Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

stan na 8 listopada 2015 - 3004 kWh, czyli równe 299 kWh w tym miesiącu

stan 4 osoby non stop + 1 dodatkowa babcia przez 1 tydzień

 

temp. góra - 22 stopnie

temp. dół - 23 stopnia

 

obecnie obniżam, dzieciaki chore więc według lekarza mam zmniejszyć temp :p

 

 

stan na 8 grudnia 2015 - 3379 kWh, czyli 375 kWh w tym miesiącu

stan 4 osoby

temp. góra - 23 stopnie

temp. dół - 24 stopnie

temp CWU - zapodana 48 stopni

 

CO ustawione na temp 23 stopnie w tanich godzinkach a 20 temp obniżenia (czyli jak rozumiem PC włączy się jak tyle będzie mieć na powrocie z GZ poza godzinami taniości :p)

CWu - grzeje jak potrzebuje, nie ustawiałem godzin

cyrkulacja - 3 x na dobę po godzinie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 3 weeks później...

Witam

 

Minął właśnie rok od zmiany taryfy z budowlanej na G12g w Tauronie. Poniżej wyniki.

 

Od 27.12.2014 do 27.12.2015.

Całkowite użycie energii dla CO, CWU i wentylacji mechanicznej i zmiękczania wody - 4.463,8 kWh - podlicznik Bemko BM03B-L.

 

Temperatura wnętrz. nie mniej niż 22,2* C. Praca ciągła, niezależna od stref taryfowych. W okresach przejściowych praca wyłącznie w II taryfie.

CW - grzanie do 44* wyłącznie w taniej taryfie.

 

Urządzenia opomiarowane podlicznikiem;

- PC PW T-Cap 9 kW, zbiornik CW OSO Hotwater 300l, klimakonwektor Aermec FCL 62 - wyłącznie dla chłodzenia,

- rekuperator Viessman Vitovent 300, praca ciągła 160 m3/h, 46-50 W/h (oboje palimy),

- odkamieniacz Viessmann Aquahome 10N -praca ciągła 4 W/h

 

Odejmując 455 kWh (szacunkowe zużycie na wentylację i odkamienianie wody), roczne zużycie energii na CO I CW wyniosło 4.008 kWh.

Pompa w okresie 26 IX 15 do 27 XII 15 pracowała z średnim COP równym 3,77.

 

Zużycie energii dla całego domu wyniosło 6900 kWh z czego w I taryfie 2060 a 4840 w II - 70,1%.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa Ciepła Meeting MD50D 18kW EVI + sprzęgło 300L CWU 400L MAXI.

 

Zużycie padu od 1.01.2015 do 29.12.2015 - 5680kWh

80% w taniej

20% w drogiej

jakieś 150 -200kWh używane na chłodzenie, a że było mało wydajne założyłem klimatyzację.

 

 

DOM 120 m2

ściana z białego pustaka + 15 styropian chyba 0,33

podłoga styropian chyba 15cm

dach 20 cm wełny

bez rekuperacji

3 osoby w domu.

kominek nie używany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa Ciepła Meeting MD50D 18kW EVI + sprzęgło 300L CWU 400L MAXI.

 

Zużycie padu od 1.01.2015 do 29.12.2015 - 5680kWh

80% w taniej

20% w drogiej

jakieś 150 -200kWh używane na chłodzenie, a że było mało wydajne założyłem klimatyzację.

 

 

DOM 120 m2

ściana z białego pustaka + 15 styropian chyba 0,33

podłoga styropian chyba 15cm

dach 20 cm wełny

bez rekuperacji

3 osoby w domu.

kominek nie używany

 

Uszczelnienie domu poprawiłoby wyniki na pewno. Te 5680 kwh na jakie koszty się przełożyło? Rozumiem że wliczasz cwu i co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa Ciepła Meeting MD50D 18kW EVI + sprzęgło 300L CWU 400L MAXI.

 

Zużycie padu od 1.01.2015 do 29.12.2015 - 5680kWh

DOM 120 m2

 

Dużo, dużo za dużo jak na ogrzanie tak małego domku, a do pełnego obrazu zużycia zostały jeszcze dwa dni - najprawdopodobniej najzimniejsze dni w tym roku

Edytowane przez marmag
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, porównując z dom 120m2 z rekuperatorem, styropianem 20cm 031, wełna 30cm, styropian podłoga chyba tam było 19cm na podłodze 100%, grzany panasonikiem i miał wynik nieco ponad 4200kWh to mój wynik postrzegam bardzo dobrze.

 

Ja zapłaciłem za to około 2350zł na pompie Meeting. Kolega z Panasonikiem zużył 4200kWh czyli pewnie jakieś 1900zł wydał to mamy różnicy 450zł rocznie.

 

I teraz tak, ja nie płacę żadnych przeglądów, przy panasoniku wymagany jest raz w roku za około 300zł, to trzeba też doliczyć.

Zapłaciłem za kotłownię jakieś pewnie minimum 6000zł mniej niż za Panasonika TCAP 9kW, zakładając że kolega zaoszczędzi rocznie nawet 500zł bo taka jest średnia różnica w COP, ale musi doliczyć 300zł za przegląd to de facto oszczędza 200zł rocznie.

A musiał wydać 6000zł więcej, czyli szybko licząc 6000/200 = 30 zwróci się po 30 latach, a i moja i jego wytrzyma 10-15 lat.

Z tym że jak w mojej padnie nawet cała elektronika to zapłacę za płytę 500zł a on pewnie jakieś 3000-4000zł.

 

Dlatego patrząc na zużycie może jest i wyższe, ale za sporo niższa cenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest ON/OFF one muszą mieć sprzęgło, bo nie modulując mocy i bez sprzęgła by taktowała.

 

Zresztą invertery też lepiej działają z dobrze dobranym sprzęgłem bo pompa może dobrać sobie odpowiedni bieg pompy obiegowej wg. optymalnych parametrów a jak ciągnie na wbudowanej pompce cały dom to nie jest w stanie optymalnie się dopasować do zapotrzebowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest ON/OFF one muszą mieć sprzęgło, bo nie modulując mocy i bez sprzęgła by taktowała.

 

Zresztą invertery też lepiej działają z dobrze dobranym sprzęgłem bo pompa może dobrać sobie odpowiedni bieg pompy obiegowej wg. optymalnych parametrów a jak ciągnie na wbudowanej pompce cały dom to nie jest w stanie optymalnie się dopasować do zapotrzebowania.

 

jaką moc daje ta pompa? 18 kW brzmi dla mnie przerażająco ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, porównując z dom 120m2 z rekuperatorem, styropianem 20cm 031, wełna 30cm, styropian podłoga chyba tam było 19cm na podłodze 100%, grzany panasonikiem i miał wynik nieco ponad 4200kWh to mój wynik postrzegam bardzo dobrze.

 

Ja zapłaciłem za to około 2350zł na pompie Meeting. Kolega z Panasonikiem zużył 4200kWh czyli pewnie jakieś 1900zł wydał to mamy różnicy 450zł rocznie.

 

I teraz tak, ja nie płacę żadnych przeglądów, przy panasoniku wymagany jest raz w roku za około 300zł, to trzeba też doliczyć.

Zapłaciłem za kotłownię jakieś pewnie minimum 6000zł mniej niż za Panasonika TCAP 9kW, zakładając że kolega zaoszczędzi rocznie nawet 500zł bo taka jest średnia różnica w COP, ale musi doliczyć 300zł za przegląd to de facto oszczędza 200zł rocznie.

A musiał wydać 6000zł więcej, czyli szybko licząc 6000/200 = 30 zwróci się po 30 latach, a i moja i jego wytrzyma 10-15 lat.

Z tym że jak w mojej padnie nawet cała elektronika to zapłacę za płytę 500zł a on pewnie jakieś 3000-4000zł.

 

Dlatego patrząc na zużycie może jest i wyższe, ale za sporo niższa cenę.

 

 

ja rozumiem Twoje rozumowanie-ale zużycie jest jakieś kosmiczne

a te 300 zł to faktycznie za przegląd to dużo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapłaciłem za kotłownię jakieś pewnie minimum 6000zł mniej niż za Panasonika TCAP 9kW,

1.pewnie od kogoś zapłaciłeś mniej o 6000zł

2.pewnie od kogoś zapłaciłeś mniej o 3000zł jak utargował panasonica

3. pewnie zapłaciłeś od kogoś więcej o 1000zł jak kupił Panasonica z okazji dotacji

4. pewnie lepiej byłoby napisać ile kosztowała cała kotłownia

5. a jeszcze inny pewnie by ten twoje 120m2 za 4000zł domu tak podrasował że zamiast PC 18kW miałbyś markową ponad 2x mniejszą i pewnie w cenie Meetinga lub niższej.

 

Ja zapłaciłem za to około 2350zł na pompie Meeting. Kolega z Panasonikiem zużył 4200kWh czyli pewnie jakieś 1900zł wydał to mamy różnicy 450zł rocznie
.

Jedyne co mnie pewnie tu interesuje to cena za 4200zł kWh.

Ja też akurat na tej PC zużyłem dokładnie 4200kwh na ponad 400m3 i zapłaciłem za to "pewnie" 1134zł w energa g12r czyli ponad 1200zł taniej niż Ty.

Także ten twój kolega od Panasonica "pewnie" ostro przepłaca do elektrowni, bo przy poborze 4200kWh to każdy TCap 9kW nabije to do domu be problemy 100% w taniej taryfie. Pewnie mu nie zależy na rachunkach. To pewnie lepiej się z nim nie równać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.pewnie od kogoś zapłaciłeś mniej o 6000zł

2.pewnie od kogoś zapłaciłeś mniej o 3000zł jak utargował panasonica

3. pewnie zapłaciłeś od kogoś więcej o 1000zł jak kupił Panasonica z okazji dotacji

4. pewnie lepiej byłoby napisać ile kosztowała cała kotłownia

5. a jeszcze inny pewnie by ten twoje 120m2 za 4000zł domu tak podrasował że zamiast PC 18kW miałbyś markową ponad 2x mniejszą i pewnie w cenie Meetinga lub niższej.

 

.

Jedyne co mnie pewnie tu interesuje to cena za 4200zł kWh.

Ja też akurat na tej PC zużyłem dokładnie 4200kwh na ponad 400m3 i zapłaciłem za to "pewnie" 1134zł w energa g12r czyli ponad 1200zł taniej niż Ty.

Także ten twój kolega od Panasonica "pewnie" ostro przepłaca do elektrowni, bo przy poborze 4200kWh to każdy TCap 9kW nabije to do domu be problemy 100% w taniej taryfie. Pewnie mu nie zależy na rachunkach. To pewnie lepiej się z nim nie równać.

 

weź mi wytłumacz jak zapłaciłeś za 4200kWh 1134zł!!!!

1134zł / 4200zł = 0,27gr/kWh

takiego taniego prądu to ja w tym kraju jeszcze nie widziałem i wszystko w taniej taryfie!!???

 

Co do porównywania budynków, to masz oprócz lepszej izolacji rekuperacje a to -25% kosztów ogrzewania, a to spora różnica.

 

Co do mocy 18kW, to mogę wytłumaczyć choć sprawa jest banalna, pompy inverterowe zwalniają powyżej +7C, a on/off któego mam nie dlatego jego moc maksymalna to 18kW, fajna sprawa na chłodzeniu oraz gdy trzeba zagrzać szybko wodę bo bardzo szybko to robi. Chłodzi z mocą 16kW więc potęga.

W niskich temperaturach czyli np. -7C wydajność o około 1kW wyższa niż Panasonic SDC 9kW.

A za kotłownię zapłaciłem 23500zł brutto, proponowane na tamte czasy rozwiązania z pompą Panasonic w układzie jaki chciałem to było z pompą T-CAP 9kW około 30tyś zł.

 

PS. u mnie w G12W prąd wychodzi noc 32gr/kWh, dzień 69gr/kWh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

weź mi wytłumacz jak zapłaciłeś za 4200kWh 1134zł!!!!

1134zł / 4200zł = 0,27gr/kWh

takiego taniego prądu to ja w tym kraju jeszcze nie widziałem i wszystko w taniej taryfie!

.............

 

PS. u mnie w G12W prąd wychodzi noc 32gr/kWh, dzień 69gr/kWh

 

0.27 zł jest możliwe. Ja tak mam w taniej (w drogiej mam 0.74)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

weź mi wytłumacz jak zapłaciłeś za 4200kWh 1134zł!!!!

1134zł / 4200zł = 0,27gr/kWh

takiego taniego prądu to ja w tym kraju jeszcze nie widziałem i wszystko w taniej taryfie!!???

Kolego na Śląsku w Tauronie mam G12w i drugą taryfę po niecałe 0,27zł /KWh a pierwszą po 0,74zł/KWh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak macie to godzinowo

od 22 do 6 rano, i potem od 13-15?

i do tego całe weekendy? bo ja tam mam w Energa.

 

No i w sumie właśnie dlatego najlepiej porównywać kWh przy używaniu pompy bo potem wychodzą takie róże kwoty, a czy ktoś sobie ustawi całość w taniej czy całość w drogiej to już jego sprawa.

 

I nadal uważam że mój wynik 5700kWh a bez chłodzenia pewnie jakieś 5500kWh to nie wiele w porównaniu z wynikami na Panasonic w okolicy 4000kWh.

 

1500kWh różnicy przy zbliżonych budynkach x0,27gr. = 405zł różnicy w stosunku rocznym, no to wybaczcie wszyscy użytkownicy T-CAPów i innych drogich inwerterów ale uważam że mój wybór był lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz masz dom podobny do mojego i do tego rekuperację czyli powiedzmy że w pesymistycznej wersji oszczędzasz 25% kosztów ogrzewania.

Czyli 4000+25% = 5000kWh byś zużył pewnie bez rekuperacji.

Liczę to żeby dokładniej porównać domy.

Czyli mamy jakieś 500-700kWh różnicy, licząc po Twoje 23gr tj. 161zł różnicy rocznie.

 

Dałeś o 3500zł więcej fakt że lata były inne, ale nawet nie biorąc tego pod uwagę 3500zł różnicy zwróci się po 21 latach, a pompa pożyje pewnie max 15 lat.

 

Gruntówka, ma co prawda inne zalety, ale sam widzisz że jest kilka tematów które trzeba przeliczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...