Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

odnośnie smartheata i scop 5.4 Okobara- to popatrzyłem na wykresy z cop i dla np 35st na grzaniu cop powyżej 5 wychodzi dla temp dolnego źródła ok 5 st ( nie uwzględniając cwu)

Z czystej ciekawości - jakie temp są w odwiertach zimą ( czytałem o 3 do 5 st )? Czyje są sprężarki w tych PC ? (Pytania do użytkowników-praktyków)

 

Pzdr

Ps

U mnie na grzejnikach i Tco max=45 st nie wiele bym zyskał na gruntówce , klimakonwektory zmniejszyły by wyraźnie koszty za energię- ale z kolei musiałbym czekać ponad 10 lat na zwrot z bezawaryjnej pracy ( liczyłem 1 szt ok 1000 pln zakup i 1000 pln różnicy w rachunkach rocznie za prąd w podobnym domu z klimakonwektorami)

Od maja do maja zużyłem ok 6500 kWh z scop powyżej 3 na PC/ PW ( reszta danych we wcześniejszych "raportach")

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po co podajecie takie dane ze sterownika?

dla mnie to kompletnie niewiarygodna informacja

 

bo takie mam? bo SCOP pokazywany przez sterownik jest mierzony według tzw. starej normy bez pompek obiegowych?

bo traktuję to tylko informacyjnie, porównawczo z innymi użytkownikami Smartheatów? bo nie startuję na marketingowca (bo nie jestem) roku? i pokazuję co widzę a nie co chciałbym?

 

jest wiele powodów :p wybierz sobie który Ci najbardziej pasuje :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo takie mam? bo SCOP pokazywany przez sterownik jest mierzony według tzw. starej normy bez pompek obiegowych?

bo traktuję to tylko informacyjnie, porównawczo z innymi użytkownikami Smartheatów? bo nie startuję na marketingowca (bo nie jestem) roku? i pokazuję co widzę a nie co chciałbym?

 

jest wiele powodów :p wybierz sobie który Ci najbardziej pasuje :p

 

Mogę powiesić termometr zaokienny od południa. Chciałbyś dostawać takie informacje pogodowe?

 

Twoje informacje obarczone są błędem, Bóg jeden wie jakim, więc nie ma sensu ich podawania. Takie jest moje zdanie i jak widać nie tylko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

odnośnie smartheata i scop 5.4 Okobara- to popatrzyłem na wykresy z cop i dla np 35st na grzaniu cop powyżej 5 wychodzi dla temp dolnego źródła ok 5 st ( nie uwzględniając cwu)

Z czystej ciekawości - jakie temp są w odwiertach zimą ( czytałem o 3 do 5 st )? Czyje są sprężarki w tych PC ? (Pytania do użytkowników-praktyków)

 

Pzdr

Ps

U mnie na grzejnikach i Tco max=45 st nie wiele bym zyskał na gruntówce , klimakonwektory zmniejszyły by wyraźnie koszty za energię- ale z kolei musiałbym czekać ponad 10 lat na zwrot z bezawaryjnej pracy ( liczyłem 1 szt ok 1000 pln zakup i 1000 pln różnicy w rachunkach rocznie za prąd w podobnym domu z klimakonwektorami)

Od maja do maja zużyłem ok 6500 kWh z scop powyżej 3 na PC/ PW ( reszta danych we wcześniejszych "raportach")

 

Sprężarka DC Inverter Mitsubishi

W moim przypadku tej zimy (temperatura minimalna -16 C) na poziomym DZ temperatura glikolu wychodzącego z pompy nie spadła poniżej 3 C nawet podczas grzania CWU. Rok temu gdy pompa "suszyła" dom (szkieletówka drewniana) pomimo iż nie mieszkałem jeszcze temperatura wychodzącego glikolu potrafiła spaść do -2-3 C ale pompa nie pracowała non stop bo prąd miałem od sąsiada na długiej przedłużce :-)

Tego roku po wstępnej optymalizacji krzywej grzewczej temperatura w domu utrzymywała się na poziomie 23-24 C. W największe mrozy tego roku maksymalna temperatura jaką zasilałem instalację to było ok 30-31 C.

Mój SCOP (z wyświetlacza pompy) w tej chwili ustabilizował się na 5.2 (0.2 mniej jak u okobara, który ma odwierty), z tym, że SCOP pompa liczy mi dopiero od końca stycznia lub początku lutego więc zaczęła obliczać w najgorszym momencie czyli gdy DZ było najbardziej wychłodzone.

Porównując SCOP mój i okobara mogę tylko powiedzieć, że dobrze zrobione poziome DZ niewiele ustępuje odwiertom ;-)

 

 

Co do klimakonwektorów, to ja nie miałem zbytniego wyboru bo na piętrze nie mogłem zrobić klasycznej wylewki natomiast tzw. suche ogrzewanie podłogowe "mogło by" mieć nieco za małą moc i musiałbym dorobić jeszcze ścienne i wyszło by mnie to sporo drożej niż klimakonwektory. Z resztą mają one jeszcze jedną zaletę. Umożliwiają efektywne chłodzenie latem (mam pompę z aktywnym chłodzeniem)

 

Od października mam ok 1800 kWh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę powiesić termometr zaokienny od południa. Chciałbyś dostawać takie informacje pogodowe?

 

Twoje informacje obarczone są błędem, Bóg jeden wie jakim, więc nie ma sensu ich podawania. Takie jest moje zdanie i jak widać nie tylko.

 

Ale nie jedyne.

Mamy wolność słowa i dopóki nie nawołujemy do przestępstw, nienawiści itd. to każdy może wyrażać swoją opinię.

Jeśli Cię to pocieszy to mogę dopisywać , że SCOP w mojej pompie jest programowy.

 

Jeśli powiesisz termometr od południa ale w zadaszonym przewiewnym miejscu, to temperatura wskazywana przez niego nie będzie odbiegać znacząco od termometru w klatce Stevensona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

dziękuję za odpowiedzi na moje pytania ,

mam jeszcze taki pomysł , aby porównać scop-y.

Może należy porównać ze sobą podobne domy tzn ocieplenie/reku/temp w domu ok 23-24st/podłogówka/PC gruntowa- przeliczyć na 1m2 średnie zużycie energii na CO w danym miesiącu.

Oczywiście będą jakieś tam różnice-jednak obserwując temat dla PC/PW zauważyłem podobne wartości za dany okres (tj m-c, rok). Może być tak , że scop teoretyczny mamy powyżej 5 , natomiast zużycie energii będzie odpowiadało scop 4 -porównując podobne domy.

 

tymczasem

 

PS

w moim przypadku parę osób ma o ok 1000 pln na rok niższe rachunki za CO/CWU grzejąc na 35 st (podłogówka lub klimakonwektory) na podobnym sprzęcie tj Panasonic T-cap

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

dziękuję za odpowiedzi na moje pytania ,

mam jeszcze taki pomysł , aby porównać scop-y.

Może należy porównać ze sobą podobne domy tzn ocieplenie/reku/temp w domu ok 23-24st/podłogówka/PC gruntowa- przeliczyć na 1m2 średnie zużycie energii na CO w danym miesiącu.

Oczywiście będą jakieś tam różnice-jednak obserwując temat dla PC/PW zauważyłem podobne wartości za dany okres (tj m-c, rok). Może być tak , że scop teoretyczny mamy powyżej 5 , natomiast zużycie energii będzie odpowiadało scop 4 -porównując podobne domy.

 

tymczasem

 

PS

w moim przypadku parę osób ma o ok 1000 pln na rok niższe rachunki za CO/CWU grzejąc na 35 st (podłogówka lub klimakonwektory) na podobnym sprzęcie tj Panasonic T-cap

 

Nie wiem, czy uda Ci się znaleźć dwa takie domy które będzie można porównać ... choćby ze względu na dużą ilość zmiennych które wpływają na zapotrzebowanie budynku na ciepło, zwłaszcza upodobania mieszkańców :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kol Jgrolik,

 

właśnie chodzi o to ,że pomimo wielu zmiennych - przy podobnym metrażu wyniki były zbliżone dla tej samej PC i temp ok 23 st (z tego co zauważyłem , większość ludzi w salonach tyle ma , w sypialniach jest nieco chłodniej)

Najprościej można to wyczytać w stopkach.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz dokładniejsze dane to zamontuj mi calowy ciepłomierz, bo ja nie mam zamiaru wydawać 1k PLN aby zaspokoić Twoją dociekliwość

 

lepiej napisać, że się nie wie ile wynosi COP/SCOP bo się nie ma ciepłomierza, niż przepisywać bzdury które podaje sterownik

czyli lepiej nie podawać danych w ogóle, niż podawać dane wyssane z palca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...