Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

stan na 8 marzec 2016

4888 kWh , czyli 453 kWh w miesiącu na Co i CWU

stan 4 osoby temp. góra - 23 stopnie temp. dół - 24 stopnie temp CWU - zapodana 49 stopni CO ustawione na temp 23 stopnie w tanich godzinkach a 20 temp obniżenia

CWu - grzeje jak potrzebuje, nie ustawiałem godzin

cyrkulacja - 3 x na dobę po godzinie

 

stan na 1 kwiecień 2016

5147 kWh , czyli 259 kWh w miesiącu na Co i CWU (od 8 marca do 31 marca - przechodzę na liczenie pełnomiesięczne, a nie te od 8 do 8) :p

stan 4 osoby temp. góra - 23 stopnie temp. dół - 24 stopnie temp CWU - zapodana 49 stopni CO ustawione na temp 23 stopnie w tanich godzinkach a 21 temp obniżenia

CWu - grzeje jak potrzebuje, nie ustawiałem godzin

cyrkulacja - 5 x na dobę po 15 minut

 

SCOP - 5.4

Edytowane przez okobar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stan na 1 kwiecień 2016

5147 kWh , czyli 259 kWh w miesiącu na Co i CWU (od 8 marca do 31 marca - przechodzę na liczenie pełnomiesięczne, a nie te od 8 do 8) :p

stan 4 osoby temp. góra - 23 stopnie temp. dół - 24 stopnie temp CWU - zapodana 49 stopni CO ustawione na temp 23 stopnie w tanich godzinkach a 21 temp obniżenia

CWu - grzeje jak potrzebuje, nie ustawiałem godzin

cyrkulacja - 5 x na dobę po 15 minut

 

SCOP - 5.4

 

Na jakiej podstawie obliczasz SCOP?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

małe podsumowanie sezonu 01.10.2015-01.04.2016 :

 

-zużycie CO+CWU

 

10.2015-444kWh

11.2015-650kWh

12.2015-826kWh

01.2016-1588kWh

02.2016-945kWh

03.2016-ok 975kWh

razem 5428kWh

 

-SCOP 2,96 (praca grzałek CO ok 2h , CWU ok 6h-tylko do prób) , SCOP za 9.2015-12.2015 3,27. Pomiar :ciepłomierz kamstrup multical 401 , podlicznik energii elektrycznej "analogowy" , pod podlicznik podłączony jest cały system CO/CWU (grzałki, dodatkowe pompki, styczniki itp.)

Na SCOP ma wpływ : temp grzania CO 40-45st ,niższe temperatury (np. w stosunku do poprzedniego sezonu), praca non-stop -szczególnie w nocy są słabe COP-y .Grzanie nocą z gorszym COP i tak się opłaca-PC w drogiej taryfie tylko uzupełnia straty (oczywiście nie ma mowy o akumulacyjności jak przy podłogówce , grzejniki nie oddają za długo ciepła-ciepło oddaje cały dom)

 

-koszty za CO+CWU za w/w okres 2279 pln

 

taryfa G12W (energia +przesył brutto :1T=0,6893 pln , 2T=0,2538 pln , w Tauronie na początku podali mi mniejsze koszty o ok 2gr-konsultanci...)

średni koszt 1kWh z w/w okres =0,42 pln (miałem 0,55 pln w G11)

 

 

Mogę tylko dodać ,że w tych samych warunkach poszło by mi ok 4,5-5 ton węgla tj 5x800=4000pln +jakiś dowóz, razem ok 3600-4100pln.

Oczywiście gdybym miał piec na eko-groszek , różnica w kosztach nie była by tak wyraźna ,oczywiście są metody na lepszą sprawność pieców zasypowych z nadmuchem : trzeba czyścić co dwa tyg piec (!!!-wg instrukcji) , palić od góry (rezygnując z pracy ciągłej) , wywalić nadmuch -a zamontować miarkownik ciągu, Do tego mam piec za duży (25kW)-dlatego paliłem jak paliłem : non-stop bez wygaszania , czyściłem piec i komin raz do roku.

Decydując się na PC miałem min cel : koszty nie większe jak przy węglu. Z tego co widzę , różnica na korzyść PC jest ok 50% w całym sezonie (do kosztów na węglu nie podałem CWU latem)

 

tymczasem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marzec 2016

 

Zużyte : 351 kWh

wyprodukowane : 1490

 

cop : 4,25

 

nie jest źle ale zużycie duże w porównaniu do lutego. Temperatura w domu podniesiona do 23-23,5 więc może dlatego. Dodatkowo cotygodniowa dezynfekcja termiczna.

 

Co to za dezynfekcja termiczna ? :).

 

U mnie 242,84 kwh z pompy p-p plus 8 kwh z grzejników w łazienkach za cały marzec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, To może ja też dodam fragment wywiadu z inwestorem, który ma zamontowaną pompę ciepła firmy Viessmann - o kosztach ogrzewania:

 

"Przez 4 sezony zużyłem 9600 kW prądu. W okresie letnim ciepła woda miesięcznie kosztuje mnie ok. 30 zł. W pierwszy sezonie zapłaciłem 1400 zł, ale tylko dlatego, że robiłem wygrzew jastrychu. W pozostałych latach płaciłem za ogrzewanie i ciepłą wodę około 1300 zł za sezon. Mam taryfę Tauron-Viessmann, gdzie cena końcowa za kilowat wynosi 0,47 zł."

 

i dalej:

"Cały dom ma 300 m2, natomiast powierzchnia użytkowa wynosi 240 m2. Oczywiście spodziewam się, że podczas ciężkich zim rachunek za energię elektryczną może być wyższy, jednak myślę, że wzrośnie o około 30 zł. Nadal to będzie bardzo dobry wynik. Aby go osiągnąć, wszystkie elementy domu musiały być dobrze zaplanowane.

Zaczynając budowę domu, zakładałem, że będę miał nowoczesną kotłownię węglową. Początkowo podchodziłem do tematu jak do jeża, ponieważ nie wiedziałem za dużo na temat pomp. Ale od czego jest internet, prasa branżowa. Przeanalizowałem koszty. Wyceniłem kotłownię węglową i ogrzewanie oparte o pompę ciepła. Nowoczesna kotłownia węglowa nie była dużo tańsza od pompy. Za kotłownię opartą na kotle węglowym dwukomorowym z podajnikami musiałbym zapłacić ok. 27 000 zł, a za instalację z pompą ciepła Viessman ok. 33 000 zł. Różnica to mój wkład w ekologię i kupienie sobie komfortu związanego z bezobsługowością. Zresztą dzięki temu, że zrezygnowałem z kotłowni nie muszę martwić się o składowanie paliwa oraz mam większy garaż."

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, To może ja też dodam fragment wywiadu z inwestorem, który ma zamontowaną pompę ciepła firmy Viessmann - o kosztach ogrzewania:

 

"Przez 4 sezony zużyłem 9600 kW prądu. W okresie letnim ciepła woda miesięcznie kosztuje mnie ok. 30 zł. W pierwszy sezonie zapłaciłem 1400 zł, ale tylko dlatego, że robiłem wygrzew jastrychu. W pozostałych latach płaciłem za ogrzewanie i ciepłą wodę około 1300 zł za sezon. Mam taryfę Tauron-Viessmann, gdzie cena końcowa za kilowat wynosi 0,47 zł."

 

i dalej:

"Cały dom ma 300 m2, natomiast powierzchnia użytkowa wynosi 240 m2. Oczywiście spodziewam się, że podczas ciężkich zim rachunek za energię elektryczną może być wyższy, jednak myślę, że wzrośnie o około 30 zł. Nadal to będzie bardzo dobry wynik. Aby go osiągnąć, wszystkie elementy domu musiały być dobrze zaplanowane.

Zaczynając budowę domu, zakładałem, że będę miał nowoczesną kotłownię węglową. Początkowo podchodziłem do tematu jak do jeża, ponieważ nie wiedziałem za dużo na temat pomp. Ale od czego jest internet, prasa branżowa. Przeanalizowałem koszty. Wyceniłem kotłownię węglową i ogrzewanie oparte o pompę ciepła. Nowoczesna kotłownia węglowa nie była dużo tańsza od pompy. Za kotłownię opartą na kotle węglowym dwukomorowym z podajnikami musiałbym zapłacić ok. 27 000 zł, a za instalację z pompą ciepła Viessman ok. 33 000 zł. Różnica to mój wkład w ekologię i kupienie sobie komfortu związanego z bezobsługowością. Zresztą dzięki temu, że zrezygnowałem z kotłowni nie muszę martwić się o składowanie paliwa oraz mam większy garaż."

 

Pozdrawiam!

 

A Pan ma u siebie taką pompę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marzec 2016.

Total - 452,9 kWh (137,64 zł)

T1 - 35,5 kWh (26,28 zł)

T2 - 417,4 kWh (111,36 zł)

T2 - 92%

Temp w domu 22,5 - 23,0 + *c, poza piwnicą gdzie jest 18*c

 

Od początku sezonu (09.10.2015) do 01.04.2016 PCi zużyła na cele CO i CWU w sumie 2528,4 kWh (koszt bez opłaty stałej to 826 zł):

T1 - 304,3 kWh (226 zł)

T2 - 2224,1 kWh (601 zł)

T2 - 83%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...