pisałeś-to podłoga (nagrzane kafelki , beton czy coś tam) -oddają ciepło. Ja mam praktycznie tylko grzejniki i próbuję wykorzystać ich zalety.

Wstępnie miałem plan przejść na G12W w połowie zimy , ale przy ostatnich chłodach i opiniach forumowiczów -zdecydowałem się zrobić to teraz.

 

tymczasem

 

PS

aby wszystko było jasne-nie mam zamiaru udowadniać żadnej teorii typu "dlaczego grzejniki są lepsze od podłogówki" (to byłby absurd).Staram się uzyskać najlepsze rezultaty (tj komfort/koszt) z mojej instalacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem: tylko Twoje eksperymenty, notowanie wyników, odczucia domowników, wysokość faktur dadzą Ci odpowiedź na to czy w Twoim przypadku G12w się sprawdzi. Moim zdaniem jest to wątpliwe. Po tej zimie, a może kolejnej, w której będziesz kontynuował "badania", będziesz znał odpowiedź.

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużycie w listopadzie na CO i CWU to 315kWh. Udział taniej taryfy w całości to 92%. W domu temperatury od 22,2 (późnym wieczorem) do 22,4 przez dzień - na górze. Na dole utrzymujemy od 22,5 do 23,2. Piwnica pomiędzy 18,2-18,5 stopnia

 

Całość ciągle w trakcie regulacji. Szczegółowo zużycie mojego domu poniżej

 

Prezentacja1.jpg

Prezentacja1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużycie w listopadzie na CO i CWU to 315kWh. Udział taniej taryfy w całości to 92%. W domu temperatury od 22,2 (późnym wieczorem) do 22,4 przez dzień - na górze. Na dole utrzymujemy od 22,5 do 23,2. Piwnica pomiędzy 18,2-18,5 stopnia

 

Całość ciągle w trakcie regulacji. Szczegółowo zużycie mojego domu poniżej

 

[ATTACH=CONFIG]339203[/ATTACH]

 

No to ja mam bardzo podobnie. Pompa teraz pracuje okolo 35-40 godzin tygodniowo na CO i CWU. Pompa pobiera 1,9 Kwh przy 0 i 35. Takich parametrow jeszcze nie mam bo 35 stopniami to tylko przy duzych mrozach zasilam. Więc 40x1,9 wychodzi 76 kWh tygodniowo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki za OFT, Mirek mógłbyś powiedzieć jak rozwiązałeś umieszczenie czujnika temperatury do PC? Umieściłeś go w puszcze natynkowej?

 

W podtynkowej. Chyba wiem do czego zmierzasz, pewnie chodzi ci o to że ściana szybciej sie wychladza niż pomieszczenie. Ja takie zjawisko u siebie widzę. Np. teraz termometr pokazuje 22,8 a czujnik pompy 22,6. Zauważyłem również że późnym wieczorem to się wyrównuje (jak skonczy się życie w kuchni itd. :-) ). Dodatkowo u mnie jest to ściana zewnętrzna ktora się na pewno szybciej wychladza. Na próbę podpiąłem czujnik ktory jest na górze i to w ściance działowej i tam temp pokazywana na pompie i na termometrze była cały czas równa. W sumie wróciłem do czujnika na dole i odpowiada mi taka praca całości.

Drugi raz jakbym robił to dałbym czujnik na dole ale w jakieś ściance działowej żeby było stabilniej. Być może ta różnica w temp pomiędzy "w ścianie" a w pomieszczeniu bierze się u mnie ze sporych zysków bytowo słonecznych które szybko dogrzewają pomieszczenie ale tez szybko spadają. Efekt jest taki ze rano o 7:00 temp na dole to 22,7-22,8 i ok. 23:00 jest ok 22,4-22,5. Pompa się w ogóle nie włącza przz dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja mam bardzo podobnie. Pompa teraz pracuje okolo 35-40 godzin tygodniowo na CO i CWU. Pompa pobiera 1,9 Kwh przy 0 i 35. Takich parametrow jeszcze nie mam bo 35 stopniami to tylko przy duzych mrozach zasilam. Więc 40x1,9 wychodzi 76 kWh tygodniowo

 

To ciekawe bo ja u siebie widzialem juz 35 na zasilaniu GZ. Może to dlatego że pompa dlugo chodzi bo stłumiłem pętle na dole gdzie jest czujnik. Po to żeby dogrzać górę. Problem z dogrzaniem góry wynika chyba ze zbyt małej obiegowki (mam dwa obiegi; dół i góra). Delta GZ jest ok. 7,5-8 K czyli dosyć wysoko. Nie wiem czy nie skonczy się wymianą obiegowki na 6 m. Na razie chce wszystko wyregulować a potem pomyśleć nad deltą. Z chęcią posłucham opinii i porad.

Najgorsze to że pompa pracuje w nocy a ja wtedy śpię :-) i nie mogę tego śledzić dokładnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ciekawe bo ja u siebie widzialem juz 35 na zasilaniu GZ. Może to dlatego że pompa dlugo chodzi bo stłumiłem pętle na dole gdzie jest czujnik. Po to żeby dogrzać górę. Problem z dogrzaniem góry wynika chyba ze zbyt małej obiegowki (mam dwa obiegi; dół i góra). Delta GZ jest ok. 7,5-8 K czyli dosyć wysoko. Nie wiem czy nie skonczy się wymianą obiegowki na 6 m. Na razie chce wszystko wyregulować a potem pomyśleć nad deltą. Z chęcią posłucham opinii i porad.

Najgorsze to że pompa pracuje w nocy a ja wtedy śpię :-) i nie mogę tego śledzić dokładnie

Zgadza się to jedna interesująca mnie sprawa, druga to bardziej prozaiczna- estetetyczna.

Pozdrawiam i dzięki za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się to jedna interesująca mnie sprawa, druga to bardziej prozaiczna- estetetyczna.

Pozdrawiam i dzięki za odpowiedź.

 

Estetyczniej to podtynkowo. Jak możesz to nie wybieraj ściany zewnętrznej. A ja dałem dwa czujniki, ten drugi na górze i w razie czego mogę zmienić lub pracować na dwóch oddzielnych regulacjach ale to już ostateczność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ciekawe bo ja u siebie widzialem juz 35 na zasilaniu GZ. Może to dlatego że pompa dlugo chodzi bo stłumiłem pętle na dole gdzie jest czujnik. Po to żeby dogrzać górę. Problem z dogrzaniem góry wynika chyba ze zbyt małej obiegowki (mam dwa obiegi; dół i góra). Delta GZ jest ok. 7,5-8 K czyli dosyć wysoko. Nie wiem czy nie skonczy się wymianą obiegowki na 6 m. Na razie chce wszystko wyregulować a potem pomyśleć nad deltą. Z chęcią posłucham opinii i porad.

Najgorsze to że pompa pracuje w nocy a ja wtedy śpię :-) i nie mogę tego śledzić dokładnie

 

u mnie taz jest roznica okolo 1 stopnia miedzy gora a dolem, ale ja na gorze w ogole nie przebywam i mysle ze ta roznica wynika z zyskow bytowych na dole

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Estetyczniej to podtynkowo. Jak możesz to nie wybieraj ściany zewnętrznej. A ja dałem dwa czujniki, ten drugi na górze i w razie czego mogę zmienić lub pracować na dwóch oddzielnych regulacjach ale to już ostateczność.

Umiejscowiłem go na ścianie oddzielającej salon od garażu.

Czy czujnik cały masz schowany pod tynkiem, czy może jego końcówka choć trochę wystaje?

Photos jak masz lub planujesz reku to dzięki niemu temp. na pìętrach będziesz miał w miare wyrównane. U mnie w trakcie wygrzewania posadzek różnica temp. była o 2,3 oC wyższa na poddaszu. Obecnie temperatury po odpaleniu reku są wyrównane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umiejscowiłem go na ścianie oddzielającej salon od garażu.

Czy czujnik cały masz schowany pod tynkiem, czy może jego końcówka choć trochę wystaje?

Photos jak masz lub planujesz reku to dzięki niemu temp. na pìętrach będziesz miał w miare wyrównane. U mnie w trakcie wygrzewania posadzek różnica temp. była o 2,3 oC wyższa na poddaszu. Obecnie temperatury po odpaleniu reku są wyrównane.

 

U mnie chyba różnica pomiędzy dołem a górą (teraz ok. 0,7stopnia) jest zbyt duża bo reku tego za specjalnie nie wyrównuje.

Czujnik moj jest w niezatynkowanej puszce. Jest w podwójnej ramce, jedna polowa to wlacznik światła a druga to tzw. zaślepka a za nią czujnik. Takie zaślepki są do kompletu i różnych producentów osprzetu elektrycznego takze wyglada jak jakis podwójny wlacznik. I na dobrą sprawę t9 czujnik wystaje ze ściany ok pół cm, jest po prostu zaraz za plastikową zaślepką

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowanie Listopada 2015

 

Zużycie ogółem przez PC -- 464 kWh (462 T2, 2 T1 99,57% T2, 0,43% T1)

 

Średnio 15,47 kWh/dobę

 

w tym CO 369 kWh (125,53 zł) - 100 % w T2

CWU 95 kWh (33,09 zł) 2kWh w T1

 

Koszt 158,62 zł

 

11 2015 / 11 2014

zużycie: +10,79 %

koszt: +9,49 %

 

 

 

Koszt energii dla całego domu 266,44 zł (72/573kWh T1/T2)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie listopad 2015 wygląda tak.

 

 

Zużycie ogółem przez PC - 420 kWh (100% w T2)

 

Średnio 14 kWh/ dobę

 

w tym :

CO 300 kWh (81 zł) - 100 % w T2

CWU 120 kWh (32,40 zł) - 100% w T2

 

Koszt 113,40 zł

 

Natomiast całkowite zużycie prądu w domu to 802 KWh. Zastawiam się gdzie te 400KWh poszło :)

Edytowane przez jvc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...