Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Arturo72
Wtedy wyjdzie Ci wynik COP-u (a nie SCOP) bez zużycia prądu przez obiegówki.

Jak się mylę to sprostujcie?

Zależy ile ma tych obiegowek.

W Panasie jest w środku jedna i tyle mam tylko a całe zużycie łącznie z tą obiegowka jest na podliczniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mój pierwszy sezon z pompą ciepła Panasonic Aquarea All in One 7 kW, taryfa G12w Enea. Grzeję 107dni.

Temperatura w domu po pierwszych 7-miu dniach stała 23C,

Woda w zasobniku grzana do 55C, zasobnik 200l grzany 2x na dobę (wieczorem i nad ranem)

Nie wiem ile bierze pompka obiegowa w Panasonicu, ale pewnie x

Grzeję tylko w taniej taryfie

CO- 1218kW x 0,27=328zł

CWU- 286kWx0,27=77zł

W mrozy -15C podbiłam krzywą o 5 i to wystarczyło, nie dogrzewałam w dzień, bo były duże zyski słoneczne, wręcz zbyt duże, w salonie nawet do 25C

 

Trochę o domu:

107m2 stodoła z dachem dwuspadowym, jeszcze bez podbitki

Rekuperator Brink Renovent 300

Cały dom podłogówka

Płyta fundamentowa na XPS-ie 10 od gruntu, 20 opaska

Ocieplenie 20cm grafitu klejony na piankę, frezowany

Wełna w suficie 3x15cm krzyżowo

Okna 3 szyby w ciepłym montażu, osadzane na XPS-ie

Drzwi Porta Pasywne

Wyłaz strychowy Fakro 0,8 podwójnie uszczelkowane. Ma wadę, ciężko się otwiera i zamyka.

Garaż osobno.

No i oczywiście nie mam pojęcia jaki mam COP, SCOP, chyba mi to nie jest potrzebne.

Straszyli rachunkami po 6000 zł za grzanie domu, ale chyba tyle nie wyjdzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś otrzymałem kolejną FV z Energa. Średnia cena 1 kWh wyszła 0,4721 dzieląc FV przez ilość zuzytych kW.

Koszt ogrzewania CO i CWU mojego domu- 12.2015-01.2016=~800 zł.- wliczając średni koszt kwh. Gdyby całość wyszła w taryfie taniej: ~565 zł.

 

Temperatura utrzymywana w domu (poza sypialniami) 23,5-24 st.

 

Wg danych z pompy COP od 1 listopada dla:

CO 4,43-4,94,

CWU 3,34-3,67.

Średni COP 4,42

 

cześć

pytanko - jakie temp na co i cwu , może krzywka

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liwko, grzałam do 45, ale po dwóch prysznicach rano, temperatura w zbiorniku spadała do 36-38C więc trochę za zimna jak dla mnie do przepłukania czegoś na bieżąco w kuchni, dlatego jak grzeję do 55, to mam jeszcze w ciągu dnia wodę o temperaturze 45C i nie ma problemu. Ot, tak to sobie wymyśliłam żeby nie używać pierwszej taryfy. Nadmienię, że w G12w nie ma taniego okienka w środku dnia, tylko tanie soboty i niedziele i noc od 21 do 6 rano.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liwko, grzałam do 45, ale po dwóch prysznicach rano, temperatura w zbiorniku spadała do 36-38C więc trochę za zimna jak dla mnie do przepłukania czegoś na bieżąco w kuchni, dlatego jak grzeję do 55, to mam jeszcze w ciągu dnia wodę o temperaturze 45C i nie ma problemu. Ot, tak to sobie wymyśliłam żeby nie używać pierwszej taryfy. Nadmienię, że w G12w nie ma taniego okienka w środku dnia, tylko tanie soboty i niedziele i noc od 21 do 6 rano.

 

Ale jak grzejesz do 55 to trochę zarzynasz sprężarkę i obniżasz COP.

Osobiście grzeję do 47 w taniej taryfie i utrzymuję 42 w drogiej. Pompa mi się potrafi włączyć w drogich godzinach, ale tego nie dramatyzuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak grzejesz do 55 to trochę zarzynasz sprężarkę i obniżasz COP.

Czemu uważasz że zarzyna sprężarkę?

Ja grzeję do 45 ,ale w tygodniu przed 15 mam ustawione do 53 stopni żeby do wieczora była ciepła.

 

Koleżanka chyba coś pomyliła bo od 6 rano do np. 20 niemożliwe żeby woda miała znośną temperaturę .

W starych taryfach było od 21 do 6 ,ale okienko też było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak grzejesz do 55 to trochę zarzynasz sprężarkę i obniżasz COP.

Osobiście grzeję do 47 w taniej taryfie i utrzymuję 42 w drogiej. Pompa mi się potrafi włączyć w drogich godzinach, ale tego nie dramatyzuję.

 

Kobitka ma inwerter. Nie jest wazne do ilu grzeje CWU, tylko jaka ma temp skraplacza, a ta przy malej mocy wcale nie musi byc wysoka.

W Twoim on/off masz te 8kW caly czas i do tego (jak mniemam) za mala powierzchnie wzownicy i wtedy faktycznie grzejac CWU do 55*C mial bys na skraplaczu z 75*C (jak by presostat pozwolil, w co nie wierze) i to by bylo faktyczne i bezwzgledne rzniecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia, czy robię coś tym sprężarce, ja miałam takiego instalatora ciepła, który nie potrafił nawet ustawić programatora tygodniowego. Podobno wcześniej instalował same Daikiny. Do dzisiaj w czwartek wieczorem muszę sobie włączyć ręcznie tank, bo programator przyjmuje we wszystkie dni tygodnia oprócz czwartku :) i on, czyli instalator, nie wie, dlaczego. Nadmienię, że autoryzowany przez Panasonica. Ot mi się trafił :)

Jakby ktoś miał pełną instrukcję od 7-mki w wersji angielskiej, to dozgonna wdzięczność za linka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...