Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

Dziwnie to zaokrąglasz...

 

 

 

To się nazywa kreatywne przedstawianie danych :)

 

 

NO NIestety moja pompa na cwu trochę inaczej bierze prądu w lipcu a inaczej w styczniu

dlatego mi wychodzi około 100 kwh średnio

 

dziś nad ranem mieliśmy -17

grzałki w pompie cały czas bezczynne

Edytowane przez malux20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Melduje się Pomorze:) Just now -12st, a w nocy -15st i tak już trzeci dzień z rzędu. Zużycie około 45kWh na dobę - na razie 100% w taniej bo był Nowy Rok i weekend, ale teraz już piłuje w drogiej;)

 

mi też te wolne dnii pasowały ostatnio

jak się ostatnio przyglądałem to pompa lepiej pracuje w systemie 24h bez okienek

nawet przy takich mrozach

szczeg to widzę po modulacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rok 2013 - 4125 - temperatura w domu ustawiona na 14oC

Rok 2014 - 3200 - temperatura w domu ustawiona na 15oC budynek nie zamieszkały parę razy podwyższana na 18oC i załączana woda użytkowa

Rok 2015 - 5931 - Temperatura w domu 22oC

 

Listopad 2015 - 754kWh temp zewnętrzna od -6 do +15

Grudzień 2015 - 804kWh temp zewnętrzna średnio +3

 

Nadal borykam się z ustawieniami pompy jak najlepiej ustawić. Krzywa jest 0,5

Mam jedną taryfę, Grzanie domu w Listopadzie przestawiłem z komfortowego na godzinowe od 7:00 - 23:00 , temperatura zredukowana na 20:00 a woda użytkowa od 17:00 - 21:00 45oC i przełącznik na zbiorniku Atlantica na śnieżynce.

Ochrona przeciwmrozowa wyłączona, Czas pracy grzałki elektrycznej 362, Liczba włączeń grzałki 43

01.01.2015 ustawiłem jeszcze grzanie od 3:00 - 4:00 w nocy

Edytowane przez Szymek98
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mogę coś dodać:

Tutaj bym jedynie popracował na ilością załączeń sprężarki, bo wychodzi mi u Ciebie ok 7 na dobę.

Od początku próbuję jakoś to zredukować. Pompa pewnie jest przewymiarowana :(

 

Mam ustawioną temperaturę normalną w taniej taryfie (13-15 i 22-6) i CWU w tych samych przedziałach a obniżoną w drogiej taryfie. Może ustawić jakieś nocne okienko na niższą (np.0.00-3,00) lub w ogóle wyłączyć w tych godzinach tak aby nie załączała się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zuzycie pradu przez PC u mnie od 17:00 31.12.15 do 13:00 4.01.br to 56 kWh. Nastepne 100 kWh to prad bytowy. Mieszkamy od poczatku grudnia, duzo prania, sprzatania itd. Duza impreza w sylwestra "na dwa piekarniki". PC ustawiona dla G12, bytowy zuzywamy bez ogladania sie na pore dnia. Przede mna zmiana taryfy z C11 na ... no wlasnie jestem w kropce. Edytowane przez karolek75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi też te wolne dnii pasowały ostatnio

jak się ostatnio przyglądałem to pompa lepiej pracuje w systemie 24h bez okienek

nawet przy takich mrozach

szczeg to widzę po modulacji

 

Ja mam ustawioną tak małą histerezę, że niczego nie dotykam, tzn w weekend mam dokładnie takie same ustawienia jak w co dzień. Kiedy robiłem tak, że w weekendy ładowałem więcej kWh w dom to później w poniedziałek zdecydowanie spadał komfort, bo się pompa w ogóle nie załączała. Teraz komfort jest zachowany identyczny każdego dnia, a przy temp poniżej -5st pompa i tak mi wchodzi w drogą taryfę i tak, bo nie jest przewymiarowana. W skali roku jest tego zaledwie kilkadziesiąt godzin 10-15% sezonu grzewczego, więc zaledwie parę złociszy;) Nie zbiednieje od tego, a żona mówi, że w domu ma być cały czas 23st i basta:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od początku próbuję jakoś to zredukować. Pompa pewnie jest przewymiarowana :(

 

Mam ustawioną temperaturę normalną w taniej taryfie (13-15 i 22-6) i CWU w tych samych przedziałach a obniżoną w drogiej taryfie. Może ustawić jakieś nocne okienko na niższą (np.0.00-3,00) lub w ogóle wyłączyć w tych godzinach tak aby nie załączała się.

 

Panowie litości !!!

Tutaj 10 razy powtórzona głupota o startach pompy 7 razy dziennie staje się prawem, Wy to nazywacie taktowaniem!!!

LITOŚCI

Czy wy nie rozumiecie że tak zostało to skonstruowane tak działa i tak jest dobrze, myślicie że jak zmniejszycie ilość startów to urządzenie będzie żyć dłużej o 20 lat!!!!

Jak tak już rozkminiacie działanie pompy i tak bardzo bolejecie nad każdym startem, to czy wy wiecie co się dzieje z pompa podczas rozmrażania?

 

Taki start to jest pikuś delikatny rozpęd małego tramwaju.

 

Podczas rozmrażania, zamrożony do nawet -30st. C parownik trzeba w ciągu 5-7 minut rozgrzać do +20st. C. i tak się dzieje nawet czasem częściej niż co godzinę. Wszystko strzela piszczy wygina się!!! Tam się dzieje

 

A co wtedy dzieje się z przewodami miedzianymi? te zmrożone do -20st. C rozgrzewają się do + 40st. C. Śrubunki podczas zmiany temperatur skurczone się rozszerzają, a jak są źle skręcone to po kilku latach dostają klapsa i puszczają, ale tego nikt nie sprawdza. Bo po co? ktoś to przykręcił i powinno trzymać.... .buahhaha

 

A sprężarka, najpierw napierdziela z ciśnieniami pod 40 BAR, ( w oponie są 3, i co się dzieje jak taka wystrzeli?) a tam jest nawet 40 barów, i temperatura pod 60st. C i nagle do zatrzymanej sprężarki w ciągu 2 sekund wpada gaz o temperaturze -20st.C i tam wtedy dzieją się straszne rzeczy.

Wszystko piszczy, strzela, kurczy się gwałtownie, i wtedy dopiero się zużywa.!!!

To jak by towarowy pociąg wyhamował w minutę i zaczął zapierdalać na wstecznym, a potem znów ostre hamowanie, i znów do przodu.

 

A wy piszecie o taktowaniu, przestraszenie, że Wam się pompa zużyje,

Jak chcecie dołożyć jej parę lat życia to owińcie parownik kocem elektrycznym!!!

 

jeszcze polecam dla ciekawych:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7034675&viewfull=1#post7034675

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odnośnie "taktowania" , to mogę tylko dodać , że cop leci na łeb i szyję.

To mój pierwszy sezon - cały czas ćwiczę rożne ustawienia PC , natomiast utrzymuje wysoki przepływ po stronie CO ( szukam min temperatury wody z wyj PC , aby mieć komfort cieplny), dlatego u mnie taktowania w ogóle nie ma .

Mam już wiele danych- niebawem podzielę się nimi z Wami.

tymczasem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie litości !!!....................

Skoro taktowanie jest takie OK to wytłumacz poco instalowałeś bufor do swojego 18kW On/Off, przecież zapewne i bez tego świetnie by działał, a że startowałby kilka razy na godzinę to przecież nie szkodzi;)

I jeszcze co do odmrażania, to zgodzę się z Tobą, że gdybym miał takiego meetinga jak Ty to tez bym się o te śrubunki i rurki miedziane bardzo obawiał;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro taktowanie jest takie OK to wytłumacz poco instalowałeś bufor do swojego 18kW On/Off, przecież zapewne i bez tego świetnie by działał, a że startowałby kilka razy na godzinę to przecież nie szkodzi;)

I jeszcze co do odmrażania, to zgodzę się z Tobą, że gdybym miał takiego meetinga jak Ty to tez bym się o te śrubunki i rurki miedziane bardzo obawiał;)

 

To porównanie nie ma sensu, bo On/Off to zupełnie inne sprężarki, muszą mieć bufor. przykładowy Panasonic może zjechać do około 38% (tj. ok 3,5kW)mocy jak ma małe zapotrzebowanie.

On/Off - nie może i np. da w tych samych warunkach 12kW to jest ponad 3 x więcej więc t musi być bufor.

Jeżeli masz na podłodze przepłwy około,1,5m3 / h przez podłogówkę wychodzi Ci w podłogę 35st. C a wraca 32st, C to podłoga odbiera 5kW, więc pompa mająca 3,5kW może spokojnie działać, chyba że ma 12kW jak mój meeting to wtedy musi być bufor.

Jak jest podłogówka gęsto rozłożona to ten odbiór będzie się przez jakiś czas utrzymywał i pompa nie będzie taktować.

proste, i policzalne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro taktowanie jest takie OK to wytłumacz poco instalowałeś bufor do swojego 18kW On/Off, przecież zapewne i bez tego świetnie by działał, a że startowałby kilka razy na godzinę to przecież nie szkodzi;)

I jeszcze co do odmrażania, to zgodzę się z Tobą, że gdybym miał takiego meetinga jak Ty to tez bym się o te śrubunki i rurki miedziane bardzo obawiał;)

 

a jeszcze kilka razy na godzinę, a 7 razy na dobę to różnica.

czytaj dokładnie moje posty, czerp z nich ile potrafisz, a sarkazmy zostaw dla siebie. bo mniej wczytani forumowicze mogą się pogubić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To porównanie nie ma sensu, bo On/Off to zupełnie inne sprężarki, muszą mieć bufor.

 

weź ty te swoje mądrości sobie....

 

jest tutaj całkiem sporo użytkowników on/offów i mało kto ma bufor

i nawet tacy są(byli?!?), co mieli 12kw - a w rzeczywistości sporo więcej, bo temperatury DZ pod koniec sezonu grzewczego były>0

proste i doświadczone na własnej skórze :lol2: więcej znaczy dla mnie niż twoje kategoryczne stwierdzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A sprężarka, najpierw napierdziela z ciśnieniami pod 40 BAR, ( w oponie są 3, i co się dzieje jak taka wystrzeli?) a tam jest nawet 40 barów, i temperatura pod 60st. C i nagle do zatrzymanej sprężarki w ciągu 2 sekund wpada gaz o temperaturze -20st.C i tam wtedy dzieją się straszne rzeczy.

Wszystko piszczy, strzela, kurczy się gwałtownie, i wtedy dopiero się zużywa.!!!

To jak by towarowy pociąg wyhamował w minutę i zaczął zapierdalać na wstecznym, a potem znów ostre hamowanie, i znów do przodu.

O jakich strasznych rzeczach mowa?

Bo jest dokładnie odwrotnie niż piszesz.

Temp. skraplania 60 st.C przy ssaniu -20 st.C to normalny stan pracy pompy w trybie grzania.

Po odwróceniu obiegu sprężarka zasilana jest gazem o wysokiej temperaturze.

 

Jest tylko jedno ALE.

Urządzenia freonowe są do defrostów zaprojektowane.

A do taktowania NIE.

 

To porównanie nie ma sensu, bo On/Off to zupełnie inne sprężarki

Nie prawda.

Sprężarka inverterowa inny ma wyłącznie silnik.

 

Twój Meeting, również może dostarczać 50% swojej nominalnej mocy.

Wystarczy by się na 50% czasu wyłączył.

Twoje słowa:

Panowie litości !!!

Tutaj 10 razy powtórzona głupota o startach pompy 7 razy dziennie staje się prawem, Wy to nazywacie taktowaniem!!!

LITOŚCI

Czy wy nie rozumiecie że tak zostało to skonstruowane tak działa i tak jest dobrze, myślicie że jak zmniejszycie ilość startów to urządzenie będzie żyć dłużej o 20 lat!!!!

Jak tak już rozkminiacie działanie pompy i tak bardzo bolejecie nad każdym startem, to czy wy wiecie co się dzieje z pompa podczas rozmrażania?

 

Taki start to jest pikuś delikatny rozpęd małego tramwaju.

 

U kogoś to pikuś.

Ale u siebie w domu bufor masz.

Edytowane przez _John
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jeszcze kilka razy na godzinę, a 7 razy na dobę to różnica.

czytaj dokładnie moje posty, czerp z nich ile potrafisz, a sarkazmy zostaw dla siebie. bo mniej wczytani forumowicze mogą się pogubić.

 

To Ty czytaj dokładnie zanim się ośmieszysz. 7 razy na dobę masz w obecnej instalacji, a ja wyraźnie napisałem

poco instalowałeś bufor do swojego 18kW On/Off, przecież zapewne i bez tego świetnie by działał, a że startowałby kilka razy na godzinę to przecież nie szkodzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie litości !!!

 

Ja mogę tylko napisać o PC z DW w gruncie. Ty piszesz o PC typu PW, gdzie takie czy podobne zjawiska zachodzą. Nie będę się tutaj wypowiadał, nie mam takiego urządzenia. Koncepcja nie przejmowania się startami w pompach PW brzmi sensownie, choć Twojego opisu zjawisk nie ośmielę się komentować (brak szczegółowej wiedzy). Jeżeli jednak w prosty sposób możesz zmniejszysz ilość startów, to uważam, że warto to zrobić (nie za wszelką cenę, bez spalania się w tym temacie).

 

W mojej PC, gdzie energię czerpię z gruntu, opisywane przez Ciebie zjawiska nie zachodzą. Jak PC się załączy to działa stabilnie beż żadnych innych bonusowych zjawisk. Dodatkowo mam bezpośrednie parowanie w ziemi, więc odpada zjawisko zamarzania DZ. Za to moja PC spręża gaz w 210mb rur miedzianych w ziemi, rozruszanie tego układu to spory wysiłek, a jak już się rozkręci, to chcę by pracowało jak najdłużej bez przerw. Dlatego też mam PC zwymiarowaną na styk, bo przesadne przewymiarowanie często kończy się częstymi startami i zatrzymaniami sprężarki. Inna sprawa, że jeżeli podłogówka (GZ) i dom ma dużą zdolność akumulacji ciepła, to nawet przewymiarowana PC nie będzie się często załączać.

 

Mam PC typu on/off (gruntowe chyba wszystkie takie są) i nie ma tu wymogu bufora, o którym piszesz. Nawet więcej, bofor przy PC to bardzo ryzykowna sprawa i źle zaprojektowany znacznie pogarsza COP (były już o tym dyskusje). Ja bufor mam, ale, nie wdając się w szczegóły, ma on u mnie głęboki sens i jestem z niego zadowolony. Jednak większość użytkowników PC on/off nie ma bufora, nawet w PC typu PW i świetnie się to sprawdza.

 

Nie ma też co generalizować, że "pompy on/off wymagają bufora" albo "ilość startów na dobę na poziomie 7 do za dużo", każdy układ grzewczy z PC jest inny, w jednym jest bufor, w innym nie, jedne mają modulowaną moc, inne wymagają defrost'ów. Do tego dochodzi jeszcze różnica w ociepleniu domu, zdolności do akumulacji ciepła itd. Optymalne ustawienia będą różne w różnych systemach grzewczych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...