Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie ma co ukrywać, u mnie styczeń praktycznie obskoszyłby całą zeszłą zimę :) podobnie tą 2 lata temu.

 

Nie przesadzajcie, temu styczniowi to jeszcze daleko do normalnej zimy.

 

Ja też z małopolski a średnio-miesięczna temperatura z pomiarów co 30 minut wyszła mi 3,3 C czyli więcej niż powinno być w styczniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzajcie, temu styczniowi to jeszcze daleko do normalnej zimy.

 

Ja też z małopolski a średnio-miesięczna temperatura z pomiarów co 30 minut wyszła mi 3,3 C czyli więcej niż powinno być w styczniu

 

A ile powinno być w styczniu ? Tak czy inaczej ten styczeń i tak był typowo zimowy prównując do lat poprzednich 2-3 wstecz. Woźniki to raczej nie małopolska, chyba że mieszkasz gdzie indziej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnie temperatury ze stacji z których dane brane są do obliczeń

Kraków -1.3 C

Bielsko-Biała -1.7 C

 

Możesz o link skąd bierzesz dane? Z jakich lat?

 

Tymczasem u mnie od 01.01.16 - 31.01.16:

 

379 kwh pompa powietrze powietrze + grzejniki łazienkowe = 242 zł

30 m3 gazu (dogrzewanie parteru + cwu) = około 72 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pliki, które w zeszłym, albo dwa lata temu znalazłem na kilku stronach (między innymi na jakiejś ministerialnej). Większość tyczyła się lat 1971-2000

 

 

Znalazłem.

Były one tu:

http://www.mr.gov.pl/strony/zadania/budownictwo/dane-do-swiadectw-charakterystyki-energetycznej-budynkow

 

ale już ich pod tym adresem nie ma.

Na szczęście google zapamiętał:

 

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:gvtyaojaRCgJ:www.mr.gov.pl/strony/zadania/budownictwo/dane-do-swiadectw-charakterystyki-energetycznej-budynkow+&cd=1&hl=pl&ct=clnk&gl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowanie STYCZNIA 2016

 

Zużycie ogółem przez PC -- 919 kWh (914 T2, 5 T1 99,46% T2, 0,54% T1) - (012014 - 1012kWh; 012015 - 701kWh)

 

Średnio 29,65 kWh/dobę

 

w tym CO 806 kWh (272,35 zł) - 100 % w T2

CWU 113 kWh (40,07 zł) 5kWh w T1

 

Koszt 312,42 zł :-)

 

Zużycie z pierwszych 2 tygodni sugerowało sporo wyższe koszty, ale na szczęście zima trochę odpuściła i jest fajnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam Towarzystwo,

mam już dane odnośnie zużycia w styczniu.

U mnie było przez trzy tygodnie naprawdę "zimowo" , temp w dzień ok-7-10st , a przez tydzień ponad -20st w nocy.

Dom mam jaki mam i jestem mile zaskoczony z kosztów.

Dane :

-powierzchnia ogrzewana ok 200m2

-temperatura w domu ok 22-23 st (sterownik pokojowy wyłącza PC przy 23,2st)

-krzywka temperaturowa 45stPC/-5, 37st PC/12 , grzanie praktycznie non-stop

-zużycie 1588kWhx0,41pln= ok 650pln , w tym CWU 150kWh , grzałki w PC na CO uruchomiłem tylko w 1 dniu ,natomiast 2 dni miałem podłączoną grzałkę do CWU

(następnie uruchomiłem programowo grzałkę CWU powyżej 1h grzania, jeśli PC się nie wyrobi) ,

-SCOP 2,45

-ciśnienie w systemie stabilne ok 2,4 bara na zimnym systemie , prędkość pompy w PC 4 (przepływ 1700-1800l/h)

 

Oceniam ,że są to koszty o połowę mniejsze niż miałbym na węglu. Mogę tylko dodać ,że miałem zużycie na PC 2082kWh od 01.09 do 31.12.2016 ze SCOPem=3,27

Ustawiłem prędkość na pompie wtórnej za buforkiem/sprzęgłem na max (22W) i obniżyłem temp na PC , latem zrobię obejście buforka i porównam SCOP (nasz kolega właśnie ćwiczy ten temat-niedługo będzie miał pełne wyniki prób na ciepłomierzu).

 

to tyle

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

STYCZEN 2016 40% więcej niż 2015

1264.534 kWh tania 1066,053 (84%) droga 198,481 (16%)

średnia temperatura zew. -2,59 stopnia

 

[ATTACH=CONFIG]345426[/ATTACH]

 

STYCZEN 2015

905.977 kWh

średnia temperatura ze. 1,31 stopnia

 

witaj ,

nie widzę w Twojej stopce info o systemie , masz tylko podłogówkę czy mieszany lub grzejniki ?

Jeszcze gdybyś mógł podać :

-jaka nastawa temperatury w regulatorze pokojowym (jeśli jest )

-jakie temp były w domu

-jaka temp w PC CO , lub krzywka

hej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...