Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W necie (gdzies-kiedys) wyczytalem obliczenia mowiace o ok 8% wzroscie na kazdy 1*.

 

Myślę, że to może się mocno różnić w zależności od ocieplenia domu, strat ciepła, rodzaju wentylacji oraz od sprawności układu ogrzewania (sama PC, ale również sprawność oddawania ciepła przez podłogówkę). Wspomniane wcześniej przez kogoś 20% jest także możliwe moim zdaniem.

 

Ja mam przykładowo dom parterowy z powierzchnią zabudowy (oddawania ciepła w górę) na poziomie 180m2 i wzrost kosztu przy każdym 1* widzę spory (nie liczyłem dokładnie). Domy z poddaszem użytkowym przy tej samej powierzchni użytkowej i tym samy ociepleniu będą miały mniejszy wpływ wzrostu temperatury na wzrost zużycia prądu ze względu na mniejsze straty przez dach. To tylko przykład i jedna ze zmiennych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Panie/ów,

 

Chciałbym dołączyć się do tematu dyskusji i zasięgnąć opinii na temat pomp ciepła.

Otóż zainteresował mnie program dopłat jakie realizować zacznie od 4 kwietnia br. WFOŚiGW mianowicie : Ograniczenie emisji zanieczyszczeń do powietrza

poprzez zakup i montaż kolektorów słonecznych, zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej, zakup i montaż pomp ciepła”

 

Mnie interesuje zakup i montaz pompy ciepła do mojego nowobudowanego jeszcze nie ukończonego na etapie wykończenia domku.

Spełniam zasady udzielania dotacji, dofinansowanie w formie dotacji do 25 % kosztów kwalifikowanych, jednakże nie więcej niż 10.000 zł dla jednego beneficjenta.

Czyli trochę jak by to powiedzieć za mało aby pokryć całkwity koszt zakupu i montazy pompy ciepła najodpowiedniejszej aby ogrzać mój domek.

 

Może teraz coś o domku kóry chciałbym ogrzewać PC.

Domek ok. 225 m2 do ogrzania. Na parterze i piętrze ogrzewanie podłogowe, rozprowadzona rekuperacja wszędzie gdzie to możlwe, zainwestowałem w okna energooszczedne z potrójnym pakietem szybowym, bramy garazowe też dobrych parametrów, ocieplenie elewacji 15 cm wełna mineralna rockwool frontrock max e, poddasze przewiduje docieplić 20 cm pianką OK, plus na suficie 15 cm w celu wygłuszenia.

Na chwilę obecną jestem na etapie wykończenia pod wszelkim tego słowa znaczeniu, merytorycznie i praktycznie tez :p

 

Proszę o opinie fachowców może też przedstawicieli handlowych na temat doboru idealnej dla mnie PC, chodzi o spełnienie parametrów zgodnych z wymaganiami dopłaty ale także takiej by jej efektywność w działąniu/grzaniu nie była podyktowana także rachunkami za prąd.

Edytowane przez qwerty0714
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że to może się mocno różnić w zależności od ocieplenia domu, strat ciepła, rodzaju wentylacji oraz od sprawności układu ogrzewania (sama PC, ale również sprawność oddawania ciepła przez podłogówkę). Wspomniane wcześniej przez kogoś 20% jest także możliwe moim zdaniem.

 

Ja mam przykładowo dom parterowy z powierzchnią zabudowy (oddawania ciepła w górę) na poziomie 180m2 i wzrost kosztu przy każdym 1* widzę spory (nie liczyłem dokładnie). Domy z poddaszem użytkowym przy tej samej powierzchni użytkowej i tym samy ociepleniu będą miały mniejszy wpływ wzrostu temperatury na wzrost zużycia prądu ze względu na mniejsze straty przez dach. To tylko przykład i jedna ze zmiennych.

 

Po to sie takie parametry wyraza w procentach, zeby nie uzalezniac od pozostalych parametrow, ktore uznajemy za stale w zakresie zminy parametru podstawowego.

Ja ten parametr uznaje za duze przyblizenie przy roznicach rzedu max 2-3K. Nie odwazyl bym sie tak liczyc np dla zmiany z 18 na 28*C.

Przy tych warunkach to 20% to raczej ogromne przeszacowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Panie/ów,

 

Chciałbym dołączyć się do tematu dyskusji i zasięgnąć opinii na temat pomp ciepła.

Otóż zainteresował mnie program dopłat jakie realizować zacznie od 4 kwietnia br. WFOŚiGW mianowicie : Ograniczenie emisji zanieczyszczeń do powietrza

poprzez zakup i montaż kolektorów słonecznych, zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej, zakup i montaż pomp ciepła”

 

Mnie interesuje zakup i montaz pompy ciepła do mojego nowobudowanego jeszcze nie ukończonego na etapie wykończenia domku.

Spełniam zasady udzielania dotacji, dofinansowanie w formie dotacji do 25 % kosztów kwalifikowanych, jednakże nie więcej niż 10.000 zł dla jednego beneficjenta.

Czyli trochę jak by to powiedzieć za mało aby pokryć całkwity koszt zakupu i montazy pompy ciepła najodpowiedniejszej aby ogrzać mój domek.

 

Może teraz coś o domku kóry chciałbym ogrzewać PC.

Domek ok. 225 m2 do ogrzania. Na parterze i piętrze ogrzewanie podłogowe, rozprowadzona rekuperacja wszędzie gdzie to możlwe, zainwestowałem w okna energooszczedne z potrójnym pakietem szybowym, bramy garazowe też dobrych parametrów, ocieplenie elewacji 15 cm wełna mineralna rockwool frontrock max e, poddasze przewiduje docieplić 20 cm pianką OK, plus na suficie 15 cm w celu wygłuszenia.

Na chwilę obecną jestem na etapie wykończenia pod wszelkim tego słowa znaczeniu, merytorycznie i praktycznie tez :p

 

Proszę o opinie fachowców może też przedstawicieli handlowych na temat doboru idealnej dla mnie PC, chodzi o spełnienie parametrów zgodnych z wymaganiami dopłaty ale także takiej by jej efektywność w działąniu/grzaniu nie była podyktowana także rachunkami za prąd.

 

Czekam na odpowiedzi

pozdrawiam Adam J.

 

nie podales zadnej informacji, na podstawie ktorej ktos ci ma dobrac parametry pompy ciepla. ale jak chcesz, zeby kazdy ci wrozyl to ja strzelam pierwszy. Kup se pompe z moca 20kW - na pewno nie braknie mocy i bedziesz Pan zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stan na 8 stycznia 2016 - 3885 kWh, czyli 506 kWh w tym miesiącu

stan 4 osoby

temp. góra - 23 stopnie

temp. dół - 24 stopnie

temp CWU - zapodana 49 stopni

 

CO ustawione na temp 23 stopnie w tanich godzinkach a 20 temp obniżenia (czyli jak rozumiem PC włączy się jak tyle będzie mieć na powrocie z GZ poza godzinami taniości :p)

CWu - grzeje jak potrzebuje, nie ustawiałem godzin

cyrkulacja - 3 x na dobę po godzinie

 

stan na 8 luty 2016 - 4435 kWh, czyli 550 kWh w tym miesiącu stan 4 osoby temp. góra - 23 stopnie temp. dół - 24 stopnie temp CWU - zapodana 49 stopni CO ustawione na temp 23 stopnie w tanich godzinkach a 20 temp obniżenia (czyli jak rozumiem PC włączy się jak tyle będzie mieć na powrocie z GZ poza godzinami taniości :p) CWu - grzeje jak potrzebuje, nie ustawiałem godzin cyrkulacja - 3 x na dobę po godzinie, antylegionella cotygodniowo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmiem twierdzić że temperatura w domu o 1 stopień wyższa to jakieś 20% więcej zużycia energii.

Więc jak jeden lubi 24 stopnie a drugi 21-22 to różnica w zużyciu robi się ogromna.

 

No to licytujmy kto da wiecej, te 20% to duzo za duzo, ale jezeli to mozna udowodnić praktycznie to bardzo proszę. Jakies wyniki pomiarów, moze odczyty z rejestratora, cokolwiek, bo obliczeniowo to niemozliwe, ale moze o czyms nie wiem, moze zle licze, bo mi inaczej jak 6-7% na 1 oC wyjsc nie moze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to licytujmy kto da wiecej, te 20% to duzo za duzo, ale jezeli to mozna udowodnić praktycznie to bardzo proszę. Jakies wyniki pomiarów, moze odczyty z rejestratora, cokolwiek, bo obliczeniowo to niemozliwe, ale moze o czyms nie wiem, moze zle licze, bo mi inaczej jak 6-7% na 1 oC wyjsc nie moze.

 

6-7% OK 20% to chyba jak okna otwieramy i grzejemy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Różne te wyniki zużycia prądu...Troszkę inne pytania do Was:

1.Jak ma się sprawa z kosztami serwisu?

2.Jak z kosztami obowiązkowymi przeglądów pomp aby gwarancja producenta była ważna?

3. Co ile czasu trzeba je robić?

Bo każdy dom jest inny stąd różne wyniki zużycia energii.

To nie węgiel,że jak wrzucisz 5 ton to spali 5 ton obojętnie w jakim pow.domu :D

Jeden ogrzewa 120m2 a drugi 300m2 jeden ma dobrą izolację inny wogole,jeden mieszka w I strefie a drugi w IV a zużycie prądu na ogrzewanie zależy tylko i wyłącznie od zapotrzebowania domu na ciepło.

Jak będziesz znał zapotrzebowanie swojego domu na ciepło,podzielisz na COP3 i będziesz miał swoje zużycie energii. Zatem jakie masz te zapotrzebowanie ?

Od 3 lat nie miałem żadnego serwisu czy przeglądu bo nie było takiej potrzeby aczkolwiek po sezonie dla własnego spokoju zrobię taki przegląd.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różne te wyniki zużycia prądu...Troszkę inne pytania do Was:

1.Jak ma się sprawa z kosztami serwisu?

2.Jak z kosztami obowiązkowymi przeglądów pomp aby gwarancja producenta była ważna?

3. Co ile czasu trzeba je robić?

hej

kiedy wybierałem producenta PC , pytałem o to samo :

 

1.serwis wychodził drogo jeśli instalator był daleko już na dzień dobry , roboczogodzina rożnie zależnie od instalatora,

pytałem o najdroższą cześć PC , zazwyczaj to sprężarka : w panasonic 2000 pln , w daikinie ok 5000pln

 

2.jeden instalator podał mi stawkę 400-500 za obowiązkowy przegląd raz do roku , a nie był z bliskiej okolicy, drugi już z mojego podwórka powiedział , że jak potrafię i mi się chce to mogę raz do roku wyczyścić filtry wodne -a jeśli zauważę coś podejrzanego , to zawsze mogę u niego dopytać

3 prawie każdy producent zaleca wykonywać raz do roku przegląd , szczególnie w czasie trwania gwarancji

Najpierw byłem zdecydowany na Daikina , jednak po porównaniu wydajności grzewczej w niskich temp , cop i ceny - wygrał panas .

Oczywiście daikinem też bym ogrzał chałupę , może poszłoby więcej kWh na grzałkach w niskich temperaturach.

tymczasem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś otrzymałem kolejną FV z Energa. Średnia cena 1 kWh wyszła 0,4721 dzieląc FV przez ilość zuzytych kW.

Koszt ogrzewania CO i CWU mojego domu- 12.2015-01.2016=~800 zł.- wliczając średni koszt kwh. Gdyby całość wyszła w taryfie taniej: ~565 zł.

 

Temperatura utrzymywana w domu (poza sypialniami) 23,5-24 st.

 

Wg danych z pompy COP od 1 listopada dla:

CO 4,43-4,94,

CWU 3,34-3,67.

Średni COP 4,42

Edytowane przez tomekwa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...