Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

I nadal uważam że mój wynik 5700kWh a bez chłodzenia pewnie jakieś 5500kWh to nie wiele w porównaniu z wynikami na Panasonic w okolicy 4000kWh.

 

1500kWh różnicy przy zbliżonych budynkach x0,27gr. = 405zł różnicy w stosunku rocznym, no to wybaczcie wszyscy użytkownicy T-CAPów i innych drogich inwerterów ale uważam że mój wybór był lepszy.

 

Nieco śmieszny jesteś.

Piszesz sam z 3 razy ze zapłaciłeś 2350zl za sezon CO i CWU

I piszesz kilka razy ze na Panasonicu z 4000kwh czy jak wcześniej z 4200kwh to tylko 405 zł różnicy na korzyść Panasa.

 

Jak ci wszyscy piszą ze 4200 kWh w Enerdze G12r (czy inne Taurony, Duony) to koszt 27 gr (tani prąd od 22-7 i od 13-16) czyli 4200 x 27gr czyli 1134zl.

 

CZYLI RÓŻNICA TO 2350zl minus 1134 zł co daje w owym przypadku 1216 zł taniej a nie 405 zł.

 

Bo gdyby różnica była 405 zł to byś musiał mieć rachunek 1134+405=1539zl a masz 2350zl.

 

I olać czy to Panasonic, czy mam Rekuperacje, czy mam parterowka czy piętrówke. Ważne jest ze można PC 9kw jechać z tymi 4000 czy 4200kwh po 27 groszy i płacić rachunek roczny za 12 msc 1134zl w co wchodzi i CWU i chłodzenie.

 

Kupuj w taniej taryfie bo chyba mocy z tych 18kw nie brakuje by 120m2 ogrzać tylko w taniej to ci rachunki spadną (może).

 

P.s. 2 lata temu można było kupić Panasonica tcap 9kw z cała kotłownia za 24500zl czyli tylko 1000zl drożej niż Ty meetingi, a z dotacja ja dałem nieco ponad 17k za to. Co nie zmienia faktu ze słyszałem i sam miałem wyceny od 27 do 29 k w zależności od firmy i zasobnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam WG i nie jest to moja pierwsza zima, pompa dobrana raczej na styk i jakoś nie widziałem żeby w mrozy nie dawała rady. W styczniu 2014r przy -19st utrzymywała zadaną temperaturę bez grzałki. Więc chyba trochę przesadzasz;) Wyciąg WG mam w każdym pomieszczeniu i nawietrzaki we wszystkich oknach, więc WG działa raczej prawidłowo.

 

Masz 9kW, a z wentylacją mechaniczną starczyłaby 5-6kW.

 

Zobacz na zużycie:

2013/14 - 4300kWh CO+CWU - 85% tania - 1720zł

2014/15 - 4600kWh CO+CWU - 90% tania - 1750zł

 

Ja w tym roku celuję w 700-800zł. Metraż większy i wolnostojący, nie bliźniak. Ale z wentylacją mechaniczną.

 

Sądzę, że sporo ci przez komin ucieka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było to już wiele razy liczone na wątkach "wentylacyjnych". Przy ogrzewaniu PC można zapomnieć o oszczędnościach przy rekuperacji, a jeżeli będą to na tyle mizerne, że nie ma co sobie tym głowy zawracać.

 

Czyli co sugerujesz dom zostawić z dziurami? Rozumiem, że nawiewy w każdym pokoju i wyciągi łazienka kuchnia? I grzać ten hulający wiatr? Nie wspomnę o tym że grawitacyjna działa jak chce albo w ogóle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz 9kW, a z wentylacją mechaniczną starczyłaby 5-6kW.

 

Zobacz na zużycie:

2013/14 - 4300kWh CO+CWU - 85% tania - 1720zł

2014/15 - 4600kWh CO+CWU - 90% tania - 1750zł

 

Ja w tym roku celuję w 700-800zł. Metraż większy i wolnostojący, nie bliźniak. Ale z wentylacją mechaniczną.

 

Sądzę, że sporo ci przez komin ucieka

 

Sporo.... to mało powiedziane. Przecież to co przelatuje przez dom trzeba ogrzewać. Nie wyobrażam sobie taniego w utrzymaniu domu bez jego odpowiedniej szczelności. Ja sam w budynku gdzie mieszkam dorabiałem rekuperację i zmianę było czuć od razu:

 

1. Zero przeciągów.

2. Nie goliło po nogach.

3. Po wyjściu spod prysznicu nie wiało po karku.

4. Inny komfort.

 

Wentylacji grawitacyjnej nie jesteśmy w stanie kontrolować jeżeli mowa jest o prawidłowej wentylacji czyli ciągłym nawiewie powietrza. Zimą grawitacyjna działa bdb aż za dobrze bo jest duża różnica ciśnień. Gdy mamy cieplej wg nie działa albo robi wrzut powietrza do domu. Rekuperację można zrobić na prawdę tanio. Jak ktoś nie chce albo twierdzi że to bajer a są tu tacy to można jakiś GWC i wentylatory (chociaż dla mnie to bez sensu). Ja bije się u klientów o każdą kwh aby budynki były jak najbardziej oszczędne a grawitacyjna niestety temu przeczy, przeczy szczelności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieco śmieszny jesteś.

Piszesz sam z 3 razy ze zapłaciłeś 2350zl za sezon CO i CWU

I piszesz kilka razy ze na Panasonicu z 4000kwh czy jak wcześniej z 4200kwh to tylko 405 zł różnicy na korzyść Panasa.

 

Jak ci wszyscy piszą ze 4200 kWh w Enerdze G12r (czy inne Taurony, Duony) to koszt 27 gr (tani prąd od 22-7 i od 13-16) czyli 4200 x 27gr czyli 1134zl.

 

CZYLI RÓŻNICA TO 2350zl minus 1134 zł co daje w owym przypadku 1216 zł taniej a nie 405 zł.

 

Bo gdyby różnica była 405 zł to byś musiał mieć rachunek 1134+405=1539zl a masz 2350zl.

 

I olać czy to Panasonic, czy mam Rekuperacje, czy mam parterowka czy piętrówke. Ważne jest ze można PC 9kw jechać z tymi 4000 czy 4200kwh po 27 groszy i płacić rachunek roczny za 12 msc 1134zl w co wchodzi i CWU i chłodzenie.

 

Kupuj w taniej taryfie bo chyba mocy z tych 18kw nie brakuje by 120m2 ogrzać tylko w taniej to ci rachunki spadną (może).

 

P.s. 2 lata temu można było kupić Panasonica tcap 9kw z cała kotłownia za 24500zl czyli tylko 1000zl drożej niż Ty meetingi, a z dotacja ja dałem nieco ponad 17k za to. Co nie zmienia faktu ze słyszałem i sam miałem wyceny od 27 do 29 k w zależności od firmy i zasobnika.

 

No właśnie o tym piszę ze trzeba mówić tylko o kWh, bo jak popatrzymy jakie kto ma ceny prądu to potem wychodzi u jednego tanio a u drugiego drogo.

Poruszasz temat dotacji, ja w ogóle o tym nie będę pisał, bo u jednego są a u drugiego nie. To są zmienne które tylko wprowadzają w błąd.

Dlatego nie wliczaj że kupiłeś pompę z dotacją, mówmy o cenach bez, oraz o kWh, bo tak nikt niczego się nie doliczy i będzie tylko jeden wielki bajzel. a jak ktoś zaczyna czytać od środka i jak Ty nie doczyta że pisałem już o cenach prądu to potem jest bałagan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne stwierdzenie jest takie że jak by się człowiek uparł i grzał tylko w taniej prądem po np. 27gr/kWh.

zakładając że budynek potrzebuje około 14000kWh rocznie tą samym prądem wychodzi 3780zł rocznie.

Na pompie koszt ten jest o OKOŁO 3x mniejszy czyli 1260zł. Oszczędność z pompy to różnica czyli 2520zł rocznie.

Do tego mamy przeglądy w pompie rocznie jakieś 300zł. czyli oszczędność 2220 rocznie.

 

Zakładając że kotłownia kosztuje około 28tyś zł. a oszczędzamy rocznie 2220zł to koszty wyrównują nam się po 12,6 roku, a dopiero potem zaczynają się oszczędności.

 

Wniosek z tego taki że prawie się nie opłaca montować pomp, bo jak spierdzieli się grzałka to kupujemy nową za 500zł i w d. :-)

 

Dlatego właśnie kupowanie drogich pomp robi się mocno nie opłacalne, a tym bardziej gruntówk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zakładając że kotłownia kosztuje około 28tyś zł. a oszczędzamy rocznie 2220zł to koszty wyrównują nam się po 12,6 roku, a dopiero potem zaczynają się oszczędności.

 

Wniosek z tego taki że prawie się nie opłaca montować pomp, bo jak spierdzieli się grzałka to kupujemy nową za 500zł i w d. :-)

 

Dlatego właśnie kupowanie drogich pomp robi się mocno nie opłacalne, a tym bardziej gruntówk.

 

Przegladow żadnych nie robilem instalator powiedzial ze w razie czego sie zrobi ;) Ogrzewanie pradem to nie jakas tam grzalka tylko tez jakis kociolek ktory o mocy okolo 8kW kosztuje ok 3 tys, do tego ciepla wode tez trzeba czyms grzac nastepne 1,5 tys. plus montaż 1-1,5 tys Wiec robi nam sie juz 22 tys, tak jak wspomnialem przeglady widzi malo ktora pompa wiec rocznie policz 2520 zl. Robi sie to juz 8,9 lat a to juz wyglada przyzwoicie, ja jestem wlasnie na polmetku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maciejzi, przeczytaj ten artykuł

http://www.budujemydom.pl/domy-pasywne/18167-ile-energii-zaoszczedzimy-dzieki-zastosowaniu-wentylacji-z-rekuperatorem

Teraz podstaw sobie

-wymiana 100m3/h (u mnie na trzy osoby w zupełności wystarcza, sprawdzone przez sześć lat)

-cena kWh 30gr

Wychodzi przy COP3,5-500kWh!

500x30gr=150zł

Roczne zużycie prądu przez mój reku wynosi około 100zł (filtry grosze).

Wychodzi na to, że zaoszczędzam przy pompie 50zł rocznie. Tyle że ja mam kWh po 23gr, a nie po 30 i z oszczędności nici.

Im droższy nośnik, tym bardziej opłacalna rekuperacja, ale przy pompie ciepła o oszczędnościach raczej możemy pomarzyć. No chyba że ktoś grzeje w G11, ale fajerwerków też nie będzie :no:

 

Nie neguje rekuperacji przy PC, jest bardzo komfortowa i dzisiaj po raz kolejny bym ją założył. Ale tylko po to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uspokójcie się z tymi bajkami o oszczędnościach na ogrzewaniu przy rekuperacji o 25%. Rekuperacja to komfort a nie oszczędność i tak trzeba ją traktować.

 

Mam dom podobny do map78 - może metrażowo 40m mniejszy ale kubatura podobna. On ma bliźniaka więc to też mniejsze koszty zużycia. Ja mam za to sporo więcej styropianu bo 12 vs 18cm. I na dodatek mam "cudowną" wentylacje mechaniczną "obniżającą koszty o 25% ;) ".

Tylko jakimś dziwnym trafem zużycie mamy bardzo podobno.

 

ps do DomPrzyKalinowej

Nie interesowałeś się dotacjami ?? Ja za kotłownie z 9kW tcap zapłaciłem sporo mniej niż Ty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IV kwartał 2015 można podsumować z doliczeniem tego co będzie grzane od godziny 13 do 16.

 

1150kWh na CO i CWU

całość 2 taryfa: 1kWh=27gr

czyli 310zł

 

CO ustawione na 23,2* i grzane w tym roku równo od początku października.

 

Łukasz bardo dobry wynik

u mnie dziś było -8,5

w niedzielę ma zejść do -16 nagram ludziom video jak wtedy pompa nie daje rady :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uspokójcie się z tymi bajkami o oszczędnościach na ogrzewaniu przy rekuperacji o 25%. Rekuperacja to komfort a nie oszczędność i tak trzeba ją traktować.

 

Mam dom podobny do map78 - może metrażowo 40m mniejszy ale kubatura podobna. On ma bliźniaka więc to też mniejsze koszty zużycia. Ja mam za to sporo więcej styropianu bo 12 vs 18cm. I na dodatek mam "cudowną" wentylacje mechaniczną "obniżającą koszty o 25% ;) ".

Tylko jakimś dziwnym trafem zużycie mamy bardzo podobno.

 

rob30, uważaj bo cię tu zaraz zlinczują za marnowanie prądu;) a tak BTW to u mnie grudzień 662,9kWh, sporo mniej niż w zeszłym roku, ale i kolejna zima bardzo łagodna - nie pod gruntówkę:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz bardo dobry wynik

u mnie dziś było -8,5

w niedzielę ma zejść do -16 nagram ludziom video jak wtedy pompa nie daje rady :p

 

U mnie przy domu słabo zaizlowanym moja pompa kanałowa 3,8 Kw obliczeniowe dla temperatur 7'C/20'C wczoraj grzała w mróz pod -10C pokoje na 21'C-21,5C. Dom 100m2.... I teraz jak ktoś dom dobrze zaizoluje i będzie domem szczelnym to na prawdę niewiele potrzeba! Niektórzy nadal nie mogą tego pojąć niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rob30, uważaj bo cię tu zaraz zlinczują za marnowanie prądu;) a tak BTW to u mnie grudzień 662,9kWh, sporo mniej niż w zeszłym roku, ale i kolejna zima bardzo łagodna - nie pod gruntówkę:rolleyes:

 

Gruntówka to tylko ogromne koszty. Ostatnio gościa nawróciłem z wydatku na poziomie 50 tys zł, za gruntową pompę. Rozwiązanie jest proste. Dobrze izolujemy dom a następnie wrzucamy jak najtańszy system do grzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rob30, uważaj bo cię tu zaraz zlinczują za marnowanie prądu;) a tak BTW to u mnie grudzień 662,9kWh, sporo mniej niż w zeszłym roku, ale i kolejna zima bardzo łagodna - nie pod gruntówkę:rolleyes:

 

W przyszłości zamontuje ogniwa fotowoltaiczne to nie będę marnował prądu ;)

 

U mnie grudzień będzie jakieś 600-610 kWh a w 2014 był ponad 900kWh - różnica ogromna ale i temperatura inna 2015 śr. grudzień 4.87 stopnia (bez uwzględnienia dzisiejszego dnia) a grudzień 2014 śr. 0,62 stopnia.

 

Podsumowując rok 2015 (doliczając, że dziś pójdzie tyle co wczoraj) wyjdzie prawie równo 4500kWh czyli hmm tyle samo co za 2014 - 4430kWh.

 

ps

Prawdopodobnie będę miał dostęp do kamery termowizyjnej to może wyjdzie czemu 4500 a nie np 3500 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przegladow żadnych nie robilem instalator powiedzial ze w razie czego sie zrobi ;) Ogrzewanie pradem to nie jakas tam grzalka tylko tez jakis kociolek ktory o mocy okolo 8kW kosztuje ok 3 tys, do tego ciepla wode tez trzeba czyms grzac nastepne 1,5 tys. plus montaż 1-1,5 tys Wiec robi nam sie juz 22 tys, tak jak wspomnialem przeglady widzi malo ktora pompa wiec rocznie policz 2520 zl. Robi sie to juz 8,9 lat a to juz wyglada przyzwoicie, ja jestem wlasnie na polmetku

 

Widzisz poszedłeś na bogato, a jak ma być sam prąd to może być tanio.

Bufor 200L + 3x grzałka po 3kW, razem z 1100zł do tego sterownik jakieś 300zł.

Bojler 200L bez wężownicy + grzałka 3kW 1200zł .

Razem mam 2600zł

do tego pompki po 200zł + trochę hydrauliki za 1000zł = 1400

Robocizna z 1500zł.

RAZEM: razem 5500zł!!!!

i co to jest drogo!!?

Lekko z 20 tyś taniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...